Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Απαντήσεις σε όλες τις απορίες των νεοσυλλέκτων για την κατάταξή τους
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
JustGud

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από JustGud »

Και όμως πληρώνεις...
Στον ΟΣΕ για Θήβα μου ζήτησαν ?13 έξτρα αν ήθελα να φύγω με IC 5 ή 7 το πρωί και όχι 11 το βράδυ της προηγούμενης με την Κ. Ε. Από Θεσσαλονίκη.(των 11 το βράδυ φτάνει Θήβα κάπου στις 4 το πρωί, ενώ τα IC κάνουν 4 ώρες, οπότε 11.30 το αργότερο αν φύγει κάποιος με το 7 το πρωί θα είναι εκεί)
Φυσικά αν ήξερα ότι ήταν έτσι δεν θα έμπαινα καν στον κόπο μιας και μπορούσα να έχω εισιτήριο των ?9 από τον ΟΣΕ χωρίς να τρέχω φρουραρχεία και τα σχετικά.
Γενικά αυτό το "δεν πληρώνεις τίποτα" είναι κάπως παραπλανητικό τελικά
Άβαταρ μέλους
Vasss
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Λοχίας - ΕΠΟΠ
Δημοσιεύσεις: 80
Εγγραφή: Κυρ Σεπ 04, 2011 4:47 am
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Vasss »

Γεια σας

Ο αδερφός μου μπήκε σήμερα (στο ΚΕΥΠ Λαμίας).
Μήπως γνωρίζετε πότε είναι το πρώτο επισκεπτήριο;
Είναι αυτή την Κυριακή, όπως ήταν το 2013 που είχα παρουσιαστεί εγώ, ή έχει αλλάξει κάτι;

Ευχαριστώ.
Ιωάννης

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Ιωάννης »

Για αρχή κάθεσαι μέσα 20 ημέρες δηλαδή μισό Μήνα και η επόμενη ημέρα είναι η Ορκομωσία και στο τέλος πέρνεται μια Άδεια Τιμιτική . Αφού λήξει η Άδειά σου δεν ξαναπάς στο ίδιο Στρατόπαιδο αλλά σε άλλο και μάλιστα μπορείς να διλώσεις ο ίδιος την πρώτη ημέρα που να σε στήλουν μετά ( Μονάδα - Κέντρο ) Που παρουσιάζεσαι ; Εγώ Αυλώνα - Υγιονομικό !
loxagos

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από loxagos »

και εκεί που δηλώνουν είναι σίγουρο ότι τους περνουν?
Θέμης

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Θέμης »

1. Πως είναι μια τυπική μέρα στο στρατό; Περνάει εύκολα η βαριέσαι επειδή δεν έχεις τι να κάνεις;

2. Έχει τηλεόραση η τρόπο να έχεις πρόσβαση σε internet; Γενικά κάτι να σκοτώσεις την ώρα σου;

3. Πόση ώρα κρατάει μια σκοπιά;

4. Για απλούς φαντάρους έχει πολλές ασκήσεις γυμναστικής; Μπορεί κάποιος με κάκιστη φυσική κατάσταση να τη παλέψει;

5. Εμένα με βάλανε Θήβα, τι πρέπει να περιμένω από αυτό; Που θα πάρω μετάθεση και πως θα είναι το πρόγραμμα μου;

6. Έχω δικαίωμα για 6μηνη θητεία, αυτή θα μειωθεί και άλλο με άδειες ι κάτι τέτοιο;

7. Έχεις τσάμπα φαγητό; Είναι καλή η ποιότητα του;

8. Μεταφέρεσαι συχνά στο στρατό από μονάδα σε άλλη μονάδα η μένεις σταθερά σε ένα μέρος; Έχει πολλά έξοδα και μετακίνηση γενικά;

9. Τι σημαίνει βολές; Με τι όπλο κάνεις βολές;

10. Ποιο είναι το όριο ηλικίας για δεα; Μπορεί κάποιος που έχει πάρει αναβολή να πάει δεα;

11. Πως πας στη μονάδα σου χωρίς μεταφορικό μέσο; Σας πάει ο στρατός η πας μόνος σου; Έχει λεωφορεία;

Ξέρω οι ερωτήσεις είναι πολλές αλλά δεν μπορώ να βρω κάπου απαντήσεις και πολλές συζητήσεις για τον στρατό είναι παλιές, σκέφτομαι να κόψω την αναβολή και να πάω στρατό, βλέπω ότι ακόμη και στις μέρες μας ζητάνε απολυτήριο στρατού σε αρκετές δουλειές και μου κοστίζει που δεν έχω, δεν έχω πρόβλημα με σχέση ούτε θα αφήσω κάτι σοβαρό στη μέση αλλά φοβάμαι μη πεθάνω από τη βαρεμάρα αν είναι το τυπικό μέρος όπου δεν έχεις τι να κάνεις και απλά περιμένεις.

giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από giannismar »

1. Γενικα : Ξυπνημα στις 6, πατε για πρωινο, πισω γ καθαριοτητες λοχου, εκπαιδευση η αγγαρεια μεχρι το μεσημερι (η εκπαιδευση κυριως περιλαμβανει παρελαση, προσοχη-αναπαυση κλπ, και κανενα θεωρητικο μαθημα περι στρατου). Μετα φαγητο κατα τις 2, και μετα υπαρχει ελευθερος χρονος μεχρι τις 3:40 το χειμωνα η 5:30 το καλοκαιρι εαν φυσικα δεν εχεις υπηρεσια. Μετα μπορει να εχει παλι 1-2 ωρες εκπαιδευση ή αραγμα μεχρι τις 7:30 περιπου που ειναι το βραδινο. Υπνος κατα τις 10-11 αναλογως. Πριν απο καθε ενα απο αυτα τα πραγματα υπαρχει και μια αναφορα, οπου μαζευεστε ολοι εξω και φωναζει καποιος τα ονοματα σας γ να δουν οτι ειστε εκει. Τις μερες που εχεις υπηρεσια, στο παραπανω προγραμμα προστεθενται τα καθηκοντα της υπηρεσιας σου.
2. Τηλεοραση εχου συνηθως τα ΚΨΜ, τουλαχιστον τα καλα. Βαζουν και καμια ταινια το βραδυ. Καποιες μοναδες εχουν internet cafe. Γενικα συνηθως δε χρειαζεται να σκοτωσεις ωρα, σου βρισκουν αυτοι πραματα να κανεις :p η πεφτεις για υπνο.

3.3-4 δυωρα, αναλογως. Ανα 6 ωρες

4. Συνηθως δεν κανουν γυμναστικη

5. Αγνωστο. Αν δεν εχει βυσμα, η παραμεθωρα ειναι δεδομενη.

6. Όχι.

7. Τζαμπα φαι στο μαγειρειο, για το κψμ πλερω. Η ποιοτητα ποικιλει απο αισχρη εως κανονικη.

8. Αλλαζεις 2-3 μοναδες. Σε πανε αυτοι απο τη μια μοναδα στην αλλη.

9.G3A3

10. Δε γνωριζω.

11. Γραφει στο χαρτι καταταξης απο πισω.

Επισης, αυτο με τη βαρεμαρα μη το φοβασαι καθολου! Η αγγαρεια θα παει συνεφο!(οπως και το σκοπετο)

Άβαταρ μέλους
Private Panikas
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 40
Εγγραφή: Παρ Μάιος 05, 2017 7:21 pm
Τοποθεσία: ΣΤΡ (ΕΜ)
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Private Panikas »

Για το 10 δε νομίζω να υπάρχει όριο. Εγώ εξ αναβολής είμαι και έχω τουλάχιστον την ένδειξη ΥΕΑ

Cowboy

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Cowboy »

4. Χαχαχα. Δεν παιζει κανενα ρολο, ο στρατος δεν ειναι οτι φανταζεσαι. Μονο να εισαι υπακουος.

6. Σαν εξαμηνος δικαιουσαι 9 μερες κανονικης αδειας και 9 ειδικης (αγροτικη, αναρρωτικη, φοιτητικη)
επιπλεον τις ΤΑΠ (2 μερες για καθε μηνα στην παραμεθωριο) και την ορκομωσιας. Πρακτικα βαλε κανα
20ημερο συνολο αδειων.

8. ΚΕΝ, μοναδα παραμεθωριου αν δεν εχεις βυσμα κανα 4μηνο μετα ισως για λιγο μοναδα εσωτερικου.
Με βυσμα καρφι μετα το ΚΕΝ κοντα στο σπικατι σου.

10. Οριο δεν υπαρχει απ`οσο ξερω. Αν εχεις παρει αναβολη υγειας ξεχνα το.

Πριν μπεις διαβασε τα δικαιωματα και τις υποχρεωσεις σου. Μην ακους τιποτα μεσα αριστερα και δεξια,
πολυ παπατζα.
Άβαταρ μέλους
GREEKDIVER
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ Αύγ 18, 2017 12:25 am
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από GREEKDIVER »

Θεμη... Καταραχας καλη καταταξη... πρεπει λιγο να ηρεμησεις και να χαλαρωσεις... θα προσαρμοστεις οπως ολοι... μην κανεις πολλες ερωτησεις και κοιταξε να παρεις οπωσδήποτε σωστα και αξιοπιστα αξεσουαρ νεοσυλλεκτου... με το να αναλύεις πολυ το θεμα δεν κερδίζεις κατι... Ευχομαι να σε ηρέμησα λίγο και ΜΗΝ ακους ΙΣΤΟΡΙΕΣ απο "παλιους" ... Σου εύχομαι καλή προσαρμογή και καλη στρατιωτική θητεία...
ΕΔ-ΜΑΚ-ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ - ΕΛΛΑΣ - ΧΕΛ -
Άβαταρ μέλους
GREEKDIVER
Λοχίας - Έφεδρος
Λοχίας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 71
Εγγραφή: Παρ Αύγ 18, 2017 12:25 am
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από GREEKDIVER »

Ευχομαι σε ολους τους νεοσυλλεκτους της 2017 ΣΤ ΕΣΣΟ καλη στρατιωτική θητεία !!!
ΕΔ-ΜΑΚ-ΔΕΝ ΞΕΧΝΩ - ΕΛΛΑΣ - ΧΕΛ -
κωστας

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από κωστας »

Καλησπερα παρουσιαζομαι γεναρη και ειχα ενα θεματακι με το στρες ηπιο λογο θανατου του πατερα μου μερικα χρονια πριν οικονομικων θεματων και με το πανεπιστημιο το προβλημα μου ειναι ηπιο περνω καποια χαπια απο ψυχιατρο τα πιο απλα και ο ψυχιατρος θα μου γραψει οτι μπορω να υπηρετησω κανονικα και ελπιζω να με αφησουν. Δεν θελω να τα κρυψω τ χαπια θελω να πω κανονικα το προβλημα μου και δεν θελω 6μηνη αναβολη γιατι θελω να συνεχισω την ζωη μου. Συμφωνα με το αρθρο στην σωματικη ικανοτητα απο την εφημεριδα της κυβερνησεως μπορω να βγω απο ι2 εως ι5 αναλογα με την σοβαροτητα της παθησης. Λοιπον σορυ για τον μεγαλο προλογο μπορει καποιος να μου πει με λεπτομερειες τι θα γινει τις πρωτες μερες; Δηλαδη θα περασω απο ψυχολογο και λογικα θα με στειλουν σε στρατιωτικο νοσοκομειο την δευτερη μερα; Θα ταλαιπωρηθω αρκετα με το θεμα η ειναι πολυ φανταροι που πηγαινουν σε στρατιωτικο νοσοκομειο τις πρωτες μερες; Γενικα οποιαδηποτε πληροφορια ακομα για τις πρωτες μερες καθως και αν υπαρχει καποιος που εχει υπηρετησει με ηπια η οχι ψυχολογικα προβληματα και δεν πηρε αναβολη θα με βοηθουσε ιδιαιτερα
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από Mparmpas »

Κωστα θα σε στειλουν να περασεις απο ψυχιατρο στο στρατιωτικο νοσοκομειο σιγουρα.
Αν επιμεινεις και πεις ειμαι καλα την παλευω και θελω να υπηρετησω θα σε βγαλει Ι-4 το πιο πιθανο σεναριο.
Να ξερεις οτι με Ι-4 λογω καποιων ψυχολογικων θεματων δεν προκειται να σε ζορισουν ουτε να εχουν
παραλογες απαιτησεις. Ο στρατος ακομα και για ενα παιδι με καποια μικρα θεματα δεν ειναι βουνο.
Κοιτα εσυ να ετοιμαστεις ψυχολογικα, να νιωθεις καλα και το πιο βασικο να το παρεις χαλαρα. Τοσοι και τοσοι το εκαναν
χωρις θεμα, θα το κανεις κι εσυ.
κωστας

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από κωστας »

Σε ευχαριστω παρα πολυ για την απαντηση σου γενικα χαλαρα το εχω παρει ενταξει και ι4 μια χαρα ειναι εμενα με ενδιαφερει να μην με διωξουν, αντικειμενικα και ι1 και ι2 μπορω να υπηρετησω δουλευω απο μικρο παιδι ξερω απο δυσκολιες δεν ειμαι ουτε ''φλωρος'' ουτε τρελος. Αλλα αφου ετσι ειναι τα πραγματα με τον στρατο τι να κανουμε ας ελπισουμε ια ι4!
κωστας

Πρώτες μέρες στο στρατό (κατάταξη)

Δημοσίευση από κωστας »

Παντως ι2-ι3 (ενοπλο η αοπλο) δεν το βλεπεις με τιποτα ε; Γνωμη σου παντα
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες