Απαγορεύονται τα Greeklish

Που πιστεύετε ότι υστερεί το site και τι θα θέλατε να δείτε ακόμη;
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11199
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από Nassos »

Γράψε πρώτα μια πρόταση στα Ελληνικά και μετά βάλες το Αγγλικό κείμενο. Εικόνα
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από yandr »

Black_Knight έγραψε:Κάτι πρέπει να γίνει με την αυτόματη ρύθμιση να σβηνεται το κείμενο λόγω greeklish γιατί πολύ απλά μπορεί να είναι english Εικόνα

βρίσκω άθρα περί στρατηγικής, γεωπολιτικής, οικονομίας, μεταφυσικού και τέλος πάντων ειδήσεις που ειναι στα αγγλικά και κάθε φορά την πατάω

ναι αλλά εδώ είναι ελληνικό φόρουμ. Τι προτείνεις όμως για τα greeklish;
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από Black_Knight »

yandr έγραψε:ναι αλλά εδώ είναι ελληνικό φόρουμ.

Καλά μην το παίρνεις πατριωτικά Εικόνα
Δεν είπα να συζηταμε στα αγγλικά αλλά αφού ασχολείσαι με το ιντερνετ ξέρεις ότι σε ξένα πρακτορεία ειδήσεων μπορείς να βρεις απίστευτα πράγματα.
Τώρα αυτό που ειπε ο φίλος Νασσος δεν το έχω δοκιμάσει

yandr έγραψε:Τι προτείνεις όμως για τα greeklish;

Σε άλλα φόρουμ τα κανουν έντιτ μετά ή τα διαγράφουν. Δεν ξέρω
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από yandr »

Επεξεργασία δεν παίζει. Η διαγραφή φέρνει χιλιάδες απορίες του τύπου "γιατί διαγράφηκε το μήνυμά μου; ", "που πήγε το μήνυμά μου; " κλπ.

Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από dn24 »

καλησπερα σας. Λοιπον εχω ενα μικρο προβλημα με τα greeklish δεν εχω να προτεινω κατι διαφορετικο απο το υπαρχον κωδικα που τα διαγραφει την ωρα που τα συντασουμε, απλα αν γινεται να βελτιωθει λιγο αυτος ο κωδικας, διοτι εχω μερικες φορες προβλημα σε σημαντικο βαθμο,να γραφω ενα μεγαλο post, και μολις βαζω 1 emoticon πχ κ μετα παταω το enter διαγραφεται το μηνυμα μου ολο.γραφω με google chrome δοκιμαστε το αν θελετε, ξεκινηστε πχ ενα μηνυμα με emoticon, και μολις τελειωσετε το post, πατηστε το enter. Σβηνεται ολο το μηνυμα.(αυτο μου συμβαινει κ αμεσως κολλητα με το emoticon πατησω το space).

...
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από yandr »

Δεν ισχύει αυτό που λες. Μήπως το 'μεγάλο post' είναι αντιγραφή από κάποιο site; Αν ναι, που μάλλον αυτό είναι, συμβαίνει γιατί παρόλο που δεν το βλέπεις αντιγράφεται και κώδικας μαζί με το κείμενο που είναι στα αγγλικά φυσικά.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από dn24 »

yandr έγραψε:Δεν ισχύει αυτό που λες. Μήπως το 'μεγάλο post' είναι αντιγραφή από κάποιο site; Αν ναι, που μάλλον αυτό είναι, συμβαίνει γιατί παρόλο που δεν το βλέπεις αντιγράφεται και κώδικας μαζί με το κείμενο που είναι στα αγγλικά φυσικά.



με βαση την ανωτερω απαντηση σας, για του λογου το αληθες το ξαναδοκιμασα ωστε να ειμαι 100% σιγουρος, και μου συμβαινει συνεχεια. Δεν γνωριζω τι ευθυνεται για αυτο, λετε ο περιηγητης μου; Η αληθεια ειναι οτι ποτε δεν εχω δοκιμασει να μπω στο forum με mozilla πχ, μονιμα με τον chrome μπαινω. Οχι αυτο που σας επικαλουμαι μου συμβαινει σε δικο μου μηνυμα, δεν εχω δωσει βαση τι γινεται οταν αντιγραφω κειμενο απο καποιο site. Τωρα το δοκιμασα λιγο πριν σας γραψω αυτες τις γραμμες. Εβαλα ενα emoticon, εγραψα καποιες λεξεις, πατησα το enter η το space, και μολις πατησα ενα απο αυτα τα πληκτρα μου σβηνεται ολο το μηνυμα.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από yandr »

Τα emoticons είναι στην πραγματικότητα αγγλικός κώδικας. Αν αρχίσεις με το emoticon το μήνυμα θα θεωρηθεί greeklish. Αν γράψεις το μήνυμα και προσθέσεις το emoticon στο τέλος δεν υπάρχει πρόβλημα.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από dn24 »

yandr έγραψε:Τα emoticons είναι στην πραγματικότητα αγγλικός κώδικας. Αν αρχίσεις με το emoticon το μήνυμα θα θεωρηθεί greeklish. Αν γράψεις το μήνυμα και προσθέσεις το emoticon στο τέλος δεν υπάρχει πρόβλημα.


α, ωραια δεν το γνωριζα αυτο, ευχαριστω! Εικόνα

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Χ.Τ.

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από Χ.Τ. »

Εδω που τα λεμε κ εμενα μου το εβγαλε αλλα τετοια ωρα που το εγραφα τετοια λογια. Το θεμα δεν ειναι το 1 ορθογραφικο απο κεκτημενη ταχυτητα η απροσεξια. Το θεμα ειναι οτι ο αλλος ειχε σε καθε σειρα απο 3-5 ΣΟΒΑΡΑ και βασικα λαθη. Τελοσπαντων εγω το ειπα γιατι εχω και λιγο λοξα με την ορθογραφια (ο αλλος μπορει να εχει με τους τονους!) και μου φαινεται αντικρουομενο να μιλαει καποιος μεχρι και υβριστικα για μη Ελληνες τη στιγμη που ο μη Ελληνας ξερει καλλυτερα τη γλωσσα απο εμας!
Άβαταρ μέλους
Bourne
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 37
Εγγραφή: Δευ Μαρ 02, 2015 7:07 pm
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από Bourne »

Χ. Τ. έγραψε:Εδω που τα λεμε κ εμενα μου το εβγαλε αλλα τετοια ωρα που το εγραφα τετοια λογια. Το θεμα δεν ειναι το 1 ορθογραφικο απο κεκτημενη ταχυτητα η απροσεξια. Το θεμα ειναι οτι ο αλλος ειχε σε καθε σειρα απο 3-5 ΣΟΒΑΡΑ και βασικα λαθη. Τελοσπαντων εγω το ειπα γιατι εχω και λιγο λοξα με την ορθογραφια (ο αλλος μπορει να εχει με τους τονους!) και μου φαινεται αντικρουομενο να μιλαει καποιος μεχρι και υβριστικα για μη Ελληνες τη στιγμη που ο μη Ελληνας ξερει καλλυτερα τη γλωσσα απο εμας!
Συμφωνω την ιστορια ομως την ξερει; Εικόνα
Θνητός γεγονώς άνθρωπε, μη φρόνει μέγα.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες