ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Var
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 483
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2020 10:54 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Var »

Φίλε αν τα παρατήσεις η λογική λέει ότι θα σε κόψουν, τώρα βέβαια υπομονή θα το δεις ο ίδιος τι θα γίνει
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από D.Y.K »

ntolmadakia έγραψε:

1) Εγώ δεν έχω τρέξει χιλιάρι στην ζωή μου και μπαφιάζω στα 600 μέτρα, δεν έχω εξασκηθεί στο συγκεκριμένο, με την ταχύτητα που χρειάζεται, και επίσης τα τελευταία χρόνια έχω πάρει την κάτω βόλτα.



Φρόντισε μέχρι να καταταχθείς να πάρεις λίγο την "άνω" βόλτα διότι το 1000ρι με μια σοβαρή προσπάθεια το βγάζεις, αλλά και να μην το βγάλεις θέλουν να δουν φιλότιμο και προσπάθεια. Εάν τα παρατήσεις και το πας περπατώντας δεν θα περάσεις. Καλή θητεία να έχεις.

ntolmadakia
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 12, 2021 3:26 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από ntolmadakia »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση φίλε μου.
Άβαταρ μέλους
Alex spag
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Οκτ 25, 2021 1:16 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Alex spag »

Καλησπερα παιδια και καλες γιορτές εύχομαι! Εχω καταταγει πεζικο 2022 α εσσο και εχω ένδειξη υεα, θέλω να πάω δόκιμος όποτε όλα καλά μέχρι εδώ! Τώρα το πρόβλημα είναι ότι έχω δυσλεξία και από ότι άκουσα άμα έχεις δυσλεξία και το βρουν πέζει να πάω και ι3 δλδ να μην επιλέγω, σκέφτομαι να μην τους πω τπτ για την δυσλεξία αλλά από ότι διάβασα στο χάρτη κατάταξης για να επιλέγεις δόκιμος ζητάνε αποδεικτικό γραμματικών γνώσεων και πάνω στο απολυτήριο Λυκείου φαίνονται οι προφορικοι βαθμοι. Σκέφτομαι να τους πω ότι ξέχασα να φέρω απολυτήριο Λυκείου και αντί αυτού να τους δώσω βεβαίωση σπουδών που δεν αναγράφεται πανω τίποτα σχετικό με δυσλεξία. Πέζει να με ακυρώσουν?
fsafsa

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από fsafsa »

Alex spag έγραψε:Καλησπερα παιδια και καλες γιορτές εύχομαι! Εχω καταταγει πεζικο 2022 α εσσο και εχω ένδειξη υεα, θέλω να πάω δόκιμος όποτε όλα καλά μέχρι εδώ! Τώρα το πρόβλημα είναι ότι έχω δυσλεξία και από ότι άκουσα άμα έχεις δυσλεξία και το βρουν πέζει να πάω και ι3 δλδ να μην επιλέγω, σκέφτομαι να μην τους πω τπτ για την δυσλεξία αλλά από ότι διάβασα στο χάρτη κατάταξης για να επιλέγεις δόκιμος ζητάνε αποδεικτικό γραμματικών γνώσεων και πάνω στο απολυτήριο Λυκείου φαίνονται οι προφορικοι βαθμοι. Σκέφτομαι να τους πω ότι ξέχασα να φέρω απολυτήριο Λυκείου και αντί αυτού να τους δώσω βεβαίωση σπουδών που δεν αναγράφεται πανω τίποτα σχετικό με δυσλεξία. Πέζει να με ακυρώσουν;


Και να το ξεχάσεις το ζητάνε αυτεπάγγελτα.

panos_kyr
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Απρ 21, 2022 7:07 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από panos_kyr »

Καλησπερα σε ολους, παρουσιαζομαι τον ερχομενο σεπτεμβριο στο στρατο για να εκπληρωσω την στρατιωτικη μου θητεια. Η ερωτηση η οποια θελω να θεσω ειναι η εξης, επιτρεπεται να υπηρετησουν στο ΥΕΑ οι αποφοιτοι δευτερας λυκειου, ευχαριστω για το χρονο σας.
ο ταπεινός ποτέ δεν αδικείται
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από D.Y.K »

Θα πρέπει να είσαι τουλάχιστον απόφοιτος λυκείου.
nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από nenos111 »

panos_kyr έγραψε:Καλησπερα σε ολους, παρουσιαζομαι τον ερχομενο σεπτεμβριο στο στρατο για να εκπληρωσω την στρατιωτικη μου θητεια. Η ερωτηση η οποια θελω να θεσω ειναι η εξης, επιτρεπεται να υπηρετησουν στο ΥΕΑ οι αποφοιτοι δευτερας λυκειου, ευχαριστω για το χρονο σας.
Για να γίνεις Δόκιμος, στο δελτίο κατάταξης που θα πάρεις θα πρέπει να αναγράφεται η ένδειξη ΥΕΑ...

Εαν δεν έχεις τελειώσει το λύκειο θα γραφει ΟΠΛΊΤΗΣ.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Απρ 21, 2022 11:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Mitsaras321
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 29
Εγγραφή: Πέμ Απρ 28, 2022 4:36 pm
Τοποθεσία: 221
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Mitsaras321 »

Παιδιά. Εχω τελειώσει το λύκειο παρόλα αυτά δεν έχω ένδειξη ΥΕΑ αλλά οπλίτης. Μπορω μόλις παρουσιαστώ να το επιλέξω εκεί να πάω ΥΕΑ?
Μπααα
Str vpv
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 287
Εγγραφή: Τετ Μαρ 02, 2022 4:41 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Str vpv »

Mitsaras321 έγραψε:Παιδιά. Εχω τελειώσει το λύκειο παρόλα αυτά δεν έχω ένδειξη ΥΕΑ αλλά οπλίτης. Μπορω μόλις παρουσιαστώ να το επιλέξω εκεί να πάω ΥΕΑ;


Είσαι σίγουρος; Κανονικά έπρεπε να το γράφει. Δοκίμασε να πάρεις να τηλ να τους ρωτησεις

nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από nenos111 »

Mitsaras321 έγραψε:Παιδιά. Εχω τελειώσει το λύκειο παρόλα αυτά δεν έχω ένδειξη ΥΕΑ αλλά οπλίτης. Μπορω μόλις παρουσιαστώ να το επιλέξω εκεί να πάω ΥΕΑ;
Εφ όσον κατά την ημέρα παρουσίασης έχεις μαζί σου αντίγραφο απολυτηρίου λυκείου, ο στρατολογος του ΣΥΠΟ είναι υποχρεωμένος να σε εντάξει στην κατηγορία των ΥΕΑ.

Εάν θες όμως να αποφύγεις τα ευτράπελα της τελευταίας στιγμής πήγαινε τη Δευτέρα στη Στρατολόγικη Υπηρεσία μαζί με αποδεικτικό σπουδών και θα σου αλλάξουν το δελτίο κατάταξης

Λακωνας
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τρί Ιούλ 05, 2022 1:44 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από Λακωνας »

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω γνωριζει κανεις τι αθληματα θελει στην σημερον ημερα για να γινεις ΥΕΑ; Ειμαι πολυ αθλητικος τυπος κανοντας μποξ και γυμναστηριο αλλα καπου διαβασα οτι χρειαζεται αλμα εις μηκος 3.60μ ισχυει κατι τετοιο; Γιατι δεν πιστευω να το καταφερω οντας μυωδης
DimitrisN61
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2020 1:50 pm
Τοποθεσία: Hellenic Navy
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από DimitrisN61 »

Λακωνας έγραψε:Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω γνωριζει κανεις τι αθληματα θελει στην σημερον ημερα για να γινεις ΥΕΑ; Ειμαι πολυ αθλητικος τυπος κανοντας μποξ και γυμναστηριο αλλα καπου διαβασα οτι χρειαζεται αλμα εις μηκος 3.60μ ισχυει κατι τετοιο; Γιατι δεν πιστευω να το καταφερω οντας μυωδης


Δρόμος 1000 μ = 4λ.20δ, Δρόμος 100μ = 15δ, Άλμα εις μήκος = 3,60μ, Άλμα εις ύψος = 1 μ, Ρίψη σφαίρας - 4,50μ μέσο όρο και με τα δύο χέρια.

Μάλλον δεν ξέρεις από που έως που είναι τα 3,60μ. Δεν εκτελείς την συγκεκριμένη δοκιμασία από ακίνητος. Είναι εύκολη δοκιμασία ακόμα και για κάποιον που κατεβαίνει για Mr.Olympia

georgekir
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: Δευ Απρ 18, 2022 11:01 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ - Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί

Δημοσίευση από georgekir »

Τα αθλητικα ορια ειναι : (Δρόμος 1000 μ = 4λ.20δ, Δρόμος 100μ = 15δ, Άλμα εις μήκος = 3,60μ, Άλμα εις ύψος = 1 μ, Ρίψη σφαίρας - 4,50μ μέσο όρο και με τα δύο χέρια). Μη σε αγχωνει καθολου το αλμα εις μηκος. Προσωπικα εχω δωσει δυο φορες αθληματα για εισαγωγη σε Στρατιωτικες σχολες και το μηκος το περνανε σχεδον ολοι. Ψαξε λιγο την τεχνικη σε βιντεο στο διαδικτυο, προπονησου λιγο μονος σου σε καποιο σκαμα σε εισαι ετοιμος. Καλη επιτυχια ευχομαι!
Μανος

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Μανος »

Παιδια καλησπέρα κοπηκα αθλήματα για υεα αυτό σημαίνει ότι είμαι εκτός οριστικά ή αν βάλω βυσμ γίνεται κάτι;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες