Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Συνοδός και εγώ

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από Συνοδός και εγώ »

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους, με υγεία και ευτυχία, πρόοδο και ελπίδα σε εσάς και τις οικογένειες σας. Να δούμε πώς έχουν τα θέματα στα προγράμματα των στρκών σκύλων στο ΣΞ (πρόγραμμα φρούρησης και πρόγραμμα αναπαραγωγής στρατιωτικά εργαζόμενων σκύλων). Μονάδες που υπηρετούν στοιχεία ΣΕΣ-Σ (στοιχεία Στρατιωτικά Εκπαιδευμένου Σκύλου - Συνοδού και όχι σκυλάδες σας παρακαλώ, απλά συνοδοί!) υπάρχουν παντού Νησιά, Αττική, Θεσσαλονίκη και γύρο περιοχές, Θεσσαλία, Ήπειρο και Πελοπόννησο (Ελάχιστα), αλλά από Καβάλα και πάνω, σχετικά λίγες. Παρέχουν φύλαξη σε αποθήκες πυρομαχικών - υλικών - καυσίμων, όρχους αρμάτων και πίστες ελικοπτέρων. Στα κέντρα νεοσυλλέκτων δεν υπάρχουν στρκοί σκύλοι φρουροί. Η τοποθέτηση των στοιχείων ΣΕΣ-Σ, γίνεται μετά από σχετικό αίτημα των Μονάδων και αξιολόγηση των στρδων από αρμόδια επιτροπή, ώστε να πληρούν τις απαραίτητες προϋποθέσεις για την ορθή λειτουργία του προγράμματος. Η εκπαίδευση τώρα, για ότι αφορά ένα νέο στην ειδικότητα Υπαξκό, διαρκεί 40 εργάσιμες και περιλαμβάνει θεωρητική κατάρτιση σε θέματα εκπαίδευσης, διατροφής, διαφρόντισης, πρώτων βοηθειών των στρκών σκύλων. Πρακτική εκπαίδευση η οποία περιλαμβάνει ασκήσεις υπακοής και διέλευσης εμποδίων, ανίχνευσης εισβολέων μέσω του ανέμου, αντιμετώπισης ¨εισβολέων¨, καθήκοντα συνοδού στο ρόλο του ¨εισβολέα ¨, φρούρηση, κλπ. Η εκπαίδευση γίνεται στις κτηνιατρικές Μονάδες ΚΒΙΕΣ (Αθήνα στο Χαϊδάρι), ΚΕΝΟΚ (Λάρισα μέσα στη Στρατιά) και Γ΄ ΚΝΟ (Θέρμη Θεσσαλονίκης).

dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από dn24 »

Συνοδός και εγώ έγραψε:Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους, με υγεία και ευτυχία, πρόοδο και ελπίδα σε εσάς και τις οικογένειες σας. Να δούμε πώς έχουν τα θέματα στα προγράμματα των στρκών σκύλων στο ΣΞ (πρόγραμμα φρούρησης και πρόγραμμα αναπαραγωγής στρατιωτικά εργαζόμενων σκύλων). Μονάδες που υπηρετούν στοιχεία ΣΕΣ-Σ (στοιχεία Στρατιωτικά Εκπαιδευμένου Σκύλου - Συνοδού και όχι σκυλάδες σας παρακαλώ, απλά συνοδοί!) υπάρχουν παντού Νησιά, Αττική, Θεσσαλονίκη και γύρο περιοχές, Θεσσαλία, Ήπειρο και Πελοπόννησο (Ελάχιστα), αλλά από Καβάλα και πάνω, σχετικά λίγες. Παρέχουν φύλαξη σε αποθήκες πυρομαχικών - υλικών - καυσίμων, όρχους αρμάτων και πίστες ελικοπτέρων. Στα κέντρα νεοσυλλέκτων δεν υπάρχουν στρκοί σκύλοι φρουροί. Η τοποθέτηση των στοιχείων ΣΕΣ-Σ, γίνεται μετά από σχετικό αίτημα των Μονάδων και αξιολόγηση των στρδων από αρμόδια επιτροπή, ώστε να πληρούν τις απαραίτητες προϋποθέσεις για την ορθή λειτουργία του προγράμματος. Η εκπαίδευση τώρα, για ότι αφορά ένα νέο στην ειδικότητα Υπαξκό, διαρκεί 40 εργάσιμες και περιλαμβάνει θεωρητική κατάρτιση σε θέματα εκπαίδευσης, διατροφής, διαφρόντισης, πρώτων βοηθειών των στρκών σκύλων. Πρακτική εκπαίδευση η οποία περιλαμβάνει ασκήσεις υπακοής και διέλευσης εμποδίων, ανίχνευσης εισβολέων μέσω του ανέμου, αντιμετώπισης ¨εισβολέων¨, καθήκοντα συνοδού στο ρόλο του ¨εισβολέα ¨, φρούρηση, κλπ. Η εκπαίδευση γίνεται στις κτηνιατρικές Μονάδες ΚΒΙΕΣ (Αθήνα στο Χαϊδάρι), ΚΕΝΟΚ (Λάρισα μέσα στη Στρατιά) και Γ΄ ΚΝΟ (Θέρμη Θεσσαλονίκης).



σε ευχαριστω για τις πολυτιμες τοποθετησεις σου. Χρονια πολλα κ καλη χρονια κ για εσεναΕικόνα

Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΝΟΔΟΣ ΕΙΜΑ

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΝΟΔΟΣ ΕΙΜΑ »

Γραψτε πρωτα σωστα το ονομα της ειδηκοτητας δεν ντρεπεστε που το γραφετε λαθος;
στρατιωτικα εκπαιδευμενων σκυλων - συνοδων.
ΑΤΙΘΑΣΗ Ε.
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 125
Εγγραφή: Τρί Νοέμ 03, 2009 2:51 pm
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από ΑΤΙΘΑΣΗ Ε. »

Καλησπερα επειδη φαινεται να γνωριζεις αρκετα πραγματα μηπως γνωριζεις τιποτα και για τους συνοδους σκυλων διασωσησ?
SYNODOS .......

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από SYNODOS ....... »

Οι σκυλαδες ειναι στην εθνικη οδο αθηνων λαμιας tein
ειναι βρισια αυτο που λες δεν ειμαιστε σκυλαδες μην το ξανακουσω
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από Greek_Army »

SYNODOS ... έγραψε:Οι σκυλαδες ειναι στην εθνικη οδο αθηνων λαμιας tein
ειναι βρισια αυτο που λες δεν ειμαιστε σκυλαδες μην το ξανακουσω


Σιγά μην του κάνεις και μήνυσηΕικόνα
zzzzzz
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 159
Εγγραφή: Σάβ Σεπ 20, 2008 6:06 pm
Τοποθεσία: Greece
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από zzzzzz »

Στον εβρο οι θεσεις ειναι υπερπληρεις με τοποθετησεις της 7ης σειρας απο τον δεκεμβριο του 2009... Τα παιδια ομως ειναι απο κεντρικη μακεδονια και κεντρικη ελλαδα και σιγουρα θελουν να φυγουν να πανε κοντα στα σπιτια τους... Οποιος λοιπον εχει καποιο καλο δοντι ισως καταφερει κατι... Παντως ειναι λιγες οι θεσεις... Ευχομαι σε ολους καλη τυχη και καλη αρχη σαν νεοι συνοδοι (και ας εχουν πολλα χρονια στο στρατευμα... )
ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΝΟΔΟΣ

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΥΝΟΔΟΣ »

Μημυση δεν θα κανω αλλα ειναι ντροπη να μειλανε ετσι
αν θεωρησε εσυ συναδελφος θα το ηξερες φιλε μου
που αμεσως απαντησες λες και εισαι δικηγοροσ
Ερεβος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 1:59 pm
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από Ερεβος »

Παιδια ενας φιλος μου θελει να παει εκπαιδευτης σκυλων για τον στρατο μονιμος εχετε ιδεα τι πρεπει να κανει?
ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 11:00 pm
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82 »

Αν εννοείς στον στρατο πρεπει να βγει προκήρυξη.
Ερεβος
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: Δευ Φεβ 07, 2011 1:59 pm
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από Ερεβος »

Και αν περασει σαν εποπ δηλωνει εκπαιδευτης;(ευχαριστω πολυ)
ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82
Ταγματάρχης
Ταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 598
Εγγραφή: Πέμ Σεπ 23, 2010 11:00 pm
Επικοινωνία:

Συνοδός στρατιωτικού σκύλου

Δημοσίευση από ΔΗΜΗΤΡΗΣ..82 »

Θα κανει τα χαρτια του για να μπει στην ειδικότητα αυτη απο την αρχη.[:) ]
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες