Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Κωστης

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Κωστης »

Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι μειωμενη θητεια σε περιπτωση που ενας απο τους 2 γονεις μου εχει αναπηρια μεγαλυτερη απο 80% και ειμαι ο μεγαλυτερος Γιος της οικογενειας; Σε περιπτωση που δικαιουμαι θα ειναι 8μηνο; Και ποια η διαδικασια που θα πρεπει να ακολουθησω;Ευχαριστω και συγνωμη αν κουρασα με τα πολλα ερωτηματα.

Gr_Ar

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Gr_Ar »

Κωστης έγραψε:Καλησπερα, θα ηθελα να ρωτησω αν δικαιουμαι μειωμενη θητεια σε περιπτωση που ενας απο τους 2 γονεις μου εχει αναπηρια μεγαλυτερη απο 80% και ειμαι ο μεγαλυτερος Γιος της οικογενειας; Σε περιπτωση που δικαιουμαι θα ειναι 8μηνο; Και ποια η διαδικασια που θα πρεπει να ακολουθησω;Ευχαριστω και συγνωμη αν κουρασα με τα πολλα ερωτηματα.



Λίγο παραπάνω αν είχες ψάξεις θα έβρισκες το παρακάτω θέμα.

http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=10157&PN=1

CompSci

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από CompSci »

Είμαι υπόχρεος 8μηνης θητείας, κάτι άκουσα ότι μπορώ να έρθω κοντά στο τόπο κατοικίας μου (Αθήνα) τους τελευταίους 3 μήνες, ισχύει;
Γιωργος

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Γιωργος »

Καλησπερα. Ειμαι απο λημνο και κανω την θητεια μου στην λημνο. Σπιτι μου δηλαδη. Ειμαι 8μηνος λογω τριτεκνειας. Αφου δεν θα παρω μεταθεση τους τελευταιους 3 μηνες δικεουμαι καποιες μερες αδεια?; ( 10 μερες ακουσα ειναι)
gr_ar

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από gr_ar »

CompSci έγραψε:Είμαι υπόχρεος 8μηνης θητείας, κάτι άκουσα ότι μπορώ να έρθω κοντά στο τόπο κατοικίας μου (Αθήνα) τους τελευταίους 3 μήνες, ισχύει;


Το κοντά μπορεί να είναι Θήβα και Αυλώνα, αλλά ισχύει ναι. Παίρνεις μετάθεση.

gr_ar

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από gr_ar »

Γιωργος έγραψε:Καλησπερα. Ειμαι απο λημνο και κανω την θητεια μου στην λημνο. Σπιτι μου δηλαδη. Ειμαι 8μηνος λογω τριτεκνειας. Αφου δεν θα παρω μεταθεση τους τελευταιους 3 μηνες δικεουμαι καποιες μερες αδεια;(10 μερες ακουσα ειναι)


Οι 8μηνοι παίρνουν μετάθεση, αυτά για 10 μέρες δεν ισχύει.

trixordos
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Δευ Ιαν 09, 2017 6:59 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από trixordos »

Γεια χαρα, εχασα το πατερα μου περσυ το μαρτη. Δικαιουμαι μεταθεση στο τόπο διαμονής αν παρουσιαστω μαιοη σεπτεμβρη;

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από gimitrop »

trixordos έγραψε:Γεια χαρα, εχασα το πατερα μου περσυ το μαρτη. Δικαιουμαι μεταθεση στο τόπο διαμονής αν παρουσιαστω μαιοη σεπτεμβρη;



Δικαιούσαι μετάθεση στον τόπο διαμονής σου για διάστημα 12 μηνών από το θάνατο πατέρα αφού έχεις παρουσιατεί όμως. Έπρεπε δηλαδή να έχεις παρουσιαστεί μέχρι το Μάρτη για τη μετάθεση...

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Sunken

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Sunken »

Γνωρίζει κανεις άμα έχουν ξεκινήσει να βγαίνουν οι μεταθέσεις της 2016 Ε'; Σε 10 μέρες θεωρητηκά θα έπρεπε να πάρω μετάθεση αλλά τίποτα μέχι στιγμής.
Skoulas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2017 12:20 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Skoulas »

Παρουσιάζομαι 14/3 ΚΕΕΜ Σπάρτης...
Είμαι παντρεμένος και έχω έναν γιο, κάτοχος μεταπτυχιακού και διδακτορικού (χημικός μηχανικός) υπάρχει περίπτωση να πάρω μετάθεση κοντά στην οικογένειά μου; Γιατι οι περισσότεροι μου είπαν να ετοιμάζομαι για το χημείο...
Μένω Ναύπακτο άρα με βολεύει Πάτρα ή Μεσολόγγι...
Άβαταρ μέλους
psofos
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 176
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 14, 2016 1:30 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από psofos »

Δεν ξερω φιλε μου, καλυτερα να σου απαντησει καποιος γνωστης, αλλα θελω να πω το εξης: Αυτα γινονται οταν η θητεια δεν ειναι υποχρεωτικη στα 18...No offence...
Skoulas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2017 12:20 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Skoulas »

Μα δεν είπα να μην πάω... Αν έχω δικαίωμα να είμαι κοντά στην οικογένειά μου ρώτησα... Επίσης αν τα βάλεις κάτω 18χρονών+4χρόνια πτυχίο+2χρόνια μεταπτυχιακό+3χρόνια διδακτορικό=27χρονών εγώ είμαι 30... Αν δεν θέλουν οικογενειάρχες στο στρατό ας μην δίνουν τόση αναβολή... Εκτός και αν πιστεύουν οτι πρέπει να κάνουμε οικογένεια μετά που θα πάμε φαντάροι... Φυσικά και θα προτιμούσα να πάω στα 18 μου (όπως οι Κύπριοι... ) και μετά να ξεκινήσω τις σπουδές μου...
ΙΩΑΝΝΗΣ Γ.
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 12, 2017 12:31 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από ΙΩΑΝΝΗΣ Γ. »

Ας μας πει κάποιος τι θητεία κάνουμε. Ο αδερφός μου σαν προστάτης οικογενείας είχε κάνει 6μηνο αεροπορια. Εγώ τώρα είμαι πεζικό, πάω για 9 μήνες σωστά;
gr_ar

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από gr_ar »

Skoulas έγραψε:Παρουσιάζομαι 14/3 ΚΕΕΜ Σπάρτης...
Είμαι παντρεμένος και έχω έναν γιο, κάτοχος μεταπτυχιακού και διδακτορικού (χημικός μηχανικός) υπάρχει περίπτωση να πάρω μετάθεση κοντά στην οικογένειά μου; Γιατι οι περισσότεροι μου είπαν να ετοιμάζομαι για το χημείο...
Μένω Ναύπακτο άρα με βολεύει Πάτρα ή Μεσολόγγι...


http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=10430

Skoulas
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 11, 2017 12:20 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Skoulas »

gr_ar έγραψε:
Skoulas έγραψε:Παρουσιάζομαι 14/3 ΚΕΕΜ Σπάρτης...
Είμαι παντρεμένος και έχω έναν γιο, κάτοχος μεταπτυχιακού και διδακτορικού (χημικός μηχανικός) υπάρχει περίπτωση να πάρω μετάθεση κοντά στην οικογένειά μου; Γιατι οι περισσότεροι μου είπαν να ετοιμάζομαι για το χημείο...
Μένω Ναύπακτο άρα με βολεύει Πάτρα ή Μεσολόγγι...


http://www.ellinikos-stratos.com/forum/forum_posts.asp?TID=10430



Σε ευχαριστώ για την απάντηση... Διάβασα το θέμα και αυτό που κατάλαβα είναι ότι ΛΟΓΙΚΑ πρέπει να με στείλουν στον τόπο συμφερόντων μου μόνο και μόνο ως κάτοχος διδακτορικού... Το θέμα είναι ότι φίλος μου που παρουσιάστηκε πρόσφατα, κάτοχος ίδιου διδακτορικού (χημικός μηχανικός), είχε πεθάνει ο πατέρας του πριν καταταγεί (έκανε 8μηνο) και τον έστειλαν στο χημείο ενώ ζητησε Θεσ/κη...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες