ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
TheKnown

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από TheKnown »

Ναι όσα ακούγονται για τη ΣΕΑΠ ισχύουν μετά από βάσιμες πληροφορίες. Η σχολή λένε ότι είναι τίγκα στο κάψονι σε αρρωστημένο επίπεδο, κάνουν τους φαντάρους να αισθάνονται σκουπίδια και σου κάνουν μεγάλο ψυχολογικό πόλεμο σου σπάνε το ηθικό σε σημείο να φοβάσαι ακόμα και τη σκιά σου. Όποιος είναι αδύναμος σαν χαρακτήρας λένε να μην πάει καλύτερα γιατί θα βάλει τα κλάματα. Υπάρχουν και πολλές καταγγελίες από γονείς από ότι διάβασα για άγριους τραμπούκος μους και κάψονι απέναντι σε μαθητές της ΣΕΑΠ
Nimda
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 61
Εγγραφή: Σάβ Φεβ 20, 2016 9:25 pm
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Nimda »

Τα πράγματα στην ΣΕΑΠ έχουν ηρεμήσει αρκετά με σχέση το παρελθόν για τους ΥΕΑ...

Κατά τα άλλα η ΣΕΑΠ παραμένει ένα από τα καλύτερα στρατόπεδα στην Νότια Ελλάδα για τους φαντάρους και το πιο βυσματικό στην Κρήτη (όλοι θέλουν να έρθουν). Αν σας κάτσει μετάθεση είστε τυχεροί.
TheTruth

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από TheTruth »

Καλησπερα. Εχω να κανω μερικες ερωτησεις. Σας παρακαλω αν ειναι εφικτο να απαντησει καποιος ο οποιος γνωριζει ακριβως τι παιζει.

1. Επιτρεπεται στη ΣΕΑΠ υπνοσακος (sleeping bag)

2. Κινητο smartphone με καμερα.

3. Στρατιωτικα αρβυλα σε μαυρο χρωμα σε περιπτωση αγορας αλλα λιγο διαφορετικου τυπου σε σχεση με αυτα που μας εδωσαν στα κεντρα καταταξης.

Ευχαριστω εκ των προτερων.

υεα

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από υεα »

Αν πας 2ο Λόχο επιτρέπονται όλα αυτά που είπες
Γιώργος

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Γιώργος »

Αν πας σε άλλο λόχο τι απαγορεύεται?Και από ποιον εξαρτάτε σε ποιο λόγο απαγορεύεται τι ; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

nasossss

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από nasossss »

Καλησπερα. Για τους Υεα, στις εξοδους μπορουν να γυρνανε το βραδυ μεσα; Η νοικιαζουν σπιτι ηρακλειο;
Konkas

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Konkas »

Οι υπνοσακοι επιτεπονται κανονικα οπως επισης και τα κινητα με καμερα, διαφορετικα αρβυλα μπορεις να παρεις σαν Βητα αλλα και παλι ειναι στο χερι του Λοχαγου εαν θα σας αφησει. Υπαρχουν καψονια στους Αλφα αλλα αυτο αλλαζει αναλογα με το τι Βηταδες θα εχεις. Οταν γινεις Βητα εισαι σαν αρχηγος ΓΕΕΘΑ, απλα μετρας τις μερες για την ονομασια ΔΕΑ. Στη σειρα μου υπηρχαν πολλοι γιωταδες και παιδια με αδυναμο χαρακτηρα αλλα τα καταφεραν και ονομαστηκαν ΔΕΑ. Οι εξοδοι ειναι Τεταρτη, Παρασκευη 18:00-22:30 και Σαββατο, Κυριακη 13:00-22:30. Αμα εχεις 2ωρο επιπλεον γυρνας στις 00:00 Δεν σε αφηνουν να κοιμηθεις εκτος σχολης, μονο εαν εισαι ΔΕΑ και κανεις ειδικοτητα και εισαι απο Ηρακλειο.
Αξιζει να πατε γιατι το Ηρακλειο ειναι πολυ ομορφη πολη.
oldsoldier
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 325
Εγγραφή: Τρί Μαρ 17, 2015 10:16 am
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από oldsoldier »

Για στρατιώτες οι υπηρεσίες είναι μόνο εντός της ΣΕΑΠ ή ακολουθούν και στην εκπαίδευση που γίνεται σε χώρους εκτός σχολής για κάποιες μέρες;
Νικος

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Νικος »

Εγω εχω απολυτιριο λυκειου με 15 μο και ενα πτυχειο αγγλικων και εχω καιντα υπολιπα προσοντα να να μπω ΥΕΑ. Μπορω να μπω ΥΕΑ;
mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από mysterio »

Νικος έγραψε:Εγω εχω απολυτιριο λυκειου με 15 μο και ενα πτυχειο αγγλικων και εχω καιντα υπολιπα προσοντα να να μπω ΥΕΑ. Μπορω να μπω ΥΕΑ;
Αν δεν εχεις θεμα με τις αθλητικές δοκιμασίες και το θέλεις, θα τα καταφέρεις να πας ΥΕΑ.
Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Άβαταρ μέλους
AESSO2019
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Τρί Δεκ 25, 2018 9:12 pm
Τοποθεσία: Loxagos
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από AESSO2019 »

Παιδιά καλησπέρα.. μ ήρθε το χαρτί για τεθωρακισμένα.. Εγώ ήθελα να πάω σεαπ και μετά κεαπ για ειδικές δυνάμεις.. γίνεται να πάω τώρα η αν πάω δόκιμος θα είναι για τεθωρακισμένα;

vangelis
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 12
Εγγραφή: Τρί Μαρ 21, 2017 3:21 pm
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από vangelis »

Καλησπέρα.

Τι ηλικίας ή μορφωτικού επιπέδου ήταν κυρίως οι σειρές σας στη ΣΕΑΠ; Το ρωτάω γιατί η επιλογή των ΥΕΑ γίνεται βάσει μορίων και ό, τι κερδίζω σαν απόφοιτος ΑΕΙ το χάνω επειδή θα έχω κλείσει τα 29.
sada

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από sada »

vangelis έγραψε:Καλησπέρα.

Τι ηλικίας ή μορφωτικού επιπέδου ήταν κυρίως οι σειρές σας στη ΣΕΑΠ; Το ρωτάω γιατί η επιλογή των ΥΕΑ γίνεται βάσει μορίων και ό, τι κερδίζω σαν απόφοιτος ΑΕΙ το χάνω επειδή θα έχω κλείσει τα 29.


Συνήθως φοιτητές είναι. Μέχρι 23-24 το πολύ. Μεγαλύτερες ηλικίες δεν θα βρεις λογικά.

mysterio
Υπολοχαγός
Υπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 371
Εγγραφή: Πέμ Δεκ 09, 2010 3:14 am
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από mysterio »

vangelis έγραψε:Καλησπέρα.

Τι ηλικίας ή μορφωτικού επιπέδου ήταν κυρίως οι σειρές σας στη ΣΕΑΠ; Το ρωτάω γιατί η επιλογή των ΥΕΑ γίνεται βάσει μορίων και ό, τι κερδίζω σαν απόφοιτος ΑΕΙ το χάνω επειδή θα έχω κλείσει τα 29.
Καλησπέρα, στη σειρά μου οι περισσότεροι ήταν 19 με 24-25, αλλά υπήρχαν και λίγοι που ήταν γύρω στα 28 τότε, οπότε μην αποκλείσεις κάτι απο πριν. Αν ενδιαφέρεσαι κάνε την προσπάθειά σου και θα το δεις στην πορεία.
Κουράγιο παίδες... όλοι μαζί μπορούμε... και κάτι θα γίνει...
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες