Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Σωτήρησ Κ3

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από Σωτήρησ Κ3 »

Χαίρετε παίδες, θα θελα να ρωτήσω αν ξέρετε περίπου πόσο του μήνα γίνονται οι κατατάξεις (ιδιαίτερα για γενάρη) και πόσες μέρες μετά την κατάταξη γίνεται η οκομωσία. Ευχαριστώ πολύ.
george xios

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από george xios »

Πιθανα να μπει 15/1.Η Ορκωμοσια 4 Παρασκευες μετά (9/2) εκτός αν γινει κατι εκτακτο και αλλαξει.

Σωτήρησ Κ3

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από Σωτήρησ Κ3 »

Ευχαριστώ πολύ φίλε μου, ρώτησα επειδη εκείνη την περιόδο συμπίπτει εξεταστική και μέχρι να ορκιστείς δεν δίνουν άδειες.
Άβαταρ μέλους
filipposef
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Αύγ 16, 2017 1:23 pm
Τοποθεσία: Πολίτης
Επικοινωνία:

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από filipposef »

Καλημέρα σας, ήταν να μπω με την Ε ΕΣΣΟ 2017 αλλα πηρα μετατοπιση καταταξης για λογους υγειας και μπαινω τωρα στην ΣΤ ΕΣΣΟ του Νοεμβριου, οπου ληγει η μετατοπιση μου 19/11 και θα μπω στις 20/11 και ρωταω το εξης: Θα εκπαιδευτω και θα ορκιστω μαζι με ολους τους στρατευσιμους που θα εχουν μπε απο τις 13-16/11 ή θα εκπαιδευτω/ορκιστω μονος μου μια βδομαδα μετα;
Κατερίνα Πότου

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από Κατερίνα Πότου »

Καλημέρα. Ο γιός μου μπαίνει στις 16 Νοεμβρίου. Μήπως μπορείτε να υπολογίσετε πότε θα ορκιστεί για να κανονίσω τις άδειες;
Κατερίνα Πότου

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από Κατερίνα Πότου »

Καλημέρα. Ο γιός μου μπαίνει στις 16 Νοεμβρίου στη Θήβα. Μήπως μπορείτε να υπολογίσετε πότε θα ορκιστεί για να κανονίσω τις άδειες;
Αναστασια

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από Αναστασια »

Καλημερα ο γιος μου ειναι στο κεντρο στη θηβα την παρασκευη ορκιζεται και παιρνει και φυλλο πορειας και αδεια δεν θα ξαναγυρισει εκει θα παει μετα την αδεια του κατευθειαν στη μοναδα του του εδωσαν 9.80 ευρω για τα εξοδα μετακινησης που απο οτι εμαθα ειναι 4.40καθε 200 χλμ αρα θα κανει 400 για να παει στη μοναδα που θα του πουνε αυτα ομως υπολογιζονται απο το κεντρο η τον τοπο διαμονης του; Ευχαριστω
Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από Mparmpas »

Αναστασια έγραψε:Καλημερα ο γιος μου ειναι στο κεντρο στη θηβα την παρασκευη ορκιζεται και παιρνει και φυλλο πορειας και αδεια δεν θα ξαναγυρισει εκει θα παει μετα την αδεια του κατευθειαν στη μοναδα του του εδωσαν 9.80 ευρω για τα εξοδα μετακινησης που απο οτι εμαθα ειναι 4.40καθε 200 χλμ αρα θα κανει 400 για να παει στη μοναδα που θα του πουνε αυτα ομως υπολογιζονται απο το κεντρο η τον τοπο διαμονης του; Ευχαριστω


Γεια σου Αναστασια. Νομιζω τα μπερδεψες λιγακι. Αν δεν κανω λαθος ο γιος σου δικαιουται δυο καταστασεις επιβιβασεως δωρεαν
και επιπλεον εκπτωση σε οσα ΚΤΕΛ εχουν στρατιωτικη εκπτωση. Τα λεφτα που αναφερεις ειναι τα 8,60 που παιρνει καθε μηνα
ο στρατευσιμος σαν "μισθο".
giannismar
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 163
Εγγραφή: Τετ Οκτ 28, 2015 1:17 pm
Επικοινωνία:

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από giannismar »

Ισχυει, δεν ειναι για μετακινησεις τα λεφτα αυτα. Ο στρατος δε δινει λεφτα, δινει κατασταση επιβιβασης. Ειναι ενα χαρτι που το δινεις στην εκδοση εισητηρια σε κτελ/ πλοια /τρενα και σου βγαζουν το εισητηριο τσαμπα.
grekios
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: Σάβ Ιούλ 01, 2017 8:31 pm
Επικοινωνία:

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από grekios »

Αναστασια έγραψε:Καλημερα ο γιος μου ειναι στο κεντρο στη θηβα την παρασκευη ορκιζεται και παιρνει και φυλλο πορειας και αδεια δεν θα ξαναγυρισει εκει θα παει μετα την αδεια του κατευθειαν στη μοναδα του του εδωσαν 9.80 ευρω για τα εξοδα μετακινησης που απο οτι εμαθα ειναι 4.40καθε 200 χλμ αρα θα κανει 400 για να παει στη μοναδα που θα του πουνε αυτα ομως υπολογιζονται απο το κεντρο η τον τοπο διαμονης του; Ευχαριστω


Αναστασια, οντως τα χρηματα που αναφερεις δινονται στους στρατιωτες λιγες μερες πριν ορκιστούν και απο οτι καταλαβα, αφορουν τα εξοδα για την μετακινηση τους στη μοναδα οπως πχ το φαγητο. Δεν αφορα ομως τα εισητηρια τους, που ειναι δωρεαν με την κατασταση επιβιβασης που παιρνουν μαζι με το φυλλο πορειας.Επειδη ειμουνα και εγω στη θηβα με την προηγουμενη σειρα, αυτο που λες για τα χιλιομετρα εχει μια βαση, οσα περισσοτερα χρηματα παιρνεις τοσο πιο μακρυα απο το κεντρο ειναι η μοναδα σου.

Ενα παιδι πχ που θυμαμαι οτι πηρε 15 ευρω, τον στειλανε Ροδο!

ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ »

Καλησπερα ηθελα να ρωτησω σημερα παρουσιαστηκε ο γιος μου στο κευπ λαμια. ποτε περιπου θα ορκιστει; ευχαριστω πολυ
Τάσος

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από Τάσος »

Καλησπέρα σας! Η ορκωμοσία πότε ακριβώς γίνεται; Αν μπω 11 Ιουλίου και με βάση τα όσα γράφετε πιο πάνω θα ορκιστώ στις 3 Αυγούστου και θα πάρω άδεια 4-12;

Mparmpas
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δόκιμος Έφεδρος Αξιωματικός
Δημοσιεύσεις: 191
Εγγραφή: Δευ Δεκ 04, 2017 3:24 pm
Επικοινωνία:

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από Mparmpas »

Αν γινει οτι εγινε και στα προηγουμενα ΣΥΠΟ ορκιζεσαι 27 Ιουλιου. Μετα αδεια, συνηθως δινουν απο 7-10 μερες.

Νήσος Ρω

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από Νήσος Ρω »

Κανονικά αναφέρεται ότι η ορκωμοσία γίνεται την Παρασκευή της τέταρτης εβδομάδος.

Όμως πράγματι, εξαρχής του νέου συστήματος των ΣΥΠΟ και η Β' ΕΣΣΟ 2018 ορκίστηκε στις 2 εβδομάδες (κάπως δικαιολογημένα λόγω του ότι έπεφτε νωρίς το Πάσχα) και η Γ' ΕΣΣΟ 2018 ορκίστηκε στις 2 εβδομάδες (χωρίς κάποιο σοβαρό λόγο που να βιάζει για τόσο νωρίς).

Τώρα μένει να δούμε αναλόγως των υπηρεσιακών αναγκών αν η ορκωμοσία θα γίνει 27/7,3/8 ή 10/8 ;

Τάσος

Πότε ορκίζεσαι στο στρατό;

Δημοσίευση από Τάσος »

Καλησπέρα. Από ποια ώρα και μετά θα ήμαστε ελεύθεροι για άδεια ορκωμοσίας; Το μέγιστο ποιο είναι;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης