Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Ηλίας

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από Ηλίας »

Καλησπέρα κι από εμένα.Πρόσφατα πήρα το πτυχίο μου στην πληροφορική από βρετανικό πανεπιστήμιο και θέλω τώρα να πάω να διακόψω την αναβολή μου για να καταταγώ το Νοέμβριο. Η ερώτησή μου είναι, πρέπει να μπλέξω με το Βρετανικό Συμβούλιο για μετάφραση του πτυχίου μου στα ελληνικά ή μπορώ να παραδώσω αντίγραφο του πρωτοτύπου;

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Ναι. Δεν ξέρω αν θέλουν και Πράξη Αναγνώρισης και Ισοτιμίας από τον ΔΟΑΤΑΠ.
Ηλίας

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από Ηλίας »

Nassos έγραψε:Ναι. Δεν ξέρω αν θέλουν και Πράξη Αναγνώρισης και Ισοτιμίας από τον ΔΟΑΤΑΠ.


Ευχαριστώ πολύ. Θα πάρω και αύριο ένα τηλέφωνο στη στρατολογία να τους ρωτήσω και για την Πράξη Αναγνώρισης.

Basilis

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από Basilis »

Καλησπέρα σας, τελειωσα φέτος την σχολη μου Μηχανικός Αυτοκινήτων. Αλλα όταν πήγα να κόψω την αναβολή δεν έδωσα κάποιο αντίγραφο του πτυχίου αλλα ένα χαρτί μονο που έλεγε ότι τελειωσα από την σχολη. Ξέρετε άμα δηλώσω το πτυχίο που θα με στείλουνε; Και άμα γίνεται να το δηλώσω την ημερα κατατάξεις;(Σεπτέμβρη μπαίνω.)
slalom

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από slalom »

Basilis έγραψε:Καλησπέρα σας, τελειωσα φέτος την σχολη μου Μηχανικός Αυτοκινήτων. Αλλα όταν πήγα να κόψω την αναβολή δεν έδωσα κάποιο αντίγραφο του πτυχίου αλλα ένα χαρτί μονο που έλεγε ότι τελειωσα από την σχολη. Ξέρετε άμα δηλώσω το πτυχίο που θα με στείλουνε; Και άμα γίνεται να το δηλώσω την ημερα κατατάξεις;(Σεπτέμβρη μπαίνω.)


Εγώ στη θέση σου δεν θα δήλωνα καν πως είμαι σχετικός με να φτιάχνω αυτοκίνητα, θα σε φάει το συνεργείο για να φτιάχνεις καναδέζες και εννοείται θα κάνεις και υπηρεσίες (σκοπιά-θαλαμοφύλακας) και δεν θα ακούσεις και από κανένα ευχαριστώ, για αυτό έχουν τους μόνιμους, να το παίξεις χαζός για να κάνεις μια ήρεμη θητεία, άσε τις γνώσεις σου για μετά τη θητεία να βγάλεις και κανά φράγκο.

kapos

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από kapos »

Καλησπέρα,

Θα καταταγώ το Νοέμβρη στο τμήμα πεζικού. Όταν διέκοψα την αναβολή μου είχα δώσει μία βεβαίωση σπουδών (ειδική για στρατολογική χρήση). Τώρα θα έχω το πτυχίο (Ηλεκτρολόγος Μηχανικός &Μηχανικός Υπολογιτών ΕΜΠ) στις αρχές Νοέμβρη. Μπορώ να το καταθέσω κάπως στο ρουφ για να πάω τμήμα έρευνας και πληροφικής;

Αν όχι, καταθέτοντάς το τη μέρα που παρουσιάζομαι έχω πιθανότητες να μεταταγώ σε κάποιο άλλο τμήμα;(έρευνας και πληροφορικής ή διαβιβάσεις;)

Ευχαριστώ.

Δημητρης

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από Δημητρης »

Γειά σας, θελω να μπω στρατό έχω πτυχίο φαρμακευτικής. Θελω να μπω ελδυκ αλλά λσκεφτομαι να μην δηλώσω το πτυχιο μου για να μπω ελδυκ, υπάρχει τρόπος να φαω κάποιο πρόστιμο γιατί έκανα λάθος χρήση της αναβολής. Άκουσα ότι άμα δηλώσω το πτυχιο δύσκολο θα με στείλουν ελδυκ
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1856
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από Terminator »

Η κακή διαχείριση αναβολής ισούται με 1 μήνα έξτρα θητεία Εξαγοράσιμο με 90 ευρώ. Τωρα τι θεωρείται κακή διαχείριση αναβολής μάλλον ενας στρατολόγος-νομικός θα σε ενημερώσει.
nenos111
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 51
Εγγραφή: Παρ Απρ 01, 2022 8:25 am
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από nenos111 »

Δημητρης έγραψε:Γειά σας, θελω να μπω στρατό έχω πτυχίο φαρμακευτικής. Θελω να μπω ελδυκ αλλά λσκεφτομαι να μην δηλώσω το πτυχιο μου για να μπω ελδυκ, υπάρχει τρόπος να φαω κάποιο πρόστιμο γιατί έκανα λάθος χρήση της αναβολής. Άκουσα ότι άμα δηλώσω το πτυχιο δύσκολο θα με στείλουν ελδυκ


Φαρμακοποιοί δεν πάνε Κύπρο.

Μη κατάθεση πτυχίου σπουδών ισοδυναμεί με 1 μήνα πρόσθετη στρατιωτική υποχρέωση, εξαγοράσιμη προς 90 ευρώ

apricot99
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 94
Εγγραφή: Παρ Μαρ 31, 2023 11:47 am
Επικοινωνία:

Re: Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από apricot99 »

Γενικα δεν παιζουν και μεγαλο ρολο τα πτυχια στον στρατο ακομα και σημερα δυστυχως. Τωρα επισημα ναι εαν δεν το καταθεσεις εχεις 1 μηνα προσθετη θητεια εξαγοράσιμη 80-90 ευρω αλλα κατι τετοιο στην πραξη δεν εχω δει να εφαρμοζεται και πολυ (to say the least).
GiannakisYEA

Re: Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από GiannakisYEA »

apricot99 έγραψε: Τρί Μάιος 02, 2023 7:19 pm Γενικα δεν παιζουν και μεγαλο ρολο τα πτυχια στον στρατο ακομα και σημερα δυστυχως. Τωρα επισημα ναι εαν δεν το καταθεσεις εχεις 1 μηνα προσθετη θητεια εξαγοράσιμη 80-90 ευρω αλλα κατι τετοιο στην πραξη δεν εχω δει να εφαρμοζεται και πολυ (to say the least).
Παίζουν οριακά ρόλο για να δικαιολογήσεις την καλή χρήση αναβολής.

Μια απλή φωτοτυπία τίτλου σπουδών αρκεί.


Τελευταία φορά σημειώθηκε ως νέο από το μέλος Anonymous την Κυρ Ιουν 04, 2023 1:15 am.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης