Σωματική ικανότητα και εργασία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΜΟΛΩΝ_ΛΑΒΕ

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από ΜΟΛΩΝ_ΛΑΒΕ »

Σε όλες τις προκηρύξεις των σωμάτων ασφαλείας ζητάνε πιστοποιητικό τύπου Α και σε αυτούς που δεν είναι Ι1 να αναγράφεται ο λόγος που βγήκαν άλλο Ι, με λίγα λόγια σαν Ι5 δεν πρόκειται να δουλέψεις στα σώματα ασφαλείας
panagiotis kefaliano
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Δευ Ιουν 04, 2012 1:30 pm
Τοποθεσία: αθηνα
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από panagiotis kefaliano »

@ ΜΟΛΩΝ_ΛΑΒΕ
το ξερω πως εχει η κατασταση με τα σωματα ασφαλειας αλλα λεω μηπως και εχει συζητηθει επισιμα μηπως και το εχουν στα υποψη τους για μελοντικα;
ΜΟΛΩΝ_ΛΑΒΕ

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από ΜΟΛΩΝ_ΛΑΒΕ »

Να έχουνε μελλοντικά ποιο πράγμα ακριβώς; Να βάζουν τους Ι5 στο λιμενικό στην αστυνομία και στην Πυροσβεστική; Όποιος έχει πάρει Ι5 παθολογικό έχει απορριφθεί λόγω προβλημάτων υγείας άρα και στις εξετάσεις που ζητάει ένα από τα παραπάνω σώμα θα τον κόψουν, όποιος έχει πάρει Ι5 ψυχολογικό προφανώς θα έχει κάποιο πρόβλημα πχ ψυχικές διαταραχές οπότε αυτοί οι άνθρωποι δεν πρέπει να μπαίνουν στα σώματα ασφαλείας
Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Akis_7 »

Αν σε βγάλουν Ι4 στο στρατό έχει αυτό μετά κάποιο αντίκτυπο στην πολιτική ζωή;
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Nassos »

Όχι, απλώς δεν θα μπορείς να παίρνεις μέρος σε διαγωνισμούς-προκηρύξεις για Σώματα Ασφαλείας - Ένοπλες Δυνάμεις.

Στον Ιδιωτικό τομέα (ό, τι έχει απομείνει τέλος πάντων) δεν τους ενδιαφέρει, αρκεί να έχεις τελειώσει από αυτή την εκκρεμότητα.

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στους Ειδικούς Φρουρούς και στο Λιμενικό μπορεί να δηλώσει συμμετοχή σαν Ι4
andreas 007
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Δεκ 12, 2012 7:58 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από andreas 007 »

Ξερει κανεις να μου πει γιατι πηρα ειδηκοτητα Ι3-Ι4 γενικων καθηκοντων οταν ειμαι Ι1... Εκανα τριμηνη θητεια ως ομογενης απο τη βορειο υπειρο,(στο στρατο εκανα ολες τις ενοπλες υπηρεσιες κανονικα οπως οι αλλοι) ... Οι υπολυποι 3μηνητες οπως κ εγω πηραν ας πουμε, Ι1 τυφεκιοφοροι... Δουλευω σαν φυλακας σεκιουριτι κ εχω μεγαλο προβλημα με αυτο το πραγμα...

Ζητησα να κανω 9μηνο απο τριμηνο, για να παρω τα μορια των ειδικων δυναμεων... Και δε με δεχτικανε... Οταν ειμαι αθλητης πυγμαχος 15 χρονια... Επισης τα αθληματα που βαζανε για τις ειδικες δυναμεις ειναι για πλακα...4 ελξεις σε ελευθερο μονοζυγο 20 καμξεις στιθους με το σωματικο βαρος και 1000 μετρα σε 4 λεπτα (δεν ειμαι κ τοσο σιγουρος για το τελευταιο) οταν εγω κανω 30 ελξεις και 80 καμψεις για 1ο σετ.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από dn24 »

andreas 007 έγραψε:Ξερει κανεις να μου πει γιατι πηρα ειδηκοτητα Ι3-Ι4 γενικων καθηκοντων οταν ειμαι Ι1... Εκανα τριμηνη θητεια ως ομογενης απο τη βορειο υπειρο,(στο στρατο εκανα ολες τις ενοπλες υπηρεσιες κανονικα οπως οι αλλοι) ... Οι υπολυποι 3μηνητες οπως κ εγω πηραν ας πουμε, Ι1 τυφεκιοφοροι... Δουλευω σαν φυλακας σεκιουριτι κ εχω μεγαλο προβλημα με αυτο το πραγμα...


Τι πρόβλημα έχεις σαν σεκιούριτυ; Επειδή έχω εργαστεί σαν σεκιούριτυ, καμία εταιρεία δεν μου ζήτησε να δεί το απολυτήριο του στρατού, άσε που έτσι κ αλλιώς δεν γράφει το "Ι" επάνω το απολυτήριο. Ούτε καν το πιστοποιητικό τύπου "Α" δεν το γράφει επάνω. Τι πρόβλημα έχεις λοιπόν αφού σε έχουν προσλάβει; Και γιατί πριν απολυθείς δεν ζήτησες επανεξέταση για να σου αλλάξουν το "Ι"; Ακόμα και να χρειάζεται κάποιος τα μόρια των ειδικών δυνάμεων πχ για προκήρυξη στα σώματα ασφαλείας, τώρα δυστυχώς έχουν παγώσει και αυτές. Μην αγανακτείς λοιπόν.

Επίσης υπάρχουν ξεχωριστά θέματα στο φόρουμ με το πόστ που έχεις παραθέσει.

Ι3 στο στρατό

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Γιώργος

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Γιώργος »

Greek_Army έγραψε:Στους Ειδικούς Φρουρούς και στο Λιμενικό μπορεί να δηλώσει συμμετοχή σαν Ι4

Παρουσιάστηκα στο στρατό και λόγω ενός βρογχικού άσθματος (αλλεργία στη μούχλα και στα ακάρεα που με ταλαιπωρεί) Παίρνω εισπνεόμενα συνήθως το Νοέμβριο έως το Μάρτιο. Ο γιατρός με χαρακτήρισε ως Ι4. Εφόσον ξεπεράσω το πρόβλημα υγείας, θα αντιμετωπίσω κάποιο εμπόδιο ως προς τη συμμετοχή μου σε διαγωνισμούς των σωμάτων ασφαλείας Ή του Δημοσίου;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Στους διαγωνισμούς των σωμάτων ασφαλείας υπάρχουν οι υγειονομικές εξετάσεις εκεί οι γιατροί θα κρίνουν το πρόβλημα που έχεις και αν όντως το έχεις ξεπεράσει δεν θα έχεις πρόβλημα, τώρα για το ευρύτερο δημόσιο δεν γνωρίζω τις διαδικασίες προσλήψεως.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από dn24 »

Γιώργος έγραψε:
Παρουσιάστηκα στο στρατό και λόγω ενός βρογχικού άσθματος (αλλεργία στη μούχλα και στα ακάρεα που με ταλαιπωρεί) Παίρνω εισπνεόμενα συνήθως το Νοέμβριο έως το Μάρτιο. Ο γιατρός με χαρακτήρισε ως Ι4. Εφόσον ξεπεράσω το πρόβλημα υγείας, θα αντιμετωπίσω κάποιο εμπόδιο ως προς τη συμμετοχή μου σε διαγωνισμούς των σωμάτων ασφαλείας Ή του Δημοσίου;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Όσον αφορά το ευρύτερο Δημόσιο, δεν υπάρχει κανένα κώλυμα πρόσληψης. Ενδεικτικά αναφέρω ότι και στον Υπαλληλικό Κώδικα και σε όλες τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ ως απαραίτητο προσόν διορισμού αναγράφεται ''η εκπλήρωση των στρατιωτικών υποχεώσεων ή η νόμιμη απαλλαγή από αυτές''. Επιπλέον το πιστοποιητικό ζητείται αφού επιτύχει κάποιος στον ανάλογο διαγωνισμό και όχι για τη συμμετοχή σε αυτόν. Όσο για τις φήμες που ακόμη κυκλοφορούν είναι απλώς κατάλοιπα του παρελθόντος και προσπάθεια εκφοβισμού από φιλοστρατιωτικούς κύκλους με στόχο να αποτρέψουν όσους θέλουν να βγουν Ι5. Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι κι εσύ σαν Ι4 δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα για τον ευρύτερο δημόσιο τομέα. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Γιώργος

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Γιώργος »

dn24 έγραψε:
Γιώργος έγραψε:
Παρουσιάστηκα στο στρατό και λόγω ενός βρογχικού άσθματος (αλλεργία στη μούχλα και στα ακάρεα που με ταλαιπωρεί) Παίρνω εισπνεόμενα συνήθως το Νοέμβριο έως το Μάρτιο. Ο γιατρός με χαρακτήρισε ως Ι4. Εφόσον ξεπεράσω το πρόβλημα υγείας, θα αντιμετωπίσω κάποιο εμπόδιο ως προς τη συμμετοχή μου σε διαγωνισμούς των σωμάτων ασφαλείας Ή του Δημοσίου;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Όσον αφορά το ευρύτερο Δημόσιο, δεν υπάρχει κανένα κώλυμα πρόσληψης. Ενδεικτικά αναφέρω ότι και στον Υπαλληλικό Κώδικα και σε όλες τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ ως απαραίτητο προσόν διορισμού αναγράφεται ''η εκπλήρωση των στρατιωτικών υποχεώσεων ή η νόμιμη απαλλαγή από αυτές''. Επιπλέον το πιστοποιητικό ζητείται αφού επιτύχει κάποιος στον ανάλογο διαγωνισμό και όχι για τη συμμετοχή σε αυτόν. Όσο για τις φήμες που ακόμη κυκλοφορούν είναι απλώς κατάλοιπα του παρελθόντος και προσπάθεια εκφοβισμού από φιλοστρατιωτικούς κύκλους με στόχο να αποτρέψουν όσους θέλουν να βγουν Ι5. Άρα καταλήγουμε στο συμπέρασμα ότι κι εσύ σαν Ι4 δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα για τον ευρύτερο δημόσιο τομέα. Ευχαριστώ.


Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ.
Ως πτυχιούχος ΑΕΙ, ήμουν υποψήφιος για ΥΕΑ, είμαι πολύ γυμνασμένος με ύψος 1.87 και βάρος 90 κιλά και ήθελα να πάω ειδικές δυνάμεις ή δόκιμος αξιωματικός, αλλά δεν το ρίσκαρα να πάθω καμία ζημιά κατά τη διάρκεια των ασκήσεων και μετά καταστρέψω την υγεία μου, γιατί αυτή προέχει.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από dn24 »

Γιώργος έγραψε:
Σας ευχαριστώ όλους πάρα πολύ.
Ως πτυχιούχος ΑΕΙ, ήμουν υποψήφιος για ΥΕΑ, είμαι πολύ γυμνασμένος με ύψος 1.87 και βάρος 90 κιλά και ήθελα να πάω ειδικές δυνάμεις ή δόκιμος αξιωματικός, αλλά δεν το ρίσκαρα να πάθω καμία ζημιά κατά τη διάρκεια των ασκήσεων και μετά καταστρέψω την υγεία μου, γιατί αυτή προέχει.


Σαφώς και προέχει η υγεία σου, ορθολογικά σκέφτεσαι, καλή θητεία. Εμείς σε ευχαριστούμε που εμπιστεύθηκες το φόρουμ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
enforcer
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Απρ 18, 2013 11:54 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από enforcer »

Έχω 15 μέρες για να απολυθώ... Ειμαι Ι2 για αστιγματισμό, το απολλυτήριο μου θα γράφει ότι είμαι κανονικά Ι1;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Greek_Army »

Το απολυτήριο δεν γράφει σωματική ικανότητα, αυτό αναγράφεται στο πιστοποιητικό τύπου Α και από την στιγμή που υπηρετείς σαν Ι2 το πιστοποιητικό θα αναγράφει Ι2.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης