ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Anonymous

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Anonymous »

Γειά σε όλους!

Είμαι 23 και έχω αναβολή στράτευσης λόγω σπουδών (είμαι τελειόφοιτος Νομικής). Είμαι πολύ περίεργος Να μάθω πόσο δύσκολες είναι οι αθλητικές δοκιμασίες στις οποίες υποβάλλονται οι υποψήφιοι Υ. Ε. Α. (δρόμος, άλματα κλπ). Άν υποθέσουμε ότι σε επιλέγουν, τι σε περιμένει κατά την 4μηνη εκπαίδευση; Καλή φυσική κατάσταση οπωσδήποτε βοηθάει, Όμως Είναι απαραίτητο να είσαι αθλητικός τύπος; Τί γίνεται αν έχεις κανά παραπανίσιο κιλό; Εικόνα

Υ. Γ.1 Έχω ξεκινήσει εντατικά γυμανστήριο έτσι κι αλλιώς, στα πλάισια μιάς γενικότερης προετοιμασίας.

Υ. Γ.2 Συγχαρητήρια για το εξαιρετικό site. Ρίχνει άπλετο φως στην κατά τα άλλα σκιώδη υπόθεση "θητεία" ! Ανεκτίμητο για όλους τους ψάρακες.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων. Συμβουλές οποιασδήποτε μορφής είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες!

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από yandr »

Οι αθλητικές δοκιμασίες είναι για γέλια. Οποιοσδήποτε απλά φυσιολογικός άνθρωπος στην ηλικία σου μπορεί να τις περάσει. Εάν βέβαια είσαι πολύ υπέρβαρος, τότε υπάρχει πρόβλημα.

Η μόνη μου συμβουλή, μην τρέξεις τον δρόμο αντοχής με αρβίλες. Τον πέρασα αλλά ξεθεώθηκα Εικόνα.

Η τετράμηνη εκπαίδευση εξαρτάται από το Όπλο/Σώμα (π. χ. άλλο ΣΕΑΠ και άλλο ΚΕΥΠ), αλλά και από την σειρά και τον Διοικητή που θα πέσεις. Οι προσωπικές μου εμπειρίες ήταν εφιαλτικές (δες το σχετικό άρθρο και ένα link προς έναν γνωστό μου από το ΣΕΜ), αλλά ξέρω και πολλούς (π. χ. Διαβιβάσεων) που πέρασαν άψογα.

Πιστεύω πάντως ότι ήμουν άτυχος.

Anonymous

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Anonymous »

paidia egw tha kanw 9mhno.mpainw flebarh.
Tha me kalesoun DEA.
Me rwtoun apo prin an kanw 9mhno k apofeygw thn talaipwria h prepei swnei kai kala na perasw tis dokimasies twn DEA;

kai kati allo:stratiwtika fanelakia klp rouxa na parw h mas dinoun;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από yandr »

Σε ρωτούν (ή τους το λες από μόνος σου) και γλυτώνεις την ταλαιπωρία. Ποια ταλαιπωρία δηλαδή; Δεν σε μαστιγώνει κανένας να τρέξεις.

Θα χρειαστείς κανα-δυο φανελάκια, κάλτσες (χοντρές στρατιωτικές γιατί οτιδήποτε άλλο θα τρυπήσει σε μία ημέρα από τις αρβίλες) και ανάλογα με το που πας κασκόλ, ΄δεύτερη σκελέα κ. λπ.

Αυτά που θα πάρεις μπορείς να τα δεις στο /plirofories/ylika.gif . Ρίξε μια ματιά και στο /plirofories/katataksi.asp

Φίλος

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Φίλος »

Κάτι ακόμα είμαι προστάτης οικογενείας λόγω μεγάλης ηλικίας των γονιών μου. Άρα δικαιούμε μείωση στους 9 μήνες θητείας. Εφόσον διαλέχτηκα σαν ΥΕΑ μπορώ να διεκδικήσω αυτό το δικαίωμα;
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από yandr »

Τώρα βλέπω ότι το έχω καλύψεο το θέμα στο site, στο άρθρο για τους ΥΕΑ

  • Υγειονομική εξέταση για τον καθορισμό της σωματικής σου ικανότητας
  • Αθλητικές δοκιμασίες στις οποίες υποχρεωτικά πρέπει να πετύχεις τα καθοριζόμενα όρια (Δρόμος 1000 μ = 4λ.20δ, Δρόμος 100μ = 15δ, Άλμα εις μήκος = 3,60μ, Άλμα εις ύψος = 1 μ, Ρίψη σφαίρας - 4,50μ μέσο όρο και με τα δύο χέρια)
  • Νοομετρικές (ψυχοτεχνικές) δοκιμασίες που περιλαμβάνουν τις γραπτές εξετάσεις στο Μάτριξ τέστ, λεκτικό τεστ και στο σύστημα ΜΜΡΙ (Η βαθμολογία στο Μάτριξ και το λεκτικό τεστ κυμαίνεται από 25 έως 50 στο καθένα)
  • Αξιολόγηση των προσόντων σου από την επιτροπή επιλογής. Αυτά είναι παράστημα - εμφάνιση (βαθμολογία από 80 έως 200) και προσαρμογή - ενδιαφέρον - συμπεριφορά - εκπαίδευση (βαθμολογία από 50 έως 100)
  • Επιπρόσθετα βαθμολογείσαι και στα εξής κριτήρια : ηλικία από 22 - 28 ετών (βαθμολογία 100), πτυχίο ΑΕΙ (βαθμολογία 350), φοιτητής ΑΕΙ ή πτυχιούχος ΤΕΙ (βαθμολογία 250), φοιτητής ΤΕΙ (βαθμολογία 100), απολυτήριο Λυκείου με βαθμό 16 και άνω (βαθμολογία 50), επιθυμία να γίνεις Υ. Ε. Α. (βαθμολογία 100), καταγωγή από παραμεθόριο (βαθμολογία 50)

Leukopyrgitis
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2007 3:06 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Leukopyrgitis »

Ξέρει κανείς περίπου τι περιλαμβάνει η εξέταση γνώσεων στην οποία υποβάλλονται όσοι θέλουν να πάνε για ΥΕΑ; Πρέπει δηλαδή να ξέρεις τα πάντα για την ελληνική ιστορία, γεωγραφία, κλπ, ή πρόκειται για πολύ γενικές γνώσεις;

Και η "έκθεση ιδεών";Εικόνα

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από yandr »

Που διάβασες ότι γίνεται εξέταση γνώσεων και γράφεις έκθεση ιδεών;

Γιατί σε εμάς μόνο matrix, γλωσσικά και ψυχολογικά τεστ μας έκαναν.

Αυτό γράφω και στο σχετικό άρθρο περί ΥΕΑ
Leukopyrgitis
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2007 3:06 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Leukopyrgitis »

Πού άκουσα για εξέταση γνώσεων, κι εγώ δεν θυμάμαι. Όσο για την έκθεση, την είδα εδώ: http://www.skopies.net/odigos/diadikasiaepilogis_neosilletos_dea_yea.htm Αλλά απ'ό, τι φαίνεται τελικά το site αυτό αφορά τη θητεία στην ΕΦ Κύπρου και όχι στον ΕΣ. Μου κάνει εντύπωση ότι έχουν διαφορετικά κριτήρια επιλογής ΥΕΑ, τη στιγμή που--αν δεν κάνω λάθος--φοιτούν σε ΣΕΑ στην Ελλάδα. Αν κάποιος έχει περάσει σχετικά πρόσφατα από ΥΕΑ, αν γίνεται να μας το επιβεβαιώσει... Ευχαριστώ και λυπάμαι για τη σύγχηση αν είπα κοτσάνα.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από yandr »

Εννοείται ότι δεν θα σε μαλώσουμε αν έκανες λάθος !

Όντως, το site που αναφέρεις είναι για την Εθνική Φρουρά της Κύπρου.

Το αποκλείω να συμβαίνει κάτι τέτοιο στην Ελλάδα.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11238
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από yandr »

Για να πας έφεδρος θα πρέπει:

Να έχεις κριθεί ικανός πρώτης κατηγορίας ή δευτέρας κατηγορίας, εφόσον όμως είσαι πτυχιούχος ΑEΙ ή ΤΕΙ και η πάθηση σου δεν σε εμποδίζει στην άσκηση των καθηκόντων για τα οποία προορίζεσαι (δεν κατατάσσεσαι στο Πεζικό - Τεθωρακισμένα - Πυροβολικό - Ειδικές Δυνάμεις)

Αλλά για να πας στις ειδικές δυνάμεις θα πρέπει σίγουρα να είσαι Ι1.

Anonymous

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπερα το σημειωμα καταταξης μου λεει οτι εχω επιλεγει για διαβιβασεις ΥΕΑ 11 ΣΠ Τριπολη

Εγω δεν θελω να αχοληθω με ΥΕΑ απλα να τελειωνω με αυτο το βασανο.

το ερωτημα μου ειναι: πρεπει να προσκομισω ολα αυτα τα χαρτια περι γραμματικων γνωσεων, ποινικου μητρωου η απλα μονο την ταυτοτητα μου και μια ακτινογραφια;

ευχαριστω!!!

Leukopyrgitis
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2007 3:06 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Leukopyrgitis »

Παιδιά, με την όραση τι γίνεται; Σε κόβουν από ΥΕΑ για μυωπία;

Leukopyrgitis
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 60
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 13, 2007 3:06 am
Επικοινωνία:

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

Δημοσίευση από Leukopyrgitis »

Έστω όμως ότι η μυωπία σε βγάζει Ι2. Στη σελίδα σας λέει ότι προβλέπεται ΥΕΑ με Ι2, εφόσον: -Δεν υπηρετεί σε ΠΖ/ΤΘ/ΠΒ/ΕΔ,

-Έχει πτυχίο ΑΕΙ, και

-Δεν έχει αχρωματοψία.

Άρα μάλλον είναι ΟΚ, ε; ...

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες