Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Digar
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 25
Εγγραφή: Τετ Απρ 06, 2011 5:27 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Digar »

Δυστυχώς ο Στρατός είναι μία μικρογραφία της κοινωνίας.
Εγώ υπηρετώ Κώ 4μιση μήνες τώρα και είμαστε στο στρατόπεδο 3 και ο κούκος. Έχουν φύγει πάρα πολλοί με μεταθέσεις χωρίς να είναι 8μηνοι ενώ αρκετοί φύγανε κ με απόσπαση για κανα 5μηνο προς Αθήνα μεριά οι περισσότεροι.
Χαίρω πολύ κ Μπεγλίτη, αν κοβόντουσαν αυτά, θα σου λεγα εγώ αν θα είχε η όχι κόσμο στα σύνορα. Μας φταίει τώρα η διάρκεια της θητείας...
Firebat
Λοχίας
Λοχίας
Δημοσιεύσεις: 93
Εγγραφή: Τετ Αύγ 31, 2011 6:45 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Firebat »

Κλασσικά ρε συ! Τα βύσματα σιγά να μην τα αγγίξει κανείς!

Είναι σαν τα μέτρα που παίρνει η κυβέρνηση για την αποπληρωμή του χρέους! Αναγκάζει όσους ήδη πλήρωναν να ξαναπληρώσουν! Αυτοί που φοροδιέφευγαν πάντα (Μεγάλες Εταιρίεσ) φοροδιαφεύγουν και τώρα...
cristina
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 209
Εγγραφή: Τρί Μάιος 11, 2010 1:46 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από cristina »

Και μην ξεχνάμε ότι τα βύσματα και τα ρουσφέτια μας φέρανε εδω που είμαστε τώρα... γι αυτό και η ελλάδα θα υποφέρει συνέχεια.
Rafale!!!
Άβαταρ μέλους
GreekSoldier1
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 196
Εγγραφή: Πέμ Ιαν 05, 2012 4:27 am
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από GreekSoldier1 »

cristina έγραψε:Και μην ξεχνάμε ότι τα βύσματα και τα ρουσφέτια μας φέρανε εδω που είμαστε τώρα... Γι αυτό και η ελλάδα θα υποφέρει συνέχεια.


Συμφωνώ απολύτως! Ό, τι πιο χυδαίο υπάρχει είναι το βύσμα. Ειδικά όταν χρησημοποείται εις βάρος των άλλων. Αν δεν σταματήσουμε οι νέοι να φιλάμε κατουρημένες ποδιές για να γίνει το χατίρι μας, πάντα στα ίδια σκατά θα καταλήγουμε. Και στον στρατό και σαν χώρα γενικότερα.

Υ. Γ Αν του χρόνου πιάσω το βαθμό της Σ. Μ. Υ και με κόψουν, παρ'όλο που είμαι υγιής και πληρώ της αθλητικές προϋποθέσεις, για να περάσουν τα "χαϊδεμένα" θα τους κάψω!(οκ αυτή η τελευταία μου λέξη, μάλλον δείχνει ψυχικά προβλήματα αλλά χρησημοποιήθηκε για λόγους έμφασης Εικόνα)
καποιος

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από καποιος »

Για να δειτε τι πραγματικα παιζει θα σας παραθεσω ενα πραγματικο γεγονος. Ο πατερας μου τωρα ειναι ανωτατος αξιωματικος. Πριν 2 χρονια ηταν μοιραρχος σε μια μοιρα της ΠΑ που απασχολει αρκετο αριθμο φανταρων. Μου ελεγε λοιπον οτι οταν του εφεραν τους νεους φανταρους την επομενη μερα χτυπησαν τηλεφωνα απο γραφεια υπουργων και βουλευτων (χωρια τους φιλους - συναδελφους που υπηρετουσαν τα παιδια τους) και απαιτουσαν την ιδιαιτερη Των προνομιουχων...

ΣΟΔΟΜΑ

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από ΣΟΔΟΜΑ »

Μονο το γεγονος οτι στην αεροπορια και το ναυτικο περνουν οι φανταροι 15 μερες οφ τον μηνα... Τα λεει ολα. Τα ιδια πανω κατω ισχυουν και σε ορισμενες βυσματικες μοναδες του στρατου ξηρας. Κριμα και υποτειθετε οτι εχουμε ισοτητα.
f'(x)

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από f'(x) »

Περί βυσμάτων ο λόγος...

Υπηρετώ σε μία πολύ χαλαρή μονάδα στην Αττική (για ευνόητους λόγους δε θα την αναφέρω 12Β ΕΣΣΟ). Είμαστε καλύτερα από ναυτικό και αεροπορία... Υποτίθεται πως στελεχώνεται μόνο από κατόχους μάστερ και διδακτορικού πολυτεχνείου, πληροφορικής και ενίοτε νομικών σπουδών... Είμαι ένας από αυτούς (και θέλω να το πιστέψετε... ) που μπήκα χωρίς βύσμα (ένεκα πτυχίου). Τα υπόλοιπα 6 άτομα μπήκαν με βύσμα (δεν είχαν τις υποτιθέμενες κατάλληλες προϋποθέσεις) ...

Μόλις πάω να κάνω δουλειά όπως το επιτάσσει η υπηρεσία, όλοι οι υπόλοιποι (φαντάροι) αντιδρούνε και μου λένε: "Εσύ θα σώσεις τον στρατό και την Ελλάδα; " "Κάτσε χαλάρωσε και μη μας πρήζεις γιατί δε γουστάρουμε να δουλέψουμε" Και κάθομαι και σκέφτομαι τα παιδιά που ξεσκίζονται στον Έβρο και τα νησιά και αηδιάζω με όλα αυτά... Ούτε καν την ευθιξία δεν έχουν κάποιοι να καταλάβουν το πόσο τυχεροί είναι και δεν κάνουν τα στοιχειώδη...

Όσο για μένα αυτό τον χρόνο έκανα ότι μπορούσα τόσο για τη μονάδα, όσο και για μένα (αποστολή βιογραφικών, εργασίες, διάβασμα) ... Στην προκειμένη περίπτωση ο στρατός μου έδωσε να καταλάβω τι σημαίνει αγνωμοσύνη και τομαρισμός... Και ούτε οι αξιωματικοί μας πείραξαν, ούτε κανείς απλά κάποια... Παιδάκια έμαθαν να ξύνονται και να καθαρίζει για αυτούς ο μπαμπακας...

Αυτοί είμαστε κύριοι... Τελικά ο στρατός είναι μία τέλεια μικρογραφία της κοινωνίας...
kostas25

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από kostas25 »

Να κανω μια ερωτηση παρουσιαζομαι τον αλλο μηνα ειμαι τελειοφοιτος πληροφορικης, δεν παρουσιαζομαι Λαμια, αν ψαξω για βυσμα τωρα μετα το κεντρο να παω καπου σχετικα με τον τομεα αυτον υπαρχουν ελπιδες ή ειναι αργα πλεον ;
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Νομίζω ότι είναι λίγο αργά αλλά εντάξει ψάξτο εσύ και βλέπεις.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

kostas25 έγραψε:Να κανω μια ερωτηση παρουσιαζομαι τον αλλο μηνα ειμαι τελειοφοιτος πληροφορικης, δεν παρουσιαζομαι Λαμια, αν ψαξω για βυσμα τωρα μετα το κεντρο να παω καπου σχετικα με τον τομεα αυτον υπαρχουν ελπιδες ή ειναι αργα πλεον ;


Για μετά το κέντρο εννοείς μετάθεση σωστά; Τότε είναι πολύ νωρίς ακόμα...
Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Akis_7 »

Βύσματα εννοείται άτομα που είναι μέσα στο στρατό ή πολιτικούς;
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Εάν εννοεί το παλικαράκι να υπηρετήσει στο Έρευνας Πληροφορικής τότε είναι αργά απο την στιγμή που δεν παρουσιάζεται στην Λαμία. Εάν πάλι ψάχνεσαι για ευνοϊκή μετάθεση τότε όπως σου είπε και ο Greek_Army είναι νωρίς ακόμη αλλά ξεκίνα να ψάχνεσαι.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δεν είναι αργά, δεν συνεχίζουν στο ΣΕΠ μόνοι όσοι παρουσιάζονται με αυτή την ένδειξη, περισσότερες πληροφορίες θα βρει στο σχετικό θέμα

Θητεία στο Σώμα Έρευνας - Πληροφορικής

Akis_7 έγραψε:Βύσματα εννοείται άτομα που είναι μέσα στο στρατό ή πολιτικούς;


Στρατιωτικούς, πολιτικούς, εφοπλιστές, παπάδες τα πάντα όλα.
Άβαταρ μέλους
Akis_7
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 147
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2012 4:29 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Akis_7 »

Εγώ έχω ένα θείο σημαιοφόρο στο ναυτικό και ένα ανθυποσμηναγό στην αεροπορία κατι κάνουν έτσι;
ΟΥ ΚΑΤΑΙΣΧΥΝΩ ΤΑ ΟΠΛΑ ΤΑ ΙΕΡΑ
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Εμάς ρωτάς; Αν έχουνε τις άκρες τους κάτι θα κάνουν.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης