Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Σωτήρης

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Σωτήρης »

Σίγουρα ισχύει αυτό για 2-3 μήνες; Είμαι υπαξιωματικός απο ΣΜΥ και σε ερώτηση στην διεύθυνση μου, μου είπαν 6-8 μήνες.
GReenLoxias
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Δεκ 14, 2015 9:48 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από GReenLoxias »

Γειά σας το ίδιο θέλω να ρωτισω. είμαι 5η σειρά και παραιτουμε.. Πόσο καιρό κάνει να έρθει το χαρτι γιατί ακούω κάτι 8-9 μήνες!! Παίρνω τπτ λεφτά όσο με τα ένσημα τι γίνεται τα κρατάω μπορώ να τα ρευστοποιησω;

Ευχαριστώ εκ των Προτέρων...

Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1855
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Terminator »

GReenLoxias έγραψε:Γειά σας το ίδιο θέλω να ρωτισω. Είμαι 5η σειρά και παραιτουμε. Πόσο καιρό κάνει να έρθει το χαρτι γιατί ακούω κάτι 8-9 μήνες! Παίρνω τπτ λεφτά όσο με τα ένσημα τι γίνεται τα κρατάω μπορώ να τα ρευστοποιησω;

Ευχαριστώ εκ των Προτέρων...



Πρώτα απο όλα τι είσαι και εσύ απο σμυ αν ναι τότε εαν δεν έχει συμπληρώσει υποχρεωτική 5ετία πληρώνεις ποσό ίσο με το βασικό μισθό σου επι το άθροισμα των ετών υποχρεωτικής παραμονής που σου έχουν απομείνει. Ρευστοποίηση ενσήμων δεν γίνεται παραμένουν μέσα καταγεγραμμένα.

GReenLoxias
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Δεκ 14, 2015 9:48 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από GReenLoxias »

Οχι δεν είμαι από Σμυ είμαι εποπ 10 χρονια
GReenLoxias
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Δεκ 14, 2015 9:48 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από GReenLoxias »

Γιατί αακουσα ότι για να πάρω κάποια σύνταξη στα 63 πρέπει τουλάχιστον να είμαι ενεργός 15 χρόνια και ότι μου είναι άχρηστα από μόνα τους..
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1855
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Terminator »

GReenLoxias έγραψε:Γιατί αακουσα ότι για να πάρω κάποια σύνταξη στα 63 πρέπει τουλάχιστον να είμαι ενεργός 15 χρόνια και ότι μου είναι άχρηστα από μόνα τους.


Αυτό που λες οτι πρέπει να είσαι 15 χρόνια έχει καταργηθεί οι δτρατιωτικοί πλέον συνταξιοδοτούνται στα 58 χωρίς δυνατότητα εξαγοράς των 5 πλασματικών ετών έναντι 10.000 ευρώ όπως γινόταν παλιότερα. Τα ένσημα σου θα παραμείνουν στα μητρώα για όλη την ζωή. Τα ένσημα σβήνουν ύστερα απο 10 χρόνια απο τον θάνατο του ανθρώπου όπου και να εργάζεσαι το ξέρω απο προσωπική εμπειρία.

GReenLoxias
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Δεκ 14, 2015 9:48 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από GReenLoxias »

Ωραία.. Εγώ έχω κατευασει αναφορά παραίτησης είμαι εποπ 5 σειρά με 9,5 χρόνια πόσο καιρό θα κάνει να έρθει η αποστρατεια μου; περνώ τπτ λεφτά; και όσο για τα ένσημα στα 58 θα παίρνω αυτό που θα μου αναλογει;
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1855
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Terminator »

GReenLoxias έγραψε:Ωραία. Εγώ έχω κατευασει αναφορά παραίτησης είμαι εποπ 5 σειρά με 9,5 χρόνια πόσο καιρό θα κάνει να έρθει η αποστρατεια μου; Περνώ τπτ λεφτά; Και όσο για τα ένσημα στα 58 θα παίρνω αυτό που θα μου αναλογει;


Η αίτηση αναλόγως πότε θα εγκριθεί μπορεί να φτάσει και τον 1 χρόνο. Οχι φίλε ούτε λεφτά παίρνεις ούτε και σύνταξη. Πρέπει να έργάζεσαι ως τα 58 ως στρατιωτικός για να πάρεις σύνταξη απο την στιγμή δε που φύγεις απο το σώμα και πας να εργαστείς κάπου αλλού το συνταξιοδοτικό όριο ηλικίας αυξάνεται στα 62 για πρόωρη σύνταξη και στα 67 για κανονική σύνταξη ως πολίτης. Είναι το νέο ασφαλιστικό που παιρνά η κυβέρνηση σύριζα τώρα το συγκεκριμένο

GReenLoxias
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Δεκ 14, 2015 9:48 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από GReenLoxias »

συγνώμη αλλά αν δεν εχεται γνώση περί του θέματος μην με αποπροσανατολυζεται. Γιατί ξέρω τι γίνεται έχω ενημερωθεί από τους αρμόδιος απλώς δεν γνωρίζω αυτές τις λεπτομέρειες που ρωτάω..
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από D.Y.K »

GReenLoxias έγραψε:συγνώμη αλλά αν δεν εχεται γνώση περί του θέματος μην με αποπροσανατολυζεται. Γιατί ξέρω τι γίνεται έχω ενημερωθεί από τους αρμόδιος απλώς δεν γνωρίζω αυτές τις λεπτομέρειες που ρωτάω.


Γύρω στους 3 μήνες το πολύ θα πάρει μέχρι να έρθει η αποστρατεία σου. Όσο για τα υπόλοιπα που ρωτάς υπάρχουν απαντήσεις στα προηγούμενα μηνύματα. Κάνε ένα κόπο να τα διαβάσεις. Καλή τύχη να έχεις στη ζωή σου και ότι καλύτερο σου εύχομαι σε ότι και αν κάνεις.

GReenLoxias
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Δεκ 14, 2015 9:48 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από GReenLoxias »

Ευχαριστώ για την απάντηση.. έχω κοιτάξει όλες τις σελίδες αλλά δεν είναι η παραίτηση ίδιο με την αποστρατεια γιαυτό ρωτάω για τα οικονομικά και τα ενσημα
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11313
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από D.Y.K »

Με συγχωρείς τότε, λάθος κατάλαβα εγώ. Ρίξε τότε μια ματιά στο Απομάκρυνση ΕΠΟΠ από το στράτευμα μήπως και σου λυθούν οι απορίες.
Άβαταρ μέλους
Nikos Chatzoglou
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 150
Εγγραφή: Πέμ Μαρ 26, 2015 3:44 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Nikos Chatzoglou »

Γιατί παραιτήθηκες ρε φίλε; Αυτή τη χρονική περίοδο ειδικά
GReenLoxias
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Δεκ 14, 2015 9:48 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από GReenLoxias »

Βρήκα αλλού δουλειά.. Απλά αυτό.. Ο στρατός μου άρεσε ήταν η ζωή μου για 10 χρόνια αλλά ούτε με τα παρασημα ούτε με τον βαθμό πας στο σούπερ μάρκετ η την γυναίκα σου στον γυναικολογο.. και έτσι αποφάσισα να πάω εξωτερικό..
dn24
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 3013
Εγγραφή: Δευ Νοέμ 15, 2010 7:01 pm
Τοποθεσία: Εμπ. Ναυτικό
Ενδιαφέροντα: Μηχανολογία, Alfa Romeo, Παναθηναϊκός
Επάγγελμα: Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από dn24 »

GReenLoxias έγραψε: Γειά σας το ίδιο θέλω να ρωτισω. Είμαι 5η σειρά και παραιτουμε. Πόσο καιρό κάνει να έρθει το χαρτι γιατί ακούω κάτι 8-9 μήνες! Παίρνω τπτ λεφτά όσο με τα ένσημα τι γίνεται τα κρατάω μπορώ να τα ρευστοποιησω;

Ευχαριστώ εκ των Προτέρων...

Μπορείς να τα ρευστοποιήσεις τα ένσημα, όπως και να τα κρατησεις, και κάποτε αν υπάρχουν ακόμα οι συντάξεις, μπορείς να πάρεις διαδοχική συνταξη, και απλά αυτά τα 9 χρόνια υπηρεσίας που έχεις, να πάρεις μια προσαύξηση μικρή στην σύνταξη του κύριου ασφαλιστικού φορέα που θα έχεις. Για λοιπές λεπτομέρειες, ψάξου με δικηγόρο, και κατά προτίμηση στρατιωτικό. Λεφτά παίρνεις όχι αποζημίωση σαν να παραιτήθηκες λίγο πριν την μονιμοποίηση, απλά παίρνεις τις κρατησεις σου τις συνταξιοδοτικές, οι οποίες είναι περίπου 600ε για κάθε χρόν ουπηρεσίας, δλδ ψίχουλα.
Μηχανικός Εμπορικού Ναυτικού
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες