Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Τα αθλήματα είναι αστεία και οποιοσδήποτε φυσιολογικός άνθρωπος μπορεί να τα βγάλει άνετα χωρίς προπόνηση.

Από εκεί και πέρα όμως χρειάζεται βύσμα ή τύχη. Εξαρτάται και τι ειδικοτητα ΥΕΑ στοχεύεις, πόσους θα πάρουν, αν θα ζητήσουν πολλοί να πάνε κλπ.

Άβαταρ μέλους
filipjohn
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2020 5:34 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από filipjohn »

Καλησπέρα σας και ευχαριστώ πολύ για απάντηση στο σχόλιο μου. Θα ήθελα να ρωτήσω λοιπόν έαν γνωρίζεται και έχετε την καλοσύνη να μου πείτε εάν οι επιτροπές ΥΕΑ ανήκουν σε κάθε στρατόπεδο ξεχωριστά ή υπάρχει ας πούμε ένα ανεξάρτητο κλιμάκιο για κάθε περιοχή.

Αυτό το ρωτάω για να ξέρω πως θα πρέπει να καθοδηγήσω τον άνθρωπο που θα με "βοηθήσει". Ευχαριστώ εκ των προτέρων και συγγνώμη για την ίσως λίγο άβολη ερώτηση!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Τρί Ιαν 19, 2021 4:47 am, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Rad.
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 549
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 20, 2019 3:05 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Rad. »

Ήμουν ΔΕΑ το 2013, δεν έβαλα βύσμα, ούτε είδα να έχει και ζήτηση,
ίσως επειδή τότε παίρναμε και λιγότερα χρήματα.

Ωστόσο αν χρειάζεται βύσμα, φαντάζομαι πως θα πρέπει να είναι κάποιος στρατιωτικός
που απλά θα πρέπει να μιλήσει με το κέντρο που θα είσαι, τίποτα παραπάνω.

Δε θυμάμαι να πέρασα επιτροπή, μια χαζομάρα γράψαμε (ματριξ) αν θυμάμαι καλά το έλεγαν
στο κέντρο, αθλήματα και μετα περάσαμε απο γιατρούς.
Γενικά ειναι απλή η διαδικασία, μη σε αγχώνει.

Άβαταρ μέλους
filipjohn
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2020 5:34 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από filipjohn »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Μίλησα μόλις χθες με ενα παλικάρι τον οποίο κόψανε για τατουάζ στο χέρι, και μου είπε πως η επιτροπή είναι ανεξάρτητη και περνάει από όλα τα στρατόπεδα. Όσον αφορά τις εξετάσεις μίλησα, επίσης, με ένα άλλο φιλαράκι που μπήκε το 19' και μου είπε ότι οι "εξεταστές" ήταν απλά στελέχη από το στρατόπεδο που τους είχε ορίσει κάποιος. Έχω ψιλομπερδευτεί να σας πώ την αλήθεια. Μήπως θα πρέπει να επικοινωνήσω με τον γνωστό μου όταν παρουσιαστώ καλύτερα; Θα έχει χρόνο να ενεργήσει μέχρι να ξεκινήσει η διαδικασία επιλογής;

Άβαταρ μέλους
yandr
Στρατάρχης
Στρατάρχης
Δημοσιεύσεις: 11237
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 02, 2003 6:55 am
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από yandr »

Οι εξετάσεις που είχα κάνει εγώ (προ 20-ετίας) ήταν 2:

  • Ψυχομετρικά:200 ερωτήσεις ψυχολογικού περιεχομένου που επαναλαμβάνονται με διαφορετική διατύπωση και στόχος είναι να μην απαντάς άλλα πράγματα στην ίδια ερώτηση που διατυπώνεται αλλιώς. Π. Χ. Όταν είσαι ψηλά και κοιτάζεις κάτω, σκέφτεσαι να πηδήξεις; ΟΧΙ - Έχεις τάσεις αυτοκτονίας;- ΟΧΙ κλπ
  • Ματριξ: Τα σχηματάκια. Μπούρδες δηλαδή. Εκεί κάνεις ότι μπορείς.


Loukas

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Loukas »

`Μαγκες, σκεφτομαι να βαλω βυσμα αντι μαιο να μπω μαρτιο για το 9 μηνο και να μην τρεχω παραμεθοριο,

θελω να ρωτησω αν ετσι θα φαω τη θεση καποιου αλλου που εκανε την αιτηση να μπει νωριτερα, ειναι δηλαδη μετρημενες οι θεσεις σε καθε μοναδα; Ρωταω επειδη ηθικα δεν μου καθεται καλα και το σκεφτομαι
Μενιππος

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Μενιππος »

Είμαι 18 χρονών και είμαι σε μεγάλο δίλημμα για το αν θέλω να κάνω τη θητεία μου τώρα ή αφού τελειώσω το πανεπιστήμιο. Αναλογιζόμενος τα υπέρ και τα κατά της κάθε επιλογής προέκυψε και το θέμα (από την οικογένειά μου) Του αν θα χρησιμοποιήσω βύσμα για να μεταφερθώ σε κοντινή πόλη. Εγώ είμαι κάθετος σε αυτό καθώς η νοοτροπία του βύσματος με αηδιάζει (σε αυτή η νοοτροπία, θεωρώ, οφείλεται εν μέρει η τραγική κατάσταση της Ελλάδας.). Παρ'όλ'αυτά έχω την εξής απορία: Γνωρίζω ότι κατά τη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων αν δεν έχεις βύσμα θα πας σε παραμεθόριες περιοχές. Από αυτές τις περιπτώσεις όμως υπάρχει κάποια συγκεκριμένη παραμεθόρια περιοχή που είναι πιο πιθανό να βρεθείς (πχ Έβρο) ή είναι εξίσου πιθανό να πας πχ Ρόδο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

xaderfos
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 38
Εγγραφή: Τετ Ιαν 13, 2016 12:05 am
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από xaderfos »

Μενιππος έγραψε:Είμαι 18 χρονών και είμαι σε μεγάλο δίλημμα για το αν θέλω να κάνω τη θητεία μου τώρα ή αφού τελειώσω το πανεπιστήμιο. Αναλογιζόμενος τα υπέρ και τα κατά της κάθε επιλογής προέκυψε και το θέμα (από την οικογένειά μου) Του αν θα χρησιμοποιήσω βύσμα για να μεταφερθώ σε κοντινή πόλη. Εγώ είμαι κάθετος σε αυτό καθώς η νοοτροπία του βύσματος με αηδιάζει (σε αυτή η νοοτροπία, θεωρώ, οφείλεται εν μέρει η τραγική κατάσταση της Ελλάδας.). Παρ'όλ'αυτά έχω την εξής απορία: Γνωρίζω ότι κατά τη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων αν δεν έχεις βύσμα θα πας σε παραμεθόριες περιοχές. Από αυτές τις περιπτώσεις όμως υπάρχει κάποια συγκεκριμένη παραμεθόρια περιοχή που είναι πιο πιθανό να βρεθείς (πχ Έβρο) ή είναι εξίσου πιθανό να πας πχ Ρόδο;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Ανάλογα αν είσαι από νησί του Αιγαίου πας σε νησί αν έχεις ειδικότητα αμφίβιου πας σε νησι.

Περισσότερες πιθανότητες έχεις να πας Έβρο.

Βέβαια μπορείς να πας και στην Κύπρο.

Πάντως μπράβο σου που δεν θέλεις να βάλεις βύσμα αν θέλουμε να αλλάξουμε τα πράγματα πρέπει πρώτα να αλλάξουμε εμείς

Μενιππος

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Μενιππος »

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
Mario12

Re: Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Mario12 »

Καλησπέρα σε όλους παιδιά! Χρειάζομαι τα φώτα σας! Μπαίνω στρατό Νοέμβριο και θέλω να παραμείνω Θεσσαλονίκη για λόγους α εργασίας. Το βύσμα μου με ρωτάει που θελω να με πάει, αλλά εγώ δεν ξέρω πολλά σχετικά με την διαδικασία. Έχω ακούσει ότι πρώτα πρέπει να φύγω εκτός Θεσσαλονίκης για την Βασική Εκπαίδευση και τα ΣΠΕΝ και μετά μπορώ να έρθω Θεσσαλονίκη. Ισχύει αυτό; Εγώ που θέλω να παραμείνω σε όλη τη θητεία μου Θεσσαλονίκη που πρέπει να πω ότι θέλω να πάω; Είναι παρά πολύ σημαντικό για εμένα να μην σταματήσω να δουλεύω για σοβαρούς προσωπικούς λόγους.

Κάθε πληροφορία θα είναι πολύ χρήσιμη για εμένα! Σας ευχαριστώ πολύ
GiannakisYEA

Re: Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από GiannakisYEA »

Mario12 έγραψε: Πέμ Μάιος 04, 2023 9:44 pm Καλησπέρα σε όλους παιδιά! Χρειάζομαι τα φώτα σας! Μπαίνω στρατό Νοέμβριο και θέλω να παραμείνω Θεσσαλονίκη για λόγους α εργασίας. Το βύσμα μου με ρωτάει που θελω να με πάει, αλλά εγώ δεν ξέρω πολλά σχετικά με την διαδικασία. Έχω ακούσει ότι πρώτα πρέπει να φύγω εκτός Θεσσαλονίκης για την Βασική Εκπαίδευση και τα ΣΠΕΝ και μετά μπορώ να έρθω Θεσσαλονίκη. Ισχύει αυτό; Εγώ που θέλω να παραμείνω σε όλη τη θητεία μου Θεσσαλονίκη που πρέπει να πω ότι θέλω να πάω; Είναι παρά πολύ σημαντικό για εμένα να μην σταματήσω να δουλεύω για σοβαρούς προσωπικούς λόγους.

Κάθε πληροφορία θα είναι πολύ χρήσιμη για εμένα! Σας ευχαριστώ πολύ
Ρε φίλε, είναι δυνατόν να λες τέτοια πράγματα δημόσια και χωρίς ντροπή;

Καταρχάς το "βύσμα" σου είναι εντελώς άσχετος γιατί μέχρι Νοέμβριο έχουν άλλες 3 ΕΣΣΟ, οπότε αποκλείεται να έχεις κόψει από τώρα για τότε. Πρώτο σφάλμα σου.

Δεύτερον, δεν υπάρχει βύσμα που να σε "ρωτάει" που θες να πας εκτός αν είσαι γιος βουλευτή/στρατηγού όπου σε αυτή τη περίπτωση ΔΕΝ θα ρωτούσες σε ένα δημόσιο φόρουμ σε ποιόν και πότε μιλάς --θα ήταν όλα κανονισμένα.

Σε βλέπω χωρίς πολλά-πολλά να καθαρίζεις καμιά πατάτα στον Έβρο όπως και όλοι εμείς οι κοινοί θνητοί που αφήσαμε γκόμενες/δουλειές/σχολές για να υπηρετήσουμε τη πατρίδα και μαγκιά μας. Καλό πήξιμο νέος.
edwww

Re: Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από edwww »

Mario12 έγραψε: Πέμ Μάιος 04, 2023 9:44 pm Καλησπέρα σε όλους παιδιά! Χρειάζομαι τα φώτα σας! Μπαίνω στρατό Νοέμβριο και θέλω να παραμείνω Θεσσαλονίκη για λόγους α εργασίας. Το βύσμα μου με ρωτάει που θελω να με πάει, αλλά εγώ δεν ξέρω πολλά σχετικά με την διαδικασία. Έχω ακούσει ότι πρώτα πρέπει να φύγω εκτός Θεσσαλονίκης για την Βασική Εκπαίδευση και τα ΣΠΕΝ και μετά μπορώ να έρθω Θεσσαλονίκη. Ισχύει αυτό; Εγώ που θέλω να παραμείνω σε όλη τη θητεία μου Θεσσαλονίκη που πρέπει να πω ότι θέλω να πάω; Είναι παρά πολύ σημαντικό για εμένα να μην σταματήσω να δουλεύω για σοβαρούς προσωπικούς λόγους.

Κάθε πληροφορία θα είναι πολύ χρήσιμη για εμένα! Σας ευχαριστώ πολύ
Αν δεν μπορείς να πας στρατό αυτή την περίοδο τότε πήγαινε πάρε αναβολή για ψυχολογικούς λόγους, δίνονται εύκολα και έχουν διάρκεια έως και 2 χρόνια.

Αυτά τα ρουσφέτια μας έφεραν σε αυτό το σημείο ως χώρα, ξεκολλάτε πια.
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες