ΣΝΔ vs ΣΣΕ

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
giorgios
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 31, 2008 2:55 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΝΔ vs ΣΣΕ

Δημοσίευση από giorgios »

Ρε παιδια θελω την γνωμη σας! Φετος δεν ξερω τι να δηλωσω πρωτο! Σχολη ναυτικων δοκιμων η΄σχολη ευελπιδων; Αμα ξερει κανενας να μου πει που ειναι πιο καλα και τα πλεονεκτηματα αυτων των επαγγελματων! Αμα ξερει κανενας παρακαλω να μου πει!
exousiasths
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Τρί Αύγ 12, 2008 6:34 pm
Επικοινωνία:

ΣΝΔ vs ΣΣΕ

Δημοσίευση από exousiasths »

Εννοείται οτι πρώτα θα βάλεις ΣΝΔ. Εκτος και αν δεν μπορεις τα ταξιδια με πλοια. ΣΝΔ ειναι σιγουρα καλυτερη επιλογη απο την ΣΣΕ γιατι δεν θα παιρνεις μεταθεση καθε 2 χρονια. Να ξερεις ομως οτι η ΣΝΔ σαν σχολη εινε πολυ πιο δυσκολη απο την ΣΣΕ.
aris_zn
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιαν 06, 2009 7:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΝΔ vs ΣΣΕ

Δημοσίευση από aris_zn »

Φιλε αν πας ΣΝΔ θα εισαι μια ζωη στην θαλασσα. Καλυτερα ΣΣΕ για μενα
Δημήτρης
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Τετ Μάιος 12, 2021 11:39 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΝΔ vs ΣΣΕ

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Φιλε μην Βαλεις με τιποτα ΣΝΔ. Πρωτν γιατι οπως ειπε κ ο παραπανω φιλος θα εισαι μια ζωη στη θαλασα κ δευτερον στη ΣΣΕ δεν υπαρχει τοσο σκληρη εκπαιδευση...

aris_zn
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Τρί Ιαν 06, 2009 7:54 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΝΔ vs ΣΣΕ

Δημοσίευση από aris_zn »

Αδερφε κανεις λαθος , η εκπαιδευση στην σσε ειναι πιο δυσκολη. ειμαι ευελπις και ξερω. ισα ισα στην σνδ η εκπαιδευση ειναι χαλαρη
Anonymous

ΣΝΔ vs ΣΣΕ

Δημοσίευση από Anonymous »

Ροββερ 24 εσυ που εισαι και σνδιτης σε εκεινο το διοικητηριο ιονιου πελαγους Στην πατρα πανε μηχανικοι η μονο μαχιμοι; Μαχιμοι και μηχανικοι εχουν μεταθεσεις στα ιδια μεροι; Οι σνδ εχει πιο χαλαρη εκπαιδευση απο την σσε; Δεν εχει σχοινακια και ουτε τοσες σκοποβολες. Πιο πολυ του διαβασματος δεν ειστε παρα της σωματικης κοπωσης;

mat23
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Τετ Αύγ 19, 2009 4:36 pm
Επικοινωνία:

ΣΝΔ vs ΣΣΕ

Δημοσίευση από mat23 »

ΔΕΝ θα το ελεγα η σνδ ειναι πολλη δυσκολη απο αποψης στρατιωτικης εκπαιδευσης

και για τους σπουδαστες πρεπει να ειναι ξυρισμενοι

ΜΑΧΙΜΟΣ
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 132
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 05, 2008 3:57 am
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

ΣΝΔ vs ΣΣΕ

Δημοσίευση από ΜΑΧΙΜΟΣ »

Ενταξει ολοι οι σπουδαστες στρατιωτικων σχολων πρεπει να ειναι ξυρισμενοι. Δεν ειναι ευκολη σχολη η ΣΝΔ εχει πολυ διαβασμα αλλα και γυμναστικη. Ακουω οτι εχει και την δυσκολοτερη βασικη εκπαιδευση. Δεν εχει σκοινακια αλλα εχει ΘΕΠ (θερινοι πλοες) που διαρκει περιπου 30-40 μερες που σου βγαινει το λαδι, οπου οι ναυτικοι δοκιμοι εφαρμοζουν στην πραξη οσα μαθαινουν στο χειμερινο εξαμηνο.Aυτα απο εμενα, καλυτερα θα σε βοηθησει ο roverr24 πιστευω.
Anonymous

ΣΝΔ vs ΣΣΕ

Δημοσίευση από Anonymous »

Η σχολη εχει αρκετο διαβασμα και εχει παραδοση στην ηλεκτρολογια, παλαιοτερα που ο στρατος ειχε τεραστιο κυρος στην Ελλαδα οι επιστημονες ηλεκτρολογοι βγαιναν απο ΣΝΔ και μετεκπαιδευονταν στο Βελγιο και στη Γαλλια. Αλλα ειδικα παλι τα τελευταια χρονια οσοι ειναι μεχρι πλωταρχες εχουν πολυ δυνατες σπουδες. Τελος παντων εχει θερινους πλοες, ταξιδια στο εξωτερικο σε αντιστοιχα στρατιωτικα πανεπιστημια η σχολες και μπορεις να ασχοληθεις μεσα στη σχολη με σοβαρη ιστιοπλοια σαν χομπυ.

Σαν αποφοιτος εκτος απο μαστερ κ δευτερη σχολη εχει σχολεια ηλεκτρονικου πολεμου προγραμματισμου υπολογιστων σχολες επιτελων και διαφορα προγραμματα επιμορφωσης

Εχει δυσκολη βασικη αλλα τελειωνει γρηγορα, ξυρισμενος πρεπει να σαι στη σχολη και οσοι πανε στα υποβρυχια μετρανε διπλα χρονια δηλαδη στο βαθμο του πλωταρχη με σχεδον 20 χρονια υπηρεσια μπορουν να φυγουν

Και να ξερετε και κατι, οι καλυτεροι στο στρατο ποτε δε φτανουν στην ανωτατη βαθμιδα γιατι λογο μυαλου και σπουδων τους απορροφουν αλλου με καλυτερα λεφτα και συνθηκες, γι αυτο υπαρχει τεραστιο ελλειμα σε ατομα απο τη ΣΜΑ, γινονται μηχανικοι εξω ακομα και καθηγητες σε πανεπιστημια και την κοπανανε απ το στρατο και τις 3 και 60 που παιρνουνΕικόνα

Anonymous

ΣΝΔ vs ΣΣΕ

Δημοσίευση από Anonymous »

Εννοεις τη ναυτικη διοικηση Ιονιου στην παραλιακη της πατρας, εχει μαχιμους και μηχανικους γιατι εχει συστηματα διαφορα.

Εχει νομιζω και δικαστικους γιατρο κτλ φαινεται μικρη αλλα εχει λαο.

Ωραια μοναδα, ο ορισμος της παραμεθωριου. Περνανε απ εξω τα γκομενακια με τα σορτσακια και ο σκοπος κοντευει να λιποθυμησει χχαχαχααχΕικόνα

Konstantinos

ΣΝΔ vs ΣΣΕ

Δημοσίευση από Konstantinos »

Σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες που μου εδωσες ! Τουλαχιστον τωρα εχω καταληξει με τι θελω να ασχοληθω αν τα παω καλα στις πανελληνιες.
dimitris

ΣΝΔ vs ΣΣΕ

Δημοσίευση από dimitris »

Γειά σας παιδιά! Θέλω να μου πει όποιος γνωρίζει επειδή θέλω να πάω ναυτικό, πού είναι καλύτερα να δηλώσω μάχιμοι ή μηχανικοί; Τί μου προτείνετε; Επίσης σαν δευτερη επιλογή αν δεν πιάσω ΣΝΔ Σκέφτομαι να βάλω ευελπίδων αλλά έχω πολλούς ενδοιασμούς για αυτήν. Πείτε μου τη γνώμη σας. Καλύτερη είναι η ΣΝΔ από την Ευελπίδων και Σαν σχολή αλλά και σαν επαγγελματική επιλογή;

kostantinos

ΣΝΔ vs ΣΣΕ

Δημοσίευση από kostantinos »

Καταρχας σου αρεσει Θαλασσα ή Ξηρα. Το προσκηνιο ή το παρασκηνιο... Τα οποια και τα δυο ειναι απαραιτητα και αλληλοσχετιζονται και για κανενα λογο δεν υποβιβαζονται το ενα απο το αλλο. Απο κει και περα, απαντας αυτα τα δυο ερωτηματα και εχεις απαντησει στον εαυτο σ.
j-sts

ΣΝΔ vs ΣΣΕ

Δημοσίευση από j-sts »

dimitris έγραψε:Γειά σας παιδιά!Θέλω να μου πει όποιος γνωρίζει επειδή θέλω να πάω ναυτικό, πού είναι καλύτερα να δηλώσω μάχιμοι ή μηχανικοί; Τί μου προτείνετε; Επίσης σαν δευτερη επιλογή αν δεν πιάσω ΣΝΔ Σκέφτομαι να βάλω ευελπίδων αλλά έχω πολλούς ενδοιασμούς για αυτήν. Πείτε μου τη γνώμη σας. Καλύτερη είναι η ΣΝΔ από την Ευελπίδων και Σαν σχολή αλλά και σαν επαγγελματική επιλογή;



Πανε εκει που γουσταρεις φιλε μου και μη το ζοριζεις... Αν το σκεφτεσαι τοσο πολυ ισως να ειναι και σημαδι οτι δε ξερεις πραγματικα τι θες.
παντως για την επαγγελματικη επιλογη εγω -προσωπικη μου αποψη- ψηφιζω ναυτικο.
να ξερεις, το ΠΝ και η ΠΑ ειναι 20 χρονια μπροστα απο ΣΞ... Δε πα να λενε οτι θελουν... Εικόνα

dimitris

ΣΝΔ vs ΣΣΕ

Δημοσίευση από dimitris »

Ευχαριστώ παιδιά. Πάντως φίλε j-sts έχεις δίκιο στο θέμα ότι το σκέφτομαι και ότι είμαι σε ένα στάδιο που δεν ξέρω πραγματικά τι θέλω. Πάντως αυτό που θέλω είναι να πάω κάπου που θα ευχαριστιέμαι να ξυπνάω το πρωί και να πηγαίνω στη δουλειά μου. Έτσι με αυτό το κριτήριο θα Κανω την τελική μου επιλογή. Να στε καλά Για τη βοήθεια!
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες