ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Soap »

ΔΕΑ (ΠΒ) σημαίνει Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός Πυροβολικού. Υπάρχει ΔΕΑ Πεζικού (ΠΖ), Πυροβολικού (ΠΒ), Τεθωρακισμένων (ΤΘ), Υγειονομικού (ΥΓ). Αυτά θυμάμαι προς το παρών. Και φυσικά υπάρχουν και οι ΔΕΑ ειδικών δυνάμεων, εφόσον όμως οι ειδικές δυνάμεις ως γνωστόν υπάγονται στο σώμα του πεζικού κατά συνέπεια κι αυτοί είναι ΔΕΑ (ΠΖ).
Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Α, ΟΚ.

Οπότε για κάθε ειδικότητα πας και σε διαφορετική σχολή ή για τέσσερις μήνες πας Κρήτη ανεξάρτητα;

mitsos24

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από mitsos24 »

φιλε νομιζω δεν καταλαβες σωστα το νοημα που θελω να αφησω, εννοω πως αν περασουν οι 4 μηνες υπαρχει περιπτωση να σου πουν δεν κανεις και να μην σε ορκισουν ως ΔΕΑ;
Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Soap »

Η σχολή είναι μία για όλους τους δόκιμους και είναι στο Ηράκλειο Κρήτης. Επίσης το πυροβολικό, πεζικό κλπ δεν είναι ειδικότητες αλλά Σώματα του στρατού. Ειδικότητα είναι άλλο πράγμα. Είναι αυτό που λογικά θα χεις ακούσει ως ασυρματιστής, νοσοκόμος, καταστροφέας κλπ. Αν σε ενδιαφέρει να μάθεις πιο αναλυτικά για τις ειδικότητες υπάρχει σχετικό θέμα στο φόρουμ.
Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Ναι, το περίμενα ότι δε θα λέγεται έτσι, αλλά δε θυμόμουν. Και το σώματα τα μπερδεύω με τα όπλα, οπότε δεν είμαι ποτέ σίγουρος.
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από DaMon »

pame_pali έγραψε:
DaMon έγραψε:TΙ εχει κλεισει εδω και 3 χρονια ρε μεγαλε; Ποιος σας τις λεει αυτες τις παπατζες;

Τον Μαρτιο του 14 εφυγα απο ΣΕΑΠ μια χαρα λειτουργουσε. Και οταν εισαι Β και μπουνε νεοι, γινεσαι Γ οχι ΔΕΑ...



ναι και μια βδομαδα πριν ορκιστεις εισαι ΥΕΑ Δ. Τι λετε μωρε;2μηνες εισαι Α και αλλους 2 μηνες Β που θα εχεις τους Α.



Εσυ εχεις παει η ετσι τα πετας; Εγω οταν μπηκα,328 σειρα,10 Οκτ του 2013, ειχαμε Γ. Ηταν οι Β των Α που γιναν Β αναγκαστικα επειδη μπηκαμε εμεις. Συμβαινει καμια φορα με τις σειρες αυτο το μπερδεμα και μπορει να υπαρξουν μεσα 3 σειρες. Η παλια σειρα, ονομαζετε Γ και περνα ετσι τον υπολοιπο καιρο. Συνηθως 3-7 μερες το πολυ μεχρι την ορκωμοσια τους. Σαν διακριτικα φερουν ενα οπλοσημο και ενα βητοσημο στο γιακα.

Και για τους φιλους απο πανω, το Πεζικο, Πυροβολικο κτλ ειναι ΟΠΛΑ του Στρατου Ξηρας οχι σωματα... Τα σωματα ειναι αλλα και φυσικα και εκει υπαρχουν δοκιμοι.(Τεχνικο, Εφοδιασμου Μεταφορας, Υλικου Πολεμου κτλ)

pame_pali
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 655
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 28, 2014 3:31 pm
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από pame_pali »

πριν χρονια τελειωσα και ποτε δεν υπηρχαν αυτα. Τωρα αν μπλεξαν τα μπουτια τους τι να πω...

Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Soap »

Δίκιο έχεις αλλά αν χρησιμοποιούσα τον όρο ''όπλα'' θα τον μπέρδευα παραπάνω 100%. Οπότε τα είπα όλα μαζί σώματα.
Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
Άβαταρ μέλους
Soap
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 239
Εγγραφή: Δευ Μάιος 11, 2015 3:53 am
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Soap »

Επίσης μεγάλε έχω την αίσθηση ότι στα πα λάθος παραπάνω. Τώρα που το κοιτάζω καλύτερα πρέπει να υπάρχουν κι άλλες σχολές ΥΕΑ στην Ελλάδα εκτός από τη ΣΕΑΠ της Κρήτης.
Πάλι με Φάνη Πετραλιά, πάλι δικια μας θα'ναι...
Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

Ναι, και εγώ απόρησα γιατί ένας γνωστός πήγε Αλεξανδρούπολη.

Ελπίζω όμως να πάω Ηράκλειο.

Άβαταρ μέλους
Konstantinos_
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 253
Εγγραφή: Παρ Μαρ 06, 2015 4:09 pm
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Konstantinos_ »

cuervo έγραψε:
Konstantinos_ έγραψε:Χμμ. Στην αρχή μου την έδινε στα νεύρα που αν είχα κάποιες απορίες μου απαντούσες έτσι Cuervo. " Άσε φίλε, νομίζω πως δεν το έχεις", " Άς' το για αυτούς που το έχουν" και ούτω καθεξής.

Αλλά τώρα μου κάνει καλό. Πιστεύω ότι κάτι τέτοια θα μου λένε και μέσα.

Συνέχισε τα ψυχολογικά Cuervo!Εικόνα



Δόκιμος (ΠΒ) αρχηγέ, δεν σου κάνω καψόνια αδίκως ;)

Πάντως χωρίς πλάκα, το κράνος το φοράς και σαν ΔΕΑ, εδώ φοράνε ακόμα και Ταξίαρχοι σε ασκήσεις.

Νόμιζα πως φοράς στολή μετά, για αυτό και ρώτησα. Τώρα στις ασκήσεις. Εντάξει. Εννοείται πως χρειάζεσαι κράνος.
Άβαταρ μέλους
DaMon
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 257
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 5:36 pm
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από DaMon »

TΩρα αν παρεις ολες τις σχολες ειναι πολλα και διαφορα... Ειναι των Οπλων οπου πας απο τη πρωτη μερα και των σωματων οπου πας υστερα απο 3 βδομαδες εκπαιδευσης στη ΣΕΑΠ. Επισης οι δοκιμοι οικονομικου (Μη ρωτησεις πως πας, θελει γερο βυσμα η σχετικο πτυχιο πανεπιστημιου και αν σε παρουν παλι) τους οποιους οταν ημουν εγω τουλαχιστον τους παιρναν σειρα παρα σειρα βγαζουν κανονικα ολη τη ΣΕΑΠ 4 μηνες.
Δημητρης

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από Δημητρης »

Πέρασα από την ΣΕΑΠ Μάιος έως και Νοέμβριος 1974. Μαρτύρησα από καψόνια αλλά και την επιστρατευση. Οι βηταδες κυρίως από Θεσσαλονίκη μόλις άκουγαν Αθήνα έβγαζαν σπυριά. Μετά πήγα στην Ρεντίνα για δυο μήνες ( λοκ ) και μέχρι τους 31 μήνες ευτυχώς πέρασα καλά.

Άβαταρ μέλους
nickthegreek1319
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Σάβ Οκτ 10, 2015 1:11 am
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από nickthegreek1319 »

Καλησπέρα. Ποιες προϋποθέσεις πρέπει να πληρεί κάποιος για να γίνει ταγματάρχης από ΣΕΑΠ; Έχω ψάξει παντού αλλά δεν βρίσκω...
AtomicYeti
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 471
Εγγραφή: Τετ Ιουν 03, 2015 5:34 pm
Επικοινωνία:

ΣΕΑΠ - Σχολή Εφέδρων Αξιωματικών Πεζικού

Δημοσίευση από AtomicYeti »

nickthegreek1319 έγραψε:Καλησπέρα. Ποιες προϋποθέσεις πρέπει να πληρεί κάποιος για να γίνει ταγματάρχης από ΣΕΑΠ; Έχω ψάξει παντού αλλά δεν βρίσκω...


Παλιά έφτανες μέχρι και Αν/χης, πλέον δεν παίζει αυτό, εκτός αν εννοείς μετα απο μετεκπαιδεύσεις να ανέβεις βαθμό, Οταν υπηρετουσα είχαμε επίστρατους, καμια 10ρια λοχαγούς χεχε,1 Τ/χης απο δόκιμος αλλά μόνιμος, απο τους τελευταίους που κατάφεραν και έμειναν στο στράτευμα.

Destiny comes to those who listen,the rest will meet their fate!
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες