Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Πτυχίο ΑΕΙ έχεις; Αν είναι ΑΕΙ έχεις ελπίδες να παρουσιαστείς και να κάνεις την θητεία σου στο Υγειονομικό
harpoon

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από harpoon »

Ναι ΑΕΙ ειναι αλλα δεν ξερω τι παιζει με βυσματα κλπ αντε να δουμε. Ευχαριστω παντως.
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Δεν μπαίνουν Υγειονομικό όλοι όσοι έχουν σχετικό πτυχίο, γιατί δεν υπάρχουν τόσο μεγάλες ανάγκες σε αυτό το Σώμα.

Stryg
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 87
Εγγραφή: Παρ Ιαν 06, 2012 5:45 pm
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από Stryg »

AΝ έχεις πτυχίο ΑΕΙ Ψυχολογίας και όχι κάτι παρεμφερές, αλλά ΑΕΙ Ψυχολογίας, έχεις πολύ καλές πιθανότητες να μπεις κάπου σαν ψυχολόγος. Υπάρχουν σημαντικές ανάγκες για ψυχολόγους (OΨΜ-ομάδα ψυχοκοινωνικής μέριμνας) στο στρατό.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

yandr έγραψε:Δεν μπαίνουν Υγειονομικό όλοι όσοι έχουν σχετικό πτυχίο, γιατί δεν υπάρχουν τόσο μεγάλες ανάγκες σε αυτό το Σώμα.



από το 1960 που υπηρέτησες εσύ γέροντα έχουνε αλλάξει πολλά... Εικόνα
spat

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από spat »

Καλησπέρα, ενώ περίμενα την κατάταξη μου στην αυλώνα (κέντρο υγειονομικού), λόγω των σπουδών μου και από την στρατολογία μου είχαν πει πως λογικά δεν θα υπήρχε πρόβλημα, τελικά η κατάταξη μου θα γίνει στο μεσολόγγι. Άλλαξε κάτι και πηγαίνουν και εκεί υγειονομικάριοι ή δεν με πήραν στο υγειονομικό; Μπορεί να με πάρουν μετά στο υγειονομικό όταν θα δηλώσω ειδικότητα; Ευχαριστώ.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Καλά το Κέντρο Εκπαίδευσης δεν λέει απολύτως τίποτα, όταν παρουσιαστείς θα προσκομίσεις αντίγραφο του πτυχίου σου και μετά θα περιμένεις μετάθεση, αν έρθει μετάθεση για Υγειονομικό είσαι κομπλέ, αν σου έρθει για άλλο όπλο/σώμα θα σημαίνει ότι κάποιος που είχε βύσμα σου πήρε την θέση.
Άβαταρ μέλους
darkeos
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 21
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 09, 2012 2:47 pm
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από darkeos »

Γεια σας παιδιά, θα καταταγώ στις 13/11 Μεγάλο Πεύκο. Η ερώτηση μου είναι η εξής, όταν έσπασα την αναβολή μου είχα καταθέσει βεβαίωση σπουδών που να αποδεικνύει πως είμαι φοιτητής. Ωστόσο, τον επόμενο μήνα βγήκαν τα αποτελέσματα και έτσι παίρνω πτυχίο και τον Ιανουάριο θα μπορώ να ορκιστώ. Η ερώτηση μου είναι η εξής; Να πάρω από το πανεπιστήμιο κάποιο ενδεικτικό έγγραφο προκειμένου να μπορέσω να παρευρεθώ στην ορκωμοσία; Τι θα γίνει που αυτοί έχουν βεβαίωση σπουδών και εγώ θα τους πάρω αποδεικτικό πως πέρασα όλα τα μαθήματα και πρέπει να ορκιστώ; Θα δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα, πάντως άδεια ορκωμοσίας σχολής δεν υπάρχει, οπότε είτε θα χρεωθείς από την κανονική σου είτε ο διοικητής θα σου δώσει άγραφη.
Άβαταρ μέλους
dimis8913
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Οκτ 24, 2012 3:38 pm
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από dimis8913 »

Καλημέρα σας 14 νοεμβριου 2012 μπαίνω Σπάρτη. Αυτο που θέλω να ρωτησω είναι αν μπορω να εκπαιδευτώ σε συνεργείο Οχημάτων Του στρατου έχοντας τελειωσει μηχανολογος σε τει. Μετραει αν τους δείξω το πτυχίο;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Υπάρχει πιθανότητα να σε επιλέξουν σαν ΤΤΟ (Τεχνίτη Τροχοφόρων Οχημάτων).

Παίζει επίσης να στείλουν σε Προκεχωρημένο Εργοστάσιο Βάσης για ενός είδους "πρακτική", αν και παίζει σημαντικό ρόλο αν έχεις εμπειρία πάνω σε πχ Βαρέα Οχήματα στη πολιτική σου ζωή.
nick_pl
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Φεβ 11, 2013 4:33 pm
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από nick_pl »

Γεια σας,

Χθες πήγα στην στρατολογία και έκοψα την αναβολή. Μαζί με την αίτηση κατέθεσα και το αντίγραφο πτυχίου.

Είχα μαζί μου να καταθέσω και μια βεβαίωση σπουδών ότι κάνω μεταπτυχιακό. Δεν την δέχτηκαν, καθώς μου είπαν ότι δεν έχω τελειώσει ακόμα. Πριν παρουσιαστώ (τον Μάϊο) θα έχω τελειώσει με τα μαθήματα, όποτε θα έχω πάρει βεβαίωση ότι ολοκλήρωσα τις σπουδές στο μεταπτυχιακό.

Όταν παρουσιαστώ στο κέντρο εκπαίδευσης να έχω μαζί μου ένα αντίγραφο πτυχίου και μεταπτυχιακού;

Τα λαμβάνουν καθόλου υπόψη;

Σας ευχαριστώ

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

nick_pl έγραψε:Γεια σας,

Χθες πήγα στην στρατολογία και έκοψα την αναβολή. Μαζί με την αίτηση κατέθεσα και το αντίγραφο πτυχίου.

Είχα μαζί μου να καταθέσω και μια βεβαίωση σπουδών ότι κάνω μεταπτυχιακό. Δεν την δέχτηκαν, καθώς μου είπαν ότι δεν έχω τελειώσει ακόμα. Πριν παρουσιαστώ (τον Μάϊο) θα έχω τελειώσει με τα μαθήματα, όποτε θα έχω πάρει βεβαίωση ότι ολοκλήρωσα τις σπουδές στο μεταπτυχιακό.

Όταν παρουσιαστώ στο κέντρο εκπαίδευσης να έχω μαζί μου ένα αντίγραφο πτυχίου και μεταπτυχιακού;

Τα λαμβάνουν καθόλου υπόψη;

Σας ευχαριστώ



Γεια σου και εσένα, ευχαριστούμε που εμπιστεύθηκες το φόρουμ και καλώς ήρθες σαν νέο μέλος που είσαι. Πάμε στο ερώτημα σου.

Ότι τα δέχονται, ναι τα δέχονται (εντός των πρώτων 10 ημερών της παρουσίασης σας στο κέντρο, θα πάτε στο 1ο γρ. Και θα τα δηλώσετε). Το θέμα δεν είναι το αν τα δέχονται. Το θέμα είναι το κατά πόσο τα προσμετράνε. Να ξέρεις ότι μόνο σε όποια ειδικότητα/θέση τους είναι απολύτως απαραίτητο θα σε απορροφήσουν.(πχ εάν έχεις κάνει διδακτορικό στην πληροφορική, και εφόσον δεν είστε πολλοί, τότε μπορεί να μεταταχθείς και να πάρεις από το κέντρο μετάθεση για το σώμα (ΕΠ). Αυτά όμως να ξέρεις δεν γίνονται εύκολα. Στην συντριπτική πλεοψηφία των περιπτώσεων άντε όταν πας στη μονάδα να βρεθείς γραφέας σε κανένα 1ο γραφείο. Μην με ρωτήσεις αν είναι καλό αυτό. Άστο καλύτερα. Ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
nick_pl
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Δευ Φεβ 11, 2013 4:33 pm
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από nick_pl »

dn24 έγραψε:
nick_pl έγραψε:Γεια σας,

Χθες πήγα στην στρατολογία και έκοψα την αναβολή. Μαζί με την αίτηση κατέθεσα και το αντίγραφο πτυχίου.

Είχα μαζί μου να καταθέσω και μια βεβαίωση σπουδών ότι κάνω μεταπτυχιακό. Δεν την δέχτηκαν, καθώς μου είπαν ότι δεν έχω τελειώσει ακόμα. Πριν παρουσιαστώ (τον Μάϊο) θα έχω τελειώσει με τα μαθήματα, όποτε θα έχω πάρει βεβαίωση ότι ολοκλήρωσα τις σπουδές στο μεταπτυχιακό.

Όταν παρουσιαστώ στο κέντρο εκπαίδευσης να έχω μαζί μου ένα αντίγραφο πτυχίου και μεταπτυχιακού;

Τα λαμβάνουν καθόλου υπόψη;

Σας ευχαριστώ



Γεια σου και εσένα, ευχαριστούμε που εμπιστεύθηκες το φόρουμ και καλώς ήρθες σαν νέο μέλος που είσαι. Πάμε στο ερώτημα σου.

Ότι τα δέχονται, ναι τα δέχονται (εντός των πρώτων 10 ημερών της παρουσίασης σας στο κέντρο, θα πάτε στο 1ο γρ. Και θα τα δηλώσετε). Το θέμα δεν είναι το αν τα δέχονται. Το θέμα είναι το κατά πόσο τα προσμετράνε. Να ξέρεις ότι μόνο σε όποια ειδικότητα/θέση τους είναι απολύτως απαραίτητο θα σε απορροφήσουν.(πχ εάν έχεις κάνει διδακτορικό στην πληροφορική, και εφόσον δεν είστε πολλοί, τότε μπορεί να μεταταχθείς και να πάρεις από το κέντρο μετάθεση για το σώμα (ΕΠ). Αυτά όμως να ξέρεις δεν γίνονται εύκολα. Στην συντριπτική πλεοψηφία των περιπτώσεων άντε όταν πας στη μονάδα να βρεθείς γραφέας σε κανένα 1ο γραφείο. Μην με ρωτήσεις αν είναι καλό αυτό. Άστο καλύτερα. Ευχαριστώ.



Σ'ευχαριστώ φίλε για την απάντηση.

Μου κίνησες την περιέργεια και θα σε ρωτήσω! Γιατί δεν είναι καλό να είσαι στο πρώτο γραφείο;

Όχι ότι θα με πάρουν, απλά έτσι ρωτάω.

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

nick_pl έγραψε:Σ'ευχαριστώ φίλε για την απάντηση.

Μου κίνησες την περιέργεια και θα σε ρωτήσω! Γιατί δεν είναι καλό να είσαι στο πρώτο γραφείο;

Όχι ότι θα με πάρουν, απλά έτσι ρωτάω.



Στο 1ο γραφείο όταν οι άλλοι θα έχουν μεσημεριανή ανάπαυση (μιλάμε για την μονάδα τώρα) εσύ κατόπιν εντολής του Αξ/κου του 1ου γρ. Θα είσαι στο 1ο και θα πρέπει να ολοκληρώσεις την ατέλειωτη γραφειοκρατία και στα "καπάκια" θα πρέπει να πας και στην σκοπιά, αν είναι μια επείγουσα εργασία (πχ όταν είναι να έρθουν στη μονάδα Ν/Σ θα πρέπει να τακτοποιείς μέρα-νύχτα τους ΑΦΟ (ατομικος-φάκελος-οπλίτη). Επίσης θα γράφεις όλη μέρα την ημερήσια διαταγή σε καθημερινή βάση. Όμως αρκετά ξεφύγαμε του topic, οποιαδήποτε άλλη απορία που δεν αφορά αυτό το topic παρακαλώ επικοινώνησε μαζί μου με pm ή ανάτρεξε στην ανάλογη θεματική ενότητα, ευχαριστώ.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες