Τι έγγραφα χρειάζομαι για την κατάταξη;

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
miskin
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 6:43 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τι έγγραφα χρειάζομαι για την κατάταξη;

Δημοσίευση από miskin »

Στο σημείωμα κατάταξης που έλαβα σήμερα, αναφέρει ότι μέχρι και την μέρα κατάταξης είμαστε υποχρεωμένοι να προσκομίσουμε στο στρατολογικό γραφείο το πιστοποιητικό σπουδών, καθώς σε αντίθετη περίπτωση θα επιβληθεί πρόσθετη θητεία ενός μηνός. Ισχύει η "απειλή" αυτή, η μιας και το πιστοποιητικό θα το καταθέσουμε και στο κέντρο εκπαιδεύσεως δεν υπάρχει πρόβλημα. Η ποινή είναι εξαγοράσιμη και αν ναι πόσο είναι το κόστος εξαγοράς;
Σας ευχαριστώ.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Τι έγγραφα χρειάζομαι για την κατάταξη;

Δημοσίευση από yandr »

Δεν είναι πιο εύκολο απλά να τους πας το πιστοποιητικό;

Από την εμπειρία, μου σε πολλούς στρατεύσιμους λείπουν διάφορα δικαιολογητικά και τους δίνουν παράταση χρόνου όπως συμβαίνει με όλες τις διωρίες στην Ελλάδα. Ωστόσο, εφόσον ο κανονισμός λέει κάτι και εσύ δεν το κάνεις, αφήνεις τον εαυτό σου στο 'έλεος' κάθε ανώτερου.

Οι ποινές αυτές συνήθως δεν επιβάλλονται και είναι εξαγοράσιμες, αλλά γιατί να μπεις σε τέτοιες διαδικασίες;
miskin
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Μαρ 27, 2007 6:43 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τι έγγραφα χρειάζομαι για την κατάταξη;

Δημοσίευση από miskin »

Έχετε απόλυτο δίκιο. Απλά λόγω εργασίας έλεγα μήπως μπορούσα να το αποφύγω.
Σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
john_
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιαν 25, 2008 10:54 pm
Επικοινωνία:

Τι έγγραφα χρειάζομαι για την κατάταξη;

Δημοσίευση από john_ »

Καλησπέρα

Παιδιά το χαρτί που μου έστειλαν λέει ότι πρέπει να έχω μαζί μου και το δίπλωμα. Θα μου το κρατήσουν όπως την ταυτότητα ή θα το πάρω πάλι; Όταν δήλωσα εθελοντής είχα δηλώσει ότι έχω.. Με την ακτινογραφία κιεμενα μου έβγαλαν την ψυχή αλλά τελικά την έβγαλαν.

kotsos
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Τρί Δεκ 18, 2007 2:04 am
Επικοινωνία:

Τι έγγραφα χρειάζομαι για την κατάταξη;

Δημοσίευση από kotsos »

john_ έγραψε: Καλησπέρα

Παιδιά το χαρτί που μου έστειλαν λέει ότι πρέπει να έχω μαζί μου και το δίπλωμα. Θα μου το κρατήσουν όπως την ταυτότητα ή θα το πάρω πάλι; Όταν δήλωσα εθελοντής είχα δηλώσει ότι έχω.. Με την ακτινογραφία κιεμενα μου έβγαλαν την ψυχή αλλά τελικά την έβγαλαν.



Το παιρνεις πισω το διπλωμα σου
Bill
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 21, 2008 3:54 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τι έγγραφα χρειάζομαι για την κατάταξη;

Δημοσίευση από Bill »

Απότι είδα στο site χρειάζεται να έχω κάποια έγγραφα μαζί μου. Εντός των άλλων είναι και ένα αντίγραφο ποινικού μητρώου - τύπου Α, και ένα πιστοποητικό εισαγγελικής αρχής (είμαι ΥΕΑ). Για το πρώτο χαρτί που θα απευθυνθώ; Απότι ξέρω πάντως το τμήμα του ποινικού μητρώου δεν είναι στην ευλεπίδων. Το πιστοποιητικό απο τον εισαγγελέα τί ειδους χαρτί είναι; .. τι θα ζητήσω; .. να πιστοποιεί τί; και ποιος είναι ο αρμόδιος εισαγγελέας για τα πιστοποιητικά αυτά;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

chemical war
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Δευ Μάιος 12, 2008 5:25 am
Επικοινωνία:

Τι έγγραφα χρειάζομαι για την κατάταξη;

Δημοσίευση από chemical war »

Ρε συ Bill και γω εχω ενδειξη ΥΕΑ αλλα στο σημειωμα καταταξης δε λεει τπτ για τα εγγραφα που αναφερεις... μηπως δε χρειαζονται πλεον;
Bill
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 21, 2008 3:54 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τι έγγραφα χρειάζομαι για την κατάταξη;

Δημοσίευση από Bill »

Τελικά έχεις δίκιο chemical war τα χαρτιά αυτά δε χρειάζονται πλέον.. ευτυχώς.. γιατί μετά άντε να ξεμλπέξεις με τη γραφειοκρατία!

Αρα στην ουσία ακτινογραφία θώρακος, φωτοτυπία απολυτηρίου λυκείου, ταυτότητα και φωτοτυπία ΑΦΜ.

Ιφικράτης
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 65
Εγγραφή: Τετ Μάιος 14, 2008 1:13 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τι έγγραφα χρειάζομαι για την κατάταξη;

Δημοσίευση από Ιφικράτης »

ΓΙΑ ΥΕΑ

Όλα τα πιστοποιητικά από την Εισαγγελία πλέον τα ανευρίσκει η ίδια η υπηρεσία, με δικές της διαδικασίες, οπότε δεν χρειάζεται τέτοιο χαρτί.

Η ταυτότητα είναι απαραίτητη, πιστοποιητικό σπουδών (απολυτήριο λυκείου ή πτυχίο κλπ.) και Ακτινογραφία θώρακος.

Η Ακτινογραφία θώρακος, για όλους τους στρατευσίμους,

μπορεί να γίνει δωρεάν στο 401 Γ. Σ. Ν.

ή στο πλησιέστερο Στρατιωτικό Νοσοκομείο της περιοχής σας.

Για το Α. Φ. Μ. δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητο.

Εγώ δεν θυμάμαι να είχα προσκομίσει και πιστοποιητικό ΑΦΜ.

Καλού κακού έχετέ το μαζί σας.

Anonymous

Τι έγγραφα χρειάζομαι για την κατάταξη;

Δημοσίευση από Anonymous »

ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΖΗΤΑΝΕ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΒΓΑΛΩ ΦΩΤΟΤΥΠΙΕΣ;

Π. Χ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ.'Η ΤΟ ΒΙΒΛΙΑΡΙΟ ΥΓΕΙΑΣ. ΤΟ ΑΦΜ.

Bill
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 21, 2008 3:54 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τι έγγραφα χρειάζομαι για την κατάταξη;

Δημοσίευση από Bill »

Χαρτιά όπως το ΑΦΜ, Απολυτήριο κτλ βγάλτα μία απλή φωτοτυπία. ΤΟ βιβλιάριο δε χρειάζεται να το βγάλεις φωτοτυπία, απλά μέσω αυτού ελέγχουν αν κριθεί απαραίτητο το ιατρικό ιστορικό σου. Τώρα το δίπλωμα οδ. βγάλτο καμιά φωτοτυπία, αν και δε πιστεύω οτι χρειάζεται. Πολλά απο τα στοιχεία για τους στρατεύσιμους περνόνται σε υπολογιστές παρά σε αρχείο σε έντυπη μορφή.

Απότι ρώτησα θεώρηση απο τις σχετικές αρχές δε χρειάζονται οι φωτοτυπίες - καλώς κακού - πάρε μαζί και τα προτώτυπα.

Την ακτινογραφία θώρακος μη ξεχάσεις...

ΒΑΣΙΛΗΣ

Τι έγγραφα χρειάζομαι για την κατάταξη;

Δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ »

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ. ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΔΙΠΛΩΜΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΕΝΗΜΕΡΩΘΩ. ΘΕ ΤΟ ΒΓΑΛΩ ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΩΤΟΤΥΠΙΑ ΚΑΙ ΟΤΙ ΠΑΡΟΥΝ
alexis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 24, 2008 2:17 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τι έγγραφα χρειάζομαι για την κατάταξη;

Δημοσίευση από alexis »

Γειά σας και πάλι. Εικόνα Θα ηθελα να κανω μερικές ερωτησεις για το τι πρεπει να παρω μαζι μου στην καταταξη.

1. Το σημειωμα καταταξης αναφερει ο, τι για την ακτινογραφία πρεπει να προσκομισω "σφραγισμενη φωτογραφια" δηλαδη; θα πρεπει να εχει καποια σφραγίδα επανω της; Ποιο νοσοκομειο κατά την εμπειρια σας ειναι το καλυτερο για να γινει η ακτινογραφια.

2. το βιβλιαριο υγείας που ειχα ως παιδί, ενα μπλέ, μαλλον το εχω χασει ή πεταχτηκε κατα λαθος. Θα πρεπει να προσκομισω καποιο άλλο εγγραφο απο γιατρό; Βαζουν ποινή εαν δεν το έχεις;

3. Οταν αναφερει πιστοποιητικο γραμματικων γνωσεων εαν εχεις επιλεγει ως ΥΕΑ, τι πρεπει να προσκομισω; Ρωταω επειδή ειμαι ενεργος φοιτητης σε ΤΕΙ. Θα τους παω το απολυτηριο λυκειου και μια βεβαιωση σπουδων απο την γραμματεια του τμήματος οπου φοιτω; Διαβασα καπου στο θρέντ ό, τι μπορω να τους προσκομισω φωτοαντιγραφο του απολυτηριου, θα πρεπει να ειναι επικυρωμενο; Να προσκομισω και επικυρωμενη φωτοτυπια του διπλωματος οδηγησης; Ο λόγος που το λεω ειναι επειδη φοβαμαι μην χασω το απολυτήριο λυκειου μεσα στο στρατοπεδο.

4. Διαβασα στο φορουμς ό, τι για ΥΕΑ πρεπει να προσκομησεις πιστοποιητικο εισαγγελικης αρχής και ποινικου μητρωου. Στο χαρτί της καταταξης ομως δεν αναφερει κατι τετοιο.. θα μου τα ζητησουν εφοσον δηλωσω ο, τι θελω να παω για ΥΕΑ και τελικα με επιλεξουν;

Ευχαριστω Εικόνα

mocuba1
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Σεπ 26, 2008 9:08 pm
Επικοινωνία:

Τι έγγραφα χρειάζομαι για την κατάταξη;

Δημοσίευση από mocuba1 »

παρε μια φωτο πανε σε ενα νοσοκομειο κατα προτιμηση στρατιωτικο κ θα σε βγαλουν ακτινογραφια την φωτογραφια θα στην πιασουν με συρραπτικο σε μια γωνια κ πανω εκει θα σε βαλουν μια σφραγιδαπου θα πιστοποιει οτι οντως θα εισαι εσυ. για το βιβλιαριο υγειας μην ανησυχεις δεν τρεχει τιποτα. ειτε παρεις απολυτηριο λυκειου ειτε βεβαιωση σπουδων το ιδιο ειναι.. εγω θα παρω βεβαιωση σπουδων απο την γραμματεια της σχολης. ενα απλο χαρτι ειναι κ δεν χρειαζεται φωτοτυπιες κ τετοια. κ το διπλωμα μια απλη φωτοτυπια θα βγαλω.. για υεα κοβεσαι στα αθληματα αν σε επιλεξουν με το ζορι.. οποτε δεν κουβαλας ποινικα μητρωα κ. α.
stergios@
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 13
Εγγραφή: Τρί Ιαν 13, 2009 3:42 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Τι έγγραφα χρειάζομαι για την κατάταξη;

Δημοσίευση από stergios@ »

Παιδιά να ρωτήσω κάτι; ; Μπορουν τα ΚΕΠ να μου επικυρωσουν τα αντιγραφα πιστοπ. γνωσεων(π. χ. πτυχιο) ή μόνο η αστυνομία μπορει να το κάνει;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης