Ιστορίες από τη θητεία μας

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΛΕΛΕΣ
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 24, 2008 5:59 am
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από ΛΕΛΕΣ »

Θέλω περίπου δύο μήνες και κάτι για να απολυθώ. Αλλά θέλω πολύ να πω κάποια πράγματα στα παδιά που θα μπουν τώρα. Πριν παρουσιαστώ είχα τρομερή αγωνία και στεναχώρια... Που πάω; Πως θα είναι εκεί; Τι θα κάνω; Τι θα κάνουν οι δικοί μου; Θα μου λείψουν... Και άλλα τόσα που φαντάζεστε στο περίπου... Όταν μπήκα (παρουσιάστηκα 625 γιάννενα, που είναι πανέμορφα) είδα ότι δεν είναι και κάτι το τόσο τρομερό... Μια χαρά είναι... Εγώ στην δουλειά μου κουραζόμουν πιο πολυ. Τώρα έπεφτα για υπνό το μεσημέρι κιόλας... Γνωρίστηκα με πολύ καλά παιδιά... Και οι ανώτεροί μας δεν ήταν τέρατα. Άνθρωποι είναι και εκείνοι με κάποιο σκοπό... Φωνές και αγκαρίες υπήρχαν... Αλλά στρατός είναι... Όχι διακοπές... Και καψονάκια μέχρι να μάθουμε να στρώνουμε το κρεββάτι μας υπήρχαν... Αλλά αν το μας τα έκαναν ακόμα δεν θα ξέραμε τον τρόπο... Δεν έχωσα ποτέ κανέναν, δεν έγινα ρουφιάνος ΠΟΤΕ, κοιτούσα να κάνω αυτό που μου έλεγαν τα στελέχη (και μέχρι εκεί, δεν έκανα τον ήρωα) να φιδιάζω όποτε μπορούσαΕικόνα ... Και μέχρι τώρα δεν βγήκα ούτε μια φορά αναφερόμενος... Και στην μετάθεση πάλι που είχα άγχος του στυλ που πάω τώρα που έμαθα εδώ; Και οι φίλοι μου; Θα τους ξαναδώ; Και στην μετάθεση λοιπόν ήταν μια χαρά... Στην αρχή έπαθα ένα σοκ γιατί το στρατόπεδο ήταν χάλια... Αλλά δεν θα μείνω μια ζωή εκεί. Όσο κάτσω θα περάσω καλά όμως. Εκεί βρήκα και άλλα καλά παιδιά... (από το κεν μόνο εγώ πήγα ς'αυτην μονάδα, σαν την καλάμιά που λένε) ... Τα "κακά" παιδιά. Ήταν κακά γιατην πάρτη τους. Εμένα δεν με ενόχλησαν ποτέ, ούτε ναρκωτικά ούτε άλλα ύποπτα... Τους συναδέλφους μου από το κεν δεν τους έχω χάσει. Μιλάμε πολύ πολύ συχνά και κανονίζουμε κοινές άδειες... Τέλος για να μην σας ζαλίζω... - ούτε εξετάσεις προσβλητικές κάνουν... Άντε να κοιτάξουν ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΠΙΑΣΟΥΝ αν έχεις 1 ή 2 όρχεις... - όχι άγχος... Όλα καλά είναι... Και αν όχι... Τα δύσκολα θα είναι αυτά που θα θυμάστε με νοσταλγία... - ότι και να λέμε στρατός είναι... Όχι εκκλησία. Και φωνή θα πέσει... Και διαταγή... Και λίγο ειρωνεία... Στην δουλειά τραβούσα πιο ζόρια... - το φαγητό όντως είναι χάλια... Αλλά όχι από το 1940... - στο στρατό οφείλω πάρα πολλά πράγματα... ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΕΣ... ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ. ΟΛΑ ΚΑΛΑ...
Anonymous

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Anonymous »

Έχοντας μπει 11 Αυγουστου στη Θηβα, έχω να πω ότι συμφωνω 100% με τα παραπάνω (και έχοντας μιλήσει και με παλαιότερους). Και όποιος δεν συμφωνεί είναι είτε άκρο-άκρο αριστερός είτε αναρχικός... Σε κάθε περίπτωση "κολλημένος"
Apap
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 95
Εγγραφή: Τρί Αύγ 05, 2008 3:46 am
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Apap »

Πολύ καλός λόγος

Ότι καλύτερο για να διαβάσει ενας καινούριος που θα μπεί στο στρατό...
Με βρίσκει απόλυτα σύμφωνο Εικόνα
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Nassos »

Συμφωνώ απόλυτα.

Και εγώ όταν ήμουν 18-19 άκουγα τα χειρότερα περί Στρατού. Ακόμη και πριν πάω Αυλώνα, από παλαιότερους άκουγα ακόμη χειρότερα.

Μόνο που παλαιά (δεκαετία 1980, δεκαετία 1990) ήταν όντως άσχημα στο ΚΕΤΘ.
Anonymous

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Anonymous »

Λογια - νουμερο δυο- Για εποπ...
να εχετε στο νου σας λιγο τους εποπ... Μην εχετε πολλα-πολλα...
μην ξεχνατε οτι ειναι οι δουλεια τους αυτη και σε μια "στραβη για να μην βρουν μπελα δεν θα κολλησουν να σας κρεμασουν μιας που εσεις θα φυγετε καποια στιγμη... Βεβαια υπαρχουν και πολυ ξηγημενα παιδια εποπ... Εγω προσωπικα δεν ειδα πολλα...

να ξερετε οτι αυτα που ισως μαθετε στο ΚΕΝστην μοναδα ισως και να μην τα ξαναδειτε... Εγω δεν εστρωσα ποτε παλι το κρεββατι μου...

Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Αν και εγώ δεν έχω πάει ακόμα στρατό, είμαι σίγουρος ότι όλοι μα όλοι όσοι έχετε πάει θα έχετε πάρα πολλά να μας διηγηθείτε για να γελάσουμε.Μόλις πάω σε λίγους μήνες θα έχω και γω να λέω, αλλά μέχρι τότε περιμένω τις δικές σας εμπειρίες!

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Nassos »

Αυλώνα, μετά την ορκομωσία σε διπλανό από εμένα θάλαμο:

Στον πρώτο θάλαμο της 1-3 υπήρχε ένα παιδί που δεν ήταν στα καλά του. Μια φορά πήγε στις τουαλέτες και αντί να αφοδεύσει στη τουρκική τουαλέτα, τα άφησε στο στόμιο της μπανιέρας!

Ο θαλαμάρχης μόνο που δεν λιποθύμισε όταν το είδε. Πήγε την επομένη στον Διοικητή της Ίλης και μόνο που δεν έσπασαν τα τζάμια από τις φωνές.

Με αυτά και μ'αυτά, το παιδί δεν έφαγε φυλακή, αλλά τον έβαλαν να καθαρίσει από πάνω μέχρι κάτω τις τουαλέτες. Και έκτοτε έκανε στην κανονική τουαλέτα.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Λοιπόν εγώ μπορεί να μην έχω πάει ακόμα όπως σας είπα στρατό αλλά έχω φίλους που μου έχουνε πει σκηνικά πολύ γέλιο.

Παραθέτω μερικά.

Αιφνιδιαστική επιθεώρηση σε θάλαμο στο ναυτικό από τον διοικητή. Η επιθεώρηση γίνεται την ώρα που ετοιμαζόντουσαν για ατομική καθαριότητα και τους πετυχαίνει με τα σορτσάκια και τις σαγιονάρες. Ένα παιδί με το που γυρνάει και βλέπει τον διοικητή, βαράει προσοχή με την σαγιονάρα και ακούγεται φοβερά το ΣΛΙΑΤΣ! στο πάτωμα! Εννοείται όλοι κρατιόντουσαν να μην λυθούνε στα γέλια.

Στον Έβρο έχουνε μαζευτεί Και ο λοχίας και λέει: "όσοι έχουνε πτυχία ΑΕΙ να μαζευτούνε δεξιά" και σηκώνονται όλοι όσοι είχανε καμαρωτοί καμαρωτοί. Και ξεκινάει να τους δίνει τις "καλύτερες" αγγαρείες!

Πάλι στον Έβρο λοχίας:

-Εδώ που λέτε οι άνθρωποι είναι πολύ καλοί, μην ακούτε που λένε για γκατζολία και τα συναφή. Όπου και να πάτε θα σας φερθούνε καλά και αν τους γνωρίσετε θα δείτε ότι και θα σας κερνάνε και μια χαρά"

και πετάγεται ένας τον οποίο δεν είχανε γενικά και σε πολύ εκτίμηση όλοι λόγω του χαρακτήρα του

-Εμένα κύριε λοχία δεν με έχει κεράσει κανείς!

-Γιατί είσαι μ* γι'αυτό!

Φίλος μου δόκιμος σε νυχτερινό έλεγχο των θαλάμων βρίσκει έναν ξεθεωμένο αλφα μετά από πολύωρη σκοπιά να έχει ανοίξει μια σοκολάτα και να την τρώει με βουλιμία. Πηγαίνει σιγά από πίσω του χωρίς να τον καταλάβει και με το που φτάνει ακριβώς δίπλα του, τον χτυπάει στην πλάτη. Το παιδί γυρνώντας τον βλέπει με μια αμηχανία και παράλληλα άγχος και τελικά η αντίδρασή του ήτανε να φωνάξει δυνατά

-ΚΥΡΙΕ ΔΟΚΙΜΕ ΘΕΛΕΤΕ;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από yandr »

Έχω γράψει και εγώ μερικά στραβά και αστεία .

Καιτάξτε στα δεξιά (προς τα κάτω) και τις υπόλοιπες σελίδες με αστεία.
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Καλά δεν γίνονται αυτά... Απίστευτη η ιστορία με την άσκηση ρίψεως εφοδίων...
BabisOsougias
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 98
Εγγραφή: Παρ Ιαν 23, 2009 11:29 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από BabisOsougias »

Στην πρωινη αναφορα του λοχου του ξαδερφου μου εγινε ενα περιστατικο πολυ αστειο. Μπηκαν σε λαθος τριαδες και λεει σε εναν νεο δεκανεα ο λοχαγος (ειρωνικα) πες τους να κανου τριαδες "κατα το καυλουν". Και ο βλαξ δινει προσταγμα "λοχος, τριαδες κατα το καυλουν". Αφδφσδφσγφδγδφσγφδ. Ποσο ψαρας ο ανθρωπος

Anonymous

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Anonymous »

Καποιος που να υπηρετησε στο 492γσν με βαλκανη και πυλαρινο υπαρχει;
kagouras
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 24
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 21, 2009 2:05 am
Ενδιαφέροντα: ΠΤΗΣΕΙΣ ΜΕ SU 35
Επάγγελμα: ΠΤΕΡΑΡΧΟΣ
Επικοινωνία:

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από kagouras »

124 ΠΒΕ Π. Α και ξερό ψωμί. Τέτοιο γέλιο με τους εκπαιδευτές δεν ρίχνεις πουθενά. Ζήτω οι ειδικές δυνάμεις της Π. ΑΕικόνα
Anonymous

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Anonymous »

"χαρές μικρές και λυπες άθλιες" αναρωτιέμαι μπορεί η θυτεία να γίνει πιο ενδιαφέρουσα;

Anonymous

Ιστορίες από τη θητεία μας

Δημοσίευση από Anonymous »

Τι λέτε ρε μ*. Με το στρατο Χανεις τζάμπα χρονο απο τη ζωή σου. Εμένα οποιοι φίλοι μου πήγαν στρατό όταν εβγαιναν εξω ήταν σαν τα ζομπι.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης