35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
35-358

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από 35-358 »

Καλησπέρα! Υπηρέτησα στην μοίρα πρόσφατα και αυτό που θα πω τελείως αντικειμενικά χωρίς να χαϊδέψω τα αυτιά κανενοςΗ 35η μοίρα καταδρομών είναι πολύ μακριά από θέμα εκπαίδευσης με τις εγχώριες ειδικές δυνάμεις

Φυσικά δεν είναι όπως ήταν τα προηγούμενα χρόνια (βάσει τα λεγόμενα που διαβάζουμε) αλλά όλα είναι θέμα διοικητή

Η 358 της μοίρας έκανε 2 50αρες 3 βοπ 1 ανταρτοπόλεμο 1 θώρακα 1 χειμερινή διαβίωση τροοδο και τουλάχιστον 2 βολές ταχείας αντίδρασης την εβδομάδα

Η γυμναστική ήταν καθημερινή είτε τρέξιμο προς το χωριό είτε στο γυμναστήριο

Οι κλάσεις ήταν υποχρεωτικές και μάλιστα πριν τελειώσει το πεν γράψαμε εξετάσεις με βαθμό για ολοκλήρωση προφίλ για εκπαιδευτές και τις επόμενες εσσο

Δεν θα μιλήσω για καψώνια οποίος θέλει να μάθει περισσότερα απλά δηλωνει στο ΚΕΕΔ το κουτάκι Κύπρος καταδρομέας

Μιλάω προσωπικά για τις δικές μου εμπειρίες και της σειράς μου δεν έχω λόγο να υπερβάλω απλά να ενημερώσουμε για τους ενδιαφερόμενους

Μάγκες συμβουλή μου παντε στην μοίρα θα την αγαπήσετε σαν οικογένεια κλαίγαμε όταν φεύγαμε γιατί μόνο αδέρφια κάνεις εκεί όσο παλούκι και αν φας

Τελευταίο θα αφήσω το γεγονός ότι παρά τις δυσκολίες που περάσαμε και παρά το γεγονός ότι κατά 70% ήταν βάτραχοι λοχαγοί υπολοχαγοι κτλ ότι πέρα από τις σωματική τους διάπλαση είναι και φοβερα μορφωμένοι και ότι αν δείξεις ενδιαφέρον θα μάθεις πολλά παραπάνω στα «παρασκήνια» της ημέρας πάνω στο καταδρομικό πλαίσιο από πρώτες βοήθειες από παγίδες από εκρηκτικά από όλα

Μην χάσετε 9 μήνες από την ζωή σας σε ένα κψμ παντε να μάθετε 10 πράγματα παραπάνω θα σας βοηθήσει και στην πολιτική σας ζωή

358 ΨΗΛΑ ΤΑ ΠΡΑΣΙΝΑ ΜΠΕΡΕ

ΛΟΚ

GiorgosG
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Αύγ 06, 2020 6:39 pm
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από GiorgosG »

Καλησπέρα σε όλους!

'Εχω δηλώσει εθελοντής ΕΛΔΥΚ στο parousiasi.army, και το χαρτί με έχει να παρουσιαστώ Θήβα με ειδικότητα Διαβιβάσεις-ΕΛΔΥΚ. Γνωρίζει κάποιος αν περνάνε ακόμα από τα κέντρα κλιμάκια των ΕΔ-στρατονομίας, κτλ, γιατί το σκέφτομαι αρκετά να δηλώσω για 35 ΜΚ σε περίπτωση που γίνεται. Ποια είναι η διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσω;

Panos

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Panos »

Παιδιά από ναυτικό μπορώ να πάω 35 ΜΚ?
Savvas21

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Savvas21 »

Καλησπέρα, πάω σταυροβούνι σύντομα και θα ήθελα να ρωτήσω αυτούς που πήγαν πρόσφατα η και αυτούς που είναι ακόμα εκεί να μου περιγράψουν λίγο την κατάσταση, Πόσο δύσκολα είναι συγκριτικά με άλλες μονάδες; Έχει τόσο καψόνι όσο λένε οτι έχει; Ευχαριστώ.
Van dam

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Van dam »

Βγηκε το φύλο πορείας για Κυπρο ΕΛΔΥΚ. Γινεται να παω 35 ΜΚ απο ΕΛΔΥΚ;
tethoras355
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 211
Εγγραφή: Τρί Σεπ 08, 2020 2:41 pm
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από tethoras355 »

Δεν ξερω αν αλλαξε κατι αλλα θυμαμαι οταν μπηκα εγω Σεπτεμβρη του 18 στην Θηβα (τις πρωτες 2 βδομαδες της θητειας πριν παμε Κυπρο) οσοι ημασταν για ΕΛΔΥΚ μπορουσαμε να δωσουμε τα αθληματα που ηταν για ειδικες δυναμεις δηλαδη για 35ΜΚ.
Nek

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Nek »

Εχω εναν βαθμο μυωπια φιλε και ηθελα να ρωτησω εαν σας περνανε εκει απο οφθαλμιατρο, ακουσα οτι στην Ελλαδα δεν τους περνανε, αλλα δεν θα ηθελα να παω μεχρι την Κυπρο για να με κοψουν απλα για αυτο
Άβαταρ μέλους
Μεγιστος
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:33 pm
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Μεγιστος »

Nek έγραψε:Εχω εναν βαθμο μυωπια φιλε και ηθελα να ρωτησω εαν σας περνανε εκει απο οφθαλμιατρο, ακουσα οτι στην Ελλαδα δεν τους περνανε, αλλα δεν θα ηθελα να παω μεχρι την Κυπρο για να με κοψουν απλα για αυτο
http://www.ellinikos-stratos.com/forum/%CF%80%CF%81%CE%BF%CE%B2%CE%BB%CE%AE%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1-%CE%BC%CE%AC%CF%84%CE%B9%CE%B1-%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CE%BA%CE%AD%CF%82-%CE%B4%CF%85%CE%BD%CE%AC%CE%BC%CE%B5%CE%B9%CF%82_topic10231.html

Αν και υπαρχει αντιστοιχο θεμα για αυτο που ρωτας εκτος απο αλεξιπτωτα δεν θα εχεις προβλημα με 1 βαθμο 99%...

Άβαταρ μέλους
pavlosxqc
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 24, 2021 11:55 am
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από pavlosxqc »

Καλησπέρα παιδιά να ρωτήσω σχετικά με τον οπλισμό στην 35 ΜΚ τι παίζει; Έχουν τα M16-M4 των ελληνικών ειδικών δυνάμεων ή τα Tavor X95 των κυπριακών;
γιαννηςμλκ

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από γιαννηςμλκ »

Καλησπερα εχω δυο αποριες

1) θελω να μπω 35μκ τον νοεβριο αλλα φοραω ακομα σιδερακια παιζει καποιο ρολο αυτο;

2) ο δεκανεας περναει διαφορετικη εκπαιδευση (ΤΠΕΝ) απο τους υπολοιπους;

Άβαταρ μέλους
Nikos32
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2021 11:52 am
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Nikos32 »

Καλησπέρα. Υπό την προυπόθεση ότι παρουσιαστώ μεγάλο πεύκο αθήνα μπορώ να δηλώσω κατά την κατάταξη από εκεί για 35ΜΚ Κύπρο; Έχω επίσης ακούσει ότι παίρνουν εύκολα άτομα. Και επίσης θεωρείται και η ΜΚ παραμεθώριο απο τη στιγμή που είναι στην Κύπρο, σωστά; Οπότε 9μηνο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Παρ Αύγ 27, 2021 9:02 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
Nikos32
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τρί Αύγ 17, 2021 11:52 am
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από Nikos32 »

Καλησπερα για να δηλωσω 35ΜΚ πρεπει οπωσδηποτε να εχω παρουσιαστει ΚΕΕΔ; Η μπορω και μεσω αλλου κεντρου να δηλωσω ΕΔ και εν συνεχεια 35ΜΚ; Αν ειναι ευκολο να μου απαντησει καποιος το εκτιμω ευχαριστω πολυ!
moras20
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Οκτ 17, 2021 11:27 pm
Επικοινωνία:

35 Μοίρα Καταδρομών - Κύπρος

Δημοσίευση από moras20 »

Γεια σου Νικο, ναι η Κύπρος θεωρείται παραμεθώριο οπότε 9 μηνο. Και εγώ ετοιμάζομαι για εσο νοεμβρίου και έχω δηλώσει ΕΛΔΥΚ αλλά σκέφτομαι τώρα να παω 35μκ και έχω τις ίδιες απορίες.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες