Η γενοκτονία των Ποντίων

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ivic

Η γενοκτονία των Ποντίων

Δημοσίευση από ivic »

Μπορεί να μας πει ένας πόντιος έναν καλο και αξιόλογο λόγο που αισθάνεται "πειφανος" για την καταγωγή του; Δεν γνωρίζω τι παίζει με την ιστορία σας και όλο ακούω τριγύρω μου ποντιους να αλληλοπαινεύονται. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει παρακαλώ στην απορία που έχω? ...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τετ Αύγ 04, 2010 4:58 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
DNT04
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 17, 2010 6:14 am
Επικοινωνία:

Η γενοκτονία των Ποντίων

Δημοσίευση από DNT04 »

Αυτήν την εξυπνάδα σκέφτηκες πολύ για να την γράψεις;

ivic paok

Η γενοκτονία των Ποντίων

Δημοσίευση από ivic paok »

Το ότι δεν ξέρω και θέλω να μάθω το βλέπεις σαν εξυπνάδα; Σας ζητάω ευγενικά να μου δώσετε τα φώτα σας για να ξέρω. Αν ήθελα να λέω εξυπνάδες φιλε μου δεν θα έγγραφα εδώ. Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει να μάθω παρακαλώ πάνω σε αυτό που ρώτησα
...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Σάβ Αύγ 07, 2010 6:58 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
DNT04
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 17, 2010 6:14 am
Επικοινωνία:

Η γενοκτονία των Ποντίων

Δημοσίευση από DNT04 »

http://www.greek-genocide.org/ δηλαδή θέλεις να με πείσεις ότι δεν μπορείς να βρεις αλλού πληροφορίες, από άλλες ιστοσελίδες Σχετικές με το θέμα και ήρθες εδώ να σου δώσουμε τα φώτα μας;

είσαι και ΠΑΟΚτσής και δεν ξέρεις για τους Ποντίους; Μάλλον μας δουλεύεις κανονικά!

...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος DNT04 την Κυρ Αύγ 08, 2010 3:57 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Η γενοκτονία των Ποντίων

Δημοσίευση από Nassos »

Η πόλη της Οττάβα του Καναδά αναγνώρισε τη Γενοκτονία των Ποντίων από τους Τούρκους Την ώρα που το κεφάλαιο «Ο Παρευξείνιος Ελληνισμός κατά τον 19ο και 20ο αιώνα» έχει αφαιρεθεί από την εξεταστέα-διδακτέα ύλη της Ιστορίας της Γ' Λυκείου, και ενώ προγραμματίζεται να αφαιρεθούν σημαντικά κεφάλαια της ελληνικής Ιστορίας από τα σχολικά βιβλία σε όλες τις βαθμίδες εκπαίδευσης, οι ομογενείς εξακολουθούν να παρέχουν πολύτιμες υπηρεσίες στην πατρίδα δίνοντας μάχες εθνικής σημασίας.

Ξεχωριστή θέση κατέχουν οι ομογενείς του Καναδά που έχουν πάρει πολύ σοβαρά το θέμα της αναγνώρισης της Γενοκτονίας των Ελλήνων του Πόντου και κάνουν όλες τις απαραίτητες ενέργειες για να την αναγνωρίσει και η νέα τους πατρίδα.

Τελευταία επιτυχία τους, μετά την αναγνώριση του εγκλήματος από την πόλη του Τορόντο, είναι η αναγνώριση της Γενοκτονίας των 353.000 Ποντίων στις αρχές του 20ού αιώνα από τους Νεότουρκους και τους κεμαλιστές, από την πόλη της Οττάβα, την πρωτεύουσα του Καναδά. Το Εθνικό Ελληνοκαναδικό Κογκρέσο και η Αδελφότητα Ποντίων Τορόντο «Παναγία Σουμελά» ένωσαν τις δυνάμεις τους και ο στόχος έγινε πραγματικότητα.

Ο δήμαρχος της Οττάβα Τζιμ Γουάτσον ανταποκρίθηκε στο αίτημα του Εθνικού Κογκρέσου και προκήρυξε την 19η Μαΐου ως «Ημέρα Μνήμης για την Γενοκτονία των Ελλήνων του Πόντου».

Με ανακοίνωσή της, η Αδελφότητα Ποντίων Τορόντο «Παναγία Σουμελά» ευχαριστεί το Εθνικό Κογκρέσο γιατί «έχει αναλάβει την τεράστια εθνική υποχρέωση να φέρει σε πέρας και προχωράει δυναμικά προς αυτή την κατεύθυνση».

Τα συγχαρητήριά του για την επιτυχή έκβαση και αυτής της μάχης έστειλε στον ποντιακό σύλλογο ο Τζιμ Καρύγιαννης, δημοτικός σύμβουλος του Τορόντο που είχε πρωτοστατήσει στις ενέργειες για την αναγνώριση της Γενοκτονίας των Ποντίων από την δική του πόλη.

Πηγή Pontos News

Viadiplomacy.gr



Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες