Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Νεκταριος Κ
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 57
Εγγραφή: Παρ Μαρ 22, 2019 9:25 pm
Τοποθεσία: Στρατηγος
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Νεκταριος Κ »

Ευχαριστω φιλε να σαι καλα
wazofski
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Τετ Σεπ 25, 2019 6:10 am
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από wazofski »

Καλησπέρα σας,
ελπίζω να σας βρίσκω καλα!

Θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις σχετικά με τον στρατό.

1. Το κινητό, που πιστέυω είναι ένα μεγάλο θέμα για όλους, τι κάνουμε σχετικά με αυτό; Μπορώ να πάρω μαζί μου το Smartphone μου η να βρω ενα απλό κινητο τηλέφωνο δεκαετίας;

2. Ακτινογραφία θώρακα, διάβασα πως πρέπει να έχουμε μαζί μια ακτινογραφία αυτό ισχύει; Γιατί πιστευώ πως ΠΧ εγω που έρχομαι από κρήτη θα ταλαιπωρηθει ίσως να καταστραφεί από το ταξιδι. Σε αυτή την περίπτωση τι να κάνω;

3. Σχετικά με τον ιματισμό έχω πάρει κοντομανικά μπλουζάκια θα χρειαστώ και πιο ζεστά ρούχα;

4. Στον στρατό παρέχετε ντουλάπι για τα προσωπικά μας είδη;

Αν ναι, ο στρατός μας παρέχει απο λουκέτα η θα πρέπει να τα αγοράσουμε από πριν;

5. Φαντάζομαι πως θα κάνουμε αγγαρίες στην αρχή το εχω αποδεχτεί αυτο, μετά πως γίνεται η διαλογή στις δουλειές;

ΠΧ ο ξάδερφος μου πήγε στρατό και τον έβαλαν στη κουζίνα χωρίς να έχει ξανά κάνει κουζίνα, αυτά πως χωρίζονται;

6. Μπορώ να ζητήσω να με στείλουν κοντά στο σπίτι μου ή αυτό δεν μπορείς να το επιλέξεις;

Σας ευχαριστώ πολυ για τον χρόνο σας!

Επίσης το i3 πως μπορώ να το αξιοποιήσω προς όφελος μου;

Άβαταρ μέλους
Lex Luthor
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 4:49 pm
Ενδιαφέροντα: Gaming, Σκοποβολή, Προγραμματισμο
Επάγγελμα: Προγραμματιστής Εφαρμογών
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Lex Luthor »

Καλησπέρα σε όλους σας, λοιπόν είμαι ένα παιδί που δεν έχει μπει ακομά στον Στρατό, αλλά φυσικά έχω κάποιες απορίες, που θα ρωτήσω παρακάτω, φυσικά κάποια από αυτά που θα ρωτήσω, μέσα στα απόμενα 1-2 χρόνια θα αλλάξουν. Έχουμε και λέμε:

1. Είμαι Προτώτοκος από οικογένεια με 4 παιδία, δηλαδή έχω 3 μικροτέρα Αδέλφια. Πόσο καιρό θα υπηρετήσω;
2. Μπορώ να υπηρετήσω Κύπρο; Αν δεν επαρκούν οι Μήνες για να πάω Κύπρο, μπορώ να κάνω κάτι έτσι ώστε να πάω κύπρο; Ή δεν αξίζει τον κόπο;
3. Μπορώ να χρησιμοποιώ κινητό με κάμερα, μετά την ορκομωσία; Αν όχι, και με ποίασουν με κίνητο, που έχει κάμερα, τι γίνετε;
4. Υπάρχει κάποιος κανόνας για το κάπνισμα; Ή μπορώ να κάνω κανονικά σε όσους χώρους δεν είναι κλειστοί;(Έχουμε και τον αντικαπνιστικό νόμο :P)
5. Υπάρχει ανωχή στης παραγγελείες; Μπορώ να φάω φυλακή για αυτόν τον λόγο;
6. Μπορώ όταν έχω Θαλαμοφύλακας ή κάποια αγκαρία να καθυστερώ ή να ασχολούμαι με το κινητό ή γενικότερα μπορώ να λουφάρω για να γλυτώσω;
7. Το φαγητό είναι μια χαρά ή θα γίνω ο καλύτερος φίλος με την τουαλέτα;

Αυτά κυρίως, τα ρώτησα κυρίως για να μην πρίζω τους πάλιους όταν παω και να ξέρω πάνω κάτω την φάση, επίσεις πείτε μου και εσύς αν θέλετε τι αλλό να ξέρω.

Σας ευχαριστώ.
Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11196
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Nassos »

1) Μειωμένη θητεία 8 μηνών.
2) Μπορείς. Επίσης, μπορείς να αποποιηθείς τη μειωμένη θητεία αν σου πουν όχι.
3) Ας απαντήσουν οι νεώτεροι.
4) Κανονικά επιτρέπεται αλλά μόνο σε συγκεκριμένους χώρους.
5) Στις μονάδες παραμεθορίου επιτρέπεται, αλλά αυτό εξαρτάται από τον εκάστοτε Διοικητή. Έχουν γίνει αυστηρότερα τα πράγματα γιατί γίνεται και διακίνηση ναρκωτικών.
6) Ξέχασε το. Σκάνε κάθε λίγο και λιγάκι εφόδους, θα βλέπεις πολλά γαλόνια.
7) Απέφευγε την ομελέτα, εγγυημένη διάρρεια.
Άβαταρ μέλους
Lex Luthor
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 4
Εγγραφή: Δευ Δεκ 30, 2019 4:49 pm
Ενδιαφέροντα: Gaming, Σκοποβολή, Προγραμματισμο
Επάγγελμα: Προγραμματιστής Εφαρμογών
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Lex Luthor »

Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Νάσσο για τον χρόνο που διαθέσατε για να απαντήσετε στης ερωτήσεις μου.

Καλη χρονία και χρόνια πολλά.
299λελε

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από 299λελε »

Οι πρώτες μέρες στο στρατό ήταν σίγουρα απ'τις χειρότερες της ζωής μου. Όλη αυτή η ξαφνική αλλαγή καθημερινότητας, η μοναξιά, το κλείσιμο μέσα, οι αγγαρείες χωρίς λόγο, σε φέρνει στα όριά σου. Λες 'που ήρθα τώρα;'Με έπαιρναν τηλέφωνο οι δικοί μου και οι κολλητοί μου και σχεδόν έκλαιγα, μου έλειπαν όλοι πιο πολύ από ποτέ.Μετά όσο περνούν οι μέρες και ψιλομπαίνεις Στο νόημα, μιλάς και με περισσότερους, έρχεσαι κάπως στα ίσια σου. Εξαρτάται βέβαια και από το χαρακτήρα σου, ένας που είναι πιο εσωστρεφής και στην κανονική του ζωή, σίγουρα δυσκολεύεται παραπάνω στο στρατό.

Και φυσικά, απ'τις χειρότερες μέρες είναι όταν γυρνάς από άδεια. Πόσο 'βαριά' ήταν πάντα εκείνη η μέρα, που το πρωί σηκωνόσουν στο κρεβάτι σου κι έλεγες πω ρε ***** το από αύριο πάλι τα ίδια

Kostas

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Kostas »

Η πρώτη μέρα είναι κυρίως ένα χάος από νέες πληροφορίες τις οποίες πρέπει να επεξεργαστείς μόνος σου. Μπαίνεις σε ενα εντελώς άγνωστο μέρος το οποίο δε μοιάζει με τίποτα απο αυτά που εχεις δει μεχρι τώρα. Ακούς καινούργιες ορολογίες, δεν ξέρεις σε ποιον να απευθυνθείς, δεν ξέρεις ουτε πως να του απευθυνθείς.

Μολις περάσεις ολη τη διαδικασία και ντυθείς με παραλλαγές, πηγαίνεις στη μονάδα σου η οποια μοιάζει με κτήρια που εχεις δεις σε φωτογραφίες των παππούδων σου καί λογικα θα σου φανουν και όλα βρώμικα σε σχεση με την πολυτέλεια του σπιτιού σου.

Για καλή σου τύχη ολα ειναι οργανωμένα έτσι ωστε ακόμα και ο πιο χαζός να βρει χωρις πρόβλημα το δρομο του. Οποιαδήποτε απορία και να έχεις μπορεί να σου την λύσει άνετα οποιοσδήποτε που δεν είναι νεοσύλλεκτος οπως εσυ.

Το πρωτο πράγμα που θα μαθεις ειναι να στρώνεις το κρεβάτι σου το οποίο θα κάνεις 1-2 φορές για να μάθεις και έπειτα θα ριχνεις από απο πάνω το σεντόνι που εφερες απο το σπίτι και το sleeping bag. Με την κούραση που θα έχεις θα ξεραθεις στον υπνο απο τις 10 και το εγερτηριο στις 6 δε θα σου φανεί τοσο χαλια εφοσον θα εχεις κοιμηθεί 8 ωρες.

Σιγά σιγά θα βολευτεις και θα επικεντρωθείς στην εκπαίδευση οπου θα σου μαθουν ακομα και πως να λες καλημέρα, οπότε μην αγχώνεσαι, απλά δωσε προσοχή σε αυτα που θα σου λένε.

Το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί κατά τη γνώμη μου είναι να εχει κοριούς το κρεβάτι σου, να μην εχει ζεστο νερο για μπάνιο και να μην έχεις καπου να πλύνεις τα ρούχα σου. Ολα τα αλλα διορθωνονται και συνηθίζονται.

Μετα την εκπαίδευση ΣΒΕΝ και ΣΠΕΝ που κρατάνε 1 μήνα συνολικά θα εχεις ηδη παλιωσει και θα σου φαίνεται αστείο το ποσό περίπλοκα σου φαινόταν όλα οταν πρωτομπηκες. Το πιο πιθανο η πρώτη μερα να εχει γίνει μια ξεχασμένη θωλουρα στο μυαλο σου.

Anastasis1900
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 3:29 pm
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Anastasis1900 »

Κάθε ένας, την πρώτη μέρα στον στρατό είναι λογικό να είναι μέσα στο άγχος και την ψαρίλα. Λογικό και απόλυτα φυσιολογικό. Όλοι ήμασταν. Το μόνο που θυμάμαι την πρώτη μέρα, είναι η ατελείωτη κούραση από το κουβάλημα του λουκάνικου και του πολιτικού σάκου. Μέχρι να ορκιστείς, είναι μια ωραία ατμόσφαιρα, πέφτεις στις 10 και ξυπνάς στις 6 και όλη την μέρα μαθαίνεις προσοχές, μεταβολές, στρώσιμο κρεβατιού, πως να παρουσιαστείς κλπ. Σε κάποιες μονάδες, μέχρι την ορκομωσία, βάζουν να κάνεις και άοπλη υπηρεσία (ΘΑΛ ή λάτζα). Είναι στο χέρι το Δκτη. Εμείς δεν κάναμε. Στα ΣΠΕΝ, αφού ορκιστείς έρχεται το πρώτο σοκ, γιατί με την εκπαίδευση, βολές κλπ πρέπει να κάνεις και υπηρεσίες κανονικά. Στην μονάδα μου, στις 3 εβδομάδες του ΣΠΕΝ, έκανα 8 υπηρεσίες (γιατί είχαμε δύναμη). Το μόνο που θέλω να επισημάνω, είναι να μην γίνεις και εσύ κάφρος στον θάλαμο, το βράδυ, όπου οι παλιοσειρές κοιμούνται. Είναι άσχημο να έχει υπηρεσία ο άλλος και να έχει λίγες ώρες ύπνου στην διάθεση του και να ακούει την παιδική χαρά του ΣΒΕΝ, που έχει στην διάθεση της ένα γεμάτο 8ωρο ύπνου. Από άποψη στελεχών, δεν αντιμετωπίσαμε ιδιαίτερα προβλήματα, αντίθετα γνώρισα αξιωματικούς (από ΣΜΥ και ΣΣΕ) με πολύ υψηλό επίπεδο. Οι δόκιμοι πίκρα. Κάτι κ@λωμέν@ 18χρονα,wannabe Εύελπις, που το παίζουν στρατηγοί, με τις ευλογίες του Δκτη φυσικά. Σε γενικές γραμμές, κοιτάξτε να κάνετε καλές παρέες. Είναι το μόνο που μετράει κατ' εμέ.
Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Darth_Bane »

Κατ' αρχήν να έχετε όλοι υπόψιν σας πως ΟΛΟΙ είναι ψαρωμένοι. Κανένας δεν ήξερε απο πριν, κανένας δε μπήκε μαθημένος στο στρατό. Όλοι θα κάνετε βουτιά στο άγνωστο.

  • Μη δίνετε δικαιώματα και ειδικά σε μόνιμους, αυτό που παρατήρησα είναι πως σου φέρονται όπως φέρεσαι. Αμα σε δουν οτι εισαι ανώριμος, θα σε τεντώσουν. Αν δουν οτι έχουν να κάνουν με ενήλικα, θα σε αφήσουν στην ησυχία σου (πιο χαλαρά στο στρατόπεδο μετά το απόγευμα, πιο χαλαρή εκπαίδευση, λιγότερη αγγαρεία κλπ).
  • Μη τα παίρνετε όλα τοις μετρητοίς. Πέφτει φωνή για κάτι; Απο το ένα αυτί μπαίνει απο το άλλο βγαίνει (εκτός αν έχετε κάνει μαλακίες με όπλα που τότε σας αξίζει η φωνή).
  • Να είστε καθαροί. Πρώτα απο όλα για τους εαυτούς σας και μετά για το σύνολο. Το να μην αφήνεις άπλυτες κάλτσες ή αρβύλες στο θάλαμο είναι στοιχειώδης ανθρώπινη συμπεριφορά. Το να κάνεις μπάνιο κάθε μέρα, πέρα απο το οτι είναι καλό για σένα, είναι και καλό για τους υπόλοιπους, κανένας σας φαντάζομαι δε θέλει να κοιμάται ή να κάνει υπηρεσία δίπλα σε κάποιον που ζέχνει. Αν έχει πλυντήριο η μονάδα, βάλτε φανέλες, εσώρουχα και παραλλαγή για πλύσιμο. Το ίδιο και με τις καθαριότητες. Το να είναι καθαρά τα ντουζ, οι τουαλέτες και οι νιπτήρες είναι πρώτα απο όλα καλό για εσάς, ο μονιμάς πάει και σπίτι του να κάνει μπάνιο, αμα αφήσετε σκατά στις χέστρες, εσείς θα τα βρείτε μπροστά σας.
  • Παρότι φαίνεται δύσκολο, μη παρατήσετε τους εαυτούς σας στο στρατό, σωματικά και πνευματικά. Ο στρατός σε τραβάει προς τα κάτω, σε όλα τα επίπεδα. Το επίπεδο είναι χαμηλό γενικά κυρίως λόγω αντικειμένου, έλλειψης ενδιαφέροντος και κόσμου (no offence αλλά θα συναντήσετε πολλά ημι-άγρια τέκνα της επαρχίας). Προσπαθήστε να τρώτε καλά, να διαβάζετε κανα βιβλίο, να βλέπετε καμία καλή σειρά, να μιλάτε με τους φίλους σας, εν ολίγοις μη χάσετε επαφή με τον έξω κόσμο. Ο στρατός είναι χαμένος χρόνος αλλά περνάει, και το πόσο χαμένος χρόνος είναι εξαρτάται απο εσάς.


Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Mparmpas »

-Ενα ειναι το βασικο στο στρατο! Να καταλαβετε πριν μπειτε οτι στον στρατο ο χρονος σας δεν σας ανηκει! Δεν υπαρχει κανενας λογος να βιαστειτε να κανετε κατι, δεν ειστε στην πολιτικη σας ζωη που αν τελειωσετε κατι γρηγορα θα αραξετε η θα κανετε κατι που σας αρεσει μετα. Οποτε παρτε το χρονο σας!

-Μεγιστο πραγμα η ψυχολογια! Μην σκεφτεστε τι κανουν εξω, αν οι φιλοι σας βγαινουν, η οτιδηποτε! Εσεις ειστε μεσα και θα ειστε για καποιο χρονικο διαστημα! Βοηθαει πολυ να μιλατε με τους αλλους στρατιωτες και να κανετε πραγματα. Για το δευτερο φροντιζει ο στρατος...

-Θεωρω οτι πιο καλη θητεια εχουν οσοι μπαινουν χωρις μονιμη σχεση. Ξερω δεν ειναι παντα στο χερι καποιου αυτο, αλλα σιγουρα οσο πιο πολυ συγκεντρωμενος ειναι κανεις στο τι γινεται μεσα τοσο το καλυτερο!

-Ακουμε τα στελεχη, δεν αντιμιλαμε ακομα και αν μας λενε ανοησιες. Μπορουν να σου κανουν τη ζωη δυσκολη. Να ειστε τυπικοι. Στους αλλους στρατιωτες φερομαστε σωστα. Δεν διανοουμαστε να σηκωσουμε χερι ποτε και για κανενα λογο.

-Ο χρονος ειναι φιλος! Μερα που περναει σβηστηκε και δεν ξαναγυρναει!

-Στο στρατο ολα ειναι θεμα βυσματος και τυχης.

-Αν συνηθισετε λιγο τη στρατιωτικη ζωη θα δειτε οτι δεν ειναι ασχημα! Θα ζησετε πολλες στιγμες με πολυ γελιο, παρειστικες στιγμες καθως και καποιες στρατιωτικες εμπειριες.

-Αν μπεις με ψυχολογια χωμα θα περασεις χαλια. Αφου μπαινεις που μπαινεις, δωσε μια ευκαρια στον στρατο, δες το θετικα οσο γινεται και που ξερεις μπορει να σου αρεσει!

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Mparmpas »

Απο την προσωπικη μου εμπειρια να προσθεσω μερικα θετικα:

-ΚΨΜ! Πολυ φτηνα πραγματα! Καφες νερο και κρουασαν βγαινει κανα διευρω! Εξαιρεση καποια κεντρα που τα εχουν δωσει σε ιδιωτες και ξυριζουν ολιγον τι...

-Το φαγητο στα πιο πολλα στρατοπεδα ειναι αξιοπεπεστατο! Επιπεδο μαγειριου γειτονιας! Οσοι εχετε κανει φοιτητες θα δειτε οτι η το φαγητο στο στρατο ειναι πολυ καλυτερο απο το φαγητο της λεσχης!

-Σε χαλαρες μοναδες κοντα σε πολεις παει το ντελιβερι γονα! Απο καφε μεχρι σουβλακια!

-Ομορφες στιγμες στο ΚΨΜ με στελεχη ιδιως σε βραδιες με ποδοσφαιρο!

-Προσοχη στα κιλα!

Armyforce
Επιλοχίας
Επιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ Απρ 24, 2022 4:00 pm
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Armyforce »

kampf έγραψε:Καλο κουρεμα, ξυρισμενος ευγενικος κτλ. Η πρωτη εντυπωση ειναι κ η καλυτερη. Απο κει και περα οταν κατανοησετε οτι πριν 5 λεπτα η ελευθερια σας τελειωσε θα τις κοψετε ασχημα... " που ηρθα εδω"¨, "τι κανω εγω εδω" κτλ ειναι οι πρωτες σκεψεις... Τα πρωτα δυο βραδυα μπορει να μην κοιμηθειτε σχεδον καθολου και τον πρωτο καιρο θα σκεφτεστε γενικα πως θα περασει ολος αυτος ο καιρος. Εγω ετσι εκανα παντως. Μετα οταν γυρισετε απτην αδεια ορκομωσιας θα ξενερωσετε απιστευτα και θα σας πιασει μια αβαιβεοτητα. Οταν βγουν οι μεταθεσεις θα τρελαθειτε απτην αγωνια πως θα ειναι στη μοναδα κτλ. Εγω αν και απολυομαι σε 2 βδομαδες καθε φορα που μπαινω απο αδεια σπαζομαι απιστευτα


Το ίδιο ακριβώς γίνεται και όταν τοποθετηθείς στη μονάδα μετά την ορκωμοσία. Μετά απλώς συνηθίζεις!

lobotomimenos
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 17
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 09, 2022 7:17 pm
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από lobotomimenos »

Η διάρκεια της άδειας ορκωμοσίας πως ακριβώς προκύπτει; Άλλοι λένε 10 μέρες, άλλοι 4, και σε κάποια site είδα 15. Έχει να κάνει με τη μονάδα, την ΕΣΣΟ ή κάτι άλλο;
stratiotis0033
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 06, 2022 6:43 am
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από stratiotis0033 »

Απο οτι εχω καταλαβει ειναι αναλογα την διοικηση που εχεις στο στρατοπεδο σου... Τον τελευταιο καιρο ακουω συνεχεια για αδεια 7 ημερων...
Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Darth_Bane »

Η άδεια ορκωμοσίας, όπως και τα γκρουπάκια Χριστουγέννων-Πάσχα, δινεται κεντρικά, με διαταγή απο ΓΕΣ. Προς το παρον ορκίζεστε Παρασκευή και επιστρέφετε (ή παρουσιάζεστε στην επόμενη μονάδα σας) την μεθεπόμενη Δευτέρα. Μαζι με την ημέρα της ορκωμοσίας 10 μέρες
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες