Συνταξιοδότηση Επαγγελματία Οπλίτη

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Συνταξιοδότηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από dn24 »

rudxai έγραψε:Οι επ. Οπ των ειδικών δυνάμεων δηλαδή στα πόσα χρόνια υπηρεσίας (αν μπουν τώρα εποπ υποθετικά) συνταξιοδοτούνται αφού μετράνε διπλά;


17.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
killbill

Συνταξιοδότηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από killbill »

Πλεον 25 χρονια ελαχιστη υπηρεσια. Δεν αναγνωριζεται κανενα εξαμηνο αν δε συμπληρωσεις τα 25 πραγματικα. Ειτε εισαι εποπ ειτε οχι.

Δε θυμαμαι ποιους πρωτοεπιασε (νομιζω επρεπε να ειχες γραψει 2πλο εξαμηνο γυρω στο '92 για να εισαι στο παλιο καθεστως της 20ετιας).
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Συνταξιοδότηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Lxias »

killbill έγραψε: Πλεον 25 χρονια ελαχιστη υπηρεσια. Δεν αναγνωριζεται κανενα εξαμηνο αν δε συμπληρωσεις τα 25 πραγματικα. Ειτε εισαι εποπ ειτε οχι. Δε θυμαμαι ποιους πρωτοεπιασε (νομιζω επρεπε να ειχες γραψει 2πλο εξαμηνο γυρω στο '92 για να εισαι στο παλιο καθεστως της 20ετιας).
Σύμφωνα με τον καινούργιο νόμο τα εξάμηνα αναγωρίζονται με τη συμλήρωση 25 ετών. Όσοι έχουν 20 έτη μέχρι τις 31-12-2010 θεμελειώνουν δικαίωμα σύνταξης. Όσοι μπήκαν απο 1-1-91 πάνε αυτόματα στα 25 έτη δεν υφίσταται αναδρομική ισχύ.
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Συνταξιοδότηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Lxias »

dn24 έγραψε:
rudxai έγραψε:Οι επ. Οπ των ειδικών δυνάμεων δηλαδή στα πόσα χρόνια υπηρεσίας (αν μπουν τώρα εποπ υποθετικά) συνταξιοδοτούνται αφού μετράνε διπλά;


17.

Όποιος δεν γνωρίζει να μην απαντάει.
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Συνταξιοδότηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από dn24 »

Lxias έγραψε:Όποιος δεν γνωρίζει να μην απαντάει.
προσωπικα γνωριζω εναν οικογενειακο φιλο ανθστη απο σμυ ο οποιος συνταξιοδοτηθηκε στα 17 ετη. Το να πιστευω οτι το ιδιο ισχυει και για εμας τουε εποπ, δεν ειναι ο χαλασμος του κοσμου. Δεν ξερω τωρα τι εχει ψηφιστει κ τι εχει αλλαξει. Ενα μπαχαλο γινεται με τις αλλαγες τους. Οκ λοιπον, τωρα εχω νεα ενημερωση, ειχα μεινει πισω.

... ...
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
POLITHS

Συνταξιοδότηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από POLITHS »

Καλημερα λοιπον σχετικα με τους επ. Οπ ε. Δ μπορουν να Συνταξιοδοτηθουν με πληρη συνταξη στα 25 ετη με την προυποθεση οτι εχουν 30 εξαμηνα δηλαδη 15 συντηρησιμα ετη στις ε. Δ αρα ενας επ. Οπ ε. Δ αφου συμπληρωσει 15 ετη συντηρησιμα (2 συντηρησεις αλεξιπτωτιστου to etos χ 15 = 30 εξαμηνα) στις ε. Δ θεμελιωνει ο δικαιωμα να βγει στα 25 ετη ενεργους υπηρεσιασ. Στο πζ και τα υπολοιπα οπλα σωματα πλεον ισχυει για ολους απο το 92 και μετα 35 ετη ενεργους υπηρεσιας και 5 πλασματικα τα οποια για να αναγνωριστουν πρεπει να πληρωθουν. Ευχαριστω ενας επ. Οπ ειδικων δυναμεων.
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Συνταξιοδότηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από dn24 »

POLITHS έγραψε:Καλημερα λοιπον σχετικα με τους επ. Οπ ε. Δ μπορουν να Συνταξιοδοτηθουν με πληρη συνταξη στα 25 ετη με την προυποθεση οτι εχουν 30 εξαμηνα δηλαδη 15 συντηρησιμα ετη στις ε. Δ αρα ενας επ. Οπ ε. Δ αφου συμπληρωσει 15 ετη συντηρησιμα (2 συντηρησεις αλεξιπτωτιστου to etos χ 15 = 30 εξαμηνα) στις ε. Δ θεμελιωνει ο δικαιωμα να βγει στα 25 ετη ενεργους υπηρεσιασ.


χρησιμες οι πληροφοριες σου για τις ειδικες δυναμεις φιλε.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Συνταξιοδότηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Lxias »

POLITHS έγραψε: Καλημερα λοιπον σχετικα με τους επ. Οπ ε. Δ μπορουν να Συνταξιοδοτηθουν με πληρη συνταξη στα 25 ετη με την προυποθεση οτι εχουν 30 εξαμηνα δηλαδη 15 συντηρησιμα ετη στις ε. Δ αρα ενας επ. Οπ ε. Δ αφου συμπληρωσει 15 ετη συντηρησιμα (2 συντηρησεις αλεξιπτωτιστου to etos χ 15 = 30 εξαμηνα) στις ε. Δ θεμελιωνει ο δικαιωμα να βγει στα 25 ετη ενεργους υπηρεσιασ. Στο πζ και τα υπολοιπα οπλα σωματα πλεον ισχυει για ολους απο το 92 και μετα 35 ετη ενεργους υπηρεσιας και 5 πλασματικα τα οποια για να αναγνωριστουν πρεπει να πληρωθουν. Ευχαριστω ενας επ. Οπ ειδικων δυναμεων.
Μπράβο, πολύ σωστός έτσι ακριβώς είναι.
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Συνταξιοδότηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Lxias »

dn24 έγραψε:
Lxias έγραψε:Όποιος δεν γνωρίζει να μην απαντάει.
προσωπικα γνωριζω εναν οικογενειακο φιλο ανθστη απο σμυ ο οποιος συνταξιοδοτηθηκε στα 17 ετη. Το να πιστευω οτι το ιδιο ισχυει και για εμας τουε εποπ, δεν ειναι ο χαλασμος του κοσμου. Δεν ξερω τωρα τι εχει ψηφιστει κ τι εχει αλλαξει. Ενα μπαχαλο γινεται με τις αλλαγες τους. Οκ λοιπον, τωρα εχω νεα ενημερωση, ειχα μεινει πισω.

...
Συνάδελφε για αυτό είμαστε εδώ για να ενημερώνουμε ο ένας τον άλλο.
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Συνταξιοδότηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από dn24 »

Lxias έγραψε: Συνάδελφε για αυτό είμαστε εδώ για να ενημερώνουμε ο ένας τον άλλο.


σαφως! Να εισαι καλα, γκουρου το ειπαμε, κανενας δεν ειναι. Και εγω σαν εποπ λχιας ακομη μαθαινω, και λαθη θα κανω. Απλως το θεμα ειναι τα λαθη να μην ειναι επαναλαμβανομενα. Καλες γιορτες.

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Lxias
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 254
Εγγραφή: Δευ Φεβ 09, 2009 5:48 pm
Επικοινωνία:

Συνταξιοδότηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Lxias »

dn24 έγραψε:
Lxias έγραψε: Συνάδελφε για αυτό είμαστε εδώ για να ενημερώνουμε ο ένας τον άλλο.


σαφως! Να εισαι καλα, γκουρου το ειπαμε, κανενας δεν ειναι. Και εγω σαν εποπ λχιας ακομη μαθαινω, και λαθη θα κανω. Απλως το θεμα ειναι τα λαθη να μην ειναι επαναλαμβανομενα. Καλες γιορτες.

Επίσης να είσαι καλά. Ένας βετεράνος ΕΠ. ΟΠ του Στρατού Ξηράς και ταξιδιώτης της παραμεθορίου.
<<MOΛΩΝ ΛΑΒΕ >>
John

Συνταξιοδότηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από John »

Γεια και απο μενα. Ειμαι και γω ΕΠΟΠ και εχω καποια ενσημα (αρκετα) απο την πολιτικη μου ζωη και ψαχνω τροπο να δω πως θα προσμετρηθουν ως συνταξιμος χρονος υπηρεσιας ή αναγνωρισης συνταξιμου χρονου υπηρεσιας οπως εγινε προσφατα με τους ΕΜΘ. Εψαξα και στο ΓΛΚ (Γενικο Λογιστηριο Κρατους) αλλα δυσκολα βγαζω ακρη. Γνωριζει κανεις κατι για το συγκεκριμενο θεμα; Επισης αν ξερει κανεις αν αναγνωριζεται η θητεια ως συνταξιμος χρονος υπηρεσιας και τιτλοι σπουδων και ανα ναι ποιοι τιτλοι (ΑΕΙ-ΤΕΙ-ΙΕΚ-ΤΕΕ-ΤΕΛ-ΕΠΑΛ); Ευχαριστω.

john

Συνταξιοδότηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από john »

Εχω διαβασει ηδη oλοκληρο το topic οταν ειχα γραψει το post. Δεν υπαρχει κατι σχετικο σε αυτο που ρωτησα ομως.
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Συνταξιοδότηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Greek_Army »

john έγραψε:Εχω διαβασει ηδη oλοκληρο το topic οταν ειχα γραψει το post. Δεν υπαρχει κατι σχετικο σε αυτο που ρωτησα ομως.


Δεν το είπα για εσένα αδερφέ, το είπα για ένα τυπάκι που γράφει με 3 διαφορετικά ονόματα και θεωρεί τον εαυτό πολύ έξυπνο που πιστεύει ότι θα μας Κοροϊδέψει Εικόνα

john

Συνταξιοδότηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από john »

TΕλικα ξερει κανεις να μου απαντησει στο ερωτημα μου?
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες