Σωματική ικανότητα και εργασία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
enforcer
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Απρ 18, 2013 11:54 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από enforcer »

Ωραία... Εγώ θα κάνω λέιζερ τέλος του μήνα... Αν πετύχει και πάω να αλλάξω την σωματική μου ικανότητα απο Ι2 σε Ι1 Στο πιστοποιητικο θα γραφει Ι1?
frankos

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από frankos »

Καλησπερα σας ονομαζομαι φραγκισκος ειμαι φανταρος εδω και 4 μηνες εναν στην παραμεθωριο διδυμοτειχο τεχνικο πυργο σεττηλ και αυλωνα κεντρο σαν διαβιβαστης εχω προβληματα στεναχωριας και καταθλιψης οι φιλοι μου απο την σχολη φηγαν για παντα εγω δεν θα τους ξαναδω ποτε δεν αντεχω παλι να ξαναπαω μεσα τοσο καιρο τωρα εχω εκλογικη αδεια δεν αντεχω αλλο μεσα στον στρατο η υπομονη μου τελειωσε εχω ηδη 2 χρονια αναβολης για ψυχολογικο λογους νομιζα οτι θα τα καταφερνα αλλα δεν αντεχω αλλο εχω πολυ στεναχωρια προσπαθω πολυ να ειμαι καλα αλλα τιποτα θελω να ρωτησω αν παρω απαλλαγη τι συνεπειες εχω για ιδιωτικο τομεα σε περιπτωση που στα προσοντα ζητησουν εκπληρωμενες στρατιωτικες υποχρεωσεις; Με ανχωνει πολυ αυτο και ειναι ο μονος λογος που ηπηρετω αλλιως δεν αντεχω αλλο εχω ευαισθητο πολυ χαρακτηρα και δεν μπορω αλλο συγνωμη που γραφω τοσα πολλα (α τωρα στην αδεια μπορω να κανω επανεξεταση του ι4 σε ι5 αν τελικα το αποφασισω. Θα με πειτε χαζο αλλα φοβαμαι την αντημετωπιση του κοσμου βοηθηστε με σας παρακαλω
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Greek_Army »

frankos έγραψε: (α τωρα στην αδεια μπορω να κανω επανεξεταση του ι4 σε ι5 αν τελικα το αποφασισω.


Αλλαγή σωματικής ικανότητας στην θητεία

Στο υπόλοιπο μήνυμα δεν πρόκειται να σου απαντήσω, να διαβάσεις προηγούμενα μηνύματα.
Antonis

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Antonis »

Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω έαν μια εταιρεία (σεκιούριτι ειδικά) μπορεί να ζητήσει αυτεπάγγελτα κάποιο χαρτί από το στρατό που να δείχνει το Ι μου; Υπηρέτησα άοπλος Ι4 (λόγω κατάγματος εντός στρατού) και δε θέλω να φαίνεται για λόγους. Στο απολυτήριο μου πάντως δεν αναγράφει το Ι.

Με άλλα λόγια αν αποκρύψω το γεγονός ότι υπηρέτησα ως Ι4, υπάρχει περίπτωση να καταλάβουν ότι λέω ψέματα;

Ξέρω θα μου πείτε ότι δεν παίζει ρόλο το Ι για σεκιούριτι, αλλά όπως και να χει, εγώ δε θέλω να φαίνεται.

Aris25
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 11, 2014 10:55 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Aris25 »

Antonis έγραψε:Καλησπέρα θα ήθελα να ρωτήσω έαν μια εταιρεία (σεκιούριτι ειδικά) μπορεί να ζητήσει αυτεπάγγελτα κάποιο χαρτί από το στρατό που να δείχνει το Ι μου; Υπηρέτησα άοπλος Ι4 (λόγω κατάγματος εντός στρατού) και δε θέλω να φαίνεται για λόγους. Στο απολυτήριο μου πάντως δεν αναγράφει το Ι.

Με άλλα λόγια αν αποκρύψω το γεγονός ότι υπηρέτησα ως Ι4, υπάρχει περίπτωση να καταλάβουν ότι λέω ψέματα;

Ξέρω θα μου πείτε ότι δεν παίζει ρόλο το Ι για σεκιούριτι, αλλά όπως και να χει, εγώ δε θέλω να φαίνεται.

Στο πιστοποιητικό τύπου Α φαίνεται. Δε ξέρω αν μπορεί να το ζητήσει μια εταιρεία. Το πολύ να σου ζητήσει το απολυτήριο για να βεβαιωθεί ότι έχεις τελειώσει με τα στρατιωτικά θέματα. Αλλά για σεκιούριτι το Ι δε μετράει απ' όσο ξέρω, εκτός πολύ ειδικών περιπτώσεων (πχ χρηματαποστολες κλπ, εκεί ίσως παίξει ρόλο). Και γενικά για άλλες δουλειές (εκτός βέβαια αστυνομίας, στρατού, πυροσβεστικής), δεν έχει σημασία το Ι.

mpougatsa
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Απρ 24, 2015 12:00 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από mpougatsa »

Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος αν με χαρτί Ι5 παθολογικό, μπορεί να δουλέψει κανείς στο δημόσιο; Είναι επείγον, αν ξέρει κάποιος στα σίγουρα ας με βοηθήσει παρακαλώ!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από D.Y.K »

mpougatsa έγραψε:Καλησπέρα, γνωρίζει κάποιος αν με χαρτί Ι5 παθολογικό, μπορεί να δουλέψει κανείς στο δημόσιο; Είναι επείγον, αν ξέρει κάποιος στα σίγουρα ας με βοηθήσει παρακαλώ!


Μπορεί να δουλέψει στο ευρύτερο Δημόσιο αλλά όχι στα Σώματα Ασφαλείας ή στις Ένοπλες Δυνάμεις σαν Επαγγελματίας Οπλίτης.

Άβαταρ μέλους
The trooper
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Μαρ 14, 2016 11:28 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από The trooper »

Παίδες απολύθηκα με Ι2 ψυχολογικο. Θα έχω κανενα πρόβλημα στο δημόσιο ή με δίπλωμα οδήγησης?
NEVER GIVE UP NO MATTER WHAT!
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Nassos »

Με εξαίρεση Ένοπλες Δυνάμεις και Σώματα Ασφαλείας, μπορείς να συμμετάσχεις σε διαγωνισμούς.

Επίσης, κανένα πρόβλημα με δίπλωμα οδήγησης.
Cuervo

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Cuervo »

The trooper έγραψε:ΕυχαριστώΕικόνα
Ι2 Ψυχολογικο πως ρε βύσμα;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δεν υπάρχει Ι2 ψυχολογικό, απλώς ο γιατρός συνήθως γράφει στο χαρτί "εμφανίζει ψυχικές / αγχώδης διαταραχές / φοβίες" για να δικαιολογήσει την αλλαγή του Ι.

Ως "ψυχολογικό" δικαιολογείται μόνο η απαλλαγή με Ι5.

Να ενημερώσω επίσης τον φίλο, ότι το Ι2 επειδή είναι πάντα ένοπλο, μπορεί να το αλλάξει και σε Ι1 μέσω της γνωστής διαδικασίας εάν επιθυμεί μελλοντικά να δώσει και για τις ένοπλες δυνάμεις / σώματα ασφαλείας.

Άβαταρ μέλους
The trooper
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Δευ Μαρ 14, 2016 11:28 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από The trooper »

Βασικα φιλε cuervo δεν ημουν ποτε βύσμα! Υπηρέτησα παραμεθόριο!

D.Y.K Δεν θελω κατι τετοιο, δηλαδη να ενταχθω στις ενοπλες δυναμεις.

NEVER GIVE UP NO MATTER WHAT!
Poro

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Poro »

Με ι5 παθολογικο σε ποιες δουλειες δν μπορω ν δουλεψω; Στο δημοσιο μπαινω;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης