Απαγορεύονται τα Greeklish

Που πιστεύετε ότι υστερεί το site και τι θα θέλατε να δείτε ακόμη;
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
ΓΙΩΡΓΟΣ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 27, 2009 7:41 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

GenerX έγραψε:Καλό θα είναι yandr και λοιποί συντονιστές, να βάλετε είτε κώδικα που μετατρέπει τα greeklish, είτε όπως έκανε ο Nassos, να υπάρχει ένα link, κάτι τέτοιο για να κάνουν την μετατροπή. Στο παράθυρο που πάνε να γράψουν όμως, όχι link σε κάποιο θέμα χωμένο μέσα σε τόσα άλλα.

Αυτό μόνο και μόνο για κάποιους χρήστες οι οποίοι έχουν ξένο λογισμικό που δεν αναγνωρίζει τους ελληνικούς χαρακτήρες.

Τα greeklish αν και δεν με ενοχλούν γενικώς, τα θεωρώ αισθητικά απαράδεκτα, ενώ έχω τρελαθεί να βλέπω πιτσιρίκια να ξεχνάνε ορθογραφία και να γράφουν στα μηνύματά τους "t knc; " "tha ta pm" κλπ κλπ.

ετσι ακριβως θα συμφωνισω απο τις λιγες φορες μαζι σου...
ΓΙΩΡΓΟΣ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 27, 2009 7:41 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

thrakiotis έγραψε:Πλεον σχεδον ολα τα πιτσιρικια gener ετσι μιλανε ακομα και στα γραπτα στα σχολεια τους ξεφευγουν
πρεπει να μαθουν οι καθηγητες την νεα γλωσσα... Εικόναεχουμε ξεφυγει τελειως ***** τα αγγλικα μου!
ratatoulis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 934
Εγγραφή: Τετ Απρ 16, 2008 10:26 pm
Τοποθεσία: United Kingdom
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από ratatoulis »

Εγώ πάντως όταν έδινα πανελλαδικές ξεχνιόμουν και έγραφα μισά αγγλικά επειδή δεν ήξερα τις αντίστοιχες ελληνικες Λέξεις και πήρα ένα ωραιότατο 2Εικόνα Δεν με ενδιέφερε κιόλας αφού ήξερα ότι θα γράψω καλά στα μαθηματικά και την φυσική!
ΓΙΩΡΓΟΣ
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 411
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 27, 2009 7:41 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από ΓΙΩΡΓΟΣ »

ratatoulis έγραψε:Εγώ πάντως όταν έδινα πανελλαδικές ξεχνιόμουν και έγραφα μισά αγγλικά επειδή δεν ήξερα τις αντίστοιχες ελληνικες Λέξεις και πήρα ένα ωραιότατο 2Εικόνα Δεν με ενδιέφερε κιόλας αφού ήξερα ότι θα γράψω καλά στα μαθηματικά και την φυσική!
ναι αλλα εχουμε αντικαταστησει ελληνικες λεξεις με αγγλικες... Πχ αντι να πουμε ενταξει λεμε οκ... Στιριζουμε την ξενη γλωσσα και οχι την δικη μας...
thrakiotis
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 963
Εγγραφή: Κυρ Μαρ 22, 2009 1:55 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από thrakiotis »

Marina2 έγραψε:
thrakiotis έγραψε:Πλεον σχεδον ολα τα πιτσιρικια gener ετσι μιλανε ακομα και στα γραπτα στα σχολεια τους ξεφευγουν


Εγω εχω την ξαδερφούλα μου 14 ετων που αντι να μου λεει "εχεις πλάκα" μου λεει " LOL". Μιλάμε αυτα θα εφευρουν νεα διάλεκτο! Εμεις δεν θα καταλαβαινουμε τα παιδια μας στο τέλος!
ακριβως μαρινα μου και αυτο που λες δεν ειναι τπτ πηρα να διαβασω ενα μυνημα του αδερφου μου στο κινητο και δεν καταλαβαινα χριστο μεταφραση χρειαζομουν και λολ μισες λεξεις κομμενες αστααα
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από illy »

Νασο αφου εισαι εδω εσυ, εσενα θα ρωτησω... Γιατι καθε φορα που ξεκιναω το μνμ μου με ενα εμοτικον μου γραφει το μνμ οτι απαγορευονται τα greeklish κ οτι θα διαγραφει το μνμ μου; Πριν δεν το εκανε αυτο... Αλλαξε καποια ρυθμιση ο yandr;

Dum spiro spero
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από illy »

Αληθεια; Εμενα ποτε ξανα... Τωρα καθε φορα που βαζω ενα εμοτικον κ παταω το κενο μου βγαζει αυτο το μνμ... Ξερεις μηπως γιατι; Παντως σε ευχαριστω για την αμεση απαντηση
Dum spiro spero
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από Nassos »

Γιατί είναι γραμμένο στα Αγγλικά, με άλλα λόγια δεν χρησιμοποιούν αγκύλες, παρενθέσεις κλπ.

:) (όπως βλέπεις δεν εμφανίζεται το ανάλογο emoticon)
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από yandr »

Nasso μάλλον χρησιμοποιείς Firefox και Illy μάλλον χρησιμοποιείς ΙE.

Το λέω αυτό, γιατί ο κώδικας που κάνει τον έλεγχο είχε ένα bug σε Internet Explorer που διορθώθηκε πρόσφατα.

Εξ' ού και η αλλαγή.
illy
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 4011
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 13, 2008 1:44 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από illy »

yandr έγραψε:Illy μάλλον χρησιμοποιείς ΙE.

Ακριβως ετσι!Εικόνα Κ γιατι συμβαινει αυτο με τα κινουμενα προσωπακια; Να τα αναγνωριζει σαν γκρικλις; Παλια δεν μου το εκανε αυτο
Dum spiro spero
Black_Knight
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 830
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 01, 2010 5:27 pm
Επάγγελμα: Στρατιωτικός
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από Black_Knight »

Πήγα να δημοσιευσω βιντεο με τραγουδι ξενο και πηγα να βαλω τον τιτλο. Εννοειται στα αγγλικα. Και δεν δημοσιευοτανε λόγω... Γκρίκλις!
Για δειτε το λίγο αυτό
"And so I become a knight of the Kingdom of Dreams and Shadows!"
Antonis21
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 294
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 11, 2009 12:49 am
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από Antonis21 »

Πολλες φορες μου βγαζει το προβλημα αυτο, ποτε με τα emoticon και ποτε με το κενο!
Δεν μπορω να καταλαβω τι σχεσει εχει ο χαρακτηρας του κενου μετα greeklish... Και το θεμα ειναι οτι σου σβηνει το μηνυμα απο εκει που δεν το περιμενεις!
Ειναι ιδιαιτερα σπαστικο να εχεις γραψει ενα σχετικα μεγαλο post και με ενα τσακ να στο σβηνει χωρις να μπορεις να κανεις τιποτα...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Απαγορεύονται τα Greeklish

Δημοσίευση από yandr »

Δεν έχεις άδικο, αλλά δυστυχώς πριν μπει ο σχετικός έλεγχος γινόταν χαμός με τα greeklish. Θα το λασκάρω λίγο το θέμα, αλλά να το καταργήσω αποκλείεται...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης