Η γενοκτονία των Ποντίων

Στρατιωτική ιστορία, πόλεμοι και προσωπικότητες του παρελθόντος
Κλειδωμένο
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
tzovana18
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2008 8:14 pm
Επικοινωνία:

Η γενοκτονία των Ποντίων

Δημοσίευση από tzovana18 »

Οι Πόντιοι πρόσφυγες θρήνησαν την καταστροφή και την ήττα. Ο παρακάτω θρήνος τραγουδήθηκε από τους Ποντίους της Πάφρας:

Κοίταξε τις πέτρες της Αγκυρας

βλέπε και τα δακρυσμένα μου μάτια.

Μείναμε σκλάβοι των Τούρκων,

για δες της μοίρας τα γραμμένα.

Οι λόφοι της Άγκυρας είναι μονοκόμματοι.

Η Ελλάδα κάηκε, κατακάηκε.

Να τυφλωθείς καταραμένε Άγγλε,

στην Ελλάδα δεν απόμεινε ελπίδα.

Ο στρατός που πήγε για την Άγκυρα,

έμεινε εκεί πεσκέσι στους Τούρκους.

Όσοι μας βοήθαγαν έκαναν πίσω

και τους Έλληνες τους παρέσυρε το κύμα.

tzovana18
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2008 8:14 pm
Επικοινωνία:

Η γενοκτονία των Ποντίων

Δημοσίευση από tzovana18 »

Οι διωγμοί των Ελλήνων του Πόντου.
Η εφαρμογή αυτής της πολιτικής ανάγκασε χιλιάδες Έλληνες των παραλίων της Μικρασίας να εγκαταλείψουν τις προαιώνιες εστίες τους και να μετοικήσουν με πολυήμερες εξοντωτικές πορείες. Σύμφωνα με μια έκθεση της Ελληνικής Πρεσβείας, με ημερομηνία τον Ιούνιο του 1915 είναι γραμμένα τα εξής: < < Οι εκτοπιζόμενοι από τα χωριά τους δεν είχαν δικαίωμα να πάρουν μαζί τους ούτε τα απολύτως αναγκαία. Γυμνοί και ξυπόλητοι, χωρίς τροφή και νερό, δερόμενοι και υβριζόμενοι, όσοι δεν εφονεύοντο οδηγούντο στα όρη από τους δημίους τους. Οι περισσότεροι απ' αυτούς πέθαιναν κατά την πορεία από τα βασανιστήρια. Το τέρμα του ταξιδιού δεν σήμαινε και τέρμα των δεινών τους, γιατί οι βάρβαροι κάτοικοι των χωριών, τους παρελάμβαναν για να τους καταφέρουν το τελειωτικό πλήγμα... > > Σκοπός των Τούρκων ήταν, με τους εκτοπισμούς, τις πυρπολίσεις των χωριών, τις λεηλασίες, να επιτύχουν την αλλοίωση του εθνολογικού χαρακτήρα των ελληνικών περιοχών και να καταφέρουν ευκολότερα των εκτουρκισμό εκείνων που θα απέμεναν.

tzovana18
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2008 8:14 pm
Επικοινωνία:

Η γενοκτονία των Ποντίων

Δημοσίευση από tzovana18 »

Ειλικρηνα πιστευω πως αυτοι οι ανθρωποι υπεφεραν πολυ απο αυτη την γενοκτονια τυνχανη να εχω γνωρισει 2 ποντιους και μου αρεσε πολυ ο τροπος τον οποιο μιλανε που γλεντανε ειναι ενας λαος πολυ καλος εγω ομως δν εχω καμια σχεση δν με συνδεει τιποτα νομιζω αλλα θα ηθελα να μαθω πολλα μα παρα πολλα για αυτο τον λαο!
Markos_Hdi
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1624
Εγγραφή: Παρ Απρ 11, 2008 2:38 am
Επικοινωνία:

Η γενοκτονία των Ποντίων

Δημοσίευση από Markos_Hdi »

Όσοι δεν έχετε δει, να ψάξετε να βρείτε την εκπομπή των Φακέλων, στην οποία ή ο Τέλλογλου ή η Σοφία Παπαϊωάννου πάνε σε ένα σημείο της Ανατολικής Τουρκίας, στην Καπαδοκία αν δεν κάνω λάθος και βρίσκουνε Πόντιους που έχουνε απομείνει εκεί.

Εκπληκτικό ρεπορτάζ!

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Η γενοκτονία των Ποντίων

Δημοσίευση από Velerefontis »

Ειμαι πολυ περηφανος που στις φλεβες μου κυλαει αιμα ποντιακο, αιμα ελληνικο
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
tzovana18
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2008 8:14 pm
Επικοινωνία:

Η γενοκτονία των Ποντίων

Δημοσίευση από tzovana18 »

Φανταζομαι το ρεπορταζ θα ειναι καταπληκτικο θελω πολυ να το δω... Βελερεφοντη σε θαυμαζω για μια ακομη φορα κυλαει στο αιμα σου αιμα ποντιακο εισαι περηφανος για αυτο και αιμα ελληνικο... Εμενα κυλαει αιμα ηπειρωτικο! Και ειμαι και εγω περηφανη για την ιστορια της ηπειρου!

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Η γενοκτονία των Ποντίων

Δημοσίευση από Velerefontis »

Καλα κανεις, πρεπει να εισαι περηφανη για την ηπειρο, που ειναι ελληνικη απο αρχαιοτατων χρονων
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Η γενοκτονία των Ποντίων

Δημοσίευση από Antonis21 »

Εγω ειμαι Μακεδονας, με ριζες σε αλλο πονεμενο μερος, την Σμυρνη.
Ειμαι παρα πολυ περηφανος για ολους τους Ελληνες, που κρατουσαν σημαντικα ακριτικα σημεια μεχρι που διωχθηκαν με ασχημο τροπο.
Δεν σταματω να ξεχνω τις χαμενες Πατριδες: Σμυρνη, Προυσσα, Τραπεζουντα, Σαμσουντα, Χειμαρρα, Σαραντα Μαρτυρες, Τεπελενι, Πρεμετη, Κορυτσα, Αργυροκαστρο...
Τιμη και δοξα σε οσους εζησαν εκει τις καλες και τις δυσκολες εποχες...
tzovana18
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2008 8:14 pm
Επικοινωνία:

Η γενοκτονία των Ποντίων

Δημοσίευση από tzovana18 »

Πω πω τη μου θυμισες τωρα αλλο ενα ιστορικο γεγονος η κατασρτοφη της σμυρνης πονεμενη ανθρωποι ξερηζωμενοι ευτιχως κατι μαθαμε απο το σχολειο για αυτους τους ανθρωπους! Και για την σμυρνη!
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Η γενοκτονία των Ποντίων

Δημοσίευση από Velerefontis »

Ποιο μωρε; ο << συνωστισμος>> δεν υπηρξε ποτε καταστροφη, τη σμυρνη την εκαψε ο υποχωρησαντας ελληνικος στρατος και ο εθνομαρτυρας μητροπολιτης χρυσοστομος, επεσε και χτυπησε και δεν τον λιντσαρησε ο οχλος. (φυσικα αστειευομαι-ας μου επιτραπει-, αλλα δυστυχως σε λιγα χρονια αυτη την ιστορια θα μαθαινουν τα παιδια μας. Την πρωτη φορα το αποφυγαμε. Την επομενη;)
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
tzovana18
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 646
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 30, 2008 8:14 pm
Επικοινωνία:

Η γενοκτονία των Ποντίων

Δημοσίευση από tzovana18 »

Αν ειναι δυνατον ελεος ολα τα εχουν ξεφτυλησει η σμυρνη εχει μεγαλη ιστορια κριμα να την πατησουν και αυτη!
Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Η γενοκτονία των Ποντίων

Δημοσίευση από Velerefontis »

Και ομως αυτη την ιστορια θα μαθαιναν τα παιδια μας και η συγγραφεας αυτου του καταπτυστου βιβλιου, το οποιο απεσυρθη μετα την κατακραυγη που εισεπραξε, το εκδιδει σαν απλο βιβλιο με χρηματα τα οποια εχουμε δωσει ολοι εμεις, οι ελληνες φορολογουμενοι
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
DNT04
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 220
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 17, 2010 6:14 am
Επικοινωνία:

Η γενοκτονία των Ποντίων

Δημοσίευση από DNT04 »

Τιμή και δόξα στους Αδερφούς Ποντίους που χάθηκαν εκεί στις αλησμόνητες πατρίδες.
Μακεδνος

Η γενοκτονία των Ποντίων

Δημοσίευση από Μακεδνος »

Velerefontis έγραψε:Ειμαι πολυ περηφανος που στις φλεβες μου κυλαει αιμα ποντιακο, αιμα ελληνικο


Ποιος ηρθε;

Velerefontis
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1548
Εγγραφή: Δευ Ιαν 26, 2009 10:39 pm
Επικοινωνία:

Η γενοκτονία των Ποντίων

Δημοσίευση από Velerefontis »

Μακεδνος έγραψε:
Velerefontis έγραψε:Ειμαι πολυ περηφανος που στις φλεβες μου κυλαει αιμα ποντιακο, αιμα ελληνικο


Ποιος ηρθε;

δε σε καταλαβαινω. Εχεις καποιο προβλημα με τα γραφομενα μου; Να το επαναλαβω, αν δεν το καταλαβες καλα; Ειμαι πολυ περηφανος που στις φλεβες μου κυλαει αιμα ποντιακο, αιμα ελληνικο
Γίνε και εσύ μέλος του Πανελλήνιου Δικτύου Στρατευσίμων
Στρατός και θητεία
Κλειδωμένο

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες