Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Rindren
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 06, 2020 12:50 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Rindren »

Το κατανοώ ότι έγιναν πολύ αργά όλα αλλά κ εγώ το έμαθα πολύ αργά δυστυχώς. Αυτοπροσώπως πως την παίρνω; Ξέρει κανείς ποια είναι η διαδικασία αν παρουσιαστώ αύριο;
Άβαταρ μέλους
lancecorporal
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 661
Εγγραφή: Τρί Μαρ 24, 2020 12:48 pm
Τοποθεσία: Δεκανέας
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από lancecorporal »

Rindren έγραψε:Το κατανοώ ότι έγιναν πολύ αργά όλα αλλά κ εγώ το έμαθα πολύ αργά δυστυχώς. Αυτοπροσώπως πως την παίρνω; Ξέρει κανείς ποια είναι η διαδικασία αν παρουσιαστώ αύριο;


Θα πεις οτι θελεις αναβολη για τους ταδε λογους, καλο θα ηταν να εχεις καποιο αποδεικτικο χαρτι η κατι για να μη σου πουνε μα μου διοτι βλεπεις τι γινεται με τη τουρκια δε θα αφηνουν ευκολα να παρεις αναβολη. Θα πεις τους λογους σου, αμα εχεις καποιο αποδεικτικο καλως και θα σε καθοδηγησουν αυτοι.

You couldn't beat me even if you wanted to.
Crucified
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 08, 2021 8:32 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Crucified »

Καλησπερα σε ολους!

Εχω παρει μια αναβολη για κοινωνικους λογους (2 ΕΣΣΟ) η οποια ειναι αστεια χρονικα!

Εχω σχεδον μηδεν εισοδημα και ενα σωρο οικονομικα προβληματα. Δεν εχω παει σε καποιο ψυχολογο και ουτε θελω. Χρειαζομαι απλα μια αναβολη.

Την μερα της καταταξης ειναι εφικτο να την παρω χωρις χαρτι; Να τους εξηγησω οτι ειμαι στην χειροτερη φαση της ζωης μου (που ισχυει) και ενω θελω να υπηρετησω, δεν ειναι εφικτο τωρα;
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Nassos »

Η αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους χορηγείται μια φορά. Αναγκαστικά θα πρέπει να παίρνεις αναβολές για ψυχολογικούς λόγους για όσο τραβήξει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Ιούλ 15, 2021 3:24 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Crucified
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 8
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 08, 2021 8:32 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Crucified »

Για ψυχολογικους θελω να παρω, το θεμα ειναι θελει χαρτι απο ψυχιατρο;
E.D.
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Κυρ Απρ 25, 2021 12:43 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από E.D. »

Καλησπέρα παιδιά θέλω να πάρω αναβολή για κοινωνικούς (οικογενειακούς λόγους) διότι με έχουν κατατάξει για ΔΑΝ ΝΙΣΥΡΟΥ και εγώ θέλω ειδικές δυνάμεις κάτι το οποίο μου το αποκλυει αυτό. Αν δηλώσω αναβολή θα έχω μετά δικαίωμα για ειδικές ;
loukas93
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 01, 2021 2:52 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από loukas93 »

Η αναβολη για κοινωνικους λογους μπορει να δοθει μεσα απο το στρατοπεδο, την μέρα της κατάταξης;

Εχω ηδη παρει αναβολη για λογους υγειας 2ετους διαρκειας, αλλα σε περιπτωση που δεν απαλλαχθώ, θα χρειαστώ ένα χρονικό διάστημα 3 μηνών για να κλείσω τις υποχρεώσεις μου.

Με μπέρδεψε ο κανονισμός, καθώς λέει ότι μπορείς να την αιτηθείς έως και την μέρα που παρουσιάζεσαι, αλλά δεν λέει τι γίνεται στην περίπτωση που έχεις ήδη μπει στο στρατόπεδο.

Γνωρίζει κάποιος;

ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

loukas93 έγραψε:Η αναβολη για κοινωνικους λογους μπορει να δοθει μεσα απο το στρατοπεδο, την μέρα της κατάταξης;

Εχω ηδη παρει αναβολη για λογους υγειας 2ετους διαρκειας, αλλα σε περιπτωση που δεν απαλλαχθώ, θα χρειαστώ ένα χρονικό διάστημα 3 μηνών για να κλείσω τις υποχρεώσεις μου.

Με μπέρδεψε ο κανονισμός, καθώς λέει ότι μπορείς να την αιτηθείς έως και την μέρα που παρουσιάζεσαι, αλλά δεν λέει τι γίνεται στην περίπτωση που έχεις ήδη μπει στο στρατόπεδο.

Γνωρίζει κάποιος;



Κανονικά η αίτηση αναβολής για κοινωνικούς λόγους πρέπει να υποβληθεί από τη στιγμή που θα παρεις το δελτίο κατάταξης και μέχρι 5 μέρες πριν την κατάταξη... Εξυπακούεται ότι εφόσον η στρατολογία δεν σου απαντήσει αμέσως δεν είσαι υποχρεωμένος να καταταγείς αλλά πρέπει να περιμένεις την απάντηση. Σε περίπτωση που είναι αρνητικη, θα αναγράφει ότι πρέπει να καταταγείς μεσα σε 2-3 μέρες

Panos1020
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Νοέμ 24, 2021 2:31 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από Panos1020 »

Καλησπέρα θέλω να πάρω αναβολή για να μπω Νοέμβρη κογο πως θέλω να πάω σεζόν. Ξέρετε τι χαρτιά μπορώ να καταθέσω σαν δικαιολογητικά, φάση για οικονομικούς ή κοινωνικούς λόγους ;
gpapas640
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Παρ Ιαν 14, 2022 7:41 pm
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από gpapas640 »

Καλησπέρα. Διαβάζοντας άλλα threads βλέπω ότι η αναβολή για κοινωνικούς λόγους πλεον δε δίνεται τόσο εύκολα; Υπάρχει κάποιος ο οποίος να πήρε πρόσφατα ή γενικά να γνωρίζει τι παίζει;
Διότι βλέπω ότι έχεις δικαίωμα υποβολής αίτησης μόνο ΜΙΑ ΦΟΡΑ και αν σου απορριφθεί δεν υπάρχει άλλη ευκαιρία.
IASON
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2014 1:41 pm
Τοποθεσία: Γ' Μηχανικός
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από IASON »

Καλησπερα σε ολους! Μου ηρθε μηνυμα να μπω στο στρατολογια.gr και μετα στο παρουσιαση. Αρμυ.gr ωστε να συμπληρωσω τα στοιχεια μου μεχρι της 31 Ιανουαριου! Φανταζομαι η διορια ειναι για να συμπληρωσω τα στοιχεια μου και οχι για να παρουσιαστω ετσι;

Επισης μια δευτερη ερωτηση, ειμαι στο εμπορικο ναυτικο (ακομα δεν κατεθεσα το πτυχιο μου οποτε φαινομαι σαν στρατο ξηρας ακομα) και θελω πριν κανω την θητεια μου να κανω ενα ταξιδι ακομα για να μαζεψω χρηματα γιατι ο πατερας μου βρισκεται σε διαδικασια συνταξιοδοτησης και οπως ξερετε παιρνει 500 ευρω για να ζησει 4μελης οικογενεια! Οποτε θελω να παρω αναβολη για κοινωνικους οικονομικους λογους! Εχει ιδεα κανεις αν την δινουν για τετοιους λογους και αν ναι, τι χαρτια θέλουν να τους καταθεσω;

ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

IASON έγραψε:Καλησπερα σε ολους! Μου ηρθε μηνυμα να μπω στο στρατολογια.gr και μετα στο παρουσιαση. Αρμυ.gr ωστε να συμπληρωσω τα στοιχεια μου μεχρι της 31 Ιανουαριου! Φανταζομαι η διορια ειναι για να συμπληρωσω τα στοιχεια μου και οχι για να παρουσιαστω ετσι;

Επισης μια δευτερη ερωτηση, ειμαι στο εμπορικο ναυτικο (ακομα δεν κατεθεσα το πτυχιο μου οποτε φαινομαι σαν στρατο ξηρας ακομα) και θελω πριν κανω την θητεια μου να κανω ενα ταξιδι ακομα για να μαζεψω χρηματα γιατι ο πατερας μου βρισκεται σε διαδικασια συνταξιοδοτησης και οπως ξερετε παιρνει 500 ευρω για να ζησει 4μελης οικογενεια! Οποτε θελω να παρω αναβολη για κοινωνικους οικονομικους λογους! Εχει ιδεα κανεις αν την δινουν για τετοιους λογους και αν ναι, τι χαρτια θέλουν να τους καταθεσω;

Η 31 Ιανουαρίου είναι καταληκτική για να δηλώσεις τα στοιχεία σού. Θα σε καλέσουν να καταταγείς με τη Β ΕΣΣΟ 7-11 Μαρτίου περίπου.

Η αναβολή για κοινωνικούς λόγους διαρκεί μέχρι 4 μήνες. Οπότε θα σε ξανακαλεσουν τον Ιούλιο. Εάν οι 4 μήνες σου είναι αρκετοί τσεκαρε το άρθρο 29 του Ν.3421/05 όπως τροποποιήθηκε και ισχύει σήμερα για να δεις τι δικαιολογητικά απαιτούνται για την αναβολή.

Επίσης να ξέρεις ότι εάν καταθέσεις πτυχίο του εμπορικού ναυτικού πριν καταταγείς στο στρατό ξηράς, η στρατολογία θα σε μετατάξει αυτεπαγγέλτως στο πολεμικό Ναυτικό. Αυτό σημαίνει ότι εάν καταταγεί η Α ΕΣΣΟ του ναυτικού τον Φεβρουάριο, και καταθέσεις εσύ μετά πτυχίο. Θα σε καλέσει το ναυτικό να παρουσιαστείς με τη Β ΕΣΣΟ. Η Β ΕΣΣΟ του ναυτικού όμως καλείται το Μάιο... Οπότε κερδίζεις δύο μήνες.

IASON
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2014 1:41 pm
Τοποθεσία: Γ' Μηχανικός
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από IASON »

Όποτε αν μπω τωρα μόνο στο παρουσιαση. Αρμυ. Γρ και συμπληρώσω τα στοιχεία που μου ζητανε υποχρεωτικά και προς το τέλος Φεβρουαρίου (για να αποφυγω αυτη την ΕΣΣΟ) μπω στο στρατολογια. Γρ και καταθέσω το πτυχίο του ναυτικου, θα κερδίσω ενα 4μηνο περίπου μεχρι τον Μαϊο;
ΑΝΟΝΥΜΟΣ

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από ΑΝΟΝΥΜΟΣ »

IASON έγραψε:Όποτε αν μπω τωρα μόνο στο παρουσιαση. Αρμυ. Γρ και συμπληρώσω τα στοιχεία που μου ζητανε υποχρεωτικά και προς το τέλος Φεβρουαρίου (για να αποφυγω αυτη την ΕΣΣΟ) μπω στο στρατολογια. Γρ και καταθέσω το πτυχίο του ναυτικου, θα κερδίσω ενα 4μηνο περίπου μεχρι τον Μαϊο;

Καλό είναι μαζί με το πτυχίο σου να στείλεις και μια δική σου αίτηση που θα ζητάς τη μεταφορά σου στο πολεμικό ναυτικό. Αυτό βέβαια γίνεται αυτεπαγγέλτως από τη στρατολογία... Αλλά ποτέ δεν ξέρεις μήπως υπάρξει κάποια αμέλεια από κάποιον υπάλληλο...

Εάν γινει η μεταφορά σου στο ναυτικό θα καταταγείς με τη Β ΕΣΣΟ το Μάιο... Ενώ αν παραμείνεις στο στρατό ξηράς θα μπεις Μάρτιο. Αυτό ουσιαστικά κερδίζεις

IASON
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 53
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 25, 2014 1:41 pm
Τοποθεσία: Γ' Μηχανικός
Επικοινωνία:

Αναβολή για κοινωνικούς - οικονομικούς λόγους

Δημοσίευση από IASON »

Ωραια καταλαβα! Οποτε και τωρα να δηλώσω Μεχρι τις 31 Ιανουαρίου το πτυχιο μου, δεν θα με καλέσουν τον Φεβρουάριο στο ναυτικό αλλα στην ΕΣΣΟ του Μαϊου αν καταλαβα σωστα;

Το λεω γιατι θελω να προλάβω να φύγω ενα ταξιδι πριν μπω, για να μαζεψω χρήματα και ουσιαστικά ουτε τον Μάιο θα μπω γιατι θα παρω αναβολη λόγω ναυτολογισης και θα παω για την επόμενη ΕΣΣΟ που νομίζω είναι τον Αύγουστο!

Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες