ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από D.Y.K »

Ένδειξη για ΥΕΑ έχουν στο χαρτί κατάταξης μόνο όσοι είναι τουλάχιστον απόφοιτοι λυκείου.
Άβαταρ μέλους
boomheadshot
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Μάιος 25, 2016 1:22 am
Τοποθεσία: no
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από boomheadshot »

Καλησπερα, για να γινω μονιμος εφεδρος αξιωματικος, τι χρειαζεται;ευχαριστω

eleos

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από eleos »

boomheadshot έγραψε:Καλησπερα, για να γινω μονιμος εφεδρος αξιωματικος, τι χρειαζεται;ευχαριστω



Πως τα κατάφερες και έβαλες στην ίδια πρόταση την λέξη μόνιμος και την λέξη έφεδρος; Ξέρεις τι σημαίνουν; Μάλλον δεν ξέρεις, μόνιμος έφεδρος δεν υπάρχει, γενικά επειδή στην Ελλάδα τα τελευταία 4-5 χρόνια έχει γίνει μαγική λέξη η μονιμότητα, για να γίνεις μόνιμος στο στρατό πρέπει να περάσεις σε στρατιωτική σχολή με το σύστημα των Πανελλαδικών Εξετάσεων.

Άβαταρ μέλους
TrixterGG
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Απρ 30, 2017 3:42 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από TrixterGG »

Καλησπέρα παιδιά,

Τον Σεπτέμβρη μπαίνω στον στρατό και είμαι πρόθυμος, μετά από μεγάλη έρευνα, να καταταγώ ως Υποψήφιος Έφεδρος Αξιωματικός.

Γνωρίζω σχεδόν κάθε πράγμα που θα συναντήσω πριν, κατα την διάρκεια, και μετά το πέρας των διαδικασιών για να γίνει κάποιος ΥΕΑ.

Το μόνο που με προβληματίζει, γιατι πέφτω συνεχώς σε αντιφάσεις ενώ το αναζητώ στο διαδίκτυο, είναι οι αθλητικές δοκιμασίες για να γίνει κάποιος ΥΕΑ. Για παράδειγμα, πολλοί λένε ότι οι στρατιωτικοί που σε βάζουν να κάνεις τα αθλήματα είναι αρκετά εώς και πολύ ελαστικοί, δηλαδή, εάν δεν τα πάς καλά στο 1000η για 5'' (4:25) σε περνάν; Γιάτί γνωρίζω ότι στα αθλήματα για τις στρατιωτικές σχολές σε κόβουν και στο δευτερόλεπτο (Ο αδερφός μου είναι δόκιμος αστυφύλακας παρεμπιπτόντως και μου είπε ότι σε κόβουν άνετα εάν δεν πιάσεις τα όρια).

Ευχαριστώ εκ των προτέρων παιδιά και θα ήθελα να μου απαντούσε καλύτερα κάποιος ο οποίος μπήκε πρόσφατα ή που γνωρίζει καλά για το όλο θέμα.(Δεκτές όλες οι απαντήσεις αλλά προτιμότερο να μου απαντούσε κάποιος πρόσφατος ΥΕΑ γιατί, σε σχέση με παλαιότερα, έχουν αλλάξει κατα πολύ τα πράγματα και ήθελα ποιο έγκυρες απαντήσεις).

Τέλος, ευχαριστώ όλους αυτούς που θα με βοηθήσουν αλλά και τους διαχειριστές τις σελίδας που με κάλυψαν σε μεγάλο βαθμό με τις αναρτήσεις τους περί του θέματος.

Υ. Γ: Για όποιον τον μπέρδεψα με τα αθλήματα, ΥΕΑ πεζικού θα ήθελα να καταταγώ και όχι Ε. Δ.

(Θερμή παράκληση: Μην δίνετε απαντήσεις του τύπου: Φίλε μην διαννοηθείς να πας ΥΕΑ-ΔΕΑ γιατι εκεί θα φας γερό καψόνι, δεν θα αντέξεις, κλπ... Γνωρίζω το τι θα με περιμένει και είμαι πανέτοιμος. Εξάλλου, το κάνω αυτό γιατί το αγαπώ και γιατί είμαι αρκετά αδύναμος μαθητής για να περάσω σε κάποια στρατιωτική σχολή από πανελλήνιες και μαζεύω μόρια για κάποια μελλοντική (μακάρι θεέ μου) προκύρηξη).

gr_ar

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από gr_ar »

Καλά εντάξει... Το τελευταίο κομμάτι μόνο θα σχολιάσω. Διαβάστε άνθρωποι 17 χρονών... Και περιμένει παρακαλώντας τον Θεό να βγει προκήρυξη για ΕΠΟΠ! ΕικόναΕικόνα
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από gimitrop »

Για αδύναμος μαθητής, γράφεις πάρα πολύ καλά ελληνικά Εικόνα

Επί του θέματος δεν είμαι ειδικός, αλλά από προσωπική μου εμπειρία γνωρίζω ότι κόπηκαν δόμικοι για 5 κάμψεις ξέρω γω.

Έχω την αίσθηση ότι δεν είναι τόσο ελαστικοί λοιπόν. Παρόλα αυτά, δεν σημαίνει ότι δεν θα σε πάρουν, μπορεί για σένα οι δοκιμασίες να είναι εύκολες. Ξέρεις, όσοι έχουν ένδειξη ΥΕΑ δεν σημαίνει ότι είναι όλοι αθληταράδες, υπάρχουν πολλοί που είναι τελείως άσχετοι και γι΄αυτό μάλλον κόβονται. Καλή επιτυχία πάντως, αφού το θες τόσο πολύ, αν και δεν ξέρω πόσο πολύ μπορεί να σε βοηθήσει στη μοριοδότηση και να μπεις αργότερα σε κάποιο σώμα Εικόνα

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Άβαταρ μέλους
TrixterGG
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Απρ 30, 2017 3:42 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από TrixterGG »

Ευχαριστώ πολύ gimitrop για την απάντηση.

Το ότι είμαι αδύναμος μαθητής δεν σημαίνει ότι δεν ξέρω καλά ελληνικά Εικόνα Απλά μ'αρέσει να γράφω καθαρά ελληνικά Εικόνα

Λοιπόν, έχεις απόλυτο δίκιο, υπάρχει τεράστια περίπτωση να πέσω στον "ψυχάκια" στρατιωτικό ο οποίος θα κόβει αβέρτα άτομα, ακόμα και με 1 δευτερόλεπτο απόκλιση. Τέλος πάντων, μπορώ να σου στείλω μία σελίδα και αναφέρει χαρακτηριστικά μαρτυρίες από άτομα που τους έκοψαν και έβαλαν άλλους που είχαν βύσμα. Εν τω μεταξύ αυτός που κόπηκε είχε καλύτερες αποδόσεις από τον βυσματία, αλλά ας μην παρεκκλίνουμε από το θέμα Εικόνα

Ορίστε:http://diktiospartakos.blogspot.com/2012/11/blog-post_7526.html

Εάν δείς/ακούσεις τίποτε καινούργιο μην διστάσεις να αναρτήσεις

Άβαταρ μέλους
TrixterGG
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Απρ 30, 2017 3:42 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από TrixterGG »

Φίλε μου πες μου λίγο σε παρακαλώ... Από που συμπαίρανες ότι ειμαι 17 ετών... Έχω δώσει 2 φορές παννελήνιες και τώρα φοιτώ σε Δημοσιο ΙΕΚ σαν Στέλεχος Υπηρεσιων Ασφαλείας Προσώπων και Υποδομών. Περιμένω εδώ και αρκετά χρόνια προκυρηξη για Στρατό και Αστυνομία και έχω πάρει αρκετές αναβολές στην θητεία μου για λόγους σπουδών. Σε παρακαλώ πάρα πολύ ρώτα πριν βγάλεις εσφαλμένα συμπεράσματα, ευχαριστώ.
gr_ar

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από gr_ar »

TrixterGG έγραψε:Φίλε μου πες μου λίγο σε παρακαλώ... Από που συμπαίρανες ότι ειμαι 17 ετών... Έχω δώσει 2 φορές παννελήνιες και τώρα φοιτώ σε Δημοσιο ΙΕΚ σαν Στέλεχος Υπηρεσιων Ασφαλείας Προσώπων και Υποδομών. Περιμένω εδώ και αρκετά χρόνια προκυρηξη για Στρατό και Αστυνομία και έχω πάρει αρκετές αναβολές στην θητεία μου για λόγους σπουδών. Σε παρακαλώ πάρα πολύ ρώτα πριν βγάλεις εσφαλμένα συμπεράσματα, ευχαριστώ.


Αυτό που λες είναι 10 φορές χειρότερο... Δηλαδή σπαταλάς τα χρόνια σου από εδώ και από εκεί με την ελπίδα να βγει κάποτε μια προκήρυξη. Αντί να κάτσεις να στρωθείς και να διαβάσεις με σωστή προετοιμασία 1 χρόνο. Λες και ο αδερφός σου που πέρασε είχε χάρισμα στο διάβασμα. Τι να πω. Θα καταντήσεις σαν μερικούς εδώ μέσα που περιμένουν 6 χρόνια προκηρύξεις... Βλέπεις τι γίνεται έξω. Τι να πω.Εικόνα

Άβαταρ μέλους
TrixterGG
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ Απρ 30, 2017 3:42 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από TrixterGG »

Φίλε καταννοώ απόλυτα αυτά που λες αλλά είμαι αδύναμος μαθητής, όπως προανέφερα. Δεν έχω την οικονομική ευχέρεια για να πληρώνω φροντιστήρια και υπάρχει ένα όριο ηλικίας στο κάτω κάτω. Τέλος πάντων δεν σου πάω κόντρα γιατί όντως δεν είμαι ο μόνος που ψάχνει για κάποια πιθανή προκύρηξη για τα σώματα ασφαλείας. Το μόνο που ήθελα να μάθω είναι για τα αθλήματα για ΥΕΑ, αν έχεις περάσει τις αθλητικές δοκιμασίες ή έστω αν γνωρίζεις κάτι για το παρόν θέμα θα με βοηθούσες πολύ.
gr_ar

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από gr_ar »

TrixterGG έγραψε:Φίλε καταννοώ απόλυτα αυτά που λες αλλά είμαι αδύναμος μαθητής, όπως προανέφερα. Δεν έχω την οικονομική ευχέρεια για να πληρώνω φροντιστήρια και υπάρχει ένα όριο ηλικίας στο κάτω κάτω. Τέλος πάντων δεν σου πάω κόντρα γιατί όντως δεν είμαι ο μόνος που ψάχνει για κάποια πιθανή προκύρηξη για τα σώματα ασφαλείας. Το μόνο που ήθελα να μάθω είναι για τα αθλήματα για ΥΕΑ, αν έχεις περάσει τις αθλητικές δοκιμασίες ή έστω αν γνωρίζεις κάτι για το παρόν θέμα θα με βοηθούσες πολύ.


Εγώ θα σου πω πως είναι γελοία τα αθλήματα, από εκεί και πέρα κόψε να μπαίνεις σε διάφορα μπλογκς όπως το παραπάνω που έβαλες σε ένα προηγούμενο μήνυμα σου. Γιατί μόνο κακό κάνουν! Ούτε μια αλήθεια δεν έχουν γράψει. Και δεν πρόκειται να γράψουν.

Υ. Γ Δεν είναι θέμα κόντρας. Απλώς φοβάμαι πως θα καταντήσεις σαν μερικούς που μπαίνουν στο φόρουμ και τους φταίει η εκάστοτε κυβέρνηση που δεν βγαίνουν προκηρύξεις.

Ανωνυμος

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Ανωνυμος »

Έχω δυσχρωματοψία, στη site του στρατού λένε ξεκάθαρα ότι δεν πρέπει να έχεις για να γίνεις έφερδος αξιωματικός. ΌΜΩΣ έχω ακούσει απο αρκετούς, και πρόσφατα και παλιότερα, ότι δεν πέρασαν τις εξετάσεις αλλά παρ όλ αυτά τους έκαναν έφερδους.

Γνωρίζει κανένας αν είναι σίγουρο ότι θα κοπώ ή κάποια περίπτωση που με αχρωματοψία πέρασε;

ΜΑΡΙΟΣ

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από ΜΑΡΙΟΣ »

Παιδιά παρουσιάζομαι στο κεμχ ναυπλίου και με ενδιαφέρει να γίνω ΥΕΑ αλλά να πάω στο τεχνικό γιατί έχω προυπηρεσία σαν τεχνικός αεροσκαφών και είμαι φοιτητής μηχανικός τεχνολογίας αεροσκαφών, παίζει αν δηλώσω οτι θέλω να πάω ΥΕΑ να πάρω μετάταξη για το τεχνικό ή μπα;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από D.Y.K »

Μόνο βύσμα αγόρι μου και πάλι δύσκολο.
Ανώνυμος

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Ανώνυμος »

Γεια σας, σκέφτομαι να δηλωσω για ΥΕΑ τεθωρακισμένων. Η σχολη είναι η ΣΑΤΘ στην Αυλωνα σωστα; Μπορειτε να μου πειτε πανω κατω τι θα συναντησω και αν ο μισθος είναι με τις νεες διαταξεις 700+; Ευχαριστω εκ των προτερων.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες