Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
kostas_mar
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 22, 2015 12:26 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από kostas_mar »

Μιας και δεν έχω κάποιο βύσμα και έχω απελπιστεί αποφάσισα να γράψω εδώ μήπως υπάρχει κάποιος που να μπορεί να με προωθήσει στο βύσμα του με το αζημίωτο προφανώς.

Ο στόχος μου είναι προσδιορισμός σώματος που θα καταταγώ και κατ'εξερεση μετάθεση στην συνέχεια για Αθήνα (έχω οικογενειακό πρόβλημα αδελφό με 67% αναπηρία οπότε δεν θα είναι τόσο δύσκολο να σπρώξει λίγο το θέμα μου στην επιτροπή)

Όποιος θέλει ας μου στείλει πμ
Άβαταρ μέλους
Avatar
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Τετ Οκτ 19, 2011 4:59 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Avatar »

Έλεος και εμετός
Νεοσύλλεκτος στρατιώτης 2013 Ε'ΕΣΣΟ--> ΥΕΑ/Α--> Λοχίας ΥΕΑ/Β--> ΔΕΑ(ΠΖ)--> Ανθυπολοχαγός(ΠΖ)
Κατερινα

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Κατερινα »

Καλησπερα σε ολους. Το μηνυμα δεν αφορα εμενα αλλα το αγορι μου. Η θητεια του εχει καταντησει εφιαλτης λογω των βισματων αλλα και διαφορων αλλων θεματων στο στρατοπεδο. Μηπως ξερετε που μπορω να απευθυνθω για να κανω καταγγελια; Αμα κανω καταγγελια στο ΓΕΣ πιστευετε οτι θα εχει αποτελεσμα; Περιμενω απαντηση σας!
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Κατερινα έγραψε:Καλησπερα σε ολους. Το μηνυμα δεν αφορα εμενα αλλα το αγορι μου. Η θητεια του εχει καταντησει εφιαλτης λογω των βισματων αλλα και διαφορων αλλων θεματων στο στρατοπεδο. Μηπως ξερετε που μπορω να απευθυνθω για να κανω καταγγελια; Αμα κανω καταγγελια στο ΓΕΣ πιστευετε οτι θα εχει αποτελεσμα; Περιμενω απαντηση σας!


Πες του να κάνει υπομονή. Κάτι άλλο δεν μπορεί να κάνει και ούτε θα κερδίσει και κάτι. Δυστυχώς έτσι λειτουργεί το "σύστημα" και είναι λυπηρό.

cuervo

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από cuervo »

Κατερινα έγραψε:Καλησπερα σε ολους. Το μηνυμα δεν αφορα εμενα αλλα το αγορι μου. Η θητεια του εχει καταντησει εφιαλτης λογω των βισματων αλλα και διαφορων αλλων θεματων στο στρατοπεδο. Μηπως ξερετε που μπορω να απευθυνθω για να κανω καταγγελια; Αμα κανω καταγγελια στο ΓΕΣ πιστευετε οτι θα εχει αποτελεσμα; Περιμενω απαντηση σας!


Άμα δεν την παλεύει να πάρει αναβολή, δεν κατάλαβα, εμείς πως την παλέψαμε; Έλεος με τον κάθε κακομαθήμενο μπούλη.

Ναι κάνε καταγγελία θα γελάνε 300 μέρες στο ΓΕΣ.

Ήμαρτον.

Άβαταρ μέλους
konna96
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Κυρ Ιαν 03, 2016 12:59 am
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από konna96 »

Παιδια τα βυσματα ισχυουν ακομα ξερει κανεις?
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από dn24 »

konna96 έγραψε: Παιδια τα βυσματα ισχυουν ακομα ξερει κανεις;
Δεν αλλάζουν αυτά.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Άβαταρ μέλους
kyriakosGr
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 15
Εγγραφή: Τετ Μάιος 18, 2016 6:28 pm
Τοποθεσία: στρατιώτης
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από kyriakosGr »

Να κανω μια απλή ερώτηση γιατι είμαι ακομα μικρός και δεν ξέρω πολυ καλα τα ρουσφέτια του στρατου... Τι ειναι το βύσμα και ποιοι το έχουν;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

"Βύσμα"είναι το πρόσωπο που θα μεσολαβήσει για μια προσωπική εξυπηρέτηση, όπως πχ ευνοϊκή μετάθεση σε μονάδα της αρεσκείας σου.

Συνήθως είναι πολιτικοί παράγοντες, αλλά σε πολλές των περιπτώσεων είναι και στρατιωτικοί ανωτέρων βαθμών που έχουν τις κατάλληλες "άκρες" για να υλοποιήσουν την "εξυπηρέτηση".
lofiotis27
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιουν 03, 2016 7:39 am
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από lofiotis27 »

Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος γνωρίζει. Για παράδειγμα έχεις βύσμα τον υπασπιστή του υεθά.'Αμα πάρει τηλ από το γραφείο του στην ταξιαρχία και πει τον ταξίαρχο ο Χ στρατιώτης να πάρει 45 μέρες άγραφη θα τις δώσουν ή θα τον γράψουν στα αρχίδια τους; Ενώ έχει εμπλόκα το στρατόπεδο εννοείται.
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

Θα τον γράψουν στ'αρχίδια τους.

Τόσο "καραμπινάτες" χάρες δεν κάνουν αδερφέ.

Αντιλαμβάνεσαι ότι κάτι τέτοιο μπορεί να ξεσηκώσει αντιδράσεις από τους υπόλοιπους στρατιώτες και το θέμα να ξεφύγει.

Το να σου δώσουν καμιά βδομάδα (το πολύ) άγραφη, κάτι γίνεται. Αλλά μέχρι εκεί.

Ηλιας

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Ηλιας »

Ζητώ συγνώμη αν η ερώτηση μου είναι προκλητική και είναι κατανοητό αν κάποιος δεν θελει να απαντήσει αλλά να μην υπάρξουν προσβλητικά σχόλια παρακαλώ.

Περιμένω το χαρτί για την καταταξη μου λογικά τον Μαιο για τον στρατο ξηρας.

Η Μητερα μου όμως έχει άνθρωπο στο τμήμα των μεταθέσεων και μάλιστα σε μεγάλη θέση.

Πιστεύεται μπορεί να με πάει Αθήνα; Θεωρείται καλό βύσμα;

Και πότε λογικά πρέπει να τον ενημερώσω; Να περιμενω πρώτα να μου έρθει το χαρτί λογικά ε;
Λεων

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Λεων »

Μιας και βρηκα αυτο το thread, ας μοιραστω και καναδυο δικες μου ιστοριες απο το μακρυνο 2008.Ημουνα στη φαση αποκτησης ειδικοτητας ΥΚΟΑ στο ΚΕΕΜ στη Σπαρτη. Για καλη μου τυχη με αρπαξε ο δικας του λοχου και με ρωτησε αν ξερω Excel πραγμα που ισχυε και καπως ετσι κωλοφαρδα εγινα γραφεας στο επιλοχαδικο.

Ολα κυλουσαν ομαλα, με μικροεξαιρεσεις (επεφτε κανα τηλεφωνακι που και που "ο ταδε να παρει αδεια") μεχρι που φτασαμε στο τελευταιο ΣΚ πριν αναχωρησουμε για τις μοναδες μας, οποτε μας ανακοινωνει ο δικας οτι σε μερικους που ξεχωρισαν θα δωσει εξτρα 2ημερη αδεια, ετσι επειδη μπορει. Ανακοινωνει 6-7 ονοματα, τα γραφω στο μπλοκακι και παω να φτιαξω τα αδειοχαρτα και μια λιστα με τους αδειουχους. Τοτε ρε μαγκες ειναι που εγινε το σωσε, το τηλεφωνο δε σταματουσε να χτυπαει απο το υπασπιστηριο του ταγματος "ο ταδε αδεια""κι ο ταδε αδεια"κλπ. Να μην πολυλογω τα 6-7 ονοματα γινανε 25+ σε χρονο dt. Παω τα χαρτια να τα υπογραψει ο δικας και ο ανθρωπος γουρλωνει τα ματια και λεει "μα καλα τοσους πολλους ειπα να παρουν αδεια; " στο οποιο απαντησα "ε δεν καταλαβαινεται τωρα; " για να λαβω την απαντηση "πολλα λες". Το θεμα ειναι οτι ημουνα κι εγω μεσα ς'αυτους που ηθελε να δωσει εξτρα αδεια, αλλα το αρχιβυσμα ο εταιρος γραφεας, αποφασισε οτι να παω να γαμηθω, βυσματωθηκε και πηρε αδεια την τελευταια στιγμη απο τον Ταξιαρχο παρακαλω, με αποτελεσμα να κοπει η δικια μου διοτι επρεπε καποιος να μεινει στο γραφειο να κανει υπηρεσια. Εβρισα, τσατιστικα αλλα το καταπια.

Αυτο που καταλαβα και το ειδα να συμβαινει οντως, ειναι οτι το καλυτερο "βυσμα" ειναι ο ιδιος σου ο εαυτος. Αν διακριθεις σε καποιο τομεα και τυχεις ευμενειας των στελεχων προισταμενων σου (χωρις ρουφιανιες βεβαια), τοτε και αδειες αγραφες θα παρεις και θα χωθεις σε κανα γραφειο και οτι γουσταρεις. Πανω απ'ολα θα το εχεις κανει με την αξια σου και θα αποφυγεις να γινεις το επονομαζομενο "γαμοσειρι". Αυτα!

Ατσάλης

Βύσματα και ρουσφέτια στο στρατό

Δημοσίευση από Ατσάλης »

Τί λέτε.

Αυτο που καταλαβα και το ειδα να συμβαινει οντως, ειναι οτι το καλυτερο "βυσμα" ειναι ο ιδιος σου ο εαυτος. Αν διακριθεις σε καποιο τομεα και τυχεις ευμενειας των στελεχων προισταμενων σου (χωρις ρουφιανιες βεβαια), τοτε και αδειες αγραφες θα παρεις και θα χωθεις σε κανα γραφειο και οτι γουσταρεις. Πανω απ'ολα θα το εχεις κανει με την αξια σου και θα αποφυγεις να γινεις το επονομαζομενο "γαμοσειρι". Αυτα!


υπηρέτησα και εγώ ως γραφέας, χωρίς να το θέλω και κυρίως χωρίς να... Χωθώ, αν και ξέρω ότι σε μονάδες με πολύ κόσμο μπορει να μην κάνουν και υπηρεσίες!

Για να μη δώσω δικαίωμα στις σειρές μου επειδή βύσματα-"αφρόκρεμα" της κοινωνίας μας έκαναν να υποφέρουμε από τρομερή λειψανδρία τελείωσα με τις περισσότερες καταγεγραμμένες ένοπλες (αν βάλω και τις άοπλες... ) από όλες τις σειρές που μας έβγαλαν και όλες τις σειρές που βγάλαμε. Οι σκοπιές που βγάλαμε οι λίγοι Μοϊκανοί στη μονάδα μου συγκρίνονται μόνο με 18μηνες θητείες.

Δύο φορές μας πήγε 40-1. Σε εννιάμηνο. Και ποτέ νορμάλ έξοδοι που έχω δει αλλού για 3-1 ή 4-1. Στην καλύτερη μας πήγε 4-1 υπηρεσιακό. Σχεδόν όλη η θητεία 20ωρο σκοπέτο (το πολύ πράγμα ήταν άγραφο και η σειρά μου ήταν απίστευτη) για να βγούνε οι υπηρεσίες και να πίνεται ατάραχα ο φραπές έμμισθων οπλιτών και "αστεριων" με το τηλεκοντρόλ μεταμοσχευμένο στο χέρι τους μέχρι νωρίς το μεσημεράκι. Και φυσικά καθημερινά οι αγγαρείες σε μαγειρία, τουαλέτες, χαμαλίκια. Επιθεωρήσεις όπου μας απαγορεύτηκε να αναφέρουμε όσα περνούσαμε και δασκαλευτήκαμε να αναφέρουμε εικονικές άδειες που δήθεν λάβαμε αν τυχόν μας ρωτούσαν. Μάξιμουμ 2,5 ώρες σπαστός ύπνος Όπου είχαμε γίνει όλοι βαμπίρ και ο Θεός έβαλε το χέρι Του και δεν μας έμαθε το πανελλήνιο, γιατί ακραίες καταστάσεις ζήσαμε ουκ ολίγες και ο χουμορίστας Δκης θα πρέπει να ανάβει λαμπάδα κάθε μέρα ίση με το μπόι του που δεν είναι ακόμα αυτός και όσοι σιγοντάραν αυτήν την κατάσταση, δακτυλοδεικτούμενοι το λιγότερο και χωρίς το paycheck. Πάντως, μπεκάτσες δεν έπεσαν από τον ουρανό όταν προέκυψε κάτι από πολύμηνη εξουθένωση.

Όσο για άδειες που γράφεις φιλος; Είδα βύσμα να παίρνει την άγραφη σε μορφή 50 ανύπαρκτων αναρρωτικών, είδα άτομα χωρίς καμία προσφορά στη μονάδα να παίρνουν 20 τιμητικές και πτωχοί πλην τίμιοι αβυσματίες να πέρνουμε περίπου μια εβδομάδα με τα 1000 ζόρια, ειρωνίες και να λέμε και ευχαριστώ για να ξεμπερδεύουμε. Βρέθηκα φαινεται στη μπούκα βέβαια στα λελέ μου, όταν βλέποντας τον Δκη να αδικεί σειρές μου αρνήθηκα να εξυπηρετήσω σε υπηρεσίες νέες σειρές βύσματα μέχρι να πάρουν μεταθεση στον καναπε τους

Έχω ακούσει κόσμο και κοσμάκη να καμαρώνει ή να κλαίγεται για εύκολες ή δύσκολες θητείες, λοκ ή καναπεδάκηδες και δεν μου λένε τίποτα. Απαντώ πάντα απλά όταν με ρωτάνε για τη δική μου ότι "κάποια πράγματα θα μπορούσαν να δουλεύουνε πολύ καλύτερα". Τί να πρωτοπώ άλλωστε αφού δεν ανέφερα ούτε το 20% όσων βίωσα. Αλλά το "να κερδίσεις την ευμένεια με τη συμπεριφορά σου" μου φάνηκε ανέκδοτο!

πράγματα μου χάρισε η θητεία:1) άτομα που ζήσαμε απίστευτα ψυχοφθόρες συνθήκες και με σκοπιές που μόνο σε πολυκαιρισμένο εκστρατευτικό σώμα θα μπορούσαν να παραπέμπουν,2) την κατάρρευση του κοινωνικού status των 8 στα 10 βυσμάτων αφού χωρίς τα λούσα με τα πράσινα φαίνονταν πραγματικά "ανθρωπάκια" χωρίς καμία πνευματική ύπαρξη,3) ότι η κρίση που ζούμε μόνο τυχαία ή πρόσκαιρη δεν είναι,4) ότι τα βύσματα και τα ρουσφέτια καταστρέφουν ανεπανόρθωτα το στρατό,5) οτι δε θέλω να τους ξαναδώ τους "προϊσταμένους"-διοικητές του φρεντουτσίνο ούτε ζωγραφιστούς έξω στο δρόμο

Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης