Σωματική ικανότητα και εργασία

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
george

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από george »

Το Ι5 εχει καποιες επιπτωσεις στην μετα το στρατο εξελιξη μου; Π. Χ. Φαινεται οτι ειμαι ι5 κ εχει συνεπειες στην εξευρευση εργασιας; ...
Γιώργος

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Γιώργος »

Μην ανησυχείς, εκτός και εάν ζητήσεις εργασία σε οικοδομή Εικόνα.

Σοβαρά τώρα, δεν έχει καμία επίπτωση και εάν κάποιος σε ρωτήσει (κάτι που απαγορεύεται έτσι και αλλιώς) απλά θα πεις ότι έχεις άσθμα.

efedros
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 15, 2008 12:11 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από efedros »

Θά ήθελα μια απαντηση σε ένα θέμα που με απασχολεί. Υπηρέτησα σαν Ι2 λόγω μιας χειρουργικής επέμβασης προ 8ετίας στη περιοχή του σφυρού στο αριστερό μου πόδι και μου τοποθετήθηκε μιά βίδα από τιτάνιο μήκους 4 χιλιοστών. Έκανα τη βλακεία καί το δήλωσα με την ελπίδα οτι θα απαλλαγώ απο την χρήση αρβυλών, που ποτέ δεν έγινε και έκανα εκπαίδευση και υπηρεσίες κανονικά όπως και οι ικανοί Ι1. Τό πρόβλημα παρουσιάστηκε μετα την απόλυση μου, οταν έδωσα εξετάσεις σε κάποιο διαγωνισμό για κατάταξη σε Σώμα που για να διορισθώ έπρεπε στο πιστοποητικό τύπου Α' Πού θα ζητούσε η υπηρεσία απο το Στρατολογικό Γραφείο να αναγράφεται ΡΗΤΩΣ οτι υπηρέτησα ως ικανός Ι1. Μετά απο αίτηση μου στο αρμόδιο Σ. Γ. Πρό διμήνου, επανεξετάστηκα απο Ανωτέρα Υγειονομική Επιτροπή, η οποία έκανε δεκτό το αίτημα μου για αλλαγή Σωματικής Ικανοτητας από Ι2 σε Ι1, αφού ουσιαστικά δεν αντιμετωπίζω κανένα κινητικό πρόβλημα. Γνωρίζει κάποιος φίλος εάν τώρα στο πιστοποιητικό τύπου Α', θα αναγράφεται οτι υπηρέτησα ως Ι1 ή θα αναγράφεται οτι μετα την επανεξέταση έγινε αλλαγή της σωματικής ικανότητας. Από οτι γνωρίζω η Επιτροπή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων έχει απαγορεύσει στα πιστοποητικά τύπου Α' που εκδίδουν τα Σ. Γ. Να αναγράφονται τυχόν προβλήματα υγείας των εφέδρων κατα την κατατάξη τους και την θητεία τους στον Στρατό.

Εάν παρόλα αυτά αναγράφεται οτι υπηρέτησα ως Ι2 και εκ των υστέρων έγινε αλλαγή της σωματικής ικανότητας Σε Ι1, θά έχω μήπως πρόβλημα στον διορισμό μου;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για οποιανδήποτε έγκυρη απάντηση.

Ιφικράτης
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 1:13 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Ιφικράτης »

Γιατί φίλε δεν ρωτάς σε κάποιο αρμόδιο γι' αυτό Γραφείο ή στην ίδια την Στρατολογία; Εκεί θα σε βοηθήσουν σίγουρα.

Δημητρης

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Δημητρης »

Ο αδερφος μου βγηκε ι4 παθολογικο χερετε αν τυχον παιρνει μορια απο το στρατο για το δημοσιο; Σας ευχαριστω!
stavros
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιαν 14, 2009 10:27 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από stavros »

Καλησπέρα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάτι που αφορά την σωματική ικανότητα και τους επαγγελματικούς περιορισμούς που έχει. Αυτή την στιγμή είμαι ι3 άοπλο με ιστορικό καταθλιπτικής συνδρομής, τι επιπτώσεις θα έχει στο επαγγελματικό μου μέλλον η απολυση μου με αυτή την σωματική ικανότητα; Απ' ό, τι γνωριζω δεν θα μπορω να εργαστώ στις ενοπλες δυναμεις, αστυνομία και το λιμενικό, και δεν θα μπορω να πάρω διπλωμα οδηγησης για καποιες κατηγοριες οχηματων... Δηλαδη με αντιμετωπιζουν ως επικινδυνο Εικόνα Εχω ρωτήσει και μου είπαν ό, τι υπάρχει η πιθανότητα να ζητήσω επανεξέταση απο επιτροπή και να εγκρύνουν την αλλάγή σε ι2. Στο κέντρο μου ανέφεραν ό, τι ο νόμος επιτρεπει την επανεξεταση μετά απο 6 μήνες απο την ημερομηνία που με εξετασαν, στην μονάδα μου είπαν ό, τι θα πρέπει να με δεί γιατρός και απο εκεί και πέρα να παρθεί η απόφαση. Ατομα που εχουν απολυθεί μου λένε να το αλλάξω τον τελευταίο μήνα της θητείας μου.
argeadas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 10:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: διάβασμα,κυνήγι,πουλιά
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από argeadas »

Και αν το αλάξεις, είσαι σίγουρος ότι δεν θα έχεις πρόβλημα;
Anonymous

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Anonymous »


Εχω τελειωσει Φιλολογος, Και αν βγω Ι5 μπορω να δουλεψω στο δημοσιο σε περιπτωση που περασω εξετασεις του ΑΣΕΠ; ;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Nassos »

Εάν βγείς Ι5 Ψυχολογικό, ξέχνα το Δημόσιο.

Εάν βγείς Ι5 Παθολογικό, νομίζω παίρνεις και κάποια μόρια λόγω αναπηρίας.
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Velerefontis »

Makis24 έγραψε: Εχω τελειωσει Φιλολογος, Και αν βγω Ι5 μπορω να δουλεψω στο δημοσιο σε περιπτωση που περασω εξετασεις του ΑΣΕΠ; ;
για να διοριστεις στο δημοσιο πρεπει να εχεις εκπληρωσει τις στρατιωτικες αου υποχρεωσεις. Οποτε με ι5 δε μπορεις να διοριστεις
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Anonymous

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Anonymous »


Με Ι1, η με 2 μπορω; Η ολα τα Ι την ιδια δουλεια κανουν...
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Velerefontis »

Με ι1 ι2 δε θα εχεις προβλημα
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Mε Ι5 παθολογικό όπως είπε και ο Νάσος, δεν πρέπει να υπάρχει κανένα πρόβλημα.
Anonymous

Σωματική ικανότητα και εργασία

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδιά εγώ είμαι Ι3 άοπλο και θέλω μετά να δώσω ΑΣΕΠ μπορώ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες