Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kostas pharm
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 2:55 am
Ενδιαφέροντα: μουσικη, σινεμα, βιβλια, αθλητισμος
Επάγγελμα: Ασκουμενος φαρμακοποιος
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από kostas pharm »

Παιδια αρχιζω αυτο το θεμα, για τις προφητειες του γεροντα παισιου σε σχεση παντα με τα εθνικα μας ζητηματα.

Εχω διαβασει μερικα βιβλια για το γεροντα που περιειχαν προφητειες του ( δε ξερω ομως αν πρεπει να πω τιτλους βιβλιων και ονοματα σθγγραφεωνΕικόνα yandr τι λες; ).

Η προφητεια που με εχει απασχολισει περισσοτερο απο ολες ειναι εκεινη με τα λεγομενα < < Εξαμιλια> > , στην οποια ο παισιος ουσιαστικα διευκρινιζει τι εννουσε ο κοσμας ο αιτωλος, οπου αναφερει οτι τα εξαμιλια ειναι τα 6 ναυτικα μιλια της υφαλοκριπιδας που απεχουν τα νησια μας απο την τουρκια.

Εκει οπως αναφερει ο γεροντας οταν Ο τουρκικος στολος θα ξεκινησει για να μας επιτεθει οταν φτασει στα 6 μιλια θα καταστραφει και ο ελληνες θα παρουν την πολη, για την ακριβεια θα μας την δωσουν οι ρωσοι. Η προφητεια επισης μιλαει και για το διαμελισμο της τουρκιας σε 3-4 κομματια αναμεσα σε κουρδους-αρμενιους-ελληνες και για τις μεγαλες απωλειες των τουρκων. Ελεγε χαρακτηριστικα- οι τουρκοι εχουν τα κολλυβα ζωσμενα στο ζωναρι τους... ( λεγετε οτι αυτα τα ειπε το 1992).

Για αυτη τη πολεμικη περιοδο ο γεροντας ελεγε οτι θα ειναι σε 2 ημιχρονα και οτι η ελλαδα δε θα εμπλακει στο πολεμο που στο τελος αυτο θα βγει σε καλο της, μιλησε επισης για ελαχιστες απωλειες απο πλευρας μας, σε κανα-δυο νησακια. Σε σχεση με ολα τα παραπανω θα αναφερω και μια φημη που κυκλοφορει για ενα περιστατικο με το γεροντα. Καποτε λενε επισκευτηκαν το αγιο ορος μια παρεα στρατιωτικοι νεοι τοτε και συναντησαν το γεροντα. Ενας εξ΄αυτων ηταν πολυ απογοητευμενος απο την κατασταση στο τρατευμα κ ειπε του γεροντα οτι θα παραιτηθει και εκεινος του ειπε οτι οταν ο ελλ. Στρατος μπει στη πολη αυτος θα ειναι αρχηγος.

Ο νεαρος τοτε αξιωματικος λεγεται οτι ηταν ο Δημητριος Γραψας( νυν Α/ΓΕΕΘΑ ) Εικόνα φημες επισης αναφερουν οτι εδωσε την ευλογια του σε εκεινον που θα μπει σημαιοφορος του στρατου στην Πολη. Αυτα για αρχη απο μενα Εικόνα
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από Velerefontis »

Για τον γραψα το εχω διαβασει και εγω. Οπως και για τις δυο επιστολες που εχουν λαβει, μια αυτος και μια ο καραμανλης. Εγω χωρις να θελω να λοιδωρησω το γεροντα τον οποιο σεβομαι απεριοριστα και μακαρι να εκπληρωθουν τα λεγομενα του, θελω να ρωτησω κατι. Αν ο γραψας αποστρατευτει χωρις να εχει γινει το << ποθουμενο>> τοτε τι θα πουμε;
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από Nassos »

Αυτό για το Γράψα δεν πολυπιστεύω να ισχύει.

Η υπογραφή μου είναι επίσης ένα μελλούμενο που είπε ο Γέροντας σε κάποιους επισκέπτες. Τέλος ΦΛεβάρη ολοκληρώνεται η Εγνατία Οδός.
kostas pharm
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 2:55 am
Ενδιαφέροντα: μουσικη, σινεμα, βιβλια, αθλητισμος
Επάγγελμα: Ασκουμενος φαρμακοποιος
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από kostas pharm »

Ο παισιος επισης εχει αναφερει απελευθερωση της κυπρου και της β. Ηπειρου αν δε κανω λαθος (ο ιδιος ο γεροντας μεγαλωσε στην β. Ηπειρο οπως και ο κοσμας ο αιτωλος ! )
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από Nassos »

Για τη Βόρεια Ήπειρο είπε:

Οι Βορειοηπειρώτες να μην φοβούνται, επειδή κάποια μέρα θα ελευθερωθούνε από κάποια παλικάρια. Οι ελευθερωτές δεν θα καταλαβαίνουν από πολιτικές και θα μπουν μέσα για να βοηθήσουν. Οι πολιτικοί από τη μία θα χαρούν κι αυτοί από την άλλη όμως είναι δεσμευμένοι και δεν μπορούν να ενεργήσουν. Οι άλλες χώρες θα το δεχτούν και θα πουν ότι αφού έγινε, τώρα δεν μπορεί να αλλάξει. Γι' αυτό δεν πρέπει να φοβούνται οι Βορειοηπειρώτες, επειδή λειτουργούν και οι πνευματικοί νόμοι. Ο πόνος για την Βόρειο Ήπειρο είναι μεγάλος, επειδή ήμασταν μια οικογένεια και μας χώρισαν. Είναι σαν να λες κάποια από τα παιδιά σου να χωριστούν από τα άλλα.


Πηγή
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από Antonis21 »

Εχω διαβασει και γω καποια αποσπασματα απο λεγομενα του Γεροντα σε διαφορα βιβλια και μαρτυριες πιστων. Αυτη η μεγαλη μορφη της Ορθοδοξιας εχει πει πολλα προφητικα λογια, που εχουν βγει κιολας. Αν θελετε την προσωπικη μου αποψη, πιστευω στο επακρο τα λογια του Γεροντα. Οσον αφορα την περιπτωση με τον Γραψα, ποσο σιγουροι ειμαστε οτι ηταν αυτος μεσα στους πεντε στο κελι του;

Δινω εδω και μια αλλη μαρτυρια που εχω διαβασει:
Καποια στιγμη ειχαν παει τρεις αν θυμαμαι καλα φοιτητες να δουν τον Γεροντα. Ειχαν μεγαλη απορια για το αν θα παρουμε ποτε την Πολη πισω. Οταν πηγαν, αν και ειχαν την απορια αυτη, δεν τολμουσε κανενας να ρωτησει τον Γεροντα γι'αυτο. Τοτε μιλησε ο Γεροντας απο μονος του. "Τι είναι , βρε παλληκάρια; Τι θέλετε να ρωτήσετε ; Για την Πόλη ; Θα την πάρουμε και θα ζείτε κιόλας"

Τα παραδειγματα ειναι παρα πολλα, και οσοι εχουν διαβασει εστω και το ελαχστο, γνωριζουν αρκετα.

Αρκετες περιπτωσεις και λεγομενα του αναφερονται εδω http://paterpaisios.blogspot.com/2007/02/blog-post.html
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από Snakeshit »

Ολες του οι προφητίες έχουν βγει μέχρι τώρα. Ελπίζω κι αυτές.

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από Velerefontis »

Στον εναν μαλιστα απο τους φοιτητες που αναφερει ο αντωνης, ο οποιος σπουδαζε πολιτικος μηχανικος, του ειπε χαρακτηριστικα οτι θα εχει ενεργο ρολο στην ανοικοδομηση της πολης
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από Snakeshit »

Μακάρι ρε παιδιά.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από yandr »

Snakesh*t έγραψε:Μακάρι ρε παιδιά.

Κάτσε βρε Snakesh*t.

Πέρα από το γεγονός ότι όλα αυτά προσωπικά δεν τα πιστεύω ΚΑΘΟΛΟΥ, ας πούμε ότι είναι αλήθεια.

Θέλεις εσύ να σκοτωθείς για να πάρουμε (και καλά) την Πόλη; Ή νομίζεις ότι όλα αυτά θα γίνουν χωρίς απώλειες;

Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από Snakeshit »

Πεθάναν παλικάρια, σκοτώθηκαν παιδιά, τον δρόμο για ν'ανοίξουμε για την Αγια Σοφια. Φυσικά και θα υπάρξουν απώλειεςκαι θα μπλεχτούν και τρίτοι(εννοόντας ότι δεν θα'ναι μόνο Έλληνες vs Τούρκοι). Και θα'ταν μεγάλη μου τιμή να πεθάνω για την πατρίδα μου, κατα την γνώμη μου είναι ο καλύτερος θάνατος. Η θεία μου έχει μιλήσει με τον γέροντα και όσα της είπε έχουν βγεί. Οπότε πέρα απο την θρησκεία, έχω κι μια ζωντανή απόδειξη για να πιστεύω της προφητίες του.
kostas pharm
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 106
Εγγραφή: Τετ Δεκ 24, 2008 2:55 am
Ενδιαφέροντα: μουσικη, σινεμα, βιβλια, αθλητισμος
Επάγγελμα: Ασκουμενος φαρμακοποιος
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από kostas pharm »

yandr έγραψε:
Snakesh*t έγραψε:Μακάρι ρε παιδιά.

Κάτσε βρε Snakesh*t.

Πέρα από το γεγονός ότι όλα αυτά προσωπικά δεν τα πιστεύω ΚΑΘΟΛΟΥ, ας πούμε ότι είναι αλήθεια.

Θέλεις εσύ να σκοτωθείς για να πάρουμε (και καλά) την Πόλη; Ή νομίζεις ότι όλα αυτά θα γίνουν χωρίς απώλειες;



ρε συ, κανεις δε θελει να πεθανει, ολοι θελουμε να ζησουμε σε ενα ειρηνικο κοσμο χωρις σκοτωμους. Εαν ρωτουσες εμενα, θα σου ελεγα οτι αν με καλουσαν να πολεμησω η αν γινει τπτ τωρα που παρουσιαζομαι θα πηγαινα να πολεμησω και ο θεος βοηθος! Θα φοβομουν παρα πολυ εννοειται ετσι ; ( το σκατο στη καλτσα! ) αλλα αν ειναι γραφτο να γινουν αυτα τα πραματα θα γινουν ανεξαιρετως τι θελουμε εμεις.
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από Snakeshit »

Εγώ θα παρακαλούσα να με καλέσουν, χωρίς να φοβάμαι.
Άβαταρ μέλους
Snakeshit
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 749
Εγγραφή: Τετ Δεκ 03, 2008 11:32 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από Snakeshit »

Δυστυχώς όμως είμαι μικρός για να με καλέσουν.
GenerX
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1497
Εγγραφή: Παρ Ιαν 30, 2009 5:29 pm
Τοποθεσία: Guinea-Bissau
Επικοινωνία:

Προφητείες του γέροντα Παΐσιου

Δημοσίευση από GenerX »

Εγω πιστεύω στην επιστήμη.

Απο τη στιγμή που αυτή δε μπορεί να κάνει πολλές φορές προβλέψεις, με δεδομένα και οχι φαντασιώσεις και ονειρώξεις, τεχνολογία και τεχνογνωσία, σιγά μη πιστέψω τον κάθε τσαρλατάνο.

Αλλιώς, υπάρχει και ο Χορταρέας. Όπως λένε πολλοί, αυτά που τους έχει πεί, έχουνε βγεί. Ενα τηλεφωνάκι είναι...

Σας συνιστώ να επισκεφτείτε την Πόλη και να την πάρετε με άλλους πιο ορθόδοξους και πραγματικούς τρόπους. Θα σας ωφελήσει και πιό πολύ χεχε

Όσοι περιμένετε να την πάρετε με τα όπλα... Θα πεθάνετε απτο stand by των προφητειών.

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες