Ιστορίες από τη θητεία μας

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ILARXOS
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 415
Εγγραφή: Τρί Φεβ 24, 2009 1:16 am
Ενδιαφέροντα: πλοια, τρενα, φυσικη . . .
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από ILARXOS »

Γράψε! Θα εκτιμήσω ιδιαίτερα αν δεν χρησιμοποιήσεις εκκληcιαcτικό cίγμα.
sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

Εγω δεν εχω παει ακομα στρατο! Δεν ειμαι καν 19! Θα ηθελα ομως να σας πω μια ιστορια απο το πυροβολικο οπου υπηρετει ο αδερφος μου εδω και 5-6 μηνες! Γενικα ειμαι κατα του βυσματος στο στρατο αλλα ο αδερφος ειναι κωλοβυσμα! Ειναι στον εβρο τωρα και ειναι γραφιας... Μια μερα θα πηγαινανε για βολες αλλα επειδη ειναι γραφιας δε τον πηρανε καν! Εμεινε Πισω στο στρατοπεδο... Την αλλη μερα ηρθε μια εποπινα και του πε πως κερδισε τιμητικη 5 μερες επειδη τα πηγε παρα πολυ καλα στις βολες! Τι να πω... Μα ποσο βυσμα πια; Τα συμπερασματα δικα σας
Άβαταρ μέλους
kampf
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 823
Εγγραφή: Παρ Αύγ 07, 2009 4:01 pm
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από kampf »

Βυσμα και ειναι στον Εβρο; Εικόνα
"Αδελφοί, εν τη κρισίμω ταύτη περιστάσει μόνον ένδοξον θάνατον πρέπει να ευχόμεθα" Γ. Ολύμπιος
sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

Προφανως τα ''μεσα'' που εχει βρει δεν του επιτρεπουν προς το παρων να παρει μια καλη μεταθεση αλλα ωστοσο ειναι αρκετα ωστε να κανει μια πολυ ηρεμη θητεια. Γενικα μου χει πει οτι σε σχεση με τους υπολοιπους κανει πολυ λιγοτερες καλιοπες και γενικα αγγαρειες
G-5
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τρί Ιαν 11, 2011 6:18 pm
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από G-5 »

Ολα καλα, αλλα αν σου ερθει αναγκη για να επισκεφθείς το αποχωρητήριο και είσαι σκοπιά τι κάνεις;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Nassos »

G-5 έγραψε:Ολα καλα, αλλα αν σου ερθει αναγκη για να επισκεφθείς το αποχωρητήριο και είσαι σκοπιά τι κάνεις;


Στη Λέσβο μου συνέβη το εξής: Ο ένας εκ των σκοπών ήταν από εμάς (ο δεύτερος από άλλη υπο-μονάδα) και όταν το έπιασε κόψιμο, πήγα για 4-5 λεπτά στη θέση του (είχα υπηρεσία θαλαμοφύλακα) και αυτός αμέσως στη τουαλέτα. Ευτυχώς που δεν πέρασε έφοδος εκείνη τη στιγμή γιατί θα είχαμε μπλεξίματα.Εικόνα

Ένας άλλος, πάλι από τη μονάδα μου, έβγαλε την εξάρτηση, άφησε το όπλο δίπλα του και τα έκανε επιτόπου. Ευτυχώς που ήταν βράδι και σε μέρος που δεν πολυ-φαινόταν.Εικόνα

G-5
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 23
Εγγραφή: Τρί Ιαν 11, 2011 6:18 pm
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από G-5 »

Nassos έγραψε:
G-5 έγραψε:Ολα καλα, αλλα αν σου ερθει αναγκη για να επισκεφθείς το αποχωρητήριο και είσαι σκοπιά τι κάνεις;
Στη Λέσβο μου συνέβη το εξής: Ο ένας εκ των σκοπών ήταν από εμάς (ο δεύτερος από άλλη υπο-μονάδα) και όταν το έπιασε κόψιμο, πήγα για 4-5 λεπτά στη θέση του (είχα υπηρεσία θαλαμοφύλακα) και αυτός αμέσως στη τουαλέτα. Ευτυχώς που δεν πέρασε έφοδος εκείνη τη στιγμή γιατί θα είχαμε μπλεξίματα.ΕικόναΈνας άλλος, πάλι από τη μονάδα μου, έβγαλε την εξάρτηση, άφησε το όπλο δίπλα του και τα έκανε επιτόπου. Ευτυχώς που ήταν βράδι και σε μέρος που δεν πολυ-φαινόταν.Εικόνα
κι αν ερθει έφοδος εκεινη την ώρα τι επιπτώσεις υπάρχουν και πως δικαιολογείσαι τοτε;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Nassos »

Δεν γνωρίζω τέτοιες λεπτομέρειες. Στη πρώτη περίπτωση σίγουρα πολύ βαριά καμπάνα γιατί και οι 2 εγκαταλείψαμε τη θέση μας εν ώρα υπηρεσίας.
Αλέξης
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 527
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2010 12:51 am
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Αλέξης »

sintoma lokatzis έγραψε:Εγω δεν εχω παει ακομα στρατο! Δεν ειμαι καν 19! Θα ηθελα ομως να σας πω μια ιστορια απο το πυροβολικο οπου υπηρετει ο αδερφος μου εδω και 5-6 μηνες! Γενικα ειμαι κατα του βυσματος στο στρατο αλλα ο αδερφος ειναι κωλοβυσμα! Ειναι στον εβρο τωρα και ειναι γραφιας... Μια μερα θα πηγαινανε για βολες αλλα επειδη ειναι γραφιας δε τον πηρανε καν! Εμεινε Πισω στο στρατοπεδο... Την αλλη μερα ηρθε μια εποπινα και του πε πως κερδισε τιμητικη 5 μερες επειδη τα πηγε παρα πολυ καλα στις βολες! Τι να πω... Μα ποσο βυσμα πια; Τα συμπερασματα δικα σας
φιλαράκι με συγχωρείς και με όλο το θάρρος αλλά να τον χαίρεσαι τον αδερφό σου. Προσωπικά το βρίσκω απαράδεκτο και ταυτόχρονα υποτιμιτικό για αυτόν. Για να μη σχολιάσω το ότι πήρε 5 μέρες τιμητική για βολές ενώ ούτε καν έχει δεί πως κουμπώνει η γεμιστήρα στο g3... Εε δεν είναι και ότι πιο δόκιμο... Γνώμη μου πάντα και ξαναλέω χωρίς παρεξήγηση...
297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

sintoma lokatzis έγραψε:Εγω δεν εχω παει ακομα στρατο! Δεν ειμαι καν 19! Θα ηθελα ομως να σας πω μια ιστορια απο το πυροβολικο οπου υπηρετει ο αδερφος μου εδω και 5-6 μηνες! Γενικα ειμαι κατα του βυσματος στο στρατο αλλα ο αδερφος ειναι κωλοβυσμα! Ειναι στον εβρο τωρα και ειναι γραφιας... Μια μερα θα πηγαινανε για βολες αλλα επειδη ειναι γραφιας δε τον πηρανε καν! Εμεινε Πισω στο στρατοπεδο... Την αλλη μερα ηρθε μια εποπινα και του πε πως κερδισε τιμητικη 5 μερες επειδη τα πηγε παρα πολυ καλα στις βολες! Τι να πω... Μα ποσο βυσμα πια; Τα συμπερασματα δικα σας
Κι εγω ειμαι κατα του βισματος αλλα μπραβο στον αδερφο σου. Πραγματικα μπραβο του! αφου τον παιρνει ας κανει τετοια!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από D.Y.K »

sintoma lokatzis έγραψε:Εγω δεν εχω παει ακομα στρατο! Δεν ειμαι καν 19! Θα ηθελα ομως να σας πω μια ιστορια απο το πυροβολικο οπου υπηρετει ο αδερφος μου εδω και 5-6 μηνες! Γενικα ειμαι κατα του βυσματος στο στρατο αλλα ο αδερφος ειναι κωλοβυσμα! Ειναι στον εβρο τωρα και ειναι γραφιας... Μια μερα θα πηγαινανε για βολες αλλα επειδη ειναι γραφιας δε τον πηρανε καν! Εμεινε Πισω στο στρατοπεδο... Την αλλη μερα ηρθε μια εποπινα και του πε πως κερδισε τιμητικη 5 μερες επειδη τα πηγε παρα πολυ καλα στις βολες! Τι να πω... Μα ποσο βυσμα πια; Τα συμπερασματα δικα σας


Συγχαρητήρια και απο μένα! Αλήθεια, τελικά πόσο 'έφερε' στις βολές; Εικόνα

297ΙΜΑΚ
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1255
Εγγραφή: Δευ Ιουν 28, 2010 4:30 am
Τοποθεσία: Front Line Srg
Επάγγελμα: Possessed Killing Machine
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από 297ΙΜΑΚ »

D.Y.K έγραψε:
sintoma lokatzis έγραψε:Εγω δεν εχω παει ακομα στρατο! Δεν ειμαι καν 19! Θα ηθελα ομως να σας πω μια ιστορια απο το πυροβολικο οπου υπηρετει ο αδερφος μου εδω και 5-6 μηνες! Γενικα ειμαι κατα του βυσματος στο στρατο αλλα ο αδερφος ειναι κωλοβυσμα! Ειναι στον εβρο τωρα και ειναι γραφιας... Μια μερα θα πηγαινανε για βολες αλλα επειδη ειναι γραφιας δε τον πηρανε καν! Εμεινε Πισω στο στρατοπεδο... Την αλλη μερα ηρθε μια εποπινα και του πε πως κερδισε τιμητικη 5 μερες επειδη τα πηγε παρα πολυ καλα στις βολες! Τι να πω... Μα ποσο βυσμα πια; Τα συμπερασματα δικα σας


Συγχαρητήρια και απο μένα! Αλήθεια, τελικά πόσο 'έφερε' στις βολές; Εικόνα
Ποσο να εφερε;15 στις 10! αφου ο διπλανος ειχε μπερδεψει τους στοχους Εικόνα

sintoma lokatzis
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 342
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 14, 2010 12:57 am
Τοποθεσία: Επιθετικός χαφ
Ενδιαφέροντα: Στρατός, Γυμναστική και Αθλητισμός, Φίλοι και Γυναίκες
Επάγγελμα: Μαθητής
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από sintoma lokatzis »

DYK δε τον ρωτησα ακομα! Τωρα βγαινει με αδεια... Αυριο θα ειναι σπιτι θα τον ρωτησω
faoust21
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 68
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 04, 2011 8:10 pm
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από faoust21 »

Ειμαι στην Ρω για 2 εβδομαδες οπου με εχουν στειλει απο την ΔΑΝ Μεγιστης (Καστελοριζο) οπου με στειλαν απο την μοναδα μου στην ροδο. Εκεινες τις μερες λογω κακοκαιριας σπαει το κοματι της προβλητας στο λιμανακι της Ρω που ηταν μεταλικο και ερχονται μαστορες για να το φτιαξουν. Επειδη ομως δεν ειμαστε γαιδουρια προσφερθηκαμε να τους βοηθησουμε, και οι φανταροι και ο δοκιμος και ο λοχαγος. Ο ενας απο τους μαστορες ηταν λιγο πιο μεγαλος σε ηλικια και οι αλλοι του μιλουσαν στον πληθυντικο, εννοειται ολοι με πολιτικα, κυριως φορμες. Οποτε μια μερα μεταφεροντας σακους τσιμεντο ο τυπας στεκοταν ακριβως στην μεση δυσχαιροντας εμας που κουβαλουσαμε τα τσιμεντα. Οποτε του λεω "ρε μεγαλε, κανε λιγο πιο εκει μας εχει ξεμεσιασει". Κανει λιγο πιο κει. Μετα παλι στεκοταν στην μεση ενω κουβαλαγαμε οποτε του ξαναλεω "μηπως να κανεις λιγο πιο κει γιατι θα μας μεινει η μεση στα χερια". Παλι ξανα ο τυπος μπροστα! Οποτε απηυδισμενος γυρναω και του κανω "ρε μεγαλε, κανε πιο κει, κανουμε κυκλους για να αφησουμε τους σακους, μας εχεις γαμησει". Οι υπολοιποι που ηταν μαζι του κοκκαλωνουν. Αυτος δεν λεει τπτ, μου λεει συγνωμη εχεις δικιο.

και ο λοχαγος που ηταν εκει με πιανει παραμερα και μου λεει "ρε μλκα αυτος ειναι ο διοικητης του Μηχανικου στην Ροδο! "

Αυτο εγινε τον Δεκεμβρη που μας περασε και χαιρομαι πολυ που απολυθηκα στην ωρα μου!
Epilarxos
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 128
Εγγραφή: Κυρ Ιούλ 31, 2011 2:58 pm
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Epilarxos »

Αρχές της θητείας μου στο ΚΕΤΘ. Κάποιοι δεν ήταν προβλεπόμενοι στο κούρεμα. Ο Ίλαρχος λίγες μέρες πριν την ορκωμοσία για να μην πέσει καμμία καμπάνα από το Δκτη της Επιλαρχίας ή τον Ταξίαρχο, ζήτησε να κουρευτούν όλοι στο προβλεπόμενο μήκος.1-2 φαντάροι από την Ίλη (160 άτομα περίπου η κάθε Ίλη τότε), ήξεραν πως να χειριστούν τη μηχανή και ανέλαβαν την ευθύνη. Κάποιος βαρύμαγκας όμως πίστευε ότι μπορούσε να κουρέψει καλύτερα από τους κουρείς. Βρήκε έναν που έκαναν και παρέα εκεί και τον κούρεψε. Το αποτέλεσμα ήταν να φάνε και οι δύο από 5 μέρες φυλακή γιατί το κούρεμα ήταν το κάτι άλλο! Όλο το κάτω πίσω μέρος του κεφαλιού το είχε ξυρίσει εντελώς! Το μαλλί ξεκινούσε από τα αυτιά και πάνω! Το θέαμα ήταν εντελώς αστείο και τελικά ο κουρεμένος δεν έλαβε μέρος στην Ορκωμοσία λόγω της γελοιότητας του θεάματος!Εικόνα
Όπου η δόξα και το καθήκον!!!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης