Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

file paleyetai to 9mhno;emeis oi 9mhnites menoume ametathetoi;
twra pou tha meiwthei h thitia emeis tha kanoume 8mhno;
eyxaristw poly!
enya
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 08, 2008 11:15 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από enya »

γεια σας. θα θελα να ρωτησω κατι. το αγορι μ ειναι φανταρος και κανει 9μηνο. κατεταγη 12-2-2008. αρχικα παρουσιαστηκε στο υγειονομικο αρτας(40 μερες), επειτα πηγε 401(1μηνα)και τωρα βρισκεται ηδη δυο βδομαδες στη κω(στο 80τυεθ). απ οτι ξερω ειναι αμεταθετο το 9μηνο. υπαρχει περιπτωση ή καποιος τροπος να κατεβει κρητη; αν αυτο ειναι δυσκολο απο τωρα, ποτε και με ποιο τροπο μπορει να κατεβει; ευχαριστω
Anonymous

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια, συγχαρητηρια κι απο μενα για την προσπαθεια εδω μέσα, τη βρίσκω πολυ χρήσιμη. Η ερωτησή μου είναι, δικαιούμενος 9μηνης θητειας (το οποίο το αναφέρω αφού μπω, μετα απο 1-2 εβδομαδες ετσι; με πιστοποιητικο οικογενειακης καταστασης) πρακτικά σημαίνει οτι μετα την εκπαιδευση και την ειδικότητα παω παραμεθόριο και μένω εκεί ως το τέλος; Αυτό αν ισχύει αφορά και πεζικό και αεροπορία; Ευχαριστω εκ των προτέρων!
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από yandr »

Christos έγραψε:πρακτικά σημαίνει οτι μετα την εκπαιδευση και την ειδικότητα παω παραμεθόριο και μένω εκεί ως το τέλος; Αυτό αν ισχύει αφορά και πεζικό και αεροπορία;


Αυτό σημαίνει, κανονικά οι 9-μηνίτες κάνουν μόνο παραμεθόριο.
Anonymous

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια τον φεβρουαριο παρουσιαζομαι στο κεδβ/εοδ διαβιβασεις στην καλαματα. Θα υπηρετησω 9μηνη θητεια. Απο οσο εχω ακουσει οσοι πανε 9μηνο μετα το κεντρο πανε σε νησια ανατολικου αιγαιου ή δωδεκανησα ή εβρο. Αυτο που δεν γνωριζω ειναι αν μπορω να παω κυπρο χωρις να υπηρετησω παραπανω γιατι το σκεφτομαι. Αν καποιος γνωριζει ας μου πει.
lektorelo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Φεβ 06, 2009 5:53 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από lektorelo »

Καλησπέρα. Έχω άλλα 2 αδέλφια. Παρουσιάζομαι στις 10 Φλεβάρη. Έχω ακούσει ότι για να μην κάνω όλη τη θητεία παραμεθόριο, να παραδώσω τα χαρτιά της τριτεκνίας αφού τελειώσω την εκπαίδευση και αφού έχω πάει παραμεθόριο. Ισχύει κάτι τέτοιο; Γιατί οι τρίτεκνοι είναι αμετάθετοι και δεν είναι ότι καλύτερο να κάνω όλη τη θητεία παραμεθόριο.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από yandr »

Όμως αν δεν προλάβουν να επεξεργαστούν τα χαρτιά σου έγκαιρα θα κάνεις 12-μηνο.

Γνωρίζω προσωπικά ότι έχει συμβεί σε αρκετούς που υπηρετούν αυτή τη στιγμή που μιλάμε.

Έχω φίλο στην παραμεθώριο (Χίος) που με ενημέρωσε.
lektorelo
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Φεβ 06, 2009 5:53 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από lektorelo »

Παίζει κάποιο ρόλο αν σε νησί της παραμεθορίου διαμένουν μόνιμα συγγενείς (αδέρφια του πατέρα μου), αν έχω περισσότερες πιθανότητες να πάω εκεί;
nacho
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 19, 2009 10:38 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από nacho »

Το είχα δηλώσει στο κέντρο οτι είμαι 9 μηνο...
Κλείνω 2 μήνες τωρα παραμεθώριο... Αλλα δεν θέλω να απολυθω απο εκεί...
Απ'οτι μου είπαν πρέπει να κάνω αίτηση για κατ'εξαίρεση...
Πότε πρέπει να κάνω την αίτηση;
Όταν κλείσω το 5μηνο παραμεθώριο ή νωρίτερα;
Σε πόσο καιρό θα ξέρω την απάντηση;
Anonymous

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Δεν καθεσαι εκει καλυτερα...
argeadas
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 358
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 04, 2009 10:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Ενδιαφέροντα: διάβασμα,κυνήγι,πουλιά
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από argeadas »

Αν θέλειες πες μου την μονάδα σου να σου πω αν πρέπει να φύγειςΕικόνα
kwstas2701
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 17, 2009 4:52 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από kwstas2701 »

Καλημερα σε ολους και καλη θητεια να εχουμε \

Συγχαρηττηρια για το site και την προθυμια σας ! Βρηκα παρα πολλες
και χρησιμες πληροφοριες και κυριως διαλυθηκαν οι οποιες αμφιβολιες μου ειχαν δημιουργησει οι συγχονοι ΡΑΜΠΟ περι πνιγμων βασανηστηριων κτλπ!

Θεωρουμε προστατης και θα κανω 9μηνο ΘΑ ΚΑΤΑΤΑΓΩ ΤΟΝ αΥΓΟΥΣΤΟ
και αν ολα πανε καλα αμφιβιος

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν θα κανω ολη μου την υπολοιπη θητεια
(δηλαδη 8μηνες) στο νησι που θα παρουσιαστω.

Επισης αν υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης του νησιου οπου θα εκπαιδευτω (Π. Χ Μυτιληνη γιατι εκει θα ηθελα να παω)

Σας ευχαριστω
Marina2
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1299
Εγγραφή: Δευ Φεβ 16, 2009 6:24 pm
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Marina2 »

kwstas2701 έγραψε:Καλημερα σε ολους και καλη θητεια να εχουμε \

Συγχαρηττηρια για το site και την προθυμια σας ! Βρηκα παρα πολλες
και χρησιμες πληροφοριες και κυριως διαλυθηκαν οι οποιες αμφιβολιες μου ειχαν δημιουργησει οι συγχονοι ΡΑΜΠΟ περι πνιγμων βασανηστηριων κτλπ!

Θεωρουμε προστατης και θα κανω 9μηνο ΘΑ ΚΑΤΑΤΑΓΩ ΤΟΝ αΥΓΟΥΣΤΟ
και αν ολα πανε καλα αμφιβιος

Αυτο που ηθελα να ρωτησω ειναι αν θα κανω ολη μου την υπολοιπη θητεια
(δηλαδη 8μηνες) στο νησι που θα παρουσιαστω.

Επισης αν υπαρχει η δυνατοτητα επιλογης του νησιου οπου θα εκπαιδευτω (Π. Χ Μυτιληνη γιατι εκει θα ηθελα να παω)

Σας ευχαριστω
Αν και θα κανεις 9μηνο, θα πας σιγουρα σε νησι για 4 μηνες! Οι 12μηνοι κανουν 6μηνο σε νησι και μετα μετατίθενται παλι.
Anonymous

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδιά καλησπέρα,

Σήμερα φαντάζομαι πολλοί από μας χάρηκαν με την ανακοίνωση του υπουργού για τη μείωση της θητείας, ειδικά όσοι θα παρουσιαστούμε Αύγουστο (ή μεταγενέστερα). Μέσα σε όλα όμως ανέφερε και μια λεπτομέρεια που δεν ήταν τόσο καλή. Η θητεία θα γίνεται πλέον ολοκληρωτικά στην περιφέρεια. Δηλαδή κανονικά δε θα υπάρχουν μεταθέσεις σε περιοχές που δε θεωρούνται παραμεθώριες. Θα μου πεις μη τα θες και όλα δικά σου, μόλις γλίτωσες 3 μήνες, και θα συμφωνήσω. Αλλά θα με ενδιέφερε αν κάποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω για το θέμα.

Είναι απλώς ένα ακόμα "πρέπει" της ελληνικής νομοθεσίας το οποίο ο καθένας που έχει βίσμα θα μπορεί να παρακάμψει; Ή θα ισχύσει τελικά νόμος που θα λέει ότι καταργούνται ΟΛΕΣ οι μεταθέσεις εκτός παραμεθωρίου, και δε τη γλιτώνεις δε πα να 'χεις τον υπουργό μπάρμπα;

Η λογική μου λέει πως με το κατάλληλο βίσμα όλα θα γίνονται, αφού αν πλέον δεν υπάρχουν στις πόλεις έφεδροι θα σημαίνει ότι θα πρέπει να αντικατασταθούν με επαγγελματίες, οι οποίοι με τη σειρά τους πρέπει να μετατεθούν εκεί από την επαρχία. Και μιλάμε για πολλά άτομα σίγουρα, πράγμα το οποίο δε θα είναι και τόσο εύκολο να γίνει τόσο ξαφνικά με μια ανακοίνωση που έγινε σήμερα και ισχύει κιόλας από την επόμενη ΕΣΣΟ.

Γνωρίζει κανείς κάτι παραπάνω; Είναι λάθος το σκεπτικό μου;
kallitexnis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 898
Εγγραφή: Δευ Ιουν 23, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Μειωμένη θητεία και μεταθέσεις

Δημοσίευση από kallitexnis »

Εννοεί ότι θα αποδεσμευτούν τα στρατόπεδα των Αθηνών για παράδειγμα και θα γεμίσουν αυτά του Έβρου αφού έχω δεί σε μονάδα να μαζεύονται αστέρια και οι φαντάροι να είναι ελάχιστοι...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες