Η κατάσταση στη Θράκη

Ελληνοτουρκικά θέματα, βαλκάνια, εξωτερική πολιτική και διεθνείς σχέσεις
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Η κατάσταση στη Θράκη

Δημοσίευση από Rafale »

«Η μαντίλα που φορώ από 13 ετών είναι προσωπική μου επιλογή και ποτέ δεν με έκανε να αισθανθώ μειονεκτικά απέναντι στις συμμαθήτριές μου. Αποτελεί στοιχείο της θρησκευτικής μου ταυτότητας και αναδεικνύει έναν συγκεκριμένο κώδικα αξιών που με καθοδηγεί στη ζωή μου».

Η 19χρονη Εσρά από την Κομοτηνή πέρυσι αποφοίτησε από το μειονοτικό Γυμνάσιο- Λύκειο «Τζελάλ Μπαγιάρ» και πλέον φοιτά στη Σχολή Νηπιαγωγών του Πανεπιστημίου της Αδριανούπολης στην Τουρκία. Ήταν μία από τις πρώτες μαθήτριες του μειονοτικού Γυμνασίου- Λυκείου της Κομοτηνής που κάθησε στα θρανία φορώντας την ισλαμική μαντίλα, πράγμα που έως πριν από λίγα χρόνια εθεωρείτο αδιανόητο. Σήμερα πάνω από σαράντα μαθήτριες φορούν μαντίλα, και αυτή η αλλαγή, όπως εκτιμάται στους κόλπους της μουσουλμανικής μειονότητας, αποτυπώνει τόσο τις κοινωνικές αλλαγές που συντελούνται εντός της όσο και την ώσμωση με τις εξελίξεις στον διεθνή περίγυρο. Σε αντίθεση με ό, τι συμβαίνει στην Τουρκία, αλλά και σε πολλές ευρωπαϊκές χώρες - με πιο πρόσφατο το παράδειγμα της Γαλλίαςοι μουσουλμάνες μαθήτριες στην Ελλάδα δεν έχουν κανέναν περιορισμό στις επιλογές τους.Βγάζει τη μαντίλα στην είσοδο
Η Εσρά είχε επιλέξει αρχικά να γραφτεί στο δημόσιο Γυμνάσιο παρακολουθώντας τα μαθήματα όπως κάθε άλλο παιδί στην Ελλάδα, μετά το Δημοτικό. «Όταν γράφτηκα στο δημόσιο σχολείο κανείς δεν με ενόχλησε για το γεγονός ότι φορούσα τη μαντίλα. Από την άλλη όμως, όταν αποφάσισα να συνεχίσω στο μειονοτικό Γυμνάσιο, δέχτηκα κάποιες ενοχλήσεις από τη σχολική εφορεία αλλά και ορισμένους καθηγητές για την εμφάνισή μου. Τους απάντησα ότι η εμφάνισή μου είναι δικαίωμά μου και δεν το διαπραγματεύομαι», σημειώνει η Εσρά. Κι αν στην Κομοτηνή η επιλογή της έγινε σεβαστή, στο Πανεπιστήμιο της Αδριανούπολης, ως πρωτοετής φοιτήτρια πλέον, αναγκάζεται να βγάζει τη μαντίλα στην είσοδο, αφού δεν επιτρέπεται να τη φορά. «Θεωρώ ότι αυτό καταπιέζει την ελεύθερη βούλησή μου, όμως αυτός είναι ο νόμος και τον σέβομαι», λέει.

Rafale
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 5776
Εγγραφή: Τρί Οκτ 06, 2009 12:10 am
Επικοινωνία:

Η κατάσταση στη Θράκη

Δημοσίευση από Rafale »

Αναφέρει ότι το 2004 υπήρχαν μόνο τέσσερα κορίτσια που φορούσαν μαντίλα στο σχολείο, ενώ ένα χρόνο πριν, όταν αποφοίτησε, αυτές ξεπερνούσαν τις 35. «Καμία συμμαθήτριά μου δεν με ξεχώρισε για το γεγονός ότι φορούσα μαντίλα. Στην αρχή φοβόμουνα ότι θα με αντιμετώπιζαν με απαξία οι συμμαθητές και κάποιοι ίσως και να με απομόνωναν, πράγμα που τελικά δεν συνέβη. Ο τρόπος του ντυσίματός μου δεν με κάνει να ζω έξω από την εποχή μου. Βγαίνω έξω, έχω την κοινωνική μου ζωή, έχω τις φιλίες μου. Τηρώ όμως και τις αρχές της θρησκείας, χωρίς να βιώνω αντιφατικά συναισθήματα. Θέλω να κάνω καριέρα, να γίνω νηπιαγωγός και να προσφέρω στον κοινωνικό μου περίγυρο. Πιστεύω ότι η γυναίκα του 21ου αιώνα με ή χωρίς μαντίλα θα έχει έτσι κι αλλιώς πρωταγωνιστικό ρόλο».

Στοιχείο της παράδοσής μας
Στον αντίποδα της Εσρά, η Αϊφέ είναι μαθήτρια της Γ΄ Γυμνασίου στο «Τζελάλ Μπαγιάρ», αλλά χωρίς μαντίλα, χωρίς ιδιαίτερες θρησκευτικές αναφορές στην καθημερινότητά της. «Η μαντίλα είναι στοιχείο της παράδοσής μας», λέει, «γι΄ αυτό και τη φοράνε οι γιαγιάδες μας. Δεν μπορεί να χαρακτηρίζει τις νέες γενιές των ανθρώπων και είναι στοιχείο συντηρητικής αντίληψης για τη ζωή και την κοινωνία. Δεν την αποδέχομαι, αλλά δεν απορρίπτω την παρέα με συμμαθήτριές μου που την επιλέγουν. Τον άνθρωπο άλλωστε δεν τον χαρακτηρίζει ο τρόπος που ντύνεται αλλά ο τρόπος που σκέφτεται και ενεργεί», λέει και καταλήγει: «Πριν από λίγα χρόνια στο σχολείο δεν υπήρχαν τόσες μαντίλες, αλλά από τη στιγμή που την επιλέγουν όσες την επιλέγουν είναι δικό τους θέμα. Αρκεί να είναι προϊόν ελεύθερης βούλησης και όχι οικογενειακής πίεσης». www.tanea.gr
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Η κατάσταση στη Θράκη

Δημοσίευση από yandr »

«Tον ασκό του Αιόλου» για τουρκοποίηση της εκπαίδευσης στη Θράκη και υποβιβασμό της ελληνικής σε δεύτερη γλώσσα ανοίγει το νέο πρόγραμμα «Εκπαίδευσης των παιδιών της μουσουλμανικής μειονότητας» του υπουργείου Παιδείας.

Οπως καταγγέλλει ο αναπληρωτής καθηγητής του Δημοκρίτειου Πανεπιστημίου Γιώργος Παύλος, που εδώ και χρόνια εργάζεται για την εκπαίδευση των μουσουλμανοπαίδων, η ειδική γραμματέας Παιδείας Θάλεια Δραγώνα έχει αποτύχει να δώσει λύσεις στα καίρια προβλήματα της μειονοτικής εκπαίδευσης στη Θράκη, στερώντας από τον μουσουλμανικό πληθυσμό τη δυνατότητα συστηματικής εκμάθησης της ελληνικής γλώσσας, ενώ εισάγει... Καινά δαιμόνια (δημοψηφίσματα κ. Ά.), που εύκολα γίνονται «βούτυρο στο ψωμί» των πολιτικών επιδιώξεων του τουρκικού προξενείου.

Επιστολή στην υπουργό

Τον Μάρτιο του 2010 το υπουργείο Παιδείας απηύθυνε πρόσκληση προς τα ΑΕΙ της χώρας για την υποβολή προτάσεων για την «Εκπαίδευση των παιδιών της μουσουλμανικής μειονότητας στη Θράκη» για τα έτη 2010-2013. «Ή εμείς έχουμε χάσει τα λογικά μας και παραλογιζόμεθα ή εδώ στη Θράκη συμβαίνουν παράλογα πράγματα» σημειώνει ο καθηγητής στην επιστολή του προς την υπουργό Παιδείας Αννα Διαμαντοπούλου.

«Στη Θράκη του 2010 το ελληνικό υπουργείο Παιδείας μελετά και σχεδιάζει επίσημα την εισαγωγή της τουρκικής σε όλα τα δημόσια σχολεία, δημιουργεί δίγλωσσα νηπιαγωγεία, για τα οποία δεν προνοεί κατά στον σχεδιασμό του τη χρήση των άλλων μητρικών γλωσσών της μειονότητας (πομακική και ρομά), προάγει διαφοροποιημένη παιδαγωγική, υποβιβάζει την ελληνική σε δεύτερη γλώσσα...

Για τα ανωτέρω το υπουργείο Παιδείας διαθέτει για τους επόμενους 36 μήνες 10 εκατομμύρια ευρώ, εν μέσω περικοπών συντάξεων, μισθών και νέων φορολογικών αυξήσεων. Δεν μπορούμε παρά να καταγγείλουμε αυτήν την προσβλητική για τη Δημοκρατία και την επιστημονική δεοντολογία μεθόδευση» τονίζει στην επιστολή του προς την Αννα Διαμαντοπούλου.

...

ΕΘΝΟΣ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yandr την Τρί Μάιος 25, 2010 1:53 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Es_Thess
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Μάιος 05, 2010 5:23 pm
Επικοινωνία:

Η κατάσταση στη Θράκη

Δημοσίευση από Es_Thess »

Η στάση της ελληνικής κυβέρνησης στο θέμα των Πομάκων, είναι ύποπτη.
Κάνει ότι μπορεί για να κρατήσει τους Πομάκους εκτουρκισμένους και να κρατήσει ευχαριστημένο το τουρκικό κράτος, παρόλο που οι Πομάκοι... Δεν είναι Τούρκοι, ούτε καταγωγικά, ούτε φυλετικά, ούτε με κανένα άλλο τρόπο. Η καταγωγή τους παραμένει αδιευκρίνηση, παρόλο που οι απόψεις των ιστορικών συγκλίνουν περισσότερο σε αρχαία ελληνική προέλευση. Κατά τον Α' βαλκανικό πόλεμο, υπέστησαν άγριες σφαγές και διώξεις από τους Βούλγαρους (ας μην ξεχνάμε ότι οι Βούλγαροι είναι εκσλαβισμένο τουρκικό φύλλο), καθώς οι Πομάκοι κατοικούσαν και σε ελληνικό, αλλά και σε βουλγαρικό έδαφος.
Ζώντας πάντοτε απομονωμένοι και με χαμηλό επίπεδο ποιότητας ζωής και κυρίως μόρφωσης, βρέθηκαν να βρίσκονται ''υπό την προστασία΄'' του τουρκικού κράτους, το οποίο φυσικά τους θέλει αμαθείς και υποβαθμισμένους, απλές μαριονέτες στα επεκτατικά του σχέδια και στις αξιώσεις του περί τουρκικής μειονότητας.
Οι ίδιοι οι Πομάκοι, έχουν αρχίσει να ''ξυπνάνε'' βλέποντας ότι δεν έχουν να περιμένουν τίποτα από την Τουρκία και αντιλαμβάνονται πλέον τον ρόλο τον οποίο θέλουν και η Τουρκία και η Ελλάδα να παίξουν. Εκείνο των απομονωμένων Τούρκων ή Τουρκόφωνων χωρικών. Αντιλαμβάνονται πλέον ότι ένα καλύτερο μέλλον για τα παιδιά τους είναι ανέφικτο με τα εφόδια που τους δίνει το τουρκικό κράτος, μιας και εκείνο κάνει το κουμάντο στην εκπαίδευσή τους.
Αρχίζουν να σηκώνουν κεφάλι από την τουρκική επιστασία και ζητάνε από το κράτος... Να μαθαίνουν ελληνικά και όχι μια γλώσσα που δεν τους χρησιμέυει σε τίποτα!
http://www.inews.gr/88/ellinika-scholeia-sti-thraki-zitoun-apo-to-ypaideias-oi-pomakoi-pou-zoun-sti-thraki.htm (η πηγή δεν είναι διαιίτερα αξιόπιστη, το ίδιο άρθρο βρίσκεται και σε σοβαρές καθημερινές εφημερίδες αλλά παρέθεσα το πρώτο που βρήκα, λόγω έλλειψης χρόνου. Μπορεί κανείς να το ψάξει περαιτέρω, γιατι γενικά είναι ένα γρηγοροπρόχειρο post).
Αυτή είναι η απελπισμένη φωνή μιας ξεχασμένης ομάδας ανθρώπων, που διεκδικούνται ως Τούρκοι από την Τουρκία, αντιμετωπίζονται ως β' διαλογής πολίτες από το ελληνικό κράτος που δεν θέλει να ασχοληθεί μαζί τους παραδίδοντας τους θεσμικούς ελέγχους σε ένα άλλο κράτος που δεν θα έπρεπε να έχει λόγο πάνω σε Έλληνες πολίτες και εμείς οι ίδιοι... Τους αντιμετωπίζουμε ως Τούρκους επίσης. Οι Πομάκοι δεν είναι Τούρκοι και αντί να τους περιθωριοποιούμε, θα έπρεπε να τους βοηθάμε να το συνειδητοποιήσουν και να ενταχθούν στο ευρύτερο κοινωνικό σύνολο.
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Η κατάσταση στη Θράκη

Δημοσίευση από TOPOL-M »

O Χουσείν Ζεϊμπέκ και ο γραμματέας του ΣΥΡΙΖΑ Ξάνθης Νίκος Καλιαμπάκας επισκέφτηκαν την Τουρκική Ένωση Ξάνθης.

Στις 27 Οκτωβρίου ημέρα Τετάρτη, ο βοηθός του γραμματέα Ξάνθης και υποψήφιος αντιπεριφερειάρχης του ΣΥΡΙΖΑ στην Ανατολική Μακεδονία και Ξάνθη Χουσείν Ζεϊμπέκ και ο γραμματέας του ΣΥΡΙΖΑ Ξάνθης Νίκος Καλιαμπάκας επισκέφτηκαν την Τουρκική Ένωση Ξάνθης.

Οι επισκέπτες έγιναν δεχτοί από τον πρόεδρο της Τουρκικής Ένωσης Ξάνθης Αχμέτ Καρά και τα μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου. Ο Χουσείν Ζεϊμπέκ τους ενημέρωσε για την Γενική Γραμματεία της Περιφέρειας και ανέφερε πως αν εκλεγεί θα ασκήσει τα καθήκοντα του στην περιφέρεια κατά τον καλύτερο τρόπο και προς όφελος της περιοχής. Ο πρόεδρος Καρά τους ευχαρίστησε για την επίσκεψη και τους ευχήθηκε επιτυχία στις εκλογές.

infognomonpolitics
...
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Η κατάσταση στη Θράκη

Δημοσίευση από yandr »

Καλά τώρα αυτό τι σχέση έχει; Θα απαγορεύσουμε τις επισκέψεις στη Θράκη;
TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Η κατάσταση στη Θράκη

Δημοσίευση από TOPOL-M »

yandr έγραψε:Καλά τώρα αυτό τι σχέση έχει; Θα απαγορεύσουμε τις επισκέψεις στη Θράκη;
Εσύ αυτό κατάλαβες;

Αν αναγνωρίζεις τουρκική ένωση ξάνθης ή τουρκική μειονότητα πες το μας και αυτό.

εγώ δεν τους αναγνωρίζω ούτε φυσικά η συνθήκη της Λωζάνης.

Ο Καθένας βγάζει τα συμπεράσματά του από αυτές τις επισκέψεις. Το Κάθε κόμμα δείχνει τα πιστεύω του.

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Η κατάσταση στη Θράκη

Δημοσίευση από yandr »

Εγώ πάλι λέω ότι ανεξάρτητα από τις συνθήκες αν κάποιος αυτοπροσδιορίζεται ως Έλληνας, Τούρκος, Νορβηγός ή Αρειανό δεν μπορείς να τον εμποδίσεις.

Τέτοιου είδους διατάξεις καταπέφτουν σε όποια συνθήκη και αν αναφέρονται και καλό είναι το έχουμε υπόψην μας σε περίπτωση που ξανα-υπογράψουμε τίποτα συνθήκες στο μέλλον (βλέπε Κύπρος).

Από εκεί και πέρα, και παρόλο που με τις θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ με χωρίζει το χάος, σιγά το πολιτικό ατόπημα.

TOPOL-M
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: Παρ Ιουν 26, 2009 7:42 pm
Επικοινωνία:

Η κατάσταση στη Θράκη

Δημοσίευση από TOPOL-M »

Το ότι τα ατοπήματα του ΣΥΡΙΖΑ είναι σύνηθη δεν σημαίνει ότι δεν είναι ατοπήματα και επικίνδυνα για το εθνικό συμφέρον. τουλάχιστον τα ελληνικά κόμματα πρέπει να είναι προσεχτικά εφόσον έχουν ορκιστεί να υπηρετούν τα συμφέροντα της πατρίδας και του λαού... (που λέει το σύνταγμα)

...
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Η κατάσταση στη Θράκη

Δημοσίευση από Signaller »

yandr έγραψε:Εγώ πάλι λέω ότι ανεξάρτητα από τις συνθήκες αν κάποιος αυτοπροσδιορίζεται ως Έλληνας, Τούρκος, Νορβηγός ή Αρειανό δεν μπορείς να τον εμποδίσεις.

Τέτοιου είδους διατάξεις καταπέφτουν σε όποια συνθήκη και αν αναφέρονται και καλό είναι το έχουμε υπόψην μας σε περίπτωση που ξανα-υπογράψουμε τίποτα συνθήκες στο μέλλον (βλέπε Κύπρος).

Από εκεί και πέρα, και παρόλο που με τις θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ με χωρίζει το χάος, σιγά το πολιτικό ατόπημα.

Στο στρατό πάντως, όσους είχαμε από εκεί, αυτοπροσδιορίζονταν ως Τούρκοι Εικόνα
tasos

Η κατάσταση στη Θράκη

Δημοσίευση από tasos »

Δλδ μονο μουσουλμανοι υπαρχουν στην θρακη?
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Η κατάσταση στη Θράκη

Δημοσίευση από Signaller »

tasos έγραψε:Δλδ μονο μουσουλμανοι υπαρχουν στην θρακη;
Όχι. Λάθος μου. Εννοώ ότι όσοι Θρακιώτες ήταν μουσουλμάνοι αισθανόντουσαν έτσι
Signaller
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3182
Εγγραφή: Τρί Φεβ 16, 2010 1:35 pm
Επικοινωνία:

Η κατάσταση στη Θράκη

Δημοσίευση από Signaller »

Καλά, γνωστές οι θέσεις του ΣΥΡΙΖΑ χρόνια τώρα ...
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Η κατάσταση στη Θράκη

Δημοσίευση από Nassos »

Και εγένετο «Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Τούρκων Δυτικής Θράκης» με άλλες τέσσερις εθνικές μειονότητες!

Πόσο λογικό και εθνικά θεμιτό είναι ακόμα και για μία Ελλάδα σε «γενική υποχώρηση» να δέχεται η κυβέρνηση την εν ψυχρώ παραβίαση της Συνθήκης της Λωζάνης εντός των ελληνικών συνόρων για τμήματα του πληθυσμού της και να μην αντιδρά; Όταν η αυτοαποκαλούμενη «Ευρωπαϊκή Ομοσπονδία Τούρκων Δυτικής Θράκης» μίσθαρνο όργανο του τουρκικού προξενείου, ανοίγει γραφεία στις Βρυξέλλες και site ( https://www.abttf.org/html/index.php?l=gr ) προώθησης Των στόχων τους, όπως αποκαλύπτει σήμερα το defencenet.gr, πως πρέπει να αντιδράσει η συντεταγμένη ελληνική Πολιτεία;Ενώπιον λοιπόν μιας καθαρής παραβίασης της Συνθήκης της Λωζάνης η οποία προσδιορίζει με σαφήνεια ότι ΔΕΝ υπάρχε τουρκική μειονότητα στην Δυτική Θράκη, παρά μόνον μουσουλμανική, βρίσκεται η Ελλάδα. Και δεν φτάνει μόνο αυτό. Στο απίστευτο καταστατικό τους που εγκρίθηκε από γερμανικό δικαστήριο αναφέρεται και η ύπαρξη και άλλων μειονοτήτων στην Ελλάδα, όπως η... αρβανίτικη, η βλάχικη, η μακεδονική και η εβραϊκή! Ας δούμε τι γράφουν οι ίδιοι οι πράκτορες της Άγκυρας σε εξτρεμιστικό μειονοτικό έντυπο:

Defencenet



Giannis Ni
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 630
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 10, 2010 11:25 pm
Τοποθεσία: Αναλυτης Εν.Δυν
Επικοινωνία:

Η κατάσταση στη Θράκη

Δημοσίευση από Giannis Ni »

Πολύ σωστή και επιτυχημένη η κίνηση του προέδρου της Δημοκρατίας να παραστεί για τον εορτασμό των Θεοφανείων στον Άρδα ένα ακριτικό μέρος της Ελλάδος που βρίσκεται στο στόχαστρο της τουρκικής επιθετικότητας. Βέβαια, να ετοιμαστούμε και για ένα νεο γύρο θερμών επεισοδίων και σοβαρών τουρκικών κρίσεων αφου πριν δυο έτη που ο Παπούλιας πήγε στο Αγαθονήσι άρχισαν και οι νεου τύπου προκλήσεις της γείτονος με τις υπερπτήσεις και τις αβλαβείς διελεύσεις στο Αιγαίο...

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες