Από ΕΠΟΠ σε Στρατιωτική Σχολή

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Από ΕΠΟΠ σε Στρατιωτική Σχολή

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σίγουρα! Αλλά είναι δύσκολο καθώς απαιτεί πολύ διάβασμα σε συνδυασμό και με την υπηρεσία (μην το ξεχνάμε). Πάντως για όσους το σκέφτονται είναι μια καλή ευκαιρία.

Rania_23
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 06, 2009 10:37 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Από ΕΠΟΠ σε Στρατιωτική Σχολή

Δημοσίευση από Rania_23 »

Δ. Υ. Κ έγραψε:
Rania_23 έγραψε: Γεια σε ολους. Έχω κάνει αίτηση για το πολεμικό ναυτικό και θέλω να ρωτήσω αν κάποιος αφού μπει ως ΕΠΟΠ μπορεί μετά να μπει σε κάποια σχολή και να ανέβει βαθμό. Αν ξέρει κάποιος ας μου πει.Εικόνα

Δεδομένου ότι (υποθέτω) είσαι 23 δεν μπορείς να δώσεις κατατακτήριες με την ειδική κατηγορία για την ΣΝΔ (Σχολή Ναυτικών Δοκίμων) ή την ΣΜΥΝ (Σώμα Μονίμων Υπαξιωματικών Ναυτκού) καθότι το όριο ηλικίας είναι τα 22.

Ευχαριστω πολυ. Και αυτο που ελεγε η αιτηση αν θελουμε να δηλωσουμε να εκπαιδευτουμε στη ΔΥΚ τι ειναι; Δεν παιρνεις βαθμο απο εκει;

D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Από ΕΠΟΠ σε Στρατιωτική Σχολή

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δ. Υ. Κ είναι η Διοίκηση Υποβρύχιων Καταστροφών (οι Βατραχάνθρωποι στην καθομιλουμένη). Είναι Σχολείο το οποίο μπορούν να το παρακολουθήσουν μόνο άνδρες. Βαθμούς παίρνεις κανονικά (Με την διαφορά ότι ο πρώτος βαθμός σε αντίθεση με τους υπόλοιπους ΕΠ. ΟΠ του Π. Ν είναι αυτός του Στρατιώτη και ο δεύτερος αυτός του Ναύτη). Δεν νομίζω ότι σ'ενδιαφέρει ούτως ή άλλος.
Rania_23
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 43
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 06, 2009 10:37 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Από ΕΠΟΠ σε Στρατιωτική Σχολή

Δημοσίευση από Rania_23 »

Δ. Υ. Κ έγραψε:Δ. Υ. Κ είναι η Διοίκηση Υποβρύχιων Καταστροφών (οι Βατραχάνθρωποι στην καθομιλουμένη). Είναι Σχολείο το οποίο μπορούν να το παρακολουθήσουν μόνο άνδρες. Βαθμούς παίρνεις κανονικά (Με την διαφορά ότι ο πρώτος βαθμός σε αντίθεση με τους υπόλοιπους ΕΠ. ΟΠ του Π. Ν είναι αυτός του Στρατιώτη και ο δεύτερος αυτός του Ναύτη). Δεν νομίζω ότι σ'ενδιαφέρει ούτως ή άλλος.
Ευχαριστω και παλι.ΕικόναΕικόνα

Anonymous

Από ΕΠΟΠ σε Στρατιωτική Σχολή

Δημοσίευση από Anonymous »

Καλησπέρα παιδιά! Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση. Το θέμα είναι λίγο άσχετο αλλά δεν ήξερα που να το γράψω. Θα Στείλω τα χαρτιά μου για ΕΠ. ΟΠ. Λέμε πως Υπάρχει περίπτωση να μπω κάποια στιγμή, αν και είναι πολύ δυσκολό. Αν μετά απο 1-2 χρόνια που θα υπηρετώ θελήσω να ξαναδώσω Πανελλαδικές και να περάσω σε κάποια Στρατιωτική Σχολή, Μπορώ; Θα πρέπει να απολυθώ Απο ΕΠ. ΟΠ, η γίνεται η μεταφορά αυτόματα στη Παραγωγική σχολή της Αεροπορίας που πιθανόν να έχω περάσει; Ευχαριστώ προκαταβολικά!

lefterisg
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2009 12:14 pm
Επικοινωνία:

Από ΕΠΟΠ σε Στρατιωτική Σχολή

Δημοσίευση από lefterisg »

marilena έγραψε:Καλησπέρα παιδιά! Θέλω να σας κάνω μια ερώτηση. Το θέμα είναι λίγο άσχετο αλλά δεν ήξερα που να το γράψω. Θα Στείλω τα χαρτιά μου για ΕΠ. ΟΠ. Λέμε πως Υπάρχει περίπτωση να μπω κάποια στιγμή, αν και είναι πολύ δυσκολό. Αν μετά απο 1-2 χρόνια που θα υπηρετώ θελήσω να ξαναδώσω Πανελλαδικές και να περάσω σε κάποια Στρατιωτική Σχολή, Μπορώ; Θα πρέπει να απολυθώ Απο ΕΠ. ΟΠ, η γίνεται η μεταφορά αυτόματα στη Παραγωγική σχολή της Αεροπορίας που πιθανόν να έχω περάσει; Ευχαριστώ προκαταβολικά!



Αυτό που ρωτάς έχει απαντηθεί παραπάνω. Και βέβαια μπορείς από ΕΠ. ΟΠ μέσω Πανελλαδικών να μπείς σε παραγωγική σχολή με το πλεονέκτημα οτι, σαν ΕΠ. ΟΠ μπαίνεις σε ειδική κατηγορία μιας και είσαι στέλεχος πλέον. Πάντα με τη προυπόθεση βέβαια οτι θα είσαι μέσα στα όρια ηλικίας που ορίζονται. Για περισσότερα κοίτα προηγούμενα ποστ. Πιστεύω να βοήθησα...
Anonymous

Από ΕΠΟΠ σε Στρατιωτική Σχολή

Δημοσίευση από Anonymous »

Είχα κάνει την ερώτηση μου σε άλλο θέμα συζητήσεως και μάλλον μου την Μετέφεραν εδώ. Σ΄ευχαριστώ lefterisg! Βοήθησες πολύ!
Anonymous

Από ΕΠΟΠ σε Στρατιωτική Σχολή

Δημοσίευση από Anonymous »

... Είμαι υποψήφιος για ΕΠΟΠ στην Αεροπορία αν τα καταφέρω &Μπώ μπορώ την ίδια
χρονιά (2010) να δώσω πανελλήνιες για την ΣΣΕ; ... Είμαι 22χρονών. Διάβασα ότι υπάρχει ειδική
κατηγορία &Ως στέλεχος είναι η τελευταία χρονία που λόγω ηλικίας μπορώ να το κάνω &Μόνο
στην ΣΣΕ ΑΛΛΑ οι πληροφορίες αυτές που έχω είναι για Υπαξιωματικούς του Στρατού Ξηράς...
1) Ισχύει το ίδιο για την ΠΑ;
2) Προλαβαίνω την ίδια χρονιά;
3) Ξέρει κάποιος ακριβώς το αρ. Νόμου που αναφέρει τις ειδικές κατηγορίες;
4) Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα σε Μόρια;

... Σας ευχαριστώ! ... &Καλή επιτυχία σε όλους!
Anonymous

Από ΕΠΟΠ σε Στρατιωτική Σχολή

Δημοσίευση από Anonymous »

prestkar έγραψε:... Είμαι υποψήφιος για ΕΠΟΠ στην Αεροπορία αν τα καταφέρω &Μπώ μπορώ την ίδια
χρονιά (2010) να δώσω πανελλήνιες για την ΣΣΕ; ... Είμαι 22χρονών. Διάβασα ότι υπάρχει ειδική
κατηγορία &Ως στέλεχος είναι η τελευταία χρονία που λόγω ηλικίας μπορώ να το κάνω &Μόνο
στην ΣΣΕ ΑΛΛΑ οι πληροφορίες αυτές που έχω είναι για Υπαξιωματικούς του Στρατού Ξηράς...
1) Ισχύει το ίδιο για την ΠΑ;
2) Προλαβαίνω την ίδια χρονιά;
3) Ξέρει κάποιος ακριβώς το αρ. Νόμου που αναφέρει τις ειδικές κατηγορίες;
4) Υπάρχει κάποιο πλεονέκτημα σε Μόρια;

... Σας ευχαριστώ! ... &Καλή επιτυχία σε όλους!
Είμαι στο ΠΝ. Λυπάμαι που θα στο πω έτσι... Αλλά θα στο πω για να το καταλάβεις: σιγά μην δώσουν σε έναν εποπ και μάλιστα Καινούριο τόσες μέρες Άδεια για να πάει να δώσει Εξετάσεις... Λυπάμαι αλλά Ή το 1 ή το άλλο
lefterisg
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 428
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2009 12:14 pm
Επικοινωνία:

Από ΕΠΟΠ σε Στρατιωτική Σχολή

Δημοσίευση από lefterisg »

Καλησπέρα, θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις και όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας απαντήσει.
.1) Ως γνωστόν ένας ΕΠ. ΟΠ μπορεί να συμμετέχει στις Πανελλήνιες σε ειδική κατηγορία. Μπορεί όμως να συμμετέχει για οποιοδήποτε σώμα ανεξάρτητα απο αυτό που υπηρετεί; Π. Χ) Ένας ΕΠ. ΟΠ της Π. Α μπορεί να συμμετέχει για τη Σ. Μ. Υ. Ν;

.2) Σε ειδική κατηγορία υπάγεται ακόμα και όταν πάρει μέρος στις Πανελλήνιες με το 10% και όχι με το 90%;

Anonymous

Από ΕΠΟΠ σε Στρατιωτική Σχολή

Δημοσίευση από Anonymous »

Οταν απο αποφοιτος ΣΜΥ περασεις ΣΣΕ παυεις να εισαι Μ. Υπαξκος και περνας στην κατηγορια μαθητη ΣΣΕ, και πληρωνεσαι σαν μαθητης, πως είναι δυνατον να ισχυει για ΕΠΟΠ κατι αλλο;
Anonymous

Από ΕΠΟΠ σε Στρατιωτική Σχολή

Δημοσίευση από Anonymous »

Παιδια εκανα τα χαρτια μου για επ. Οπ ΠΑ και ολα πανε καλα (μεχρι στιγμης). Αν πρωτα ο θεος καταφερω και μπω θα εχω καποια εξελιξη η θα παραμεινω ανειδικευτος εργατης; Ειμαι 19 και εχω τελειωσει ΤΕΕ Β' κυκλου. Α και κατι αλλο συγνωμη κιολας αλλα... Εχω κοψει και αναβολη και δηλωσα λοκ και περιμενω χαρτι για φλεβαρη αν ερθει το χαρτι πρωτα και δεν εχω δωσει ακομα Αθληματα κτλ για εποπ;Εικόνα
Panos

Από ΕΠΟΠ σε Στρατιωτική Σχολή

Δημοσίευση από Panos »

Για να μπεις στην σμυ ενω εισαι ηδη εποπ δινεις κανονικα πανελληνεις

σαν να εισαι πολιτης
δυστυχως η ευτυχως ετσι ειναι

αν μπαιναν τοσο ευκολο οι μισοι εποπ θα μπαιναν σε σμυ και θα ηταν στελεχαρες
τρομαρα τους
paris

Από ΕΠΟΠ σε Στρατιωτική Σχολή

Δημοσίευση από paris »

Απο ΣΜΥ για να πας ΣΣΕ πρεπει μετα την αποφοιτηση να υπηρετησεις ενα Χρονο και μετα εχεις δικαιωμα για εξετασεις. Το ιδιο θα ισχυει και για ΕΠΟΠ, αν εχεις μπει και εχεις παει στην μοναδα σου και εχεις κλεισει ενα χρονο μπορεις να δωσεις εξετασεις. Σου παραθετω καποια Link αναφερουν τις φετινες εξετασεις. Αν μπηκες τωρα δεν εχεις δικαιωμα να δωσεις του χρονου γιατι δεν θα εχεις κλεισει την υπηρεσια που απαιτειται, Ρωτα και σε ενα στρατολογικο γραφειο για να εισαι σιγουρος.
http://www.sse.gr/files/epitixontes sse.pdf
http://www.sse.gr/files/Programma graptwn eisagwgikwn eksetasewn ypopsifiwn mon.ypkskwn.pdf
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος yandr την Κυρ Ιουν 27, 2010 1:30 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Από ΕΠΟΠ σε Στρατιωτική Σχολή

Δημοσίευση από D.Y.K »

Σωστά, εγώ σε μονάδα εξστρατείας τοποθετούμε τον Σεπτέμβριο οπότε δεδομένου ότι δεν θα έχω κλείσει ένα χρόνο δεν θα έχω το δικαίωμα να δώσω!
Ευχαριστώ!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες