ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
panex7
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2020 10:54 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από panex7 »

Καλησπέρα στο φόρουμ, είμαι υπόχρεος κατάταξης με την εσσό του νοεμβρίου, έχω σήμα ΥΕΑ και επιθυμώ να υπηρετήσω, ήθελα να ρωτήσω τα αθλήματα πότε τα δίνουμε ;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από D.Y.K »

Αμέσως μόλις ερωτηθείτε το ποιοι επιθυμείτε να υπηρετήσετε ως ΥΕΑ.

Θα σας δοθεί λίγος χρόνος ώστε να γίνουν κάποιες διαδικασίες τις οποίες θα σας τις αναφέρουν επί τόπου και στα καπάκια θα δώσετε τα αθλήματα.

Δεν είναι τίποτα. Μην αγχώνεσαι.

Άβαταρ μέλους
panex7
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τετ Οκτ 07, 2020 10:54 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από panex7 »

Καμιά συμβουλή για προετοιμασία των άθληματων;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από yandr »

Πάνε 20 χρόνια από τότε, αλλά τα αθλήματα ήταν αστεία.

Το τρέξιμο το πέρασα φορώντας αρβύλες.

Λεωνιδας

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Λεωνιδας »

Καλησπέρα είναι σχετικά εύκολο να περάσει κάποιος δόκιμος φαντάρος;
Παναγιωτης

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Παναγιωτης »

Καλήμέρα Εχω κάνει τα χαρτια ως προτακτος αλλα εγω ενδιαφέρομαι να γίνω υεα. Θα υπάρξει κάποιο πρόβλημά που ειμαι προτακτος;

Άβαταρ μέλους
filipjohn
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2020 5:34 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από filipjohn »

Καλησπέρα. Ετοιμάζομαι και εγώ για τα αθλήματα των ΥΕΑ και οφείλω να πώ από την δική μου μεριά ότι χρειάζονται μια Α προετοιμασία τουλάχιστον για κάποιον ο οποίος δεν έχει ξανααθληθεί στο παρελθόν. Άποψη μου είναι ότι το τρέξιμο είναι λίγο ύποπτο και καλό θα είναι όποιος επιθυμεί για ΥΕΑ να το προπονήσει. Παρόλα αυτά έχω μια απορία την οποία από όσο αντιλαμβάνομαι δεν καλύπτει το ΦΕΚ. Ενδεχομένως να κριθώ Ι2 λόγω υποθυροειδισμού παρόλα αυτά είμαι σπουδαστής και όχι απόφοιτος κάποιας σχολής ακόμα. Αυτό με καλύπτει στην περίπτωση της παρακάτω παραγράφου;" Κατ' εξαίρεση μπορούν να επιλέγονται ως Υποψήφιοι Έφεδροι Αξιωματικοί και όσοι κρίνονται δευτέρας κατηγορίας (1/2), αλλά όχι λόγω δυσχρωματοψίας, μονίμου συνεκτικού στραβισμού ή αναστήματος, εφόσον είναι πτυχιούχοι ανωτάτων και ανωτέρων Σχολών, το δε νόσημα, πάθηση ή βλάβη, για τα οποία εκρίθησαν κατηγορίας (1/2), δεν τους εμποδίζει στην άσκηση των καθηκόντων για τα οποία προορίζονται. Επίσης, ως υποψήφιοι επίκουροι Αξιωματικοί ιατροί (ΣΕΑ/Ι) επιλέγονται όσοι κρίνονται ικανοί μέχρι και δευτέρας κατηγορίας (l/2) και έχουν ανάστημα ένα μέτρο και εξήντα πέντε εκατοστά (1,65 μ) και πάνω. "

Loto2021

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Loto2021 »

Καλησπερα παδια θελω να ρωτησω αμα γινεται να πας Ειδικες Δυναμεις (ΛΟΚ) και παραλληλα ή οταν τελειωσει η θητεια να πας δοκιμος αξιωματικος θα μου λυσετε μεγαλη απορια οποιος μου απαντησει
Πάνος

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Πάνος »

Μπορώ να γίνω υποψήφιος έφεδρος αξιωματικός αν έχω μπει στον στρατό ως εθελοντής ;
ανδρεας23

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από ανδρεας23 »

Καλησπερα θα ηθελα να ροτισω εαν γνωριζει κανεις αν γινεται να μπεις για δοκιμος απο πολεμικη αεροπορια
Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Darth_Bane »

Αν θες να πας ΔΕΑ, θα πας ΔΕΑ. Δε ζητάνε και πολλά άτομα οπότε όποιος δηλώνει πάει...
Γιάννης

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Γιάννης »

Παίρνουν άτομα σαν δόκιμους του οικονομικού. Πρέπει να έχεις πτυχίο πάνω στα Οικονομικά.
Neos

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Neos »

Παιδιά να ρωτήσω. Τα αθλήματα είναι δύσκολαγια να περάσεις ως ΥΕΑ. Δηλαδή κάποιος που δεν ασχολείται πολύ με γυμναστική περνάει εύκολα. Ή ζορίζεται. Μιλάω για τα πρώτα αθλήματα (τρέξιμο 1000μ-100μ-σφαίρα κτλ.)
Βασίλης

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Βασίλης »

Αν έχεις μια Α φυσική κατάσταση αυτά τα αθλήματα βγαίνουν εύκολα παρόλα αυτά όμως καλύτερα να τα εξασκήσεις για 2-3 μήνες και θα είσαι πολύ άνετος.
ntolmadakia
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Νοέμ 12, 2021 3:26 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από ntolmadakia »

Καλησπέρα, πρώτο μου πόστ στο forum.

1) Εγώ δεν έχω τρέξει χιλιάρι στην ζωή μου και μπαφιάζω στα 600 μέτρα, δεν έχω εξασκηθεί στο συγκεκριμένο, με την ταχύτητα που χρειάζεται, και επίσης τα τελευταία χρόνια έχω πάρει την κάτω βόλτα. Όλα τα άλλα αγωνίσματα τα περνάω άνετα. Τέστ IQ, ψυχομετρικά, ιατρικά κλπ επίσης είμαι κομπλέ. Έχω πιθανότητες να με πάρουν αν αποτύχω στο χιλιάρι;

2) Πριν δυο χρόνια τα παιδιά εδώ στο forum λέγανε ότι δεν ενδιαφέρονται πολλοί για ΥΕΑ και παίρνουν όσους ενδιαφέρονται. Ισχύει ακόμα κάτι τέτοιο;

Ευχαριστώ πολύ.

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες