ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από oldsoldier »

Τα πάντα μετράνε και στους ΕΠΟΠ όπως και στα στελέχη που είναι από σχολές. Για παράδειγμα όσο πιο πολλά προσόντα έχεις πχ πτυχίο ΑΕΙ, πτυχία ξένων γλωσσών κλπ έχεις περισσότερα μόρια και άρα καλύτερη αντιμετώπιση σε μεταθέσεις κλπ σε σχέση με άλλους που δεν έχουν κάτι παρόμοιο.
GIRL21
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2020 1:40 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από GIRL21 »

Θα ήθελε να μας περιγράψει κάποιος την καθημερινότητα ενός ΕΠΟΠ ;
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

GIRL21 έγραψε:Θα ήθελε να μας περιγράψει κάποιος την καθημερινότητα ενός ΕΠΟΠ ;


Δυσκολα, διοτι ο καθε ΕΠΟΠ εχει τη δικη του ξεχωριστη καθημερινοτητα βαση της ειδικοτητας του. Αν εισαι Ε. Δ θα τρεχεις τις νεες σειρες / βολες / ασκησεις / γυμναστικη κτλπ κτλπ ή μπορει να εισαι και στο γραφειο σαν γραφεας. Το ωραριο παει 7-3 εκτος του οταν εχεις πορεια / βολες / σκοπετα (αναλογα το στρατοπεδο και τα ατομα ειναι περιπου απο 3 εως και 8 τον μηνα. Τιποτα απο αυτα ομως που προ ειπα δεν ειναι σιγουρο διοτι παιζει ρολο το στρατοπεδο / ανωτεροι / αριθμος στρατιωτων / αναγκη υπηρεσιων κτλπ κτλπ οποτε ουσιαστικα δεν υπαρχει καποια " σιγουρη " απαντηση για τη καθημερινοτητα.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από D.Y.K »

GIRL21 έγραψε:

Θα ήθελε να μας περιγράψει κάποιος την καθημερινότητα ενός ΕΠΟΠ ;



Σε ποιο όπλο και κυρίως σε ποια ειδικότητα;

Lk94
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 291
Εγγραφή: Πέμ Μάιος 14, 2020 7:47 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Lk94 »

Dyk, αν σου είναι εύκολο, μπορείς να μου πεις κ μένα για την ειδικότητα ΑΤ όπλων ή ελαφρύ οπλισμου; Όλο και κάτι γνωρίζω, απλά θα ήθελα, αν μπορείς, μιας κ ξέρεις καλύτερα απ όλους μας να πεις για την καθημερινότητα τους!

Ευχαριστω πολύ εκ των προτέρων

GIRL21
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 52
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 04, 2020 1:40 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από GIRL21 »

Πείτε μας για την αεροπορία, για ειδικές δυνάμεις και για τα υπόλοιπα που αναφέρει η Lk94
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11231
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από yandr »

GIRL21 έγραψε:Πείτε μας για την αεροπορία, για ειδικές δυνάμεις και για τα υπόλοιπα που αναφέρει η Lk94


ΕΠΟΠ στην Αεροπορία

ΕΠΟΠ στις ειδκές δυνάμεις

Καθήκοντα ΕΠΟΠ

Υπηρεσίες και αρμοδιότητες ΕΠΟΠ

Ειδικότητες για ΕΠΟΠ και ΟΒ

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yandr την Τετ Οκτ 21, 2020 11:55 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ALTS
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 30, 2021 3:53 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από ALTS »

Καλησπέρα παίδες, θα ήθελα να ρωτήσω σε περίπτωση που κάποιος είναι επιτυχών στην προκήρυξη ΕΠΟΠ και δεν έχει τελειώσει ακόμη την σχολή του/της (ΑΕΙ), ξέρετε τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση; Μήπως του δίνουν κάποια μετάθεση κοντά στην πόλη της σχολής του (λέω τώρα μια ιδέα) ; Όποιος/Όποια ξέρει κάτι σχετικό θα ήθελα τα φώτα σας
Άβαταρ μέλους
Kapitooo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τετ Αύγ 04, 2021 3:35 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Kapitooo »

Το μόνο σίγουρο είναι οτι παιρνεις άδειες για την εξεταστική σου περίπου 14-20 μέρες. Το άλλο ερώτημα δεν το γνωρίζω.
Allrightythenn
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 28, 2021 4:31 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Allrightythenn »

Καλησπερα παιδια... Μπορει καποιος να μου εξηγησει πως μπορω να μπω εποπ ειδικες δυναμεις; Πρεπει να κανω θητεια πρωτα για μορια κλπ;
Άβαταρ μέλους
TRK
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 73
Εγγραφή: Δευ Απρ 27, 2020 6:02 pm
Τοποθεσία: 12
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από TRK »

Καλησπερα, η θητεια δεν ειναι υποχρεωτικη για να μπεις σαν ΕΠΟΠ, ψαξε βρες την προκυρηξη του 21' για να δεις λεπτομερεις
Marious
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Σάβ Ιουν 11, 2022 2:54 pm
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Marious »

Γεια σας θέλω να ρωτήσω τι ακριβώς είναι ΕΠΟΠ και πως κάποιος μπαίνει και συγκεκριμένα ειδικές δυνάμεις πρέπει να δώσει γραπτές και αθλητικές εξετάσεις Και τι ακριβός δένεις. Και ποια διαφορά ενός υπαξιωματικού από ΣΜΥ και ενός από ΕΠΟΠ δεν ξέρω αν αυτά τα δυο μπορείς καν να τα συγκρίνεις για αυτό σορρυ αν ακούγετε λίγο χαζή η ερώτηση Εικόνα.Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ γιατί φύγω σε κάτι μήνες στρατό και θα ήθελα να ξέρω

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Marious την Σάβ Ιουν 11, 2022 4:35 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
DimitrisN61
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2020 1:50 pm
Τοποθεσία: Hellenic Navy
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από DimitrisN61 »

Marious έγραψε:Γεια σας θέλω να ρωτήσω τι ακριβώς είναι ΕΠΟΠ και πως κάποιος μπαίνει και συγκεκριμένα ειδικές δυνάμεις πρέπει να δώσει γραπτές και αθλητικές εξετάσεις Και τι ακριβός δένεις. Και ποια διαφορά ενός υπαξιωματικού από ΣΜΥ και ενός από ΕΠΟΠ δεν ξέρω αν αυτά τα δυο μπορείς καν να τα συγκρίνεις για αυτό σορρυ αν ακούγετε λίγο χαζή η ερώτηση Εικόνα.Αν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει θα το εκτιμούσα πολύ γιατί φύγω σε κάτι μήνες στρατό και θα ήθελα να ξέρω



Εάν έμπαινες στον κόπο να διαβάσεις προηγούμενα μηνύματα δεν θα είχες τέτοιες απορίες. ΕΠΟΠ είναι επαγγελματίας οπλίτης, υπηρετούν 7 έτη και με το πέρας των 7 ετών εφόσον έχουν θετική αξιολόγηση τους δίνεται το δικαίωμα να μονιμοποιηθούν ακολουθώντας κάποιες διαδικασίες. Ένας ΕΠΟΠ μπορεί να παρακολουθήσει σχολεία ειδικών δυνάμεων εάν αυτό εννοείς. Οι υπαξιωματικοί παραγωγικών σχολών είναι αρχαιότεροι των υπαξιωματικών ΕΠΟΠ και έχουν ταχύτερη βαθμολογική εξέλιξη.

DimitrisN61
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 143
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 24, 2020 1:50 pm
Τοποθεσία: Hellenic Navy
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από DimitrisN61 »

Επίσης ΕΠΟΠ δεν μπαίνεις όποτε γουστάρεις, επειδή είδα ότι είσαι αρκετά μπερδεμένος γράφοντας σε άλλο νήμα οτι θες να δηλώσεις μόνιμος. ΕΠΟΠ μπαίνεις μέσω προκήρυξης και ανταγωνίζεσαι με άλλους υποψήφιους βάση μορίων
Stavran
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τρί Απρ 06, 2021 5:31 am
Επικοινωνία:

ΕΠΟΠ - Γενικές Πληροφορίες

Δημοσίευση από Stavran »

Κάποιος παλιός ΕΠΟΠ με γνώση σε οικονομικά ζητήματα Για μια διευκρίνιση θα ήθελα να Μ πείτε αν υπάρχει... Είμαι με την περσινή μέσα και θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης