Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Τοποθετήσεις, μεταθέσεις, ειδικότητες και συμβουλές για καλύτερη θητεία
Απάντηση
Αλλαγή παρόχου ηλεκτρικής ενέργειας
Άβαταρ μέλους
Underdog
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: Παρ Οκτ 30, 2020 3:13 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Underdog »

Καλησπέρα, ο κάθε ενδιαφερόμενος καλό θα ήταν να ανατρέξει στο ανάλογο ΦΕΚ για το συγκεκριμένο θέμα και να υπολογίσει μόνος του την σωματική του ικανότητα για το συγκεκριμένο θέμα σύμφωνα με το σφαιρικό του ισοδύναμο, καθώς οι πληροφορίες και τα λεγόμενα του κάθε χρήστη που αναγράφονται εδώ δεν μπορούν να ληφθούν ως επίσημες και πάνω από όλα αξιόπιστες.
Άβαταρ μέλους
thanosk98
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 10:29 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από thanosk98 »

Καλησπέρα σε όλους!Απ'ότι βλέπω στο συγκεκριμένο θέμα έχει πολύ καιρό να γράψει κάποιος,

αλλά το "ξεθάβω" γιατί έχω μία σημαντική ερώτηση καθώς παρουσιάζομαι σε λίγες μέρες, αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει.

Έχω μία πάθηση στον κερατοειδή (κερατόκωνος λέγεται) και χρειάζεται να φοράω σκληρούς κερατοκωνικούς φακούς, οι οποίοι εφαρμόζουν πάνω από μαλακούς φακούς (στην ουσία φοράω διπλό φακό στο κάθε μάτι).

Η ερώτηση μου είναι κατά πόσο μπορώ στη θητεία μου και στις υπηρεσίες να φοράω έναν σκληρό φακό, τον οποίο μπορώ να φορέσω το πολύ 6-8 ώρες και ο οποίος πρέπει να μην έρχεται σε επαφή με σκόνη και χώμα και ο οποίος χρειάζεται απολύμανση και πλύσιμο με συγκεκριμένο υγρό πριν και μετά τον φορέσω;

Σημείωση: Χωρίς τον φακό αυτόν, δυσκολεύομαι πάρα πολύ στην όραση (1/10 η οπτική οξύτητα στο ένα μου μάτι)

Ευχαριστώ!

margm
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 14, 2022 1:36 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από margm »

thanosk98 έγραψε:Καλησπέρα σε όλους!Απ'ότι βλέπω στο συγκεκριμένο θέμα έχει πολύ καιρό να γράψει κάποιος,

αλλά το "ξεθάβω" γιατί έχω μία σημαντική ερώτηση καθώς παρουσιάζομαι σε λίγες μέρες, αν μπορεί κάποιος να μου απαντήσει.

Έχω μία πάθηση στον κερατοειδή (κερατόκωνος λέγεται) και χρειάζεται να φοράω σκληρούς κερατοκωνικούς φακούς, οι οποίοι εφαρμόζουν πάνω από μαλακούς φακούς (στην ουσία φοράω διπλό φακό στο κάθε μάτι).

Η ερώτηση μου είναι κατά πόσο μπορώ στη θητεία μου και στις υπηρεσίες να φοράω έναν σκληρό φακό, τον οποίο μπορώ να φορέσω το πολύ 6-8 ώρες και ο οποίος πρέπει να μην έρχεται σε επαφή με σκόνη και χώμα και ο οποίος χρειάζεται απολύμανση και πλύσιμο με συγκεκριμένο υγρό πριν και μετά τον φορέσω;

Σημείωση: Χωρίς τον φακό αυτόν, δυσκολεύομαι πάρα πολύ στην όραση (1/10 η οπτική οξύτητα στο ένα μου μάτι)

Ευχαριστώ!

Τελικά είχες κάποιο νεότερο, σε παρόμοια φάση είμαι και εγώ. Σε στέλνουν και επιβεβαίωση της πάθησης σε στρατιωτικό Νοσοκομείο;

Εάν μπορείς ενημέρωσε.

Άβαταρ μέλους
thanosk98
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 10:29 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από thanosk98 »

Λίγες μέρες πριν μπω, πέρασα από το Φρουραρχείο στην Αθήνα, με στείλαν στο 401 όπου μου έδωσαν χαρτί - εισήγηση για Ι4 άοπλο. Φυσικά όταν παρουσιάστηκα στη μονάδα μου κι έδειξα το χαρτί του 401, με κοίταξαν σε φάση "εδώ δεν έχει τέτοια, θα σε δει και ο ντόπιος γιατρός". Φυσικά δεν είχαν ιδέα τι είναι ο κερατόκωνος αλλά οκ δεν είχα απαίτηση να ξέρουν.

Ο. Ντόπιος γιατρός με είδε μετά από 10 μέρες αφού μπήκα (οριακά λίγες μέρες πριν την ορκομωσια) και με "εξέτασε" για ένα τρίλεπτο μέσα στο οδοντιατρείο γιατί δεν υπάρχει καν οφθαλμολογικό εκεί (στρατιωτικό νοσοκομείο Διδυμότειχου).

Ο εκεί γιατρός λοιπόν αρχικά μου έγραψε Ι3, όταν όμως του έδειξα το χαρτί του 401 για Ι4 άλλαξε γνώμη ξαφνικά και έκανε κι αυτός το 3αρι 4 από πάνω.

Τέλος πάντων ο στόχος μου να βγω άοπλος έγινε αν και εδώ στη μονάδα μου ακόμα με κοιτούν περίεργα κάποιοι σε φάση "σιγά τι έχεις πια στο μάτι και σε βγάλανε άοπλο" αλλά αντε να τους εξηγείς τώρα.

Όσο για τους φακούς, δεν τους πήρα καν μαζί και ούτε πρόκειται. Εδώ πάνω παίζει πολύ χώμα, λάσπη και γύρη και δεν το διακινδυνεύω να μου πέσει κάνας φακός και να ψάχνομαι.

Από υπηρεσίες μόνο θαλαμοφυλίκι και ΑΜ. Αυτά.

Καλή συνέχεια!

Anastasis1900
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 3:29 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Anastasis1900 »

Στην θητεία μου έβλεπα πολλούς να φοράνε φακούς επαφής και να μην έχουν κανένα θέμα. Από την στιγμή που πλένεις καλά και με σχολαστικότητα τα χέρια σου δεν νομίζω ότι έχεις να φοβάσαι κάτι. Ωστόσο στην αρχή με την εκπαίδευση, βολές, πυρ και κίνηση κλπ λούμπεν, καλύτερα να τους αποφύγεις. Εννοείται να έχεις μαζί σου ένα ζευγάρι γυαλιά.
margm
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 14, 2022 1:36 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από margm »

thanosk98 έγραψε:Λίγες μέρες πριν μπω, πέρασα από το Φρουραρχείο στην Αθήνα, με στείλαν στο 401 όπου μου έδωσαν χαρτί - εισήγηση για Ι4 άοπλο.Φυσικά όταν παρουσιάστηκα στη μονάδα μου κι έδειξα το χαρτί του 401, με κοίταξαν σε φάση "εδώ δεν έχει τέτοια, θα σε δει και ο ντόπιος γιατρός". Φυσικά δεν είχαν ιδέα τι είναι ο κερατόκωνος αλλά οκ δεν είχα απαίτηση να ξέρουν.

Ο. Ντόπιος γιατρός με είδε μετά από 10 μέρες αφού μπήκα (οριακά λίγες μέρες πριν την ορκομωσια) και με "εξέτασε" για ένα τρίλεπτο μέσα στο οδοντιατρείο γιατί δεν υπάρχει καν οφθαλμολογικό εκεί (στρατιωτικό νοσοκομείο Διδυμότειχου).

Ο εκεί γιατρός λοιπόν αρχικά μου έγραψε Ι3, όταν όμως του έδειξα το χαρτί του 401 για Ι4 άλλαξε γνώμη ξαφνικά και έκανε κι αυτός το 3αρι 4 από πάνω.

Τέλος πάντων ο στόχος μου να βγω άοπλος έγινε αν και εδώ στη μονάδα μου ακόμα με κοιτούν περίεργα κάποιοι σε φάση "σιγά τι έχεις πια στο μάτι και σε βγάλανε άοπλο" αλλά αντε να τους εξηγείς τώρα.

Όσο για τους φακούς, δεν τους πήρα καν μαζί και ούτε πρόκειται. Εδώ πάνω παίζει πολύ χώμα, λάσπη και γύρη και δεν το διακινδυνεύω να μου πέσει κάνας φακός και να ψάχνομαι.

Από υπηρεσίες μόνο θαλαμοφυλίκι και ΑΜ. Αυτά.

Καλή συνέχεια!

Σε ευχαριστώ, εγώ χωρίς φακούς δεν μπορώ στη καθημερινότητα του. Τη Τρίτη θα παρουσιαστώ, και θα δούμε

Άβαταρ μέλους
thanosk98
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 10:29 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από thanosk98 »

Δύσκολο να είσαι συνεχώς με τους φακούς. Θα χρειαστεί να φορέσεις και γυαλιά, καθώς την εκπαίδευση δε μπορείς να την αποφύγεις. Εγώ και ερπινγκ έκανα και "βαρελάκια" και γονατιστός ότι πετάω χειροβομβίδα και κάμψεις. Απ'όλα έκανα παρότι ήξεραν ότι έχω θέμα στα μάτια. Και όλα αυτά με φουλ ήλιο που ξέρεις πόσο δύσκολο είναι για εμάς με κερατόκωνο να έχει λιακάδα και να μη φοράμε γυαλιά ηλίου.

Συν ότι με έβαλαν κ μένα να βάλω λάσπη και καλά σαν "φούμο" σε όλο μου το πρόσωπο κ γύρω από τα μάτια.

Από τύχη δε μου μπήκε λάσπη στο μάτι.

Δυστυχώς εδώ δεν κατανοούν πλήρως το πρόβλημα αλλά τι να κάνεις. Το έχω συνηθίσει.

Καλή θητεία και καλή δύναμη!

Darth_Bane
Αρχιλοχίας
Αρχιλοχίας
Δημοσιεύσεις: 142
Εγγραφή: Παρ Ιουν 04, 2021 10:13 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Darth_Bane »

margm έγραψε:
thanosk98 έγραψε:Λίγες μέρες πριν μπω, πέρασα από το Φρουραρχείο στην Αθήνα, με στείλαν στο 401 όπου μου έδωσαν χαρτί - εισήγηση για Ι4 άοπλο.Φυσικά όταν παρουσιάστηκα στη μονάδα μου κι έδειξα το χαρτί του 401, με κοίταξαν σε φάση "εδώ δεν έχει τέτοια, θα σε δει και ο ντόπιος γιατρός". Φυσικά δεν είχαν ιδέα τι είναι ο κερατόκωνος αλλά οκ δεν είχα απαίτηση να ξέρουν.

Ο. Ντόπιος γιατρός με είδε μετά από 10 μέρες αφού μπήκα (οριακά λίγες μέρες πριν την ορκομωσια) και με "εξέτασε" για ένα τρίλεπτο μέσα στο οδοντιατρείο γιατί δεν υπάρχει καν οφθαλμολογικό εκεί (στρατιωτικό νοσοκομείο Διδυμότειχου).

Ο εκεί γιατρός λοιπόν αρχικά μου έγραψε Ι3, όταν όμως του έδειξα το χαρτί του 401 για Ι4 άλλαξε γνώμη ξαφνικά και έκανε κι αυτός το 3αρι 4 από πάνω.

Τέλος πάντων ο στόχος μου να βγω άοπλος έγινε αν και εδώ στη μονάδα μου ακόμα με κοιτούν περίεργα κάποιοι σε φάση "σιγά τι έχεις πια στο μάτι και σε βγάλανε άοπλο" αλλά αντε να τους εξηγείς τώρα.

Όσο για τους φακούς, δεν τους πήρα καν μαζί και ούτε πρόκειται. Εδώ πάνω παίζει πολύ χώμα, λάσπη και γύρη και δεν το διακινδυνεύω να μου πέσει κάνας φακός και να ψάχνομαι.

Από υπηρεσίες μόνο θαλαμοφυλίκι και ΑΜ. Αυτά.

Καλή συνέχεια!

Σε ευχαριστώ, εγώ χωρίς φακούς δεν μπορώ στη καθημερινότητα του. Τη Τρίτη θα παρουσιαστώ, και θα δούμε



Εγώ την εκπαίδευση την έβγαλα με ημερήσιους. Είναι πολύ πιο safe bet από τους μηνιαίους γιατι δε χρειάζονται φροντίδα, το πρωί που θα πηγαίνεις για ξύρισμα-δόντια, τους φοράς και τέλος. Και να σου χαλάσει ενας φακός, δεν εγινε και τιποτα

Άβαταρ μέλους
thanosk98
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Υποψήφιος Βαθμοφόρος
Δημοσιεύσεις: 10
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 10:29 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από thanosk98 »

Εγώ όμως πρέπει να φοράω μαλακό φακό και από πάνω τον σκληρό φακό και από πάνω και γυαλιά φίλε. Τα οποία γυαλιά στο ένα τζαμακι είναι κενό πλάνο εκεί όπου είναι ο φακός και το άλλο με τον βαθμό του άλλου ματιού. Οπότε δεν είναι το ίδιο. Τέλος πάντων, ο καθένας όπως μπορεί και ότι τον βολεύει. Εγώ ένιωσα ότι δε θα τα βγάλω πέρα με τον σκληρό κερατοκωνικό φακό (ο οποίος δεν αντέχεται πάνω από 6 ώρες) στις εκπαιδεύσεις και στις υπηρεσίες και δε τον πήρα καν. Αλλά είναι ανάλογα την περίπτωση.

Anastasis1900
Υποδεκανέας
Υποδεκανέας
Δημοσιεύσεις: 20
Εγγραφή: Κυρ Φεβ 27, 2022 3:29 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Anastasis1900 »

thanosk98 έγραψε:Δύσκολο να είσαι συνεχώς με τους φακούς. Θα χρειαστεί να φορέσεις και γυαλιά, καθώς την εκπαίδευση δε μπορείς να την αποφύγεις.Εγώ και ερπινγκ έκανα και "βαρελάκια" και γονατιστός ότι πετάω χειροβομβίδα και κάμψεις. Απ'όλα έκανα παρότι ήξεραν ότι έχω θέμα στα μάτια. Και όλα αυτά με φουλ ήλιο που ξέρεις πόσο δύσκολο είναι για εμάς με κερατόκωνο να έχει λιακάδα και να μη φοράμε γυαλιά ηλίου.

Συν ότι με έβαλαν κ μένα να βάλω λάσπη και καλά σαν "φούμο" σε όλο μου το πρόσωπο κ γύρω από τα μάτια.

Από τύχη δε μου μπήκε λάσπη στο μάτι.

Δυστυχώς εδώ δεν κατανοούν πλήρως το πρόβλημα αλλά τι να κάνεις. Το έχω συνηθίσει.

Καλή θητεία και καλή δύναμη!



Φίλε μου, με όλον τον σεβασμό, από την στιγμή που έχεις θέμα με τα μάτια σου, κακώς δέχτηκες να τα κάνεις όλα αυτά. Τι φοβήθηκες, μήπως σε χλευάσουν; Εδώ κάτι γομάρια γυμναστηριακοί θυμάμαι καθόντουσαν στον πάγκο γιατί είχαν θέμα με την "μέση" και έβλεπες παιδιά που δεν το είχαν με την άσκηση (πχ με παραπανίσια κιλά) να κάνουν έρπινγκ.

margm
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 14, 2022 1:36 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από margm »

Πάντως για όσους έχουν κερατοκωνο, συνήθως τους βγάζουν Ι4. Προσωπικά εμένα μου έδωσε και γνωμάτευση ο γιατρός ώστε να παίρνω το χρόνο για να φορέσω τους φακούς επαφής, για τις αναφορές
margm
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 9
Εγγραφή: Σάβ Μάιος 14, 2022 1:36 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από margm »

Μπήκα Γ ΕΣΣΟ Μαιο. Μέ έβγαλαν Ι4 λόγω κερατοπλαστικής επέμβασης στα μάτια Και Ι4 άοπλο. Ωστόσο η χρήση φακών επαφής με τίς συνθηκες του στρατού καθιστάται αδύνατη καθώς μολύνονται τα μάτια. Με γυαλιά οράσεως δε μπορώ να εξυπηρετηθώ. Έχω πάρει και γνωμάτευση απο το οφθαλμίατρο στο ΣΤΕΠ. Ξαναγυρίζω για τα ΣΠΕΝ εκεί που ήμουν, και μετά μου είπαν μετάθεση στη ταξιαρχία για ανάγκες γραφείου με ειδικότητα προγραμματιστής. Γνωρίζουμε τι συνθηκες επικρατούν ώστε να μπορώ να χρησιμοποιώ τους φακούς επαφής. Γιατι μου είναι πολύ δύσκολο χωρίς τους φακούς η καθημερινότητα.
Panoptis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 3:19 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Panoptis »

Καλησπέρα σας,

Γνωρίζει κανένας τις προδιαγραφές των γυαλιών ηλίου για χρήση μέσα στο στρατόπεδο και εν ώρα υπηρεσίας; Κάτι άκουσα ότι ο σκελετός πρέπει να είναι ματ. Το ερώτημα είναι εάν ο φακός πρέπει να είναι αντιβαλλιστικός. Έχω υποβληθεί στο παρελθόν σε διόρθωση της μυωπίας μου με Laser PRK και διαθέτω την απαραίτητη γνωμάτευση που δικαιολογεί την χρήση γυαλιών ηλίου.

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Nassos
Α/ΓΕΣ
Α/ΓΕΣ
Δημοσιεύσεις: 11202
Εγγραφή: Σάβ Νοέμ 12, 2005 1:20 am
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Nassos »

Βασικά ναι, πρέπει να είναι αντιβαλλιστικός και να τηρεί τουλάχιστον τις προδιαφραφές ANSI Z87.1+ και το ΝΑΤΟϊκό STANAG 2920.

Στις ΗΠΑ έχουν το APEL List που είναι η μόνη εγκεκριμένη λίστα βαλλιστικών γυαλιών και goggles για όλους τους κλάδους των Ενόπλων Δυνάμεων των ΗΠΑ.

https://www.peosoldier.army.mil/Equipment/Approved-Eyewear-QPL/

Τα περισσότερα μοντέλα μπορείς να τα βρεις και στην Ελλάδα.

Panoptis
Στρατιώτης
Στρατιώτης
Δημοσιεύσεις: 5
Εγγραφή: Τετ Φεβ 02, 2022 3:19 pm
Επικοινωνία:

Γυαλιά και φακοί επαφής στο στρατό

Δημοσίευση από Panoptis »

Σας ευχαριστώ πολύ κύριε Νάσο για τις πληροφορίες.

Edit: Με μία πρόχειρη έρευνα που έκανα σχεδόν τα μισά γυαλιά της λίστα είναι διαθέσιμα στην Ελλάδα. Υπάρχουν εναλλακτικές με τις προδιαγραφές που αναφέρετε στην χώρα μας με σχετικά μικρότερο κόστος. Μία διευκρινιστική ερώτηση. Μήπως η προδιαγραφή είναι ANSI Z87.1 αντί για ANSI Z87.1+;

Και πάλι σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες. Ρώτησα ΕΑ, ρώτησα άτομα μέσα ρώτησα παντού και κανένας δεν ήξερε τίποτα. Τυχαία ένας έμπορας που είναι και ΕΑ με είπε ότι τα στελέχη προτιμούν τα βαλλιστικά και το έψαξα.

Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Panoptis την Τρί Νοέμ 08, 2022 4:12 pm, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ηλεκτρολόγος στο Χαλάνδρι - Δημήτρης Ανθής
Απάντηση

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτήν τη Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 0 επισκέπτες