35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Εγω

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Εγω »

Φίλε το 2019 πραγματοποιήθηκε η χειμερινή διαβίωση στο Τρόοδος. Βέβαια όλα. ειναι θέμα διοικητή και ασκήσεων που θα πραγματοποιήσει η μοίρα
Νίκος

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Νίκος »


Εικόνα Εικόνα Εικόνα SOS SOS SOS μάγκες μου όποιος έχει γνώση πάνω σε αυτό το θέμα ας μου απαντήσει. Μπαίνω τον Μάιο και έχω ψηθεί τρελά για 35 ΜΚ με βάση τα όσα έχω ακούσει από διάφορα άτομα και κυρίως από ένα παλληκάρι με το οποίο μίλησα πρόσφατα, που όμως υπηρέτησε εκεί πριν από 10 χρόνια. Τώρα το πρόβλημα είναι ότι άλλα άκουγα και είχα φανταστεί για την 35 και άλλα βλέπω να γίνονται το 2020. Άμα μπείτε στη σελίδα στο Facebook και στο Instagram θα δείτε όλο φωτογραφίες, κινητά με καμερούλα, καφεδάκια,check-in και δε συμμαζεύεται... Μου είχε αναφέρει το παλληκάρι εκείνο ότι η 35 γενικά έχει σκαμπανεβάσματα.

Επίσης, μου είπε πριν μπω να δω αν έχουν καλό δίκα γιατί τα τελευταία χρόνια στην 35 μπαίνανε κομμένοι διοικητές οι οποίοι απαγορεύανε ακόμα και τις κάμψεις (!) με αποτέλεσμα ορισμένες σειρές να τα ξύνανε κανονικά. Εγώ έχω ακούσει τόσα για την εκπαίδευση της 35 (έστω και της μειωμένης χρονικά που παρέχεται πλέον), ότι είναι κορυφή και δεν θέλω να πάω εκεί και να δω άλλα πράγματα και να λουφάρω και εγώ όλη μέρα. Θέλω να κάνω μάχιμη θητεία. Το παλληκάρι μου είπε πως αν δεν είναι καλά στην 35 να μπω αλεξίπτωτα, που κρατάνε το επίπεδό τους γενικά σταθερό. Ξέρει κάποιος να με πληροφορήσει αν αξίζει να πάω τελικά Κύπρο; Ή να δηλώσω αλεξίπτωτα;Εικόνα Εικόνα Εικόνα

Undertaker

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Undertaker »

Κοίτα φίλε, η 35 ΜΚ έχει σαφώς πιο δύσκολη και επίπονη εκπαίδευση από τις εδώ Μοίρες καταδρομέων. Για την ακρίβεια οι εδώ καταδρομείς έχουν εκπαίδευση της πλάκας, τουλάχιστον όσοι γνωστοί μου πήγαν απογοητεύτηκαν.

Απ' ότι μου είχανε πει, δεν άξιζε το κόπο. Περίμεναν να έχουν ασκήσεις σαν και αυτές που έδειχνε το "Αρετή &Τόλμη" στην ΕΡΤ, να μαθαίνουν πολεμικές τέχνες, συχνές ασκήσεις σε στίβο μάχης, στην ύπαιθρο κτλ κτλ και τελικά έκαναν λίγα από αυτά 1-2 φορές και όλη την υπόλοιπη θητεία βαρούσαν σκοπέτα.

Γι' αυτό άμα ακούω κανέναν να κοκορεύεται ότι πήγε ΛΟΚ γελάω. Για μένα σκληρή εκπαίδευση έχουν μόνο οι αλεξιπτωτιστές, οι αμφίβιοι και η 35 ΜΚ (αν και δεν είναι ούτε καν στο ίδιο επίπεδο με τα δυο προηγούμενα σώματα). Πλέον και η 35 δεν έχει τόσο σκληρή εκπαίδευση όσο παλαιότερα να ξέρεις.

Άλλαξε ο στρατός, μάγκες. Εικόνα Και οι σκοτωμένοι της 35 που έρχονταν στη Μοίρα μας, τα ίδια μας έλεγαν. Πολύ εκπαίδευση το πρώτο μήνα, μετά τίποτα. Άσε που οι σκοπευτές της Μοίρας μας θα τους κέρδιζαν σε ένα "διαγωνισμό" που είχαν διοργανώσει για την ΕΛΔΥΚ. Μιλώ σοβαρά, τα τυφέκια των άλλων πλην της 35 είχαν λιγότερες σφαίρες + ότι ο Ταξίαρχος επέβαλλε σε μας επιλογή σκοπευτών με κλήρωση ενώ της 35 επέλεξαν τους καλύτερους. Και πάλι χάσαμε οριακά, αν είχαμε στείλει τους καλύτερους μας τους είχαμε πάρει τα σώβρακα για πλάκα.

εγω

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από εγω »

Για να τα λεμε ολα ακριβως και να μην γινεται παραπληροφορηση ειναι ΟΛΑ θεμα διοικητη. Υπαρχουν ατομα στην 35 πριν 4 χρονια που ουτε για τρεξιμο πηγαιναν και ατομα πριν 1-2 χρονια που ξεπατωθηκαν. Επειδη υπηρετησα προσφατα αυτα που καναμε 35 δεν θα τα δεις ΠΟΥΘΕΝΑ. Πανω απο 20 πορειες χωρις τις 50αρες την στιγμη που αλεξιπτωτα και ΜΑΚ καναν το πολυ 3 με τις 50αρες μαζι (δεν μιλαω καν για ΠΝ). Τρεξιμο η στιβο καταδρομων καθημερινα που στις αλλες μοιρες εχει απαγορευτει ο στιβος μαχης (αντε να καναν καποιες φορες στα ΠΕΝ) γτ καταδρομων δεν εχουν εκτος απο ρεντινα.

Ξερεις τι ειναι ταρζαν και στιβο καταδρομων καθημερινα με βροχη και 0 βαθμους τραυματιζεσαι σοβαρα για ΠΛΑΚΑ. Ατομα πηραν μπερε και κοβοντουσαν μετα απο 2-3 μηνες γτ δεν αντεχαν και δεν την παλευαν, κατι που δεν βλεπεις σε αλλες μοιρες ποτε. Πολλες ασκησεις απειρες βολες ΑΡΚΕΤΟ προβλεπομενο καψωνι. Παιδια απο ΜΑΚ στρωσαν μια φορα το κρεβατι τους σε ολη την θητεια και στην 35 μεχρι να φυγουμε γινοταν πανικος στρωματα απεξω για ενα σλιπινγκ μπαγκ.

Γυμναστικη τα πρωινα υπο την επιβλεψη γυμναστη. Τα αρνητικα υπηρχαν στιγμες παρανοιας και ταλαιπωριας χωρις λογο απλα ετσι για να λεμε οτι καναμε κατι και αυτο ηταν το πιο κουραστικο, επισης λοχο με λοχο ειναι πραγματικα διαφορετικη θητεια ειλικρινα τεραστια διαφορα.

Αλλα ξαναλεω ολα ειναι θεμα διοικητη και ανωτερων το πως θα ειναι η θητεια σου. Μπορει να πας τωρα και να εισαι πεζικο με μπερε οπως στις αλλες μοιρες λιγη εκπαιδευση στην αρχη και μετα υπηρεσιες και συντηρηση στρατοπεδου, βεβαια μπορει να πας και να ειναι υπερβολικα δυσκολα που να μην την παλευεις
Γιωργος

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Γιωργος »

Καλησπερα ηθελα επειδη σαφως τα πραγματα εχουν αλλαξει και σκεφτομαι πολυ σοβαρα να παω 35 ΜΟΙΡΑ ΚΑΤΑΔΡΟΜΩΝ, να μου πειτε αν το χρηματικο ποσο που σε δίνουν θα σου φτασει για να την βγαλεις καθαρη δεν με ενδιαφερει να περνω λεφτα για παρτη μου αλλα θελω να ξερω αν αυτα τα χρηματα που θα με δίνουν τον μηνα θα με φτασουν για να την βγαλω στο νησι και γενικα στις εξοδους μου φυσικα χωρις σπαταλη απλα για αυτα που πρεπει διαμονή φαγητο κτλπ...

δεύτερον θα ηθελα παρακαλω να μου πει καποιος μια γενικη γνωμη αν αξιζει και τα σχετικα διότι δεν θελω να παω στρατο και να ειμαι με εναν φραπε στο χερι και λελε αντιθέτως θελω να κανω μια μαχιμη θητεια με σοβαρη εκπαιδευση καλο εξοπλισμο και ουτω καθεξης

Και αν ειναι δυνατον μια γνωμη απο ατομα που εχουν εμπειρια ασχετο με τα παραπανω!

Παρακαλω θα μου λυναται τα χερια αν καποιος μου απαντησε σε ολες της παραπανω ερωτησεις-απορίες μου ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας!Εικόνα

*αν ειναι δυνατον και καποιος εχει τον χρονο θα μπορουσαμε να τα πουμε ποιο αναλυτικα γιατι με ενδιαφερει πολυ, η τηλεφωνικος η μεσω ινσταγραμ-φβ οποιος μπορει και εχει ελευθερο χρονο να μου στειλει στο 2002giwrgos@gmail.com για να επικοινωνησουμε ξανα ευχαριστω!ΕικόναΕικόναΕικόνα

Pk9
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2020 3:06 pm
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Pk9 »

Μάγκες καλησπέρα!!! Θα ήθελα αν μπορεί κάποιος να μου πει ποια είναι τα αθλήματα για την 35ΜΚ.
Γιωργοσ

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Γιωργοσ »

Αδερφε στειλε μ στο gmail 2002giwrgos@gmail.com
ΓΕΩΡΓΙΟΣ

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από ΓΕΩΡΓΙΟΣ »

Παλληκάρια εγώ υπηρέτησα στην 35 Μοίρα το 2013 να ξέρετε ότι όσοι μπαίνετε με κάψα θα απογοητευτείτε. Ο στρατός μας είναι πολύ υπηρεσιακός πλέον εκπαίδευση κάνουν μόνο οι επαγγελματικές μονάδες οι υπόλοιποι συντηρούμε στρατόπεδα τίποτα παραπάνω. Επισης Ναι εννοείται είναι θέμα Διοικητή Αλλά μην περιμένετε τίποτα το τρελό, οι ειδικές δυνάμεις δε σημαίνει μόνο στίβος Καταδρομών καψώνι και τρέξιμο. Υπαρχουν πολλά ακόμη που σε κάνουν ειδικό όπως οι τακτικές μάχης η λειτουργία μέσα σε μια ομάδα, αστικός πόλεμος, ασκήσεις με πραγματικά πυρά, καθώς και σύγχρονος εξοπλισμός. Δυστυχως δεν υπάρχουν αυτά πέρα από τους επαγγελματίες, οι εφεδρικες μοίρες δεν κάνουν πλέον κάτι το αξιόλογο, αλλά αυτό δε σημαίνει κάτι. Προσωπικα για μένα να επιλέξετε κάποια μοίρα Καταδρομών γιατί θα σας αλλάξει τον τρόπο σκέψης και ζωή σας...
Pk9
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 130
Εγγραφή: Παρ Απρ 10, 2020 3:06 pm
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Pk9 »

Παιδιά τώρα τι παίζει κάτω; Πέφτει ξύλο όντως;
Γιάννης

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Γιάννης »

Όταν ήμουν εγώ έπεφτε , παιδιά οποίος και να είναι ο διοικητής μην νομίζετε ότι θα σας σώσει εκτός άμα πάτε να κλαφτητε , τότε θα γίνετε στόχος για τους στρατιώτες.. όποιος θέλει πληροφορίες ας μου στείλει μύνημα στο φβ Γιάννης Σγουρακης ονομάζομαι
Georgwww

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Georgwww »

Γεια σας, μόλις έκοψα την αναβολή μου για 35 μκ. Να δηλώσω και ειδικές δυνάμεις και ελδυκ ή μόνο ειδικές δυνάμεις;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από D.Y.K »

Εάν ενδιαφέρεσαι για ειδικές δυνάμεις θα δηλώσεις επιθυμία όταν ερωτηθείτε από το σχετικό κλιμάκιο όταν έρθει η ώρα. Τα υπόλοιπα θα τα δεις μέσα. Μην αγχώνεσαι.
Georgwww

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Georgwww »

ειδικές δυνάμεις θέλω και συγκεκριμένα στην 35μκ το θέμα είναι για 35μκ στο katataxi.army να επιλέξω μόνο ειδικές δυνάμεις η και ελδυκ το ρωτάω επειδή άλλη μου λένε μόνο ειδικές δυνάμεις και άλλοι μου λένε πρέπει και ελδυκ να βάλεις
ΚΛΕΑΡΧΟΣ

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από ΚΛΕΑΡΧΟΣ »

Η 35 ΜΚ υπάγεται στις Ειδικές Δυνάμεις και συγκεκριμένα στα Λ. Ο. Κ... Η ΕΛ. ΔΥ. Κ. είναι πεζικό. Όποιος θέλει να καταταχθεί, για την ακρίβεια να μεταταχθεί, στην 35 ΜΚ δηλώνει Ειδικές Δυνάμεις, κάνει την βασική εκπαίδευση στο Κ. Ε. Ε. Δ και μετά δηλώνει ότι θέλει να μεταταχθεί στην 35 Μ. Κ.. Είναι τόσο απλό. Όποιος δηλώνει ΕΛ. ΔΥ. Κ. πάει συνήθως ΕΛ. ΔΥ. Κ. δηλαδή πεζικό.
Kostaskokk

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Kostaskokk »

Αν κοπείς από αλεξιπτωτα μπορείς να πας 35ΜΚ;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης