Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
valkyrion
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2015 3:42 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από valkyrion »

Θυμάμαι το μακρινό 2006 που θα υπηρέτουσε ο αδερφός μου τη θητεία του. Έρχεται χαρτί Ιωάννινα πεζικό 13 Φεβρουαρίου να μπει, γίνεται μετάταξη πολεμική αεροπορία και μπαίνει 14 Μαρτίου Τρίπολη. Βγαίνει τραπεζοκόμος και έρχεται 350 ΠΚΒ Θεσσαλονίκη αμετάθετος για την υπόλοιπη θητεία του. Η μόνη απόσπαση που είχε ήταν 20 μέρες Αλεξανδρούπολη στο κυλικείο στο 1ο ΜΣΕΠ τέλη Οκτωβρίου με αρχές Νοέμβρη. Τώρα αυτά που ακούω μπούλης βουτυρομπεμπές κλπ, τα ακούω βερεσέ, δε με ρώτησε κανένας αν θέλω να υπηρετήσω με το ζόρι με βάλανε. Και ναι κύριοι υπηρέτησα πολεμική αεροπορία είμαι βύσμα και γουστάρω
valkyrion
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Παρ Μάιος 22, 2015 3:42 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από valkyrion »

Όσο για πως το πήγαινε κάθε μέρα; Δημόσιος υπάλληλος 7:00-15:00 και Σαββατοκύριακο σπίτι, αυτά
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Κοίτα valkyrion εγώ είμαι μαζί σου, ο καθένας ας κάνει ότι μπορεί για να βγάλει εύκολα την θητεία του (ακόμα και αν χρειαστεί να βάλει βύσμα).

Παρόλα αυτά δεν είναι ανάγκη να γίνεσαι προκλητικός.
Ηρακλής

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Ηρακλής »

Επειδή έλειπα από το 2015 στο εξωτερικό, ο Καμμένος δεν ακύρωσε τα βύσματα; Εικόνα
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από gimitrop »

δημητρης98 έγραψε:Κοβεται το βυσμα


ΕικόναΕικόναΕικόναΕικόναΕικόνα

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από gimitrop »

Ηρακλής έγραψε:Επειδή έλειπα από το 2015 στο εξωτερικό, ο Καμμένος δεν ακύρωσε τα βύσματα;Εικόνα
ΕικόναΕικόνα

Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Άβαταρ μέλους
δημητρης98
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 423
Εγγραφή: Δευ Αύγ 14, 2017 12:43 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από δημητρης98 »

Αν βαλω βυσμα ποτε να το βαλω τωρα η' οταν παρουσιαστω?
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Όταν παρουσιαστείς ή καλύτερα όταν πάρεις το χαρτί κατάταξης στα χέρια σου.

Έτσι και αλλιώς το ΚΕΝ το βγάζεις κανονικά. Άρα το βύσμα σου έχει κοντά 3-4 εβδομάδες για να κάνει τις κινήσεις του.

Και φυσικά δεν κόπηκε το βύσμα και ούτε θα κοπεί ποτέ. Τις μετατάξεις από Ξηράς σε Αεροπορίας έκοψε ο Καμμένος (για τους απλούς θνητούς, τα δικά του παιδιά μια χαρά τα περνάει).

νικος

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από νικος »

Καλησπέρα σε όλους είμαι νέος εδώ όπως και στον στρατό δηλαδή :p την Παρασκευή ορκίζομαι και σήμερα μάθαμε τις μεταθέσεις μας.. μην τα πολυλογω είχα ένα βύσμα για το πολεμικό Μουσείο της περιοχής μου όπως και άλλα 2 άτομα που τα ήξερα.. το θέμα είναι πως δεν ξέρω αν θα είμαι στο πολεμικό Μουσείο γτ όπως μας ανακοίνωσαν μου έδωσαν ειδικότητα εδώ στην περιοχή μ διαβιβαστης, οδηγός ενώ στους άλλους 2 τους είπαν πολεμικό μουσειο κατευθείαν.. με το βύσμα μου όμως που μίλησα με ενημέρωσε πως απλά πήρα ειδικοτητα αλλά θα είμαι στο μουσείο.. και έχω την εξής απορία μπορεί να είμαι όντως στο μουσείο με ποστο όπως κ οι άλλοι παρόλο π είμαι οδηγος?; Η να είμαι οδηγός στο μουσειο σαν οδηγός?; Γιατί άκουσα οτι υπάρχουν μόνο 2 θέσεις.. αλλά κάποιος άλλος μ είπε ότι υπάρχουν 4 θέσεις.. με λίγα λόγια τι πιστεύετε θα είμαι στο μουσείο η τα άλλα βύσματα με έφαγαν?; Το ένα σίγουρα ήταν πιο ισχυρό από το δικό μου το άλλο δν γνωρίζω αλλά δεν πιστεύω να ήταν τόσο δυνατό.. και κάτι τελευταίο αν είμαι οδηγός γενικά είναι σχετικά καλή ειδικότητα η θα με τραβολογανε κ θα κάνω κ υπηρεσίες?; Ευχαριστώ πολύ καλώς σας βρήκα κιολας
Άβαταρ μέλους
JohnTehGreek
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 445
Εγγραφή: Σάβ Δεκ 05, 2015 2:27 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από JohnTehGreek »

Γιατί τι περίμενες; Να σου έδιναν ειδικότητα "Φύλακας μουσείου" ας πούμε;

Οι ειδικότητες είναι αυτές και είναι συγκεκριμένες.

Δεν έχουν καμία σχέση με το που θα πάρεις μετάθεση (ειδικά αν υπάρχει βύσμα στην μέση).

Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν το βύσμα έκανε την δουλειά του, ή αν υπάρχουν φαντάροι με βύσματα πιο μεγάλα.

Άρα περιμένεις την Ορκωμοσία για να μάθεις.

Άβαταρ μέλους
gimitrop
Ανθυπασπιστής
Ανθυπασπιστής
Δημοσιεύσεις: 205
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 21, 2016 1:43 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από gimitrop »

Εμ, έχεις βύσμα, εμ τσακώνεσαι με τους άλλους ποιος το έχει μεγαλύτερο (το βύσμα). Ειλικρινά, ενοχλούμαι με όλους όσους χρησιμοποιούν βύσμα αλλά εξοργίζομαι με αυτούς που το διατυμπανίζουν κιόλας. Ρώτησες αν θα κάνεις υπηρεσίες. Είναι δυνατόν; Λες και θα πάθεις τίποτα αν θα κάνεις κανα 2ωρο περίπολο στο 8 μηνο 9μηνο τι εισαι. Και όχι, δεν είμαι εκνευρισμένος επειδή εγώ δεν είχα βύσμα και έφαγα το γνωστό μακρυ λαχανικό στην άκρη του Αιγαίου, αλλά αν είχα δεν θα έβγαινα το πω δημόσια και να ρωτάω κι από πάνω πώς θα γίνει να τα ξύσω στον απόλυτο βαθμό. Δεν έχω κάτι με τον αποπάνω φίλο, αλλά δοθείσης ευκαιρίας είπα κι εγώ τον καημό μου :P
Στρ (ΠΖ) Τ/Φ 2016 Β´ ΕΣΣΟ 343 Καλαμάτα --> Καστελλόριζο --> Πύργος
Kav

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Kav »

Έχουμε βύσμα για Καστοριά;
Kostas

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Kostas »

Διαβάζοντας όλο το νήμα βλέπω πως εδω και πολλά χρόνια δεν έχουν αλλάξει και πολλά για το συγκεκριμένο θέμα. Βλέπω και μερικούς που δεν αντιλαμβάνονται πως το νήμα αυτό έχει σκοπό να δείξει τα προβλήματα που δημιουργούνται λόγω των βυσμάτων, και ζητάνε tips &tricks για το πώς να χρησιμοποιήσουν το βύσμα τους καλύτερα.
Το αστείο είναι πως η κατάσταση είναι τόσο τραγική που απορώ πως δεν υπάρχει ακόμα Αρθρο στον στρατιωτικό νόμο με οδηγίες για τη σωστή λειτουργία των βυσμάτων (νομιμοποίηση δηλαδή).
Δεν πιστέυω πως υπάρχει οικογένεια σε αυτή τη χώρα που όταν ήρθε η στιγμή να μπεί ο γιός φαντάρος η πρώτη αντίδραση ήταν διαφορετική από το "Να πάρουμε τηλέφωνο τον τάδε να σε βολέψει κάπου".

Εγώ προσωπικά ξεκινάω τη θητεία μου σε λίγες ημέρες, είμαι από Λάρισα, και απότι βλέπω στους πίνακες κατάταξης νεοσύλλεκτων όλα τα ευνοούμενα όπλα παρουσιάζονται στην πόλη τους (με την εγκαθύδριση των ΣΥΠΟ), πλην φυσικά του Πεζικού. Όσοι δεν έβαλαν βύσμα κατατάσσονται στο πεζικό και θα σταλούν στον Έβρο. Το ίδιο συμβαίνει και σε άλλες πόλεις.

Το thread ξεκίνησε το 2007. Έχουμε φτάσει 2020 και τώρα φαίνονται και οι μακροχρόνιες συνέπειες. Λόγω έλλειψης προσωπικού στα σύνορα αυξάνεται η θητεία του στρατού ξηράς απο 9 στους 12 μήνες. Δε φτάνει που οι συνθήκες είναι άθλιες, θα παρατείνονται και για 3 παραπάνω μήνες και αυτό επειδή οι χιλιάδες βυσματικές μεταθέσεις κάθε χρόνο αφήνουν τα σύνορα με ελλέιψεις.

Ελλάς το μεγαλείο σου! Κατά τα άλλα, αγάπη και περηφάνεια για την πατρίδα.

Άβαταρ μέλους
filipjohn
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Παρ Ιουν 12, 2020 5:34 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από filipjohn »

Καλησπέρα σε όλους! Καλή χρονιά με υγεία και τύχη. Είμαι υπόχρεως κατάταξης τον Μάρτιο και θέλω πάρα πολυ να πάω για έφεδρος αξιωματικός.

Η αλήθεια είναι ότι έχω αντιμετωπίσει αρκετά προβλήματα μέχρι στιγμής στην προετοιμασία μου αλλα αυτό που με ανησυχεί περισσότερο είναι το καθεστώς που επικρατεί έστω και την σήμερον ημέρα όσον αφορά την επιλογή των στρατεύσιμων που επιθυμούν να γίνουν ΥΕΑ. Από όσο έχω συζητήσει το μεγαλύτερο ποσοστό των επιτυχόντων είναι βύσματα.

Θα ήθελα λοιπόν να αναφερθώ σε αυτό το σημείο οτι εφόσον το θέλω πραγματικά να γίνω ΥΕΑ και μη έχοντας σπουδαίο αθλητικό υπόβαθρο στο παρελθόν, αλλα παλέυοντας πραγματικά για να επιτύχω η απορία μου είναι η εξής : Θα χρειαστεί λοιπόν να χρησιμοποιήσω και εγώ κάποιον γνωστό ώστε να "σιγουρέψω την επιτυχία μου εκεί; ". Ρωτάω γιατί ανησυχώ για το ενδεχόμενο να αδικηθώ και να μείνω στην απέξω λόγω κάποιου βύσματος που δεν το θέλει ή το αξίζει όσο εγώ.

Να πώ εδώ οτι πιστεύω στον εαυτό μου και πιστεύω ότι όντως θα μπορούσα να αξιοποιήσω στο έπακρον μια τέτοια θέση/ευκαρία, δίνοντας τον καλύτερο μου εαυτό. Δεν με νοιάζει τίποτα άλλο, ούτε μεταθέσεις, ούτε να παρουσιαστώ κοντά στον τόπο μου και προφανώς ούτε να περάσω μια χαλαρή θητεία ως απλός πεζικάριος. Αυτό που με νοιάζει πραγματικά είναι να καταφέρω να επιτύχω σαν ΥΕΑ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων, όσους μπουν στον κόπο να μου απαντήσουν.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Δευ Ιαν 18, 2021 7:06 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες