ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Fsasa

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Fsasa »

Βάλε βύσμα ρε φίλε αλλά ημαρτον πως τα κατάφερες Εικόνα
OneTonMike

Re: ΥΕΑ: Είναι υποχρεωτικό να υπηρετήσω;

Δημοσίευση από OneTonMike »

Καλησπέρα παιδιά.

Ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Έχω επιλεγεί ως ΥΕΑ. Διάβασα ότι για να πας ΥΕΑ πρέπει να είσαι υποψήφιος ολοκλήρου θητείας. Εγώ είμαι 6μηνο αλλά πάλι έχω ένδειξη ΥΕΑ. Είναι λάθος η απλά στην συνέχεια όταν δουν ότι είμαι 6μηνο το βγάζουν;

Ευχαριστώ πολύ
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Re: ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Nassos »

Καλή χρονιά.

Σε όλους τους αποφοίτους Λυκείου στέλνουν αυτή την ένδειξη. Πιθανώς να σε ρωτήσουν αν θέλεις να "θυσιάσεις" το 6μηνο για να κάνεις θητεία ΥΕΑ, αν δεν το θες τους λες "όχι δεν ενδιαφέρομαι" και συνεχίζεις με μειωμένη.
apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από apricot99 »

Παραθετω αυτο το λινκ για το ενημερωτικο φυλλαδιο του ΓΕΣ σχετικα με τις προυποθεσεις για τους ΔΕΑ (ειναι σε μορφη PDF).


https://katataxi.army.gr/wp-content/upl ... /yea_1.pdf
Left21

Re: ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Left21 »

Γεια σας έχω διαβάσει τα υπέρ και κατά των ΥΕΑ (ΔΕΑ), και επειδή Με ενδιαφέρει να πάω με τά χίλια, απλά με απασχολούν τά αθλήματα και τά τέστ, κόβουν εύκολα κάποιον που θέλει να πάει;
Edwwww

Re: ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Edwwww »

Παρακαλάνε να πας ΥΕΑ.
Επισκέπτης

Re: ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Καλησπέρα εγώ που είμαι Γ'ΕΣΣΟ μπορώ στην επόμενη εσσο δλδ στην Δ να δηλώσω ξανά για ΥΕΑ και αν ναι τι γίνεται
Edwwww

Re: ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Edwwww »

Επισκέπτης έγραψε: Τετ Ιουν 14, 2023 3:48 pm Καλησπέρα εγώ που είμαι Γ'ΕΣΣΟ μπορώ στην επόμενη εσσο δλδ στην Δ να δηλώσω ξανά για ΥΕΑ και αν ναι τι γίνεται
Όχι δεν γίνεται.
Centraldogman
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 19, 2023 1:41 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Re: ΥΕΑ - Πως ειναι τα αθλήματα

Δημοσίευση από Centraldogman »

Πόσο εύκολο είναι για κάποιον που ασχολείται με την γυμναστική, απλά τρέξιμο και γυμναστήριο, να περάσει τα αθλήματα. Μου ήρθε χαρτί για ΥΕΑ Πεζικό και σκέφτομαι να προσπαθήσω να κάνω τις δοκιμασίες για να γίνω ΔΕΑ.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Re: ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από yandr »

Έχω περάσει τα όρια ΥΕΑ στο τρέξιμο φορώντας αρβύλες αντί για αθλητικά παπούτσια.

Οποιοσδήποτε έχει μία στοιχειώδη επαφή με τον αθλητισμό τα καταφέρνει εύκολα.
alex347
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 21, 2023 5:23 pm
Επικοινωνία:

Re: ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από alex347 »

Καλησπέρα παιδιά. Μου ήρθε και μένα το χαρτί και γραφεί να παρουσιαστώ Καλαμάτα ΥΕΑ Πυροβολικού. Θα ήθελα να υπηρετήσω ως έφεδρος αξιωματικός και έχω την εξής ερώτηση. Αν περάσω τα αθλήματα υπάρχει περίπτωση να μην με επιλέξουν;(είμαι απόφοιτος ΙΕΚ και φοιτητής ΑΕΙ).
Ευχαριστώ εκ των πρωτέρων.
Επισκέπτης

Re: ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Επισκέπτης »

Σε κόβουν για πλάκα στα αθληματα ή είναι πιο ελαστικοί?
MarkosKont2004

Re: ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από MarkosKont2004 »

Καλησπέρα σε Όλους σας θα θέσω το ερώτημα απλά, Μπαινω Β’ΕΣΣΟ Φέτος Στο ΚΕΕΔ Και επιλέχθηκα για Ειδικές Δυνάμεις (ΥΕΑ) Το όνειρο μου ήταν να μπω Ειδικές Δυνάμεις και το Δήλωσα αλλά όταν είδα ότι μπηκα ΥΕΑ τρελάθηκα Απτην Χαρά και την τιμή αγαπάω την Πατρίδα και Είμαι πιστός Και περήφανος.
Το Θέμα μου είναι Ότι για να μπεις ΥΕΑ όπως διάβασα χρειάζεται Πιστοποιητικό Σπουδών Λυκείου το θέμα μου είναι ότι δεν έχω Τελειώσει το Λύκειο Είμαι μέχρι την Δευτέρα Τάξη επειδή είχα μείνει και δεν θελω να κάνω την Θητεία μου στα 21. Εφοσον δεν θυμάμαι να έχω δηλώσει το Λύκειο πως έγινε και κατατακτήκα στο ΥΕΑ αυτο σημάνει ότι δεν θα με πάρουν; Παιδιά θελω πολύ να πάω και λέει ότι Θα υπηρετήσω σαν ΥΕΑ όποτε θα μπω παν ενδεχομένως; Γνωρίζω Τέχνες Και Ξενερ Γλώσσες Απτεστα αλλά φοβάμαι μην φαω «Άκυρο» Η Αυτο για το απολυτήριο ισχύει Άμα θελω να περάσω ΣΤΗΝ ΣΧΟΛΗ και θα κάνω κανονικά την Θητεία μου στην ΥΕΑ. Καλη σας μέρα σας παρακαλω απαντήστε με έχει φάει η Θλίψη.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες