Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
aniko1
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 30
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 30, 2017 5:26 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από aniko1 »

Παιδια τι γινεται με τους 8μηνους ξερει κανεις; Κανονικα ειναι 5 μηνες συνολικης θητειας κ φευγεις αλλα ειναι καμποσες περιπτωσεις που τους διωχνουν με τους 9μηνους. Θα μας τρελανουν; Βαριουνται να σηκωσουν τον κ**ο τους και να εξετασουν τις αιτησεις δυο φορες σε δυο μηνες; Καποιοι εχουν και οικονομικα θεματα που τους βιαζουν... γνωριζει κανεις κατι?
Πολίτης

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Πολίτης »

Καλησπέρα. Θέλω να κάνω μια ερώτηση σχετικά με το αν θα έχω μειωμένη θητεία στον στρατό. Είμαι μέλος πολύτεκνης οικογένειας, συνολικά είμαστε 4,3 αγόρια και 1 κορίτσι. Ο ένας μου αδελφός πήρε απαλλαγή λόγω προβλήματος υγείας, ενώ ο άλλος υπηρέτησε κανονικά όλους του μήνες. Από την στιγμή που κανένας δεν έκανε την χρήση μειωμένης θητείας, ούτε ο πρώτος λόγω απαλλαγής, ούτε ο δεύτερος, υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να κάνω εγώ λιγότερους μήνες?
domnistanos

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από domnistanos »

Παιδια τι διαδικασια χρειαζεται για την 8μηνη θητεια;
Στρ

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Στρ »

Γίνεται το νέο νομοσχέδιο που ψηφίστηκε να κάνουν όλα τα αδέρφια τριτεκνων οκτάμηνη θητεία να ισχύσει και γι αυτούς που ήδη υπηρετούν τη θητεία τους;
Guest

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Guest »

Τι θα ισχύσει για τους πολύτεκνους που υπηρετούν ήδη;
Dimitris 359

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Dimitris 359 »

Εφόσον στις μεταβατικές διατάξεις ΔΕΝ αναφέρεται διαφορετικός χρόνος έναρξης ισχύος του Νόμου για το άρθρο 18 (που φέρνει τις μεταβολές για τριτέκνους και πολυτέκνους), λογικά πρέπει να ισχύσει άμεσα. https://www.hellenicparliament.gr/UserFiles/c8827c35-4399-4fbb-8ea6-aebdc768f4f7/10992909.pdf

Alex7

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Alex7 »

Παιδια καλησπερα... Ειμαι 358 με 67 κσ... Ειμαστε τεσσερα αδελφια, μ αυτο το νομοσχεδιο που περναει, δικαιουμαι την μειωμενη θητεια; Προλαβαινω; Αν ξερει κανεις ας απαντησει... Ευχαριστω
gamotostratomougamo

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από gamotostratomougamo »

Κάντε μία αίτηση με το που βγεί σε ΦΕΚ το νομοσχέδιο που ψηφίζεται αυτές τις ημέρες στη βουλή στο στρατολογικό γραφείο στο οποίο υπάγεστε για να φύγετε νωρίτερα.

Alex7

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Alex7 »

Εισαι σιγουρος οτι πιανει και τους εν ενεργεια στρατιωτες; Εχεις καμια ενημερωση;Mε στελεχη που μιλησα που ειναι σε γραφειο μεσα μου ειπαν οτι δεν μας πιανει εμας.
Γιάννης

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Γιάννης »

Ψηφίστηκε χθες. Το μονο που μας μενει να ρωτησουμε στην στρατολογια
Guest

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Guest »

Ψηφιστηκε κι οπως φαινεται εχει αμεση ισχυ εφοσομ δεν αναφερει κατι για οσους υπηρετουν ηδη. Αρα πιανει κι οσους υπηρετουν. Μεσα στις επομενες μερες δημοσιευεται και στην εφημεριδα της κυβερνησεως. Οποιος μαθει κατι πιο επισημο απο στρατολογια ας ενημερωσει.
Demetrios1993
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Απρ 22, 2019 7:10 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Demetrios1993 »

Παιδιά, ο αδελφός μου σκέφτεται να δηλώσει εθελοντική θητεία σε πλοίο για να κάνει 9μηνη θητεία. Πως είναι, μπορεί να δώσει κάποιος μερικές πληροφορίες; Αξίζει;
vasilis401
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 22
Εγγραφή: Δευ Απρ 22, 2019 9:19 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από vasilis401 »

Καλημέρα παιδιά.

Είμαι δικαιούχος μειωμένης θητείας και κατ' εξαίρεση τοποθέτησης και τώρα προσπαθώ να συγκεντρώσω τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Ένα από αυτά είναι το εξής: "Βεβαίωση Δήμου ή Κοινότητας ότι συνοικώ μετά των γονέων μου".

Πήρα στο Δημοτολόγιο τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν εκδίδουν τέτοιο πράγμα, παρά μόνο "Βεβαίωση Μόνιμης Κατοικίας", και η οποία δεν αποδεικνύει με ποιον μένει κανείς.

Το ότι μένω με τους γονείς μου μπορεί να αποδειχθεί από τη φορολογική μου δήλωση κι αυτή των γονιών μου, αλλά σχετική βεβαίωση από το δήμο δε μπορώ να λάβω. Ξέρετε τι ακριβώς ζητάει ο στρατός;

Και με την ευκαιρία να ρωτήσω και κάτι ακόμα που δεν έχω καταφέρει να ξεκαθαρίσω 100%:

Πότε (πριν ή μετά την κατάταξη) και που πρέπει να καταθέσω τα σχετικά δικαιολογητικά για μειωμένη θητεία και κατ' εξαίρεση τοποθέτηση;

Άβαταρ μέλους
Boss4
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Παρ Απρ 26, 2019 11:54 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Boss4 »

Πριν λίγους μήνες έχασα τον πατέρα μου.. Είμαι ο μεγαλύτερος γιος της οικογένειας μου. . Ο αδελφός μου είναι 19.. Δικαιούμαι 8μηνο ;
Giotas12
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Απρ 24, 2019 4:53 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Giotas12 »

vasilis401 έγραψε:Καλημέρα παιδιά.

Είμαι δικαιούχος μειωμένης θητείας και κατ' εξαίρεση τοποθέτησης και τώρα προσπαθώ να συγκεντρώσω τα απαραίτητα δικαιολογητικά. Ένα από αυτά είναι το εξής: "Βεβαίωση Δήμου ή Κοινότητας ότι συνοικώ μετά των γονέων μου".

Πήρα στο Δημοτολόγιο τηλέφωνο και μου είπαν ότι δεν εκδίδουν τέτοιο πράγμα, παρά μόνο "Βεβαίωση Μόνιμης Κατοικίας", και η οποία δεν αποδεικνύει με ποιον μένει κανείς.

Το ότι μένω με τους γονείς μου μπορεί να αποδειχθεί από τη φορολογική μου δήλωση κι αυτή των γονιών μου, αλλά σχετική βεβαίωση από το δήμο δε μπορώ να λάβω. Ξέρετε τι ακριβώς ζητάει ο στρατός;

Και με την ευκαιρία να ρωτήσω και κάτι ακόμα που δεν έχω καταφέρει να ξεκαθαρίσω 100%:

Πότε (πριν ή μετά την κατάταξη) και που πρέπει να καταθέσω τα σχετικά δικαιολογητικά για μειωμένη θητεία και κατ' εξαίρεση τοποθέτηση;

Καλησπερα φιλε μου. Επειδη θελω κι εγω ακριβως το ιδιο χαρτι, πηγα κι εγω στον δημο και δεν ηξεραν ουτε αυτοι τι ακριβως ειναι. Μου ειπαν αν θελω να βγαλω βεβαιωση μονιμης κατοικιας δικια μου αλλα και των γονιων μου. Προσωπικα απλα θα βγαλω φωτοτυπια την φορολογικη μου και την φορολογικη των γονιων μου, οπου φαινομαι φιλοξενουμενος. Αν δεν την δεχτουν τι να πω, ποσο πιο επισημα χαρτια απο τις φορολογικες δηλωσεις υπαρχουν ;

Για την καταθεση εμενα μου ειπαν στην στρατολογια να τα καταθεσουν οι δικοι μου στην στρατολογια αφου παρουσιαστω, αλλα εγω θα παρω αντιγραφα μαζι ωστε αν γινει τπτ να τα καταθεσω κι εγω στο 1ο γραφειο στη μοναδα.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες