Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Alex7

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Alex7 »

Καλησπερα παιδια.. Ακουγεται απο στρατοπεδα οτι παιδια πολυτεκνων οικογενειων απολυονται αυτες τις μερες με βασει το νομοσχεδιο για την μειωμενη θητεια.. Εχει ακουσει κανεις τιποτα;
Ashen
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 83
Εγγραφή: Παρ Δεκ 28, 2018 8:45 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Ashen »

Ναι και σε εμάς πάρα πολλοί που ήταν να απολυθούν σε 3 μήνες απολύονται στις επόμενες ημέρες.

abts
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Οκτ 23, 2018 9:58 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από abts »

Καλημερα παιδια. Υπηρετω στην Λημνο και σημερα κλεινω τους 6 μηνες. Είμαι ο πρωτοτοκος απο 4 αδελφια. Υπαρχει κανενας που απολυεται τωρα με τον νεο νομο Να μας πει νεοτερα;
Fotis__

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Fotis__ »

Καλησπέρα παιδιά ! Μπαίνω αεροπορία τον Σεπτέμβρη και θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Είμαι μέλος πολυτελής οικογένειας αρα δικαιούμαι 8μηνη θητεία. Εάν επιλέξω να πάω και παραμεθόριο, πόσους μήνες θα πάει η θητεία ;
Nick

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Nick »

Καλησπέρα έχω κάποιες ερωτήσεις αν γνωρίζει κάποιος να μου απαντησει. Εχασα τον πατέρα μου τον Αύγουστο και είμαι προγραμματισμένος για κατάταξη με την Α Εσσο 2020. Εχω έναν αδερφό μικρότερο 20 χρόνων. Δικαιουμαι μειωμένη θητεία και κατ εξαίρεση μετάθεση; Θέλω να υπηρετήσω στις Ειδικές δυνάμεις. Ευχαριστω εκ των προτέρων.
Άβαταρ μέλους
DB_KD
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Φεβ 03, 2020 1:51 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από DB_KD »

Καλησπέρα,θα ήθελα να κάνω την εξής ερώτηση:

Από καταδρομέας διαβιβαστής στην ρεντίνα δικαιολογείται μετάθεση (στα μισά της θητείας και χωρίς να χρειαστεί να κοπείς από καταδρομείς) στο 490 τάγμα διαβιβαστών στο Γ' σώμα στρατού;

milos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 09, 2020 6:16 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από milos »

σχετικα με θητεια στο 401 στρατιωτικο νοσοκομειο γνωριζει καποιος κατι να μας πεις; π ς ειναι υπηρεσιες, ποιοι επιλεγονται εκει για μεταθεση και ποσο συχνα υπαρχει εξοδος
Sotos

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Sotos »

Λοιπόν καλησπέρα σας. Μπαίνω με την ΣΤ Εσσο 11 Νοεμβρίου του 2020. Η μάνα μου έχει ποσοστό αναπηρίας 67% και πάνω με βαλβίδα μέσα στο κεφάλι και στεντ λόγο ανεβρυσματος στην αρτηρία της αναπνοής στο κεφάλι. Εκτός από αυτά της έχει φύγει το δεξί μάτι αρκετά προς τα δεξιά και γενικά η δεξιά μεριά τους σώματος της είναι αρκετά ασταθείς. Διάβασα μέσα στο ΓΕΣ ότι όσοι έχουν γονέα με 67% αναπηρία και άνω έχουν κάθε δικαίωμα μετά την εκπαίδευση τους (λογικά μετά τα σπεν) να πάρουν μετάθεση πλησίον της κατοικίας του γονέα (μένω ακόμα μαζί με τους γονείς μου). Ο πατέρας μου ζει κανονικά αλλά είναι πολύ δύσκολο να φύγει από την δουλειά που είναι σε περίπτωση που συμβεί κάτι. Δικαιούμαι μετάθεση; Θέλω μια σαφής απάντηση γιατί αλλού βλέπω ότι δεν παίρνουν μετάθεση αλλού ότι παίρνουν και τέτοια.
Theologosvr
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 02, 2020 3:59 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Theologosvr »

Και μένα με ενδιαφέρει αυτό φίλε μου παρουσιαζομαι 13/11 και η μητέρα μου έχει ποσοστό αναπηρίας 70% δικαιούμαι μετάθεση κοντά στο σπίτι μας;
Andri
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2020 3:23 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Andri »

Καλησπέρα παιδιά, είμαι τρίτεκνος και ο πατέρας μου έχει απεβιώσει και η μητέρα μου παίρνει σύνταξη χηρειας, δικαιούμαι 6 μηνο η 8 μηνο; Δικαιούμαι κατε εξαίρεση μετάθεση;
Άβαταρ μέλους
petethetethor13
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2020 7:25 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από petethetethor13 »

Andri έγραψε:Καλησπέρα παιδιά, είμαι τρίτεκνος και ο πατέρας μου έχει απεβιώσει και η μητέρα μου παίρνει σύνταξη χηρειας, δικαιούμαι 6 μηνο η 8 μηνο; Δικαιούμαι κατε εξαίρεση μετάθεση;


Καλησπέρα φίλε, φαντάζομαι σίγουρα δικαιούσε μειωμένη θητεία απλά πρέπει να ρωτήσεις στρατολογία (αν δεν υπηρετείς ακόμη) ή το 1ο Γραφείο της μονάδας σου (αν υπηρετείς αυτή την στιγμή). Για κατ' εξαίρεση μετάθεση νομίζω πρέπει να έχεις παρουσιαστεί ήδη και να υπηρετείς την θητεία σου για να κάνεις αίτηση (δεν γίνεται πριν παρουσιαστείς) και γι'αυτό επίσης πρέπει να επισκεφθείς το 1ο Γραφείο της μονάδας σου για να δουν τα κριτήριά σου και να συμπληρώσουν την απαραίτητη αίτηση.

Armoured reconnaissance
Andri
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 274
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2020 3:23 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Andri »

petethetethor13 σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την απάντηση, δεν υπηρετώ ακόμη... Απλά θέλω να μάθω τι προβλέπετε, αρα αφότου καταταγω το βλέπω...
Δημητρης Βούρ
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Δευ Σεπ 13, 2021 1:40 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Δημητρης Βούρ »

ΚαλησπέραΕιμαστε 2 αδερφια, εγω μικροτερος απο τον αδερφο μου. Ο αδερφος. Μου εχει υπηρετησει εδω και χρονια. Εγω δικαιουμαι μειωμενη θητεια λογω θανατο γονεα; Οταν ειχε υπηρετησει ο αδερφος μου, ζουσε ο πατερας μας.

Η μειωμενη θητεια μεταφερεται στον μικροτερο γιο;

ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

Δημητρης Βούρ έγραψε:ΚαλησπέραΕιμαστε 2 αδερφια, εγω μικροτερος απο τον αδερφο μου. Ο αδερφος. Μου εχει υπηρετησει εδω και χρονια. Εγω δικαιουμαι μειωμενη θητεια λογω θανατο γονεα; Οταν ειχε υπηρετησει ο αδερφος μου, ζουσε ο πατερας μας.

Η μειωμενη θητεια μεταφερεται στον μικροτερο γιο;



Το δικαίωμα της μειωμένης θητείας πάει στον μόνο ή μεγαλύτερο γιο της οικογένειας και δεν μεταφέρεται ακόμα και αν αυτός δεν το έχει κάνει χρήση.

Γκρεγκ

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Γκρεγκ »

Καλησπέρα σε όλους, Παρουσιαζομαι τον Νοέμβριο στην νέα Σαντα Κιλκίς Και θα ήθελα να ρωτήσω επειδή η μητέρα μου έχει ποσοστό αναπηρίας 68% (καρκινος) τι ισχύει, δικαιούμαι κάτι, με φέρνουν κοντά στο τόπο κατοικίας μου μετά την βασική εκπαίδευση; Θα παρουσιάσω τα χαρτιά που μου έχουν ζητηθεί που δείχνουν και το πρόβλημα κανονικά. Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω το κινητό (smartphone) πως το περνάω μέσα στο στρατόπεδο γιατί βλέπω ότι το παίρνουν κανονικά μέσα. Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες