ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
alexandros

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από alexandros »

Καλησπερα, τελιωσα με τη σχολη μου φετος στα 24 και τον αυγουστο μπενω στρατο σκευτομαι να μπω σα δοκιμος και εχω μερικες αποριες αν μπορει να καποιος να με βοηθησει γιατι με αυτα που ακουω δε ξερω αμα θα τη παλεψω τους 4 μηνες. Αρχικα μπορει καπιος να μου πει τι θα κανω σαν αλφα πιο ειναι το καθημερινο προγραμμα που θα εχω και τι εξοδους θα εχω; Δευτερον τα καψονια που ακουω ειναι λιγο τραβιγμενα ακομα ετσι ειναι; Και τελευταιο μου ειχε ερθει το χαρτι μου πεζικο δεα στο λυκειο οταν πηρα την αναβολη τι πιθανοτητες εχω να μου ερθει το ιδιο; Γιατι θα ηθελα να μπω στη σεαπ αφου εδω εκανα φοιτητης και ξερω τη πολη οποτε ισως να μου ειναι λιγο πιο ευκολο.
Nikolas_93
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 09, 2018 10:59 pm
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Nikolas_93 »

ΥΕΑ Άλφα θα είσαι τους 2 πρώτους μήνες, τους αλλους 2 θα είσαι ΥΕΑ Βήτα

Βητάδες θα έχεις ομως για 5 βδομάδες περίπου. Μετά θα ορκιστούν ΔΕΑ και θα είστε μονοί σας.

Να είσαι έτοιμος για τα κλασσικά καψόνια (κάμψεις, ξέστρωμα κρεβατιού κλπ.) αλλά σε ελαφριά μορφή σε σχέση με αυτά που έχεις τώρα στο μυαλό σου.

Γενικά θα την παλέψεις και θα σου αρέσει από τι στιγμή που θα έχεις έναν Στόχο για να γίνεις ΔΕΑ (δόκιμος). Πέρνεις κανονικό μισθό, αλλά υπηρετείς επιπλέον 5 μήνεςΚαθημερινά εκπαίδευση στα καθήκοντα σας, στα οπλικά συστήματα και τακτικές μάχης. Εννοείται και σωματική Αγωγή
Εξόδους κάθε Τετάρτη Παρασκευή και Σαββατοκύριακο (εάν δεν είσαι υπηρεσία)

Το ίδιο χαρτί θα σου έρθει λογικά (Πεζικό με ένδειξη ΥΕΑ)

kostas

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από kostas »

υεα πεζικου μπορεί να πάει για ειδικές δυνάμεις;
mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από mysterio »

kostas έγραψε:υεα πεζικου μπορεί να πάει για ειδικές δυνάμεις;
Ναι μπορεί αρκεί να πετύχει στις δοκιμασίες που θα κληθεί να περάσει μαζί με τους υπόλοιπους υποψήφιους για Ειδικές Δυνάμεις.
Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
kostas

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από kostas »

mysterio έγραψε:
kostas έγραψε:υεα πεζικου μπορεί να πάει για ειδικές δυνάμεις;
Ναι μπορεί αρκεί να πετύχει στις δοκιμασίες που θα κληθεί να περάσει μαζί με τους υπόλοιπους υποψήφιους για Ειδικές Δυνάμεις.


εγώ νόμιζα δεα ειδικών δυνάμεων πάνε όσοι είναι απο το κεεδ

τον μπερε τον περνουν στην σεαπ ή στην μονάδα;

mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από mysterio »

kostas έγραψε:\εγώ νόμιζα δεα ειδικών δυνάμεων πάνε όσοι είναι απο το κεεδτον μπερε τον περνουν στην σεαπ ή στην μονάδα;

Δεν είναι απαραίτητο αυτό. Στη ΣΕΑΠ θα ορκιστούν οι ΔΕΑ (ΠΖ) (και όχι μονο αλλά και κάποιοι λίγοι από άλλα όπλα) και μετά αφότου μείνουν σαν ΔΕΑ στη ΣΕΑΠ για κάποιο διάστημα για την ειδικότητα τους, όσοι είναι για Ειδικές Δυνάμεις θα πάνε στο ΚΕΑΠ στη Ρεντίνα όπου όσοι ολοκληρώσουν εκεί την εκπαίδευση θα πάρουν και τον πράσινο μπερέ και θα πάνε μετά σε μονάδες για το υπόλοιπο της θητείας τους.
Επειδή εγώ δεν ήμουν στις Ειδικές Δυνάμεις, εαν έχω κάπου λάθος όποιος γνωρίζει κάτι άλλο καλύτερα ας με διορθώσει όπου νομίζει.
nk

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από nk »

Καλησπέρα και καλή χρονιά. Θα ήθελα αν γίνεται κάποιος να μου αναφέρει τι παίζει με τον λόχο διοικήσεως εκεί. πως είναι οι εγκαταστάσεις κτλπ; αξίζει να είσαι φαντάρος εκεί (όχι ΥΕΑ);
Rafael

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Rafael »

Ο λόγος διοικήσεως εκεί δεν εχ2ι απολύτως καμία σχέση με την σεαπ. Καμία όμως.
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από oldsoldier »

Ο καταυλισμός στη Χερσόνησο υπάρχει ακόμα;
Mand7

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Mand7 »

Καλημέρα σε όλους! Μήπως γνωρίζει κανείς, είτε τα τελευταία χρόνια, είτε έχοντας κάνει θητεία τώρα, ή από κάποιον γνωστό του, πώς είναι η κατάσταση στη ΣΕΑΠ; Για να γίνω κατανοητός, όχι στην μετέπειτα εκπαίδευση για να γίνει κάποιος έφεδρος αξιωματικός, αλλά υπηρετώντας κανονικά τη θητεία του την 9μηνη, στις εκάστοτε μονάδες που βρίσκονται εκεί του Πεζικού! Σας ευχαριστώ
EMPEROR

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από EMPEROR »

Ειναι δύσκολο να εισαι ΔΕΑ;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από D.Y.K »

Όχι.

Υπευθυνότητα θέλει και ενδιαφέρον για το αντικείμενο.

Elena

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Elena »

Γνωρίζει κανείς πως μπαίνουν σεαπ οι γυναίκες;
Giorgosx

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Giorgosx »

Ξέρει κανείς πως είναι τώρα στην Σεαπ αξίζει μετάθεση;

vangelis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2017 3:21 pm
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από vangelis »

Όποιος παρουσιάζεται ως ΥΕΑ στη ΣΕΑΠ εξατάζεται από στρατιωτικούς ιατρούς εκεί ή όλες οι εξετάσεις έχουν γίνει στο ΣΥΠΟ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vangelis την Τετ Φεβ 16, 2022 8:44 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες