Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Δημήτρης

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Δημήτρης »

Καλησπερα ηθελα να ρωτησω εγω που εχω 7,25 στο ενα και 6 στο αλλο μυωπια και λιγο αστιγματισμο τι Ι βγαινω... Επισης υπαρχει οριο στην μυωπια για να εισαι Ι1 η Ι2;
Άβαταρ μέλους
wrccc
Δεκανέας - Έφεδρος
Δεκανέας - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 59
Εγγραφή: Παρ Φεβ 04, 2011 10:05 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από wrccc »

Δημήτρης έγραψε:Καλησπερα ηθελα να ρωτησω εγω που εχω 7,25 στο ενα και 6 στο αλλο μυωπια και λιγο αστιγματισμο τι Ι βγαινω... Επισης υπαρχει οριο στην μυωπια για να εισαι Ι1 η Ι2;


το 2011 που πηγα αν ειχες μυωπια πανω απο 3.50 βγαινεις Ι2. Δεν ξερω αν αλλαξε κατι
Greek_Army
Στρατηγός
Στρατηγός
Δημοσιεύσεις: 14447
Εγγραφή: Δευ Οκτ 12, 2009 9:37 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Greek_Army »

Δημήτρης έγραψε:Καλησπερα ηθελα να ρωτησω εγω που εχω 7,25 στο ενα και 6 στο αλλο μυωπια και λιγο αστιγματισμο τι Ι βγαινω... Επισης υπαρχει οριο στην μυωπια για να εισαι Ι1 η Ι2;


Σωματική ικανότητα και προβλήματα οράσεως

wrccc έγραψε:
το 2011 που πηγα αν ειχες μυωπια πανω απο 3.50 βγαινεις Ι2. Δεν ξερω αν αλλαξε κατι


Αυτό δεν ισχύει, το ΦΕΚ αναφέρει τους βαθμούς και την Σωματική Ικανότητα, τώρα αν εσύ πίστεψες κάτι που δεν ισχύει δεν σου φταίμε εμείς.
χχχ

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από χχχ »

Γυαλια ηλιου επιτρεπεται να φοραμε; Συνεχεια; Μονο κατα τη διαρκεια υπηρεσιας; Καθολου?

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11203
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Καθόλου.

Μόνο αν έχεις πρόβλημα και μόνο με έγκριση ιατρού. Το ίδιο ισχύει και για τους φωτοχρωμικούς φακούς.
Άβαταρ μέλους
F-16 FALCON
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιούλ 23, 2014 5:13 pm
Τοποθεσία: Αντιπτέραρχος
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από F-16 FALCON »

Μπρείς να τους φοράς αλλα είναι καλύτερα να έχεις γυαλία μαζί σου
Άβαταρ μέλους
spiros9
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 6
Εγγραφή: Παρ Ιούλ 25, 2014 1:37 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από spiros9 »

Έχω μυωπία (2,5 βαθμούς στο κάθε μάτι) και φοράω γιαλιά μόνιμα πια γιατί είχα κάποιο πρόβλημα (ποτέ δεν κατάλαβα ακριβώς τι, ούτε κάποιος από τους 2 οφθαλμίατρους που επισκέφτηκα). Το πρόβλημα μου (μάλλον επιπεφεκύτιδα πρέπει να είναι, αλλά δεν είμαι γιατρός για να ξέρω) με κάνει μερικές φορές να μην βλέπω καθαρά και κάθε πρωί ξυπνάω με έντονες τσίμπλες στα μάτια (πέραν του φυσιολογικού). Αυτό αν δεν καταφέρω να το θεραπεύσω πριν παρουσιαστώ (σκοπεύω να μπώ Νοέμβριο) θα μπορέσει να διορθωθεί με τους εκεί γιατρούς; Ή θα έχω κάποιο πρόβλημα κατά την θητεία μου?
panos2424
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Αύγ 08, 2014 8:00 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από panos2424 »

Αν ειναι εφικτο μπορω να επικοινωνησω μαζι σας για μερικα θεματα που με απασχολουν σε καποιο εμαιλ; αν ναι το δικο κ. ειναι panos_sterg@hotmail.com
D.Y.K
Α/ΓΕΝ
Α/ΓΕΝ
Δημοσιεύσεις: 11314
Εγγραφή: Τρί Φεβ 03, 2009 11:02 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από D.Y.K »

panos2424 έγραψε:Αν ειναι εφικτο μπορω να επικοινωνησω μαζι σας για μερικα θεματα που με απασχολουν σε καποιο εμαιλ; Αν ναι το δικο κ. Ειναι panos_sterg@hotmail.com


Φίλε μου μπορείς απλά να στείλεις προσωπικό μήνυμα στον Nassos από την στιγμή που έκανες εγγραφή στο φόρουμ χωρίς να χρονοτριβείτε με emails κλπ.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Εικόνα

panos2424
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 2
Εγγραφή: Παρ Αύγ 08, 2014 8:00 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από panos2424 »

D.Y.K έγραψε:
panos2424 έγραψε:Αν ειναι εφικτο μπορω να επικοινωνησω μαζι σας για μερικα θεματα που με απασχολουν σε καποιο εμαιλ; Αν ναι το δικο κ. Ειναι panos_sterg@hotmail.com


Φίλε μου μπορείς απλά να στείλεις προσωπικό μήνυμα στον Nassos από την στιγμή που έκανες εγγραφή στο φόρουμ χωρίς να χρονοτριβείτε με emails κλπ.

Καλώς ήρθες στην παρέα μας Εικόνα



Καλως σας βρηκα! Σας έστειλα και σε εσάς ένα προσωπικό μύνημα! Αν θέλετε μπορείτε να απαντήσετε! Ευχαριστώ

ziaba
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Ανθυπολοχαγός - Έφεδρος
Δημοσιεύσεις: 260
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 22, 2014 4:30 pm
Τοποθεσία: Παντού
Επάγγελμα: Βοηθός χειριστή πριονοκορδέλας
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από ziaba »

Παιδιά δεν ήξερα ότι έχω μυοπια αλλα λόγο ότι κάθομαι πολυ μπροστά σε υπολογιστές και ταμπλέτ μάλλον την απέκτησα όταν παρουσιαστικα δεν το είπα αφού Δεν το γνώριζα ούτε το χω καταλάβει που μας ρώτησαν αν το πω τωρα στην μονάδα θα χω πρόβλημα;
Πολίτης !!!336 !!!
στεφανος

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από στεφανος »

Αν φορεσεις γυαλια την ημερα της εξετασης θα γινει κατι (εχω 1,75-1,80 και στα δυο) ;
Άβαταρ μέλους
Aθανασιος1423
Πολίτης
Πολίτης
Δημοσιεύσεις: 1
Εγγραφή: Τετ Ιαν 25, 2017 7:22 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Aθανασιος1423 »

Καλημερα. Μια ερωτηση. Ο μικρος παρουσιαστηκε πευκο αλλα λογο μυωπιας βγηκε Ι2 κοπηκε απο ειδικες δυναμεις και προφανος κοπηκε και απο οπλα. Λογικα θα συνεχεισει σε σωμα. Αν τελικα γινει Υ. Ε. Α Γνωριζουμε τις πιθανες μεταθεσεις ;
Στρατός και θητεία
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες