Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
GeorgeSlb

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από GeorgeSlb »

Καλησπέρα, είμαστε 3 αδέρφια αλλα ο μεγάλος μου αδερφός δεν έκανε μειωμένη θητεία, μπορώ να την κάνω εγώ;(είμαι ο μικρότερος).
MIKE2017
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 01, 2017 4:47 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από MIKE2017 »

Καλησπερα,Παρουσιαζομαι αυτο το Σεπτεμβριο και ειμαι ομογενης της Αλβανιας, ειδα οτι δικαιουμαι 3μηνη θητεια και το διαβασα και στη σελιδα εδω (νομος μειμαρακη απο το 2008) ισχυει ακομα ξερει κανεις;

KostasHGT
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Οκτ 11, 2017 3:43 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από KostasHGT »

ΚαλησπεραΚατατασομαι Α εσσο 2018, ο πατερας μου εχει κανει εγχειρηση μπαιπας και εχει 2 προσφατα εγκεφαλικα

Ειμαι ο μεγαλυτερος στην οικογενεια Αδερφος (28) Και παρουσιαζεται ιδια περιοδο και ο αδερφος μου στο Π. Ν.

Δικαιουμαι μειωμενη θητεια;

steve0
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Παρ Ιουν 16, 2017 7:03 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από steve0 »

Δικαιούσαι θητεία 8μηνης διάρκειας εφόσον είσαι ο μεγαλύτερος γιος γονέα που είναι ανίκανος για κάθε εργασία ή έχει συμπληρώσει το εβδομηκοστό έτος της ηλικίας του. Δες και το παρακάτω λινκ:

http://www.ellinikos-stratos.com/stratologia/meiwmeni.asp

KostasHGT
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τετ Οκτ 11, 2017 3:43 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από KostasHGT »

Αρα εφοσον ειναι 61 και συνταξιουχος δε με πιανει
γιαννης98

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από γιαννης98 »

Καλησπερα,351 σειρα και 8μηνος. Κλεινω σιγα σιγα τους 4ης μηνες στη παραμεθωριο η μεταθεση των 8μηνων ισχυει και αν ναι τι γινεται με αυτην και ποτε ερχεται δεν εχω ιδεα εξηγηστε μου ευχαριστω

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από gimitrop »

γιαννης98 έγραψε:Καλησπερα,351 σειρα και 8μηνος. Κλεινω σιγα σιγα τους 4ης μηνες στη παραμεθωριο η μεταθεση των 8μηνων ισχυει και αν ναι τι γινεται με αυτην και ποτε ερχεται δεν εχω ιδεα εξηγηστε μου ευχαριστω



Αρχικά, θα πρέπει να συμπληρώσεις 4 μήνες στην παραμεθόριο, όχι θητεία γενικά. Από κει και πέρα, λίγες ημέρες πριν ρώτα στο 3ο γραφείο αν έχει έρθει το χαρτί που λέει ότι θα μετατεθείς και πού θα μετατεθείς. Από κει και πέρα, όταν κλείσεις το 4μηνο, θα πρέπει σπό την επομένη κιολας να φύγεις. ΠΡΟΣΟΧΗ. Σε πολλές μονάδες (μεταξύ και της δικής μου στο Καστελλόριζο,8μηνος κι εγω) υπήρχαν θέματα με την μετάθεση των 8μηνων. Άτομα της προηγούμενης σειράς από μένα έφυγαν και 2 εβδομάδες μετά. Εγώ τη γλιτωσα από τύχη. Λίγο πριν φύγω με μετάθεση έτυχε να γίνει αλλαγή διοίκησης και στην καθιερωμένη συνάντηση των στρατιωτών με τον νέο Διοικητή το ανέφερα ότι κανονικά οι 8μηνοι έπρεπε να έχουμε φύγει 1-2 μέρες πριν και δεν το γνώριζε (αν είναι δυνατόν). Τελικά, στη βραδινή αναφορά μας είπαν ότι αύριο φεύγουμε. Γενικά, θέλει να ρωτάς και να μην το αφήνεις στην τύχη του το θέμα.

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Κοκος

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Κοκος »

353 πάω στην μοναδα μου 28δεκ Πάτμο, ειμαι 8 μηνός, είναι 100% σίγουρο ότι μετά από 4μήνες θ παρω μεταθεση για το τόπο μου στα χανια; Η 4 μηνες από ποτέ ξεκινάνε; Από όταν πάω στην μονάδα, η από 8δεκ που ορκίστηκε κι πείρα τ χαρτί για Πάτμο;
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Mparmpas »

Στρατος και 100% δεν πανε μαζι φιλε. Οταν κλεισεις 4 μηνες στην Πατμο θα πας με μεταθεση κοντα στον τοπο κατοικιας σου.
Ο χρονος μετραει αφου παρουσιαστεις στην Πατμο.
panos

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από panos »

καλησπερα ειμαι 8μηνος λογο οτι εχασα τον πατερα μου αλλα επειδη εχω μεγαλυτερο αδερφο απο τον ιδιο πατερα κανω 8 και οχι 6 μηνες. Θελω να ρωτησω ως προστατης λοιπον μετα την καταταξη μου στο κεντρο εκπαιδευσης θα παρω μεταθεση για Αθηνα αφου η μητερα μου θεωρειται χηρα η θα πρεπει να κανω την μιση θητεια και μετα θα ερθω αθηνα. ευχαριστω
Γιαννης

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Γιαννης »

Καλησπερα παιδια και μπραβο για το φορουμ.
Ειμαι πρωτοτοκος, εχω χασει τον πατερα μου. Εκοψα αναβολη και λογικα προοριζομαι για την ΕΣΣΟ Μαιου.
8ή 6 μηνες θητειας κανω;
kopern.1
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Φεβ 05, 2018 2:59 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από kopern.1 »

Παιδιά καλησπέρα και απο μένα. Θέλω όποιος γνωρίζει απάντηση στο ερώτημά μου να με βοηθήσει.
Το 2010 πήρα ελληνική ιθαγένεια και έπρεπε να κάνω 3 μήνες θητεία. Και όντας 19 χρονών και σε σχολή πήρα αναβολή λόγω σπουδών.Η αναβολή μου έληξε 31/12/2017 και θα μπώ στη Β ΕΣΣΟ του Μαρτίου, πήγα για ατα τυπικά στο κέντρο όπου με ενημέρωσαν πως θα πρέπει να κάνω 9μηνη θητεία κανονικά.

έχει κανένας ιδέα;

ΜΠΑΜΠΗΣ

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από ΜΠΑΜΠΗΣ »

Καλησπέρα σας. Είμαι παντρεμένος και έχω και μια κορούλα. Πρόκειται να υπηρετήσω στο ΠΝ. Ξέρει κανείς πόσο καιρό θα υπηρετήσω καθώς και τι επιλογές έχω (αν έχω) για να το μειώσω;
nix15
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ Ιαν 11, 2017 6:17 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από nix15 »

Σαν μοναχοπαιδι κανω 8 μηνες?
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από gimitrop »

nix15 έγραψε:Σαν μοναχοπαιδι κανω 8 μηνες;


Ουτε για αστειο

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες