ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Johnny Beagle

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Johnny Beagle »

Καλησπέρα, ηθελα να ρωτήσω εαν γνωριζετε αν κατά τη διάρκεια της θητείας, χωρίς να ειμαι καταδρομεας, μπορώ να μπω στη ΣΧΑΛ και να περασω ΣΒΕΑ. Εχετε ακούσει να γίνεται κατι τέτοιο; Αυτη τη στιγμη εχω κανει ΛΥΒ και ειμαι στο ΠΖ
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από D.Y.K »

Δεν υπάρχει αυτή η δυνατότητα, όχι.
Fousekis

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Fousekis »

Μονο απο 1μαλ και δευτερα μαλ εφοσον παρεις μπερε μετα πας σβεα. Κατι βεβαια ακουγεται οτι τα αλε/τωτα θα γινουν μονο για μονιμαδες μετα το ατυχημα (αν και ηταν ελευθερας)
michniko
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τρί Μάιος 18, 2021 8:31 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από michniko »

Καλησπέρα παιδια,
Θα ήθελα να σας κανω μερικες ερωτήσεις.
Θα ήθελα να παω στην ΣΧΟΛΗ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΩΝ (ΣΧΑΛ) αλλα 1) εχω μυωπια 4,75 (στα γυλια) και φοραω και φακους επαφης 4,5 βαθμους (μυωπια) και 2) εχω σκολίωση (35-40 μοιρες).

1) Αν έκανα αίτηση για την ΣΧΟΛΗ ΑΛΕΞΙΠΤΩΤΙΣΤΩΝ (ΣΧΑΛ) λέτε να με δεχτουν;

1α) Αν ναι χρειαζεται κάποιο βυσμα για να μπεις εκει;(το ρωταω αυτο γιατι ο κολλητος μου ειναι στις ειδικες δυναμεις αυτη την περιοδο και μου ειπε οτι εκει για να πας θες τρελο βυσμα).

2) Η καταταξη στις ειδικες δυναμεις γινεται αφου κανεις την δηλωση και μετα εκεινοι σε πανε σε καποιο τυχαιο σωμα ή επιλέγεις εσυ;

3) Απο τα αθληματα νομίζω ειμαι καλα δηλαδη πως το εχω μιας και ειμαι σε καλη φυσική κατάσταση, οταν δωσεις τα αθληματα ισχυει το οτι πρεπει να κανεις παραπανω για να αυξήσεις τις πιθανοτητες σου για να σε πάρουν;

Σας ευχαριστώ πολυ!
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

Καλησπερα,

Καταρχας, για να πας στη ΣΧΑΛ πρεπει να περασεις πρωτα απο το Κεντρο των Ε. Δ (ΚΕΕΔ στη Νεα Περαμο) , οπου και θα παρουσιαστεις θα περασεις τα προβλεπομενα αθληματα των Ε. Δ και θα κατσεις 1 μηνα περιπου μεχρι να ορκιστεις.

Στις Ε. Δ, αποτι γνωριζω τουλαχιστον δεν θελει να εχεις τοση μυωπια διοτι σε βγαζουν ι2, οποτε ναι θα εχεις θεμα με την οραση σου, για την σκολιωση δεν γνωριζω τιποτα.

1) Οταν παρουσιαστεις στο ΚΕΕΔ και αν εν τελει δεν σε βγαζουν ι2, τοτε θα δηλωσεις οτι θελεις να πας στην 2α ΜΑΛ. Καπου εδω να σου πω ομως, πως αν δεν εχεις χοντρο βυσμα, σε στελνουν οπου θελουν αυτοι και συνηθως σε αμφιβιες μοιρες.

2) Οπως προ ειπα, ναι χρειαζεται βυσμα για τη ΜΑΛ, ανεκαθεν ηταν ετσι στη συγκεκριμενη μοιρα αλλα σιγουρα παιρνουν και παιδια διχως καποιο βυσματακι αλλα ειναι ελαχιστοι αυτοι.

3) Η καταταξη στις Ε. Δ γινεται αρχικα οταν ερθει το χαρτι για να παρουσιαστεις, οποτε αν το χαρτι σου λεει οτι παρουσιαζεσαι στο ΚΕΕΔ, τοτε θα πας στο Κεντρο Ειδικων Δυναμεων και εκει θα ερωτηθεις για το που θες να περασεις μετα Πεζοναυτης / Αμφιβιος / Καταδρομεας / Αλεξιπτωτιστης και αν σε επιλεξουν θα περασεις και τις αθλητικες δοκιμασιες.

Αν παλι δεν περασεις κατευθειαν στο ΚΕΕΔ και το χαρτι σου λεει Πεζικο, τοτε θα ερθει κλιμακιο απτις Ε. Δ και θα ρωτησουν ποια ατομα θελουν να κανουν μεταταξη στις Ε. Δ, οπου θα περασεις και τα προβλεπομενα αθληματα και αν εισαι επιτυχων, τοτε θα περασεις.

4) Οχι, τουλαχιστον σε εμας παλια και με οσες σειρες γνωριζω, το να κανεις απο μονο σου κατι παραπανω δεν σου προσθετει μορια ή κατι.

Τα ορια ειναι συγκεκριμενα, πρεπει να τα πιασεις, αν τα πιασεις τοτε περνας αν δεν τα πιασεις τοτε δεν περνας, αν παλι τα πιανεις και εσυ απλα θες να βγαλεις κατι παραπανω ή απλα θα σε αφησουν να το κανεις ή απλα θα σου πουν να σταματησεις.

Καλη σου επιτυχια κομμαντο,327 σειρα εδω,2013 Δ ΕΣΣΟ 348 ΣΒΕΑ, τι μου θυμησες.Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lefteris 2αμαλ την Τετ Μάιος 19, 2021 7:59 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Άβαταρ μέλους
nikos521
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1279
Εγγραφή: Πέμ Οκτ 01, 2020 2:30 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από nikos521 »

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα κανονικά Ι1 θα είσαι. Είδα παιδιά με σκολιωση και κανένας τους δεν είχε βγει Ι2 όπως και με πολλούς βαθμούς μυωπίας.
Lefteris 2αμαλ
Υποστράτηγος
Υποστράτηγος
Δημοσιεύσεις: 2223
Εγγραφή: Πέμ Ιούλ 11, 2019 6:06 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Lefteris 2αμαλ »

nikos521 έγραψε:Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα κανονικά Ι1 θα είσαι. Είδα παιδιά με σκολιωση και κανένας τους δεν είχε βγει Ι2 όπως και με πολλούς βαθμούς μυωπίας.


Στα αλεξιπτωτα περνουσαμε γιατρους και για τα ματια, σε εκαναν φυλλο και φτερο και δεν αφηναν να εχεις καθολου μυωπια λιγο πριν το ΣΒΕΑ, μας πηγαιναν στο 414 αν θυμαμαι καλα (πανε και χρονια) και οποιος ειχε, τον εδιωχναν χθες.

Η ΜΑΛ, ηταν παρα πολυ αυστηρη με τους γιατρους, καμια σχεση με τις ΜΑΚ και τα ΛΟΚ ή τους Πεζοναυτες, εκτος αν τοσο πολυ αλλαξαν πλεον τα πραγματα με τις νεες ΕΣΣΟ, πραγμα απιθανο.

Οποτε, με 4+ μυωπια που εχει το παλικαρι, δεν παει ΜΑΛ με τιποτα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Lefteris 2αμαλ την Τετ Μάιος 19, 2021 8:15 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
fsafsa

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από fsafsa »

nikos521 έγραψε:Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα κανονικά Ι1 θα είσαι. Είδα παιδιά με σκολιωση και κανένας τους δεν είχε βγει Ι2 όπως και με πολλούς βαθμούς μυωπίας.


Άστο Νικο, το 521 που προφανώς υπηρέτησες δεν έχει καμία σχέση με την ΣΧΑΛ.

Με 4,75 μυωπία και βύσμα να έχει δεν πρόκειται να τον περάσουν :)

Pngs

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Pngs »

Ηθελα να ρωτήσω στην μαλ, σχαλ, σβεα σου κανους εξετάσεις σε οφθαλμίατρο κτλπ Υποχρεωτικά η μόνο αν δηλώσεις πως υπάρχει κάποιο πρόβλημα;
Pngs

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Pngs »

Η εξέταση σε οφθαλμίατρο γίνεται υποχρεοτικο η μόνο αν δηλώσεις πως έχεις κάποιο θέμα;
thomaskdal
Ανθυπολοχαγός
Ανθυπολοχαγός
Δημοσιεύσεις: 341
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 30, 2021 2:17 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από thomaskdal »

Pngs έγραψε:Η εξέταση σε οφθαλμίατρο γίνεται υποχρεοτικο η μόνο αν δηλώσεις πως έχεις κάποιο θέμα;
οταν πας στη σχαλ για εκπαιδευση για το σχολειο αλεξιπτωτιστη. Θα σας δοθει στον καθενα μια καρτελα απο καμια 10αρια γιατρους να περασετε στο 401. Οι εξετασεις αυτες ειναι υποχρεωτικες
flyingmode
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Πέμ Ιουν 24, 2021 7:10 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από flyingmode »

Καλησπέρα, εγώ έχω -2.00 μυωπία στο αριστερό μάτι, αλλά στο δεξί δεν έχω κανένα πρόβλημα. Θα με κόψουν από αλεξιπτωτιστή όταν έρθει η ώρα να περάσω από οφθαλμίατρο; Γενικά δεν χρειάζομαι γυαλιά στην καθημερινότητά μου γιατί το υγιές μάτι κατά κάποιο τρόπο υπερισχύει.
Άβαταρ μέλους
Μεγιστος
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 32
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:33 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Μεγιστος »

flyingmode έγραψε:Καλησπέρα, εγώ έχω -2.00 μυωπία στο αριστερό μάτι, αλλά στο δεξί δεν έχω κανένα πρόβλημα. Θα με κόψουν από αλεξιπτωτιστή όταν έρθει η ώρα να περάσω από οφθαλμίατρο; Γενικά δεν χρειάζομαι γυαλιά στην καθημερινότητά μου γιατί το υγιές μάτι κατά κάποιο τρόπο υπερισχύει.
Καλησπερα φιλε μου. Οταν καποιος εχει περιπου πανω απο 1,50-2.00 μυωπια δεν μπορει να παει αλεξιπτωτα. Τωρα για εσενα που εχεις μονο στο ενα ματι δεν ξερω, παντως μπορεις να πας και σε αμφιβιες μοιρες και πεζοναυτες και ορεινους.
E.D.
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δεκανέας - ΟΒΑ
Δημοσιεύσεις: 33
Εγγραφή: Κυρ Απρ 25, 2021 12:43 pm
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από E.D. »

Καλησπέρα παιδιά ισχύει ότι από το 2021 και έπειτα έχει σταματήσει να δέχεται άτομα για σχαλ και πλέον μπορούν μόνο τα στέλεχοι;
Άβαταρ μέλους
Var
Λοχαγός
Λοχαγός
Δημοσιεύσεις: 483
Εγγραφή: Τετ Δεκ 09, 2020 10:54 am
Επικοινωνία:

ΣΧΑΛ - Σχολή Αλεξιπτωτιστών

Δημοσίευση από Var »

Έχω γνωστό που μπήκε με την εσσο Μαΐου
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες