Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Jokohamasfc

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από Jokohamasfc »

ΕικόναΚαλησπέρα,

τον Φλεβάρη θέλω να μπω φαντάρος. Την αναβολή θα πάω να την κόψω αυτη τη βδομάδα. Απλώς έχω μία απορία που θα ήθελα αν είναι δυνατό να μου τη λύσετε. Όταν πάμε να κόψουμε την αναβολή μας ζητάνε είτε αντίγραφο πτυχίου είτε μια βεβαίωση φοίτησης στη σχολή. Τα μαθήματα στη σχολή μου (Πάντειο) Τα έχω περάσει όλα απλώς δεν έχω το αντίγραφο του πτυχίου στα χέρια μου. Έπομένως θα τους δώσω μια βεβαίωση φοίτησης από τη σχολή διότι μπορεί να μην προλάβω να πάρω το συγκεκριμένο χαρτί στο χέρι μου μέχρι τις 31 Οκτωβρίου.

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι όταν πάρω το αντίγραφο του πτυχίου στα χέρια μου μπορώ να ξαναπάω να τους το δώσω για να μην θεωρούμαι φοιτητής αλλά απόφοιτος;

Ο λόγος που ρωτάω είναι διότι έχω ακούσει ότι αν είσαι πτυχιούχος κάποιου ΑΕΙ σε βάζουν σε καλύτερες θέσεις στο στρατό.

Σας ευχαριστώ.

egweimai
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 117
Εγγραφή: Τετ Σεπ 28, 2011 5:16 am
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από egweimai »

Έχω πτυχίο γεωπόνου. Να το δηλώσω ή δε με συμφέρει (θα βάζουν μόνο εμένα να σκάβω πχ). Επίσης πείτε μου και για τις ειδικές δυνάμεις τι ισχύει με τα πτυχία.
kritikaros
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Οκτ 26, 2011 7:03 am
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από kritikaros »

Αν καποιος παει πεζοναυτης και εχει πτυχιο θετικων επιστημων, αγγλικα και κανα πιστοποιητικο πληροφορικης, τοτε τι θεση θα εχει μεσα στον στρατο (χωρις βυσμα);
Logo

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από Logo »

Παιδες Καλησπερα!

Εγω παρουσιαζομαι Αυγουστο. Εχω τελιωσει Κινιματογραφο εξωτερικο. Παιζει να yπαρχει κατι σχετικο;

Ευχαριστω!

shadowman14
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Παρ Σεπ 02, 2011 8:01 pm
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από shadowman14 »

Επειδή πολλοί (όπως κ γω μέχρι πριν κάνα μήνα) έχετε την απορία: Όσοι τελειώσατε τη σχολή σας (περάσατε όλα τα μαθήματα κ είναι καταχωρημένοι οι βαθμοί σας στη γραμματεία σας) μπορείτε να ζητ'ησετε βεβαίωση ότι έχετε ολοκληρωσει τις σπουδές απ τη γραμματεία σας κ αναμένεται η Ορκωμοσία Σας. Δίνεται το χαρτί αυτό στο στρατολογικό τη μερα που κόβεται αναβολή κ μετράει σαν πτυχίο. Μετά στο κεν αν έχετε πτυχίο, δώστε ένα επικυρωμενο αντιγραφο καλου κακού... Σε μένα έτσι είπαν πάντως οι στρατολογοι. Όταν παρουσιαστώ θα έχω κ πιο σίγουρες πληροφορίες.
bourousis

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από bourousis »

Γεία Σας και απο εμένα. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση... Σκέφτομαι να μπώ τον Νοέμβρη. Είμαι φοιτητής του ΤΕΙ Πειραία στο τμήμα αυτοματισμού... Τώρα θα μπώ στο 6 εξάμηνο... Και σκέφτομαι να διακόψω την αναβολή και να μπώ τον Νοέμβρη, ώστε μόλις τελείωσω με τον στρατό να επιστρέψω στην σχολή να κάνω το τελευταίω εξάμηνο και να τελείωσω... Η ερώτηση μου είναι η εξής : Να μπώ τον Νοέμβρη να κάνω την θητεία μου και ώς φοιτητής να έχω της 20 μέρες άδεια. ή να πάρω το πτυχίο μου και να μπώ μετά. Και χώρίς πτυχίο θα μπορέσουνε να με αναγνωρίσουνε ως αυτοματιστή (μηχανικό) ώστε να πάρω ιδικότητα σε αυτόν τον τομέα... ;
ΔΗΜΗΤΡΗΣ

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ »

Αν στο χαρτι καταταξης δεν εχει ενδειξη ΥΕΑ "λανθασμενα" μπορείς να το αλλαξεις στο ΚΕΝ παρουσιαζοντας το πτυχιο ή είναι πλεον αργα;

Και κατι αλλο στη στρατολογια μου ειπαν να παρουσιασω το πτυχιο στο ΚΕΝ για ειδικοτητα, αλλα καπου στο φορουμ διαβασα οτι σε ορισμενα ΚΕΝ δινουν συγκεκριμενες ειδικοτητες μονο, ειναι σωστο αυτο; Αν δωσω το πτυχιο στη στρατολογια παιζει ρολο στην επιλογη του ΚΕΝ στο οποιο θα παρουσιαστω;

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Μετατάξεις στο στρατό

ΥΕΑ: Προϋποθέσεις για κατάταξη

ΥΕΑ

φυσικά και είναι σωστό, για αυτό και υπάρχουν διαφορετικά κέντρα εκπαίδευσης

ΠΕΖΙΚΑΡΙΟΣ

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από ΠΕΖΙΚΑΡΙΟΣ »

Πως μπορω να σιγουρεψω την υποψηφιοτητα για διαβιβαστης στην ελδυκ;

Εγω εχω πτυχιο ΤΕΙ Πληροφορικης, να το δηλωσω στην στρατολογια (μηπως μου δωσουν ενδειξη διαβιβαστη) για να με στειλουν στην Καλαματα ή να παρουσιαστω στο ΤΠ (δεν εχει ερθει το χαρτι, αλλα ξερω οτι ειμαι πεζικαριος) και δωσω το πτυχιο εκει μαζι με την προθεση για ελδυκ και να ελπιζω μηπως με στειλουν στην Κυπρο σαν διαβιβαστη; Ή δεν μετρανε τα πτυχια και ειναι καθαρα θεμα τυχης;

πολίτης

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από πολίτης »

Κοίτα... Τα πτυχία είναι ρευστά... Εκεί μέσα... Συνήθως αν είσαι γιατρός και έχεις μέσο να πας σε κάποιο ιατρείο στρατοπέδου... Θα βγεις "κερδισμένος"... Μην σκας και πολύ...

Σταύρος

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από Σταύρος »

Αν κάποιος σπουδάσει νομική, μπορεί να υπηρετήσει ανεξάρτητα σε ποιό κλάδο έχει κατανεμηθεί στο στρατολογικό-ΣΣΝΣ; Υπάρχει περίπτωση να έχει κατανεμηθεί στο ΣΣΝΣ;
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Και στον Έβρο ποιος θα πάει ρε μόρτη; Εικόνα
Νίκος Πρωτοσάλτε

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από Νίκος Πρωτοσάλτε »

Χαίρεται! Είμαι απόφοιτος ψυχολογίας από το εξωτερικό (πτυχίο, μεταπτυχιακό-Ψυχολογία Υγείας) και δεν έτυχε να στείλω ακόμη τα πτυχία μου για αναγνώριση. Ωστόσο, επειδή σκοπεύω να καταταγώ, θα ήθελα να ρωτήσω εάν η πρόσβαση στις Υγειονομικές υπηρεσίες του στρατού προϋποθέτει την αναγνώριση ΔΟΑΤΑΠ. Παρακαλώ σημειώστε ότι τα παν/μια από τα οποία απεφοίτησα βρίσκονται στις λίστες του ΔΟΑΤΑΠ ωστόσο δεν τα έχω στείλει ακόμη.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Νίκος

Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Ναι προϋποθέτει την αναγνώριση από τον οργανισμό
harpoon

Κατάθεση πτυχίου στο στρατό

Δημοσίευση από harpoon »

Παιδια καλησπερα, εχω πτυχιο ψυχολογιας και οταν εκοψα την αναβολη το κατεθεσα, ξερετε ποσο πιθανο ειναι να παρω την αντιστοιχη ειδικοτητα;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης