Υγειονομικά - Ψυχοτεχνικά - Αθλητικές δοκιμασίες

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Andreas2000
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 66
Εγγραφή: Παρ Απρ 02, 2021 6:45 pm
Επικοινωνία:

Υγειονομικά - Ψυχοτεχνικά - Αθλητικές δοκιμασίες

Δημοσίευση από Andreas2000 »

ΕΛΔΥΚ έχουμε μεταφέρει άλλου το νήμα έλα και εσυ μαζί μας. Μην κάθεσαι μόνος εδώ γιατί μπορεί να σε κλέψουνε
Anarg
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Παρ Αύγ 20, 2021 11:44 am
Επικοινωνία:

Υγειονομικά - Ψυχοτεχνικά - Αθλητικές δοκιμασίες

Δημοσίευση από Anarg »

Καλησπέρα/ Καλημέρα σε όλους!Για να μην τα πολυλογώ θέλω πολύ να δηλώσω ΕΠΟΠ στρατού ξηράς και στην πορεία, μέσω σχολείων να γίνω στέλεχος στις ειδικές δυνάμεις.

Είμαι υγιέστατος και κάνω σαν τρελός γυμναστική, το μόνο πρόβλημα που έχω είναι είναι ότι έχω έλλειψη ενζύμου g6pd.

Διάβασα ότι θα με κόψουν. Το θεωρώ πολύ κρίμα γιατί δεν μου επηρεάζει την ζωή ούτε στο ελάχιστο.

Ισχύει λοιπόν κάτι τέτοιο; Και αν ναι, γίνεται να κάνω το οτιδήποτε για να με δεχτούν;(πχ σκέφτομαι να έχω κάνει από πριν τις εξετάσεις αίματος με τον γιατρό μου, χωρίς να φαίνεται το πρόβλημα, έτσι ώστε να μην χρειαστεί να μου κάνουν αιματολογικές αυτοί).

nikoletamaria
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Κυρ Απρ 10, 2022 4:07 pm
Επικοινωνία:

Υγειονομικά - Ψυχοτεχνικά - Αθλητικές δοκιμασίες

Δημοσίευση από nikoletamaria »

Καλησπερα! Εκανα φετος αιτηση για εποπ στρατο ξηρας. Περσι τι ειχανε στα ψυχοτεχνικα ; Τι ερωτησεις ; Ειχε και την λεγομενη ''αυτοπεριγραφη'' ;
bampoleiro
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Τρί Μάιος 31, 2022 7:24 pm
Επικοινωνία:

Τι περιλαμβάνουν οι ψυχοτεχνικές δοκιμασίες;

Δημοσίευση από bampoleiro »

Καλησπέρα σε όλους. Ήθελα να ρωτήσω αν οι περσινοί και προπερσινοί επιτυχόντες μπορούν να μας παραθέσουν παραδείγματα των ψυχοτεχνικών δοκιμασιών. Ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
Tanto
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 156
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 03, 2020 7:06 am
Επικοινωνία:

Υγειονομικά - Ψυχοτεχνικά - Αθλητικές δοκιμασίες

Δημοσίευση από Tanto »

Anarg έγραψε:Καλησπέρα/ Καλημέρα σε όλους!Για να μην τα πολυλογώ θέλω πολύ να δηλώσω ΕΠΟΠ στρατού ξηράς και στην πορεία, μέσω σχολείων να γίνω στέλεχος στις ειδικές δυνάμεις.

Είμαι υγιέστατος και κάνω σαν τρελός γυμναστική, το μόνο πρόβλημα που έχω είναι είναι ότι έχω έλλειψη ενζύμου g6pd.

Διάβασα ότι θα με κόψουν. Το θεωρώ πολύ κρίμα γιατί δεν μου επηρεάζει την ζωή ούτε στο ελάχιστο.

Ισχύει λοιπόν κάτι τέτοιο; Και αν ναι, γίνεται να κάνω το οτιδήποτε για να με δεχτούν;(πχ σκέφτομαι να έχω κάνει από πριν τις εξετάσεις αίματος με τον γιατρό μου, χωρίς να φαίνεται το πρόβλημα, έτσι ώστε να μην χρειαστεί να μου κάνουν αιματολογικές αυτοί).

Φίλε καλημέρα. Σου απαντάω αργοπορημενα διότι τώρα είδα το μήνυμα σου. Από τις ειδικές δυνάμεις από όσο γνωρίζω δεν μπορείς να κοπεις λόγο έλλειψης ενζύμου. Δεν μπορείς να συμμετέχεις στο σχολείο Υ/ΚΤ και Αυτοδυτων της ΔΥΚ και γενικότερα σε οποιοδήποτε σχολείο έχει καταδύσεις. Δηλαδή ούτε στο ΣΒΕΔΜΑ της ΠΑ για την 31 ΜΕΕΔ. Έχω κι εγώ την ίδια έλλειψη και έχω δοκιμάσει να πάρω μέρος χωρίς επιτυχία. Καλή τύχη εύχομαι εάν έκανες τα χαρτιά σου φέτος!
Swto
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 55
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 09, 2022 3:07 pm
Τοποθεσία: ΤΑΞΙΑΡΧΟΣ
Επικοινωνία:

Τι περιλαμβάνουν οι ψυχοτεχνικές δοκιμασίες;

Δημοσίευση από Swto »

Ναι παιδιά καλησπέρα εάν μπορειτε να μας βοηθήστε σε αυτό
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nassos την Πέμ Ιούλ 21, 2022 3:41 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
33ΜΚ
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 592
Εγγραφή: Δευ Αύγ 30, 2021 3:05 pm
Επικοινωνία:

Τι περιλαμβάνουν οι ψυχοτεχνικές δοκιμασίες;

Δημοσίευση από 33ΜΚ »

Σου δίνουν ένα ντοσιέ όπου μέσα περιλαμβάνει κάποιες ερωτήσεις σχετικά με τον εαυτό σουΤις απαντάς μαυριζοντας κουτακια, ας πούμε σε ρωτάνε είσαι νευρικός; Και έχεις 5 κουτακια για απάντηση, εσυ μαυριζεις όποιο πιστεύεις πως σε αντιπροσωπεύει ας πούμε το πρωτο κουτάκι ειναι το καθόλου το 2ο ειναι το λίγο και πάει λέγοντας.

Επίσης υπάρχουν και κάποιες ανάπτυξης, για παράδειγμα τι θα σε ζορίζεσαι στον στρατό; Γράψε 2 πράγματα ξέρω γω, ή ποια θεωρείς ειναι τα προτερήματα σου και ποια τα μειονέκτημα σου;

Εφόσον τελειώσει αυτή η διαδικασία αυτές οι καρτέλες στέλνονται στην επιτροπή να τις ελέγξει, εφόσον τελειώσει ο έλεγχος και θεωρείστε νοήμων άτομα περνάτε στο 2ο σκέλος όπου θα μιλήσετε και με μια επιτροπή 2 γιατρών όπου θα σας κάνουν 2-3 ερωτήσεις, μόνοι θα μπαίνετε μέσα στην αίθουσα ένας ένας εφόσον περάσετε και από εκεί τότε είστε έτοιμη για τη δεύτερη φάση που ειναι τα ιατρικά δηλαδή ο πίνακας Β των εξετάσεων της αίτησης σας.

Ελπίζω να βοήθησα

Margarita1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2022 1:20 am
Επικοινωνία:

Υγειονομικά - Ψυχοτεχνικά - Αθλητικές δοκιμασίες

Δημοσίευση από Margarita1 »

Καλησπέρα, η ειδικότητα ΟΒΡΕ Ξέρουμε τι μόρια ειχε το 2021;
Margarita1
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 27, 2022 1:20 am
Επικοινωνία:

Υγειονομικά - Ψυχοτεχνικά - Αθλητικές δοκιμασίες

Δημοσίευση από Margarita1 »

Με τις αθλητικές δοκιμασίες τι κάνετε; Έχετε ξεκινήσει προπονήσεις;
JimΣΤ89
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δεκανέας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 63
Εγγραφή: Τρί Ιουν 28, 2022 9:11 pm
Τοποθεσία: Μπατζης
Επικοινωνία:

Υγειονομικά - Ψυχοτεχνικά - Αθλητικές δοκιμασίες

Δημοσίευση από JimΣΤ89 »

Margarita1 έγραψε:Με τις αθλητικές δοκιμασίες τι κάνετε; Έχετε ξεκινήσει προπονήσεις;
Εγώ βαρέθηκα κάνει και ζέστη...

nikoletamaria
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 76
Εγγραφή: Κυρ Απρ 10, 2022 4:07 pm
Επικοινωνία:

Υγειονομικά - Ψυχοτεχνικά - Αθλητικές δοκιμασίες

Δημοσίευση από nikoletamaria »

Καλησπερα συνυποψηφιοι, με τις αθλητικες δοκιμασιες τι ισχυει απο τα δυο εξης: Αν κοπεις σε ενα αθλημα δε συνεχιζεις τα υπολοιπα ; Ή τα δινεις ολα (ειτε τα παιρνας, ειτε οχι) και φαινεται στους τελικους πινακες ;
Άβαταρ μέλους
re pate kala re
Ταξίαρχος
Ταξίαρχος
Δημοσιεύσεις: 1568
Εγγραφή: Κυρ Αύγ 23, 2020 1:43 pm
Επικοινωνία:

Υγειονομικά - Ψυχοτεχνικά - Αθλητικές δοκιμασίες

Δημοσίευση από re pate kala re »

nikoletamaria έγραψε:Καλησπερα συνυποψηφιοι, με τις αθλητικες δοκιμασιες τι ισχυει απο τα δυο εξης: Αν κοπεις σε ενα αθλημα δε συνεχιζεις τα υπολοιπα ; Ή τα δινεις ολα (ειτε τα παιρνας, ειτε οχι) και φαινεται στους τελικους πινακες ;


Περσι Όποιος κοβόταν Σε ένα Άθλημα έφευγε Και δεν Συνέχιζε

nikoletamaria97

Re: Υγειονομικά - Ψυχοτεχνικά - Αθλητικές δοκιμασίες

Δημοσίευση από nikoletamaria97 »

Καλησπερα σε ολους τους συνηποψηφιους! Δεν εχω διαβασει τα προηγουμενα σχολια και
προς ενημερωση ολων για να εχουμε μια ιδεα. Περσι εδωσα τις εξετασεις οι οποιες ειχαν την ακολουθη διαδικασια.1η μερα ημασταν 7 το πρωι εξω απο την σχολη ευελπιδων στη θεσσαλονικη οπου δωσαμε πρωτη
μερα τις ψυχοτεχνικες εξετασεις πρωτα γραπτα με ερωτησεις πολλαπλης και επειτα με ερωτησεις αναπτυξης. Αφου επαιρνες τα αποτελεσματα σου περνουσες μετα την προσωπικη συνεντευξη με 3 αρμοδιους.2 λεπτα κρατησε η συνεντευξη χαλαροι ηταν!
την δευτερη μερα λοιπον ημασταν 7 η ωρα στο 424 στρατιωτικο νοσοκομειο οπου πρωτα σε μετρουσαν υψος βαρος και δεικτη μαζας σωματος. Κοβουν αν δεν εισαι στα ορια (δε γνωριζω τα ορια)
μας χωρισαν ολους σε ομαδες λογικα λιγαα ατομα ουτε δεκα η καθε ομαδα. Εμεις ειμασταν 4 λογω οτι μας εβαλαν ολες τις γυναικες μαζι εκεινης της ημερας, ημασταν 5 ;6; Περιπου
μετα περασαμε ολους τους γιατρους εχοντας φυσικα απαραιτητα μαζι μας ολες τις εξετασεις που καναμε ο καθενας απο την πολη του (γνωματευσεις εξετασεις υπογραφες απαραιτητα ολα)
σημειωση εδω οποιος εχει κανει καποιο χειρουργειο στο παρελθον και εχει εμφανη τομη πρεπει να εχει μαζι του απαραιτητα το εξητηριο απο το νοσοκομειο νόμος αυτο
περνας απο ατομη συνεντευξη με ψυχιατρο, ειναι σχολαστικοι πολυ, μια κοπελα κοπηκε στην ομαδα μου.
περνας και ορθοπεδικο δερματολογο παθολογο και αλλοι, συγκεκριμενα ειναι ολοι αυτοι μαζεμμενοι σε ενα κοντεινερ οπου μενεις μονο με το εσωρουχο. Φυσικα δε βλεπαμε η μια την αλλη (οχι οτι υπαρχουν ντροπες την σημερον ημερα) αλλα εχει παραβαν αναμεσα... Και περνανε οι γιατροι και σε εξεταζουν, οι μισοι καθονται απεναντι σε 3 γραφεια ενωμενα. Σου λενε π. Χ. Να μεινεις στο ενα ποδι ισοροπια να χοροπηδησεις να τεντωσεις χερια τετοια. Εκει χρειαζονται οπωσδηποτε και το εξητηριο απο το χειρουργειο οποιος εχει κανει.
μετα απο αυτα περιμενα πααααααρα πολυ ωραια κοντα 4ωρο για να ελεγχθουν ολα. Και μετα μας φωναζαν 2 - 2 στην τελευταια επιτροπη που σου δεινει το Ι1 ή Ι2 ή σε απορριπτει. Οπου κρινεται απαραιτητο πας για επανελεγχο. Δεν ειναι κατι ο επανελεγχος, π. Χ. Εγω πηγα για επανελεγχο για εχω 3 βαθμους μυωπια και ηθελαν να με δει και δικος του γιατρος που εν τελη εβγαλε τα ιδια και ο δικος τους. Ι1 πηρα περσι κι ας εχω μυωπια. Αλλα ημουν σε σωμα οχι σε οπλο. Δε ξερω τι παιζει στα οπλα απο θεμα μυωπιας.
και στο τελος μετα απο ολα αυτα ξανα πας μεσα ανα δυο ατομα σε ξανα γδινουν και εν τελη παιρνεις το Ι1 ή Ι2 αντιστιχα και οι μη επιτυχοντες Ι3+
περναμε λοιπον στην τελευταια φαση των εξετασεων τις αθλητικες δοκιμασιες. Πρεπει να κανεις προπονησεις πολλους μηνες πριν αν θελεις να περασεις. Ο τελευταιος μηνας δε βοηθαει καθολου.
πηγαμε 7 το πρωι στο γηπεδο Καυτανζόγλειο. Μας χωρισαν σε ομαδες 10 ατομων αλφαβητικα. Και ξεκινησαμε πρωτα με το μιλι επειτα υψος μηκος σφαιρα και κανιστρα. Την δευτερη μερα των αθλητικων δοκιμασιων κανεις τα χαλαρα καμψεις ελξεις κοιλιακους και τελος την κολυμβηση. Αν ξεχασα καποιο σχολιαστε να απαντησω.
γυρνας απο το εθνικο κολυμβητηριο στο γηπεδο και περιμενεις αρκετη ωρα παλι μεχρι να να υπογραφουν τα χαρτια σου και φευγεις εισαι επιτυχων στις εξετασεις και περιμενεις τα οριστικα αποτελεσματα μετα αναλογα με τα μορια σου παντα.
σημειωση παιδια οταν κοβεσαι στο ενα αθλημα ή δοκιμασια δε πας παρακατω! Και στα αθληματα ηταν αιδιαστικα ελαστικοι! Με αποτελεσμα εγω λογω αυτου να ειμαι επιλαχουσα στην ειδικοητα μου και εν τελη να μη με παρουν περσι!
πολλοι ειχαν αυτο το προβλημα ετσι οπως μιλουσαμε. Τους περασαν στα αθληματα αλλα επδ ειχαν περισσοτερα μορια περασαν αυτοι. Πραγμα πολυ αδικο για μενα προσωπικα γτ ξεσκιζομουν στις προπονησεις και παω εκει και τους περνανε τους περισσοτερους και μενω επιλαχουσα

ελπιζω να βοηθισα πολυ! Θα χαρω να βοηθισω περισσοτερο με οποιος αποριες! Φυσικα ξανα εκανα φετος και παω προετοιμασμενη φυσικα και με περισσοτερα μορια φετος !
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες