Θάλασσας

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Κόκκινος Μπερες

Θάλασσας

Δημοσίευση από Κόκκινος Μπερες »

Ο Θάλασσας πέρασε και από την 71η αμ ταξ. Δεν ξέρω αν ήταν ό ίδιο που λέτε ή κανένας γιος του ή απλά συνονημία. Έλεγε "όλοι πέφτουν για κάμψεις πλην εμου και του θεού! " Και κάπως έτσι βγήκε το ρητό "καλύτερα κομμάντα, παρά στην Νέα Σάντα! "!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από D.Y.K »

Κόκκινος Μπερες έγραψε:Ο Θάλασσας πέρασε και από την 71η αμ ταξ. Δεν ξέρω αν ήταν ό ίδιο που λέτε ή κανένας γιος του ή απλά συνονημία. Έλεγε "όλοι πέφτουν για κάμψεις πλην εμου και του θεού! " Και κάπως έτσι βγήκε το ρητό "καλύτερα κομμάντα, παρά στην Νέα Σάντα! "!


Ο ίδιος είναι ναι! Και ναι έχει και 2 γιους οι οποίοι είναι αξιωματικοί και οι 2 στις ΕΔ! Καμία σχέση με τον πατέρα τους φυσικά!

Άβαταρ μέλους
poliths opliths
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Τρί Μάιος 14, 2013 1:50 am
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από poliths opliths »

Λοιπον ακουστες πως βγηκε η ιστορια του θαλασσα με τ αυτια. Πριν χρονια γκριζoi λυκοι ειχαν μπει και ειχαν σφαξει ενα παιδι στα μαγειρια της 35μκ... Ετσι για να ανεβασουν το ηθικο τον στρατιωτων μετα βγηκε η ιστορια με τον Θαλασσα... Υ. Γ ειχα κ εγω τον γιο του Θαλασσα στην κυπρο καμια σχεση με τον πατερα του :P
Άβαταρ μέλους
Apache
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 278
Εγγραφή: Παρ Αύγ 19, 2011 10:01 pm
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από Apache »

D.Y.K έγραψε:
Κόκκινος Μπερες έγραψε:Ο Θάλασσας πέρασε και από την 71η αμ ταξ. Δεν ξέρω αν ήταν ό ίδιο που λέτε ή κανένας γιος του ή απλά συνονημία. Έλεγε "όλοι πέφτουν για κάμψεις πλην εμου και του θεού! " Και κάπως έτσι βγήκε το ρητό "καλύτερα κομμάντα, παρά στην Νέα Σάντα! "!


Ο ίδιος είναι ναι! Και ναι έχει και 2 γιους οι οποίοι είναι αξιωματικοί και οι 2 στις ΕΔ! Καμία σχέση με τον πατέρα τους φυσικά!



Τον εναν τον γιο του τον ειχα προλαβει και εγω στο πευκο το 07, αυτον που φοραγε γυαλια (δεν ξερω αν φορανε και οι 2 Εικόνα)
Ψιλογιωτακος αλλα ελεγε καλες ατακες ΕικόναΕικόνα
Ειχα δει και τον μεγαλο οταν ειχα ξαναγυρισει στο πευκο για να απολυθω, ταξιαρχος πρεπει να ηταν τοτε.
Άβαταρ μέλους
samloxias
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 374
Εγγραφή: Τρί Φεβ 12, 2013 8:29 pm
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από samloxias »

Φίλε μου λοχία πεζονάυτη, είδα τις φωτο απο τότες..1964-1974. Κάτι δεν πάει καλά με μερικές, τα εθνόσημα. Όσον αφορά για αυτόν τον άνθρωπο θρύλο, έχουνε γίνει και άλλα τότες, οχι στην κύπρο αλλά στην Ελλάδα, αλλά δέν θυμάμε το όνομα αυτό για το συγκεκριμένω γεγονός. Θα κοιτάξω να δω.

dimitris

Θάλασσας

Δημοσίευση από dimitris »

Ψαρουκλα δεν σε θυμαμαι 15 μηνες και 20 μερες ειχα τον Θαλασσα στην Κομοτηνη. Επισης εκεινο το βραδυ τα πραγματα δεν ηταν τοσο λαιτ οπως τα λες και γενικότερα εκεινες τις μερες πριν και μετα τον ιμιων ! Παντως εκεινη η νυχτα θα μεινει αξεχαστη ! Οπως και η εμπειρια ΘΑΛΑΣΣΑΣ.
giorgos.katerini

Θάλασσας

Δημοσίευση από giorgos.katerini »

Ο Θαλασσας υπαρχει... Ημουν στην βεροια φανταρος το 2008 και ειχε αναλαβη την παρελαση για την 25 μαρτιου... Ηταν στρατοπεδαρχης στο β σωμα Και οντως ειχε στερισεις βαθμου γτ τον πετυχα με βαθμο συνταγματαρχη αν θυμαμαι καλα! Τον εβλεπα καθημερινα με τα ματια μ!
Δημητριος Ελληνας

Θάλασσας

Δημοσίευση από Δημητριος Ελληνας »

Υπηρετησα το 1991-1992 (210 ΕΣΟ) στην Σαμο στο 649 Τ. Ε και ειχα την τιμη να τον εχω διοικητη τον Θαλασα. Οταν προτοπαρουσιαστικα στο γραφειο του ειδα με τα ιδια μου τα ματια τον "κολιε" απο τα αυτια των τουρκων και σε 2 κορνιζες απο 2 αυτια η καθε μια. Βλεποντας με να τα κοιτω με θαυμασμο αλλα και με απορια μου ειπε, "Καποια μερα θα σου πω για αυτα που βλεπεις".
Άβαταρ μέλους
alexis,asg
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Αύγ 29, 2014 12:28 am
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από alexis,asg »

Ο θαλασσας υπαρχει τον ηξερε ο πατερας που ητανε 1971-1974 στα ουκ, και επειτα στην κυπρο, οσο για τα αυτια μου ειπε οτι τα εκοβε και περνουσε σε σχοινακι και τα ειχε στον λαιμο του. Και μετα τον ειχε υπολοχαγο ο αδερφος μου στο ΚΕΕΔ
δημητρης

Θάλασσας

Δημοσίευση από δημητρης »

Ο κ. Θαλασσας υπαρχει και τον ειχα υποδιοικητη στο Μ. Πευκο το 93'-94' μαζι με τον κ. Γλεντζε διοικητη. Υπαρχει οντως αυτη η φημολογια για τα αυτια τουρκων. Δεν τα ειχα δει αλλα βλεποντας τον συγκεκριμενο ανθρωπο η ιστορια αυτη μου μοιαζει αληθινη.
Κοπανος Ευστρατιος

Θάλασσας

Δημοσίευση από Κοπανος Ευστρατιος »

''πλην εμου και του Θεου θέσεις για κάμψεις λάβατε' τι μου θυμησες... Τον ειχα διοικ/τη στο Μ. Πευκο το 1994. Ουτε στην σχ. Αλ, ουτε στην 1Ημ. Αλ που πηγα μετα δεν γνωρισα τετοιο κομαντο, μετα απο αυτον βαζω τον Ψυχαρακη ! Τα αυτια που λες φιλε μου τα ειχε σε βαζω στο γραφειο του και τα ειδαμε ολοι τοτε οσοι πηγαμε εκει, ευτυχως που ζουμε ακομα. Οταν τον μαρτιο που παρουσιαστηκα και ημουν πολυ καλος αθλητης αλλα φορουσαμε μπουφαν ολοι στην 1η συγκεντρωση του λοχου και ειχαμε ξεπαγιασει, βλεπουμε μπροστα μας εναν αθλητικο τυπο με μουστακι γυρω στα 40 που φορουσε μονο το μαγιο του ετσι στο αποθεσατε επι εδαφους ολα τα ρουχα απο την μεση και επανω πηραμε θαρρος για το πρωτο μας τρεξιμο! Θυμαμαι οτι ειχε παει απο καποιο κοντινο νησι στην τουρκια κολυμποντας, δεν θυμαμαι τον λογο εκδικησης, και μετα το κοψιμο των αυτιων αφησε τον μπερε του καρφωμενο πανω στο γραφειο του εκει διοικ/τη, και εφαγε στερηση βαθμου οχι γιατι πηγε εκει αλλα επειδη αφησε το εθνοσημο στον μπερε. Αυτα.

Κοπανος Ευστρατιος

Θάλασσας

Δημοσίευση από Κοπανος Ευστρατιος »

Και εγω 229 και τα ειδα επανω στο γραφειο του... λες να ειχαμε παραισθησεις κ οι δυο; τι να πω; οποιος θελει να πιστεψει πιστευει.

Άβαταρ μέλους
aris 1943
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 305
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 18, 2014 1:06 pm
Ενδιαφέροντα: Πολεμικες Τεχνες
Επικοινωνία:

Θάλασσας

Δημοσίευση από aris 1943 »

Κοπανος Ευστρατιος έγραψε:Και εγω 229 και τα ειδα επανω στο γραφειο του... Λες να ειχαμε παραισθησεις κ οι δυο; Τι να πω; Οποιος θελει να πιστεψει πιστευει.

δε το πιστευα και εγω με τα αυτια το θεωρουσα τραβηγμενο μεχρι το εφερε ο θειος τα ειδε που τον ειχε εκπεδευτη
δε με σέβεσαι τότε θα με φοβάσαι
ΚΛΕΑΝΘΗΣ

Θάλασσας

Δημοσίευση από ΚΛΕΑΝΘΗΣ »

τον αρταβανη το 1997 τον βαρεσα προσοχη στο φυλακιο κατω αετος (παραθαλασιο) θεσπρωτιας Απεναντι απο την κερκυρα. Ειχε σκασει με τζιπ και κρεμοτανε το χερι του κατω σαν κουπι απο το παραθυρο του συνοδηγου. Ειχε σκασει και αλλες φορες με ελικοπτρερο μαζι με τον στρατηγο. Αντισυνταγματαρχης ητανε. Μολις εσκασε στο φυλακιο ειδε το δοκιμο να διαβαζει εφημεριδα και τον εριξε για καμψεις. Δεν φοραγε οχταγωνο αλλα αυγουλακι. Στο πευκο ειχα ακουσει τα ειχε τα αφτακια απο εγκυρη πηγη.
θανος

Θάλασσας

Δημοσίευση από θανος »

Ακριβως ετσι τα εχω ακουσει και εγω. Ημουν 94Δ ΕΣΣΟ κομοτηνη 646ΜΤΠ. Τον ειχα διοικητη για 6 μηνες.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: XarisMX11 και 3 επισκέπτες