Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Υπηρεσίες, αρμοδιότητες, μισθοί, μονιμοποίηση και παραίτηση
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
νεος

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από νεος »

Δηλαδη εγω σαν μονιμος με 8 ετη θα παρω πισω τα 55 ευρω ανα μηνα του ελοας + τα 30 της νοσοκομιακης περιθαλψης ανα μηνα περιπου?8 ετη ισον 96 μηνες επι 85 ευρω δηλαδη; Ευχαριστω
νεος

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από νεος »

αυτο με την ρευστοποιηση υπαρχει γραμμενο καπου-το εχετε δει σε καποιον η λετε οτι εχετε ακουσει... ;
GReenLoxias
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Δεκ 14, 2015 9:48 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από GReenLoxias »

Ρευστοποίηση δεν γινετε. οσο για επιστροφες. ειναι αυτες για. Το εφαπαξ 500_600 ε/χρονο και κατι αλλα ψηλα
Terminator
Α/ΓΕΑ
Α/ΓΕΑ
Δημοσιεύσεις: 1855
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 11, 2011 3:04 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Terminator »

Ρευστοποιήση ενσήμων δεν υπάρχει και αυτό ακριβώς γιατί τα λεφτά για τα ένσημα δεν είναι δικά σου αλλά τους κράτους που σε πλήρωνε για τις υπηρεσίες σου. Οπως επίσης και μετά τον θάνατο ενός ανθρώπου τα ένσημα αυτά τουλάχιστον στην Ελλάδα χάνονται. Μπορείς να κρστήσεις τα ένσημα πάγια και να τα συμψηφίσεις με τα ένσημα ενός άλλου ασφαλιστικού φορέα εαν και εφόσον συνεχίσεις να εργάζεσαι στην Ελλάδα αλλά μην περιμένεις να βγάλεις καμκά τρομερή σύνταξη γιατί βλέπεις πως κατέντησαν το ασφαλιστικό σύστημα
Feuga4
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ Μάιος 29, 2016 7:45 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Feuga4 »

Καλησπερα. Θελω να ρωτησω και θελω απαντησεις ουσιαστηκες και μονο απο ατομα που το εχουν κανει. Μετα την μονιμοποιηση της 2ης σειρας η και της 1ης αν καποιος φυγει ποση αποζημιωση παιρνει και αν δικαιουτε να πληρωθει και επιπλεον της αποζημιωσεις της κρατησεις απο τα συνταξιμα.Ευχαριστω

GReenLoxias
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 16
Εγγραφή: Δευ Δεκ 14, 2015 9:48 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από GReenLoxias »

Ρε παιδια μετα την παραιτηση σαν εποπ συνεχιζουν και σε πληρωνουν. Συνηθως 2 η 3 μηνες εγω παω στον 4 τωρα. Εχει ακουσει κανεις οτι οταν ειναι να σου δωσουν τις κρατισεις και πανε να παρουν τους μισθους που σου εχουν καταβαλει αν λειπει καποιο ποσο απο αυτα κινουνται νομικα με την κατηγορια υπεξερεσης κρατικου χρηματος εν γνωση σου(ποινικο αδικιμα)ΕΧΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΓΝΩΣΗ; ;
Πρώην Δνέας

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Πρώην Δνέας »

Παρακαλώ πολύ θα ήθελα αν γνωρίζετε, να μου προτείνετε έναν καλό δικηγόρο που να ασχολείται με στρατιωτικά ζητήματα, έτσι ώστε να δούμε αν μπορεί να αναλάβει την υπόθεσή μου. Ήμουν ΕΠ. ΟΠ 8η σειρά στον ΣΞ και παραιτήθηκα το 2013 και τώρα θέλω να επιστρέψω. Παρακαλώ πολύ, επαναλαμβάνω, όχι χασομέρηδες και σπασαπλάκηδες, αλλά σοβαρές προτάσεις. Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
Theo

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Theo »

Καλησπέρα φίλε λίγο αργά το είδα αλλά μπορώ να σε βοηθήσω αν θέλεις στείλε μου το mail σου.
Πρώην Δνέας

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Πρώην Δνέας »

Theo έγραψε:Καλησπέρα φίλε λίγο αργά το είδα αλλά μπορώ να σε βοηθήσω αν θέλεις στείλε μου το mail σου.


Σε εμένα αναφέρεσαι φίλε μου;

Εάν ναι, δεν θα ήθελα να γράψω δημόσια το emai μου για ευνόητους λόγους. Εάν θέλεις δώσε μου κάποιες πληροφορίες για το τι θα μπορούσα να κάνω εδώ και μπορούμε να κάνουμε λογαριασμό στο φόρουμ για να μιλήσουμε μέσω ΠΜ αν θες.

Προσοχή:Έχω κάνει κάποιες απόπειρες, αλλά αποδείχτηκαν μούφα. Αναφέρομαι σε δικηγόρους φυσικά. Οπότε φίλε μου, αν μπορείς θα ήθελα να μου δώσεις κάποιες έγκυρες πληροφορίες. Ευχαριστώ.

Primordial_Soup

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από Primordial_Soup »

Καλημέρα Κύριοι.

Είμαι ΕΠΟΠ Σμηνίας της Πολεμικής Αεροπορίας. Έχω παραπάνω από 13 χρόνια υπηρεσίας και σκέφτομαι την παραίτηση. Γνωρίζει κάποιος να με ενημερώσει έγκυρα σχετικά με τις κρατήσεις που θα μου επιστραφούν και τι συμβαίνει με τη θεμελίωση συνταξιοδοτικού δικαιώματος και υγειονομικής περίθαλψης όταν κλείσω δεκαπενταετία;

Οι λόγοι που με οδηγούν εκεί είναι μια πληθώρα ψυχολογικών προβλημάτων που σε συνδυασμό με την οικονομική ανέχεια και τις υψηλές απαιτήσεις της υπηρεσίας μου έχουν μαυρίσει την ψυχή.

Ευτυχώς πρόλαβα όσο ήμουν σχετικά καλά να τελειώσω κάποιο ΑΕΙ και σε έξι μήνες τελειώνω και το μεταπτυχιακό μου.

Ελπίδες αναβάθμισης σε αξιωματικό δυστυχώς υπάρχουν πολύ λίγες γιατί σε κάθε προκήρυξη ζητούνται ειδικότητες που είναι άσχετες με τη δική μου. Αφ ετέρου πολύ αμφιβάλω αν θα μπορούσα τη στρατιωτική ζωή ακόμα κι έτσι.

Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από wolver »

Μπορει τα χρηματα να ειναι λιγα οπως λες και η ζωη του στρατου να ειναι δυσκολη. Αλλα σκεψου οτι εκει εξω δεν υπαρχει σαλιο...
nwo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2019 12:55 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από nwo »

wolver έγραψε:Μπορει τα χρηματα να ειναι λιγα οπως λες και η ζωη του στρατου να ειναι δυσκολη. Αλλα σκεψου οτι εκει εξω δεν υπαρχει σαλιο...


Τι ακριβώς εννοείς εκεί έξω δεν υπάρχει σάλιο; Και που είναι το εκεί έξω; Ελπίζω να μην εννοείς ότι δεν υπάρχει σάλιο στα 150 εκατομμύρια τετραγωνικά χιλιόμετρα ξηράς εκτός τους Ελληνικού δημοσιοϋπαλληλίκικου στρατού.

Αν αναφέρεσαι συγκεκριμένα στην Ελλάδα, ξέρεις σε πόσα ιδιωτικά καταστήματα οι ιδιοκτήτες (με ή χωρίς φοροδιαφυγή) βγάζουν παραπάνω από το διπλάσιο ετήσιο εισόδημα ενός ΕΠΟΠίτη; Μην σε παραξενεύσει αν είναι πάνω από μισό εκατομμύρια τέτοια καταστήματα.

Αν δεν το κατάλαβες, ο κύριος είναι για άλλα πράγματα όχι για δημοσιοϋπαλληλίκι.
Άβαταρ μέλους
wolver
Συνταγματάρχης
Συνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 1101
Εγγραφή: Δευ Ιούλ 25, 2016 11:23 am
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από wolver »

Αναφερομαι στο γεγονος οτι για να βγαλει τα λεφτα που βγαζει τωρα ως εποπ εκει εξω θα πρεπει να δουλευει σαν το σκυλι. Και ενας θεος ξερει εαν θα ειναι μαυρα ή θα ειναι ασφαλισμενος. Ας βρει κατι σιγουρο εξω και μετα να ξεκινησει τις διαδικασεις για παραιτηση.(Γνωμη μου παντα) Εικόνα
ARN
Αντισυνταγματάρχης
Αντισυνταγματάρχης
Δημοσιεύσεις: 769
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 12, 2018 3:05 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από ARN »

Γιατί δεν ρωτάς στο γραφείο προσωπικού της μονάδας σου ώστε να σου απαντήσουν έγκυρα ; Όσο για τα οικονομικά, ακόμα και στον ολκα να πάρεις θα σου λύσουν κάθε απορία

nwo
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Πέμ Φεβ 21, 2019 12:55 pm
Επικοινωνία:

Παραίτηση Επαγγελματία Οπλίτη

Δημοσίευση από nwo »

wolver έγραψε:Αναφερομαι στο γεγονος οτι για να βγαλει τα λεφτα που βγαζει τωρα ως εποπ εκει εξω θα πρεπει να δουλευει σαν το σκυλι. Και ενας θεος ξερει εαν θα ειναι μαυρα ή θα ειναι ασφαλισμενος. Ας βρει κατι σιγουρο εξω και μετα να ξεκινησει τις διαδικασεις για παραιτηση.(Γνωμη μου παντα) Εικόνα


Και σε ρωτάω εγώ τώρα.500.000 Έλληνες που ζούνε "εκεί έξω" (στην Ελλάδα) και έχουν δικιά τους επιχείρηση και το ετήσιο εισόδημά τους είναι διπλάσιο από τους ταξίαρχους του στρατού (όχι τους εποπίτες), νομίζεις κάθε μέρα, κλαίνε που δεν είναι δημόσιοι υπάλληλοι και παρακαλάνε, προσεύχονται και εύχονται να γίνουν δημόσιοι υπάλληλοι, ειδικά στον στρατό;
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης